Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

CO PODLEGA OCHRONIE?
Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego musi mieć polisę OC. Obowiązkowe ubezpieczenie OC nie tylko chroni kierowcę auta przed wydatkami na odszkodowanie dla osób, które zostaną poszkodowane w wypadkach, ale także zabezpiecza poszkodowanych przed sytuacją, gdy sprawcy nie stać na naprawę wyrządzonych szkód.

Koszty szkód wyrządzonych w wypadku komunikacyjnym mogą być gigantyczne. Naprawa uszkodzonego samochodu, w zależności od jego wartości, może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, a w przypadku kosztownych aut nawet kilkaset tysięcy złotych. Największy koszt to odszkodowanie dla ofiar wypadków za utracone zdrowie lub życie. W grę wchodzą tu wydatki na koszty leczenia i rehabilitacji, renty i zadośćuczynienia dla ofiar wypadków czy zadośćuczynienie dla bliskich zmarłego.

Czy OC jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) powinien wykupić każdy posiadacz pojazdu mechanicznego. Zatem ochronę na swój pojazd powinien mieć nie tylko właściciel samochodu, ale też posiadacze innych pojazdów takich jak motocykle, motorowery, ciągniki rolnicze czy przyczepy.

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu kupuje się na 12 miesięcy, a umowa w myśl ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, przedłuża się automatycznie na kolejny 12-miesięczny okres, chyba że została wypowiedziana przed końcem okresu lub pojazd został zmienił właściciela np. został sprzedany. Umowa nie przedłuża się na kolejny okres, jeżeli polisa nie została opłacona w całości przed końcem okresu ubezpieczenia.

Właściciel fabrycznie nowego pojazdu musi kupić polisę w dniu rejestracji auta. Jeśli nabywca kupuje pojazd na rynku wtórnym, powinien otrzymać od zbywcy ważną polisę OC na dany pojazd. Jeżeli polisa zbywcy ma nieopłacone raty, to nabywca będzie musiał je uregulować, bo przejmuje prawa i obowiązki wynikające z tej umowy tj. ma prawo jeździć na tej polisie ale ma obowiązek opłacać raty.

Po zakupie pojazdu, polisa OC zbywcy zawsze jest ważna do końca okresu na jaki została zawarta, ale w każdej chwili nabywca może złożyć wypowiedzenie i zrezygnować z tej umowy. Jeżeli pojazd nie posiada żadnej ważnej polisy OC, to nabywca musi ubezpieczyć pojazd jeszcze tego samego dnia.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC trzeba mieć przez cały czas, kiedy samochód jest zarejestrowany, zachowując ciągłość ochrony. Każda przerwa może przynieść dotkliwe konsekwencje finansowe, gdyż brak polisy OC wiąże się z karami nakładanymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Mało tego: jeśli nieubezpieczony kierowca spowoduje szkodę, będzie musiał zapłacić odszkodowanie z własnej kieszeni. Rekordziści płacą nawet po kilkaset tysięcy złotych.

Właściciel samochodu nie może rozwiązać umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC wedle uznania, bez powodu, ale może to zrobić tylko wtedy, gdy pozwala na to ustawa, czyli np. wtedy, gdy dojdzie do kasacji pojazdu albo zostanie on wyrejestrowany.

Sprzedaż pojazdu nie powoduje rozwiązania umowy OC, chyba że nabywca złoży wypowiedzenie na piśmie do umowy jaką otrzymał od zbywcy. Natomiast sam fakt, że samochód jest zepsuty, nie upoważnia do rezygnacji z ochrony ubezpieczeniowej.

Poszkodowany pod ochroną

Brak komunikacyjnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej nie bez przyczyny wiąże się z tymi sankcjami. Polisa ta ma zagwarantować, że osoba, która zostanie poszkodowania w wypadku komunikacyjnym, otrzyma rekompensatę za poniesione szkody.

Pod pojęciem odpowiedzialności cywilnej rozumiemy ujemne konsekwencje jakichś zdarzeń, negatywnie ocenianych przez prawo. Czyli w praktyce: jeśli ktoś spowoduje wypadek i wyrządzi szkodę, to musi tę szkodę naprawić. Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu sprawia, że zobowiązanym do naprawienia szkody będzie ubezpieczyciel. Oznacza to, że z jednej strony  poszkodowany nie musi przejmować się tym, że sprawcy nie stać na naprawę szkody, gdyż odszkodowanie wypłaci zakład ubezpieczeń.

Poszkodowany może dochodzić odszkodowania bezpośrednio od ubezpieczyciela, którego majątek jest nieporównanie większy od majątku sprawcy szkody, zatem wystarczy na zaspokojenie roszczeń nawet wtedy, gdy będą one bardzo wysokie.

Z drugiej strony obowiązkowe ubezpieczenie samochodu jest  korzystne dla sprawcy, gdyż dzięki niemu nie musi on odpowiadać swoim majątkiem za szkody, które wyrządził. Nie otrzyma on natomiast z ubezpieczenia OC odszkodowania za szkody, które wyrządził samemu sobie.

Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

  • Kompleksowa ochrona auta
  • OC, AC, Assistance, NNW kierowcy i pasażera, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej
Mężczyna podrzuca syna leżąc na kanapie

Pakiet Bezpieczeństwa

  • Ubezpieczenie na życie w trzech wariantach
  • Assistance medyczny
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x