Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Czerwony samochód pędzi drogą z kontrolą prędkości, może zostać złapany na zdjęciu z fotoradaru.

Czy zdjęcie z fotoradaru ma wpływ na ubezpieczenie OC?

W 2020 roku zmniejszyła się liczba mandatów wystawionych w wyniku pracy fotoradarów ustawionych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD). W czasie wakacji 2021 roku takie urządzenia w systemie CANARD[1] zarejestrowały prawie 260 tys. przypadków niestosowania się do ograniczeń prędkości na polskich drogach. Najwięcej wygenerował fotoradar w Warszawie, który wykonuje pomiary przy ul. Spacerowej. Jeśli właściciel pojazdu otrzyma pocztą mandat, ma obowiązek go zapłacić. Czy jednak poza…

Czytaj dalej
Mężczyzna kuca przy aucie sprowadzonym bez tablic z zagranicy

Jak ubezpieczyć samochód sprowadzony bez tablic z zagranicy?

W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2021 roku zarejestrowano w Polsce ponad 320 tys.[1] samochodów osobowych, więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku. Ponadto, jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, zdecydowana większość tych aut to pojazdy używane, sprowadzone z zagranicy. Od stycznia do marca 2021 roku Polacy ściągnęli tak ponad 204 tys. samochodów. Jakie procedury obowiązują przy rejestracji i ubezpieczaniu pojazdów sprowadzonych z zagranicy bez tablic?

Czytaj dalej
Niebieski samochodzik umieszczony obok odhaczonych fragmentów formularza dotyczącego homologacji

Czy homologacja pojazdu wpływa na ubezpieczenie OC?

Homologacja pojazdu dotyczy zatwierdzenia, czy spełnia on normy techniczne występujące w danym kraju. Procedura ta może dotyczyć zarówno producentów chcących wprowadzić na rynek nowy pojazd, jak i właścicieli aut, którzy dokonali poważnej przeróbki w konstrukcji auta, np. zamontowali instalację gazową.

Czytaj dalej
Kontrolki w aucie świecą się na kolor czerwony

Kontrolki w aucie wskazują awarię? Pomoże ubezpieczenie samochodu assistance

W samochodzie kontrolki zapalające się na desce rozdzielczej mogą informować Cię o włączonych podzespołach pojazdów, ostrzegać przed różnymi sytuacjami, ale i sygnalizować awarię. Jeśli do niej dojdzie w drodze, ubezpieczenie assistance zapewni Ci pomoc. Sprawdź, jak to działa!

Czytaj dalej
Przy aucie stoi młoda kobieta i trzyma w ręku dokumenty dotyczące leasingu konsumenckiego

Jak wygląda ubezpieczenie auta w leasingu konsumenckim?

Od 2011 roku w Polsce obowiązują przepisy dotyczące leasingu konsumenckiego. Od dekady możliwe jest więc sfinansowanie nabycia pojazdów mechanicznych i innych przedmiotów w ramach umowy leasingowej zawieranej nie przez przedsiębiorcę, ale konsumenta. Jak wygląda kwestia skorzystania z takiego finansowania oraz ubezpieczenia samochodu, z którego korzystamy w ramach takiego leasingu?

Czytaj dalej
Kobieta trzyma w ręku miniaturkę elektrycznego samochodu z zielonymi tablicami rejestracyjnymi

Zielone tablice rejestracyjne i ubezpieczenie: wszystko, co musisz wiedzieć

Na ulicach polskich miast oraz na drogach krajowych czy autostradach możemy zobaczyć samochody z niestandardowymi, zielonymi tablicami. Oprócz koloru są one niemal takie same, jak standardowe. Co oznacza w tym przypadku kolor zielony i kiedy przysługuje? Czy zakup ubezpieczenia OC dla takiego auta różni się w stosunku do pozostałych samochodów?

Czytaj dalej
Mężczyzna w samochodzie sprawdza na telefonie wpływ cesji leasingu na ubezpieczenie

Czy cesja leasingu samochodu zmienia ubezpieczenie?

Okazyjna cesja, czyli przejęcie leasingu samochodu bez kwoty odstępnego, pozwala na jego pozyskanie niskim kosztem i kontynuowanie umowy leasingowej. Czy w takiej sytuacji zmienia się też w jakikolwiek sposób ubezpieczenie pojazdu?

Czytaj dalej
samochody stojące w korku ulicznym

Przepisy ruchu drogowego - duże zmiany od 1 czerwca 2021

Wraz z początkiem czerwca 2021 roku w życie weszły nowe przepisy ruchu drogowego. Wprowadzone zmiany w kodeksie drogowym dotyczą zarówno kierujących pojazdami, jak i pieszych. Jakie są nowe przepisy drogowe i na co zwrócić szczególną uwagę, jeśli nie chcemy narazić się na mandat oraz - przede wszystkim - niebezpieczeństwo?

Czytaj dalej
widok z tylnego fotela na pasażerów z przodu i drogę

Ubezpieczenie samochodu, który ma powyżej 10 lat – co warto wiedzieć?

Mimo że wartość aut diametralnie spada wraz z ich wiekiem, niektórzy właściciele starszych samochodów mogą być zainteresowani ubezpieczeniem, które ochroni ich m.in. przed kradzieżą czy szkodami spowodowanymi siłami natury. Sprawdź, kiedy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie samochodu powyżej 10 lat i na co zwrócić uwagę przy zapoznawaniu się z ofertą towarzystwa ubezpieczeniowego.

Czytaj dalej
mężczyzna siedzący przy biurku z laptopem

Jak zrobić przelew za ubezpieczenie samochodu?

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego w Polsce zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych musi kupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla swojego samochodu. To OC komunikacyjne, za które płaci się jednorazowo lub w ratach. Jak dokonać płatności?

Czytaj dalej
niebieski samochód stojący na drodze wśród drzew

Jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu?

Posiadacz pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce musi wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Chroni ono przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód osobowych i rzeczowych spowodowanych w ruchu drogowym. Co istotne, ochrona ubezpieczeniowa trwa zwykle 12 miesięcy, a okres ten liczony jest od daty wskazanej na polisie OC. Jak sprawdzić, czy twoje ubezpieczenie samochodu jest aktualne i nie dopuścić do powstania przerwy w okresie ochrony, co może słono kosztować?

Czytaj dalej
widok z tylnego siedzenia pasażera na kierowcę rozmawiającego przez telefon w zaparkowanym samochodzie

Czy ubezpieczenie pojazdu przechodzi na nowego właściciela samochodu? Co z autocasco (AC) przy sprzedaży auta?

Każde auto podlegające rejestracji w Polsce musi mieć ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ważna polisa uchroni kierowcę przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód spowodowanych w ruchu drogowym. Czy jednak kupujący samochód może odsunąć w czasie płatność za składkę OC, jeśli ubezpieczenie wykupione przez dotychczasowego właściciela pojazdu jest cały czas ważne? Czy przechodzi ono automatycznie na nabywcę? Co w takiej sytuacji z ubezpieczeniem…

Czytaj dalej

Jakie ubezpieczenie samochodu kupić na wyjazd na Ukrainę?

Ukraina, nasz wschodni sąsiad, cieszy się coraz większą popularnością wśród podróżujących. Kusi niskimi cenami, luksusowymi kurortami nad Morzem Czarnym i pełnymi zabytków miastami, takimi jak Lwów. Coraz więcej Polaków decyduje się jechać na Ukrainę własnym samochodem. Z racji tego, że Ukraina nie należy do Unii Europejskiej, wyjazd wymaga odpowiednich przygotowań. Przede wszystkim trzeba zatroszczyć się o ubezpieczenie samochodu. Ukraina bowiem nie honoruje polisy OC wykupionej nad Wisłą.…

Czytaj dalej
widok z tylnego siedzenia na kierowcę oraz drogę, blask odbijającego się słońca

Pierwsze ubezpieczenie OC samochodu - wszystko, co musisz wiedzieć

Kupno pierwszego pojazdu w życiu to ważne wydarzenie. Właśnie stałaś/stałeś się posiadaczem auta? Gratulacje! Pora zatem także na pierwsze ubezpieczenie OC - co warto o nim wiedzieć? Na jakie elementy polisy należy zwrócić szczególną uwagę? Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy w 2021 roku? Sprawdź!

 

Czytaj dalej
widok kierownicy i drogi z perspektywy kierowcy

Ubezpieczenie OC na numer VIN - w jakim przypadku?

Każdy zarejestrowany pojazd w Polsce musi mieć ważną polisę OC. Jeśli dojdzie do wypadku ubezpieczenie pozwala kierowcy zabezpieczyć swoje finanse i nie pokrywać szkód z własnych pieniędzy. Czy jednak zawsze trzeba mieć numer rejestracyjny, by wykupić polisę? A może da się zakupić ubezpieczenie OC na numer VIN? Jeśli tak - w jakich przypadkach? Sprawdź!

Czytaj dalej
kobieta kierująca samochodem, obok mężczyzna siedzący na miejscu pasażera z przodu

Dwóch właścicieli samochodu a ubezpieczenie OC: co musisz wiedzieć?

Ujmując sprawę w wielkim skrócie: niemalże każdy w naszym kraju może zostać współwłaścicielem auta, nawet osoba niepełnoletnia. Zwykle to korzystne cenowo, zwłaszcza jeśli chodzi o ubezpieczenie OC. Dwóch właścicieli a polisa - sprawdź, co warto wiedzieć, czy to opłacalne i z jakimi formalnościami się wiąże.

Czytaj dalej
widok na drogę i pasażerów z przodu z perspektywy tylniego siedzenia

Wybierasz się samochodem do Chorwacji? Zobacz, jakie ubezpieczenie kupić na taki wyjazd? Czy Chorwacja samochodem w 2024 to dobry pomysł?

Chorwacja to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Dane organizacji turystycznych wskazują, że tylko w 2020 roku Chorwację odwiedziło 669 917 naszych rodaków. Większość z nich zdecydowała się na wyjazd autem. Wynika to z tego, że droga jest dobra, a odległość nieduża, szczególnie z południowych krańców Polski. Podróż autem do Chorwacji powinna być dobrze przygotowana. W czasie ponad 24-godzinnej drogi mogą bowiem przydarzyć się różne, nieprzewidziane sytuacje. Do takich może też…

Czytaj dalej
widok na wskaźnik prędkości w samochodzi

Jaki wpływ na cenę ubezpieczenia OC ma pojemność silnika samochodu? Sprawdź, jak mają się do siebie cena OC a pojemność silnika!

Ubezpieczenie auta to jeden z wydatków właściciela pojazdu. Co więcej, jest to koszt narzucony przez obowiązujące przepisy prawne, dlatego konieczne jest terminowe opłacanie składek. Na ich wysokość wpływają zaś różne czynniki, między innymi pod uwagę brane jest to, od jak dawna kierowca ma prawo jazdy, a także jaki model samochodu ma objąć ochrona. Czy pojemność silnika samochodowego również ma tutaj znaczenie? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

Czytaj dalej
zaparkowany pomarańczowy skuter z bagażnikiem

Ile kosztuje ubezpieczenie OC na skuter elektryczny?

Skuter to mały, prosty w użytkowaniu i wygodny środek lokomocji, który (jak każdy pojazd w naszym kraju) musi być zarejestrowany oraz posiadać ważną polisę chroniącą od odpowiedzialności cywilnej. Skuter elektryczny a ubezpieczenie OC - sprawdź, co musisz wiedzieć oraz na jakie koszty się przygotować.

Czytaj dalej
widok kokpitu samochodu oraz kierowcy z miejsca przedniego pasażera

Jazda bez dowodu rejestracyjnego a ubezpieczenie OC – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Na przełomie ostatnich 3 lat ustawa Prawo o ruchu drogowym podlegała licznym nowelizacjom. W ich wyniku zniesiono obowiązek posiadania przy sobie fizycznego dowodu osobistego oraz polisy potwierdzającej zawarcie umowy ubezpieczenia OC. Wielu kierowców zastanawia się jednak, jakie sankcje grożą za brak dokumentów podczas kontroli drogowej. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kiedy jazda bez dowodu rejestracyjnego jest niedozwolona oraz co grozi za brak ważnego OC.

Czytaj dalej
widok na pasażerów z przodu i na drogę z perspektywy tylnego siedzenia samochodu

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu - co może grozić?

Decydując się na zakup używanego samochodu, musisz pamiętać o zgłoszeniu jego nabycia oraz przerejestrowaniu pojazdu. Osoby, które nie dopilnują tego obowiązku, narażają się na dotkliwe sankcje finansowe. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, ile czasu na przerejestrowanie auta przewidują znowelizowane przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym oraz jaka jest kara za nieprzerejestrowanie samochodu w terminie i czy można jej uniknąć.

Czytaj dalej
widok kierownicy, kokpitu i drogi z miejsca kierowcy

Samochód zastępczy z OC sprawcy - jak uzyskać, jak długo przysługuje?

Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do wielu kolizji i wypadków, które najczęściej wiążą się z paraliżującym stresem u poszkodowanych oraz sprawców. Aby zmniejszyć lęk i zdenerwowanie, warto wiedzieć, na co możemy liczyć, gdy do niebezpiecznego zdarzenia nie doszło z naszej winy. Dowiedz się, na jakich warunkach można uzyskać samochód zastępczy z OC sprawcy oraz od kiedy i przez jak długi czas możesz nim jeździć.

Czytaj dalej
widok z miejsca kierowcy na drogę w lesie

Przyciemnianie szyb - koszty, korzyści, przepisy i wpływ na ubezpieczenie

Przyciemnianie szyb może nieść wiele korzyści - zarówno w codziennym użytkowaniu auta rodzinnego, jak i w przypadku wyjątkowych sytuacji, do których wykorzystywany jest samochód służbowy. Niezależnie jednak od tego, z jakiego powodu chcesz przyciemnić szyby, warto wiedzieć, czy to zgodne z prawem, jaki jest tego koszt, techniczne szczegóły, a także wpływ na wybór odpowiedniej polisy.

Czytaj dalej
auta zaparkowane na ulicy w paryżu

Mandat zagraniczny – jak go zapłacić?

Stawki mandatów za granicą są z reguły wyższe od tych obowiązujących w Polsce. Z tego względu nawet nieznaczne przekroczenie prędkości może okazać się bardzo kosztowne dla portfela kierowcy. Przepisy ruchu drogowego różnią się w poszczególnych krajach UE, zaś ich nieznajomość nie zwalnia kierowcy z odpowiedzialności. Sprawdź co zrobić, gdy otrzymasz mandat zagraniczny i czy zawsze musisz go zapłacić.

Czytaj dalej
kobieta podpisuje dokumenty

Umowa przedwstępna sprzedaży samochodu – do czego zobowiązuje?

Umowa przedwstępna sprzedaży samochodu zabezpiecza interesy zarówno kupującego, jak i sprzedającego pojazd. Na jej podstawie obie strony zobowiązują się do zawarcia transakcji w późniejszym terminie. Jak napisać ją poprawnie? Co jest lepsze: umowa przedwstępna sprzedaży samochodu z zaliczką czy zadatkiem? Jakie konsekwencje grożą stronom za niedotrzymanie jej warunków? Poznaj odpowiedź na te i inne pytania w naszym poradniku.

Czytaj dalej
przyczepka samochodowa

Ubezpieczenie przyczepki samochodowej – ile kosztuje ubezpieczenie OC przyczepy? Czy jest obowiązkowe?

W myśl przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych przyczepka do samochodu stanowi pojazd mechaniczny. Choć nie jest niezależny i w praktyce nie może poruszać się bez podłączenia do samochodu czy motocykla, to w świetle prawa traktowany jest tak samo jak auto. W efekcie także dla niego należy wykupić polisę OC. Co obejmuje ubezpieczenie przyczepki samochodowej i jakie konsekwencje grożą za brak OC? Sprawdź w naszym poradniku.

Czytaj dalej
kobieta podpisuje dokument

Jak napisać opis zdarzenia do odszkodowania?

Zgodnie z przepisami prawa, poszkodowanemu w wypadku czy kolizji drogowej należy się odszkodowanie. Jeśli sprawcą zdarzenia jest kierowca pojazdu mechanicznego, rekompensata zostanie wypłacona poszkodowanemu z polisy OC zawartej na pojazd sprawcy. By jednak uzyskać odszkodowanie, musisz zgłosić szkodę do ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia. Do wniosku należy dołączyć protokół policyjny lub oświadczenie powypadkowe podpisane przez poszkodowanego i sprawcę.

Czytaj dalej
wypadek drogowy

Poszkodowany w wypadku drogowym – jakie ma prawa?

Z policyjnych statystyk wynika, że w 2020 r. zgłoszonych zostało blisko 23,5 tys. wypadków, w wyniku których niemal 26,5 tys. osób zostało rannych, a niespełna 2,5 tys. poniosło śmierć na miejscu. Chociaż liczba wypadków z roku na rok spada, to jednak sytuacja panująca na drogach nadal pozostawia wiele do życzenia.

Czytaj dalej
sygnalizacja świetlna

Przejazd na czerwonym świetle – jakie mogą być konsekwencje?

Zadaniem sygnalizatorów świetlnych, znajdujących się przy drogach publicznych, jest przede wszystkim uregulowanie ruchu oraz zwiększenie bezpieczeństwa kierowców i pieszych. Mimo to niektórzy decydują się wjechać na skrzyżowanie, gdy pali się żółte lub czerwone światło. Jakie konsekwencje grożą za przejazd na czerwonym? Co zrobić, gdy zatrzymanie pojazdu przed sygnalizatorem nie jest możliwe?

Czytaj dalej
poduszka powietrzna

Poduszka powietrzna – jak działa w samochodzie?

Poduszki powietrzne już od wielu lat stanowią jeden z podstawowych elementów wyposażenia samochodu. Ich celem jest zabezpieczenie głowy oraz klatki piersiowej kierowcy, jak i pasażerów pojazdu, gdy dojdzie do kolizji drogowej. Dzięki automatycznym czujnikom wykrywającym zderzenie, airbagi napełniają się powietrzem w czasie krótszym niż 1 sekunda. Sprawdź, jak zbudowana jest poduszka powietrzna oraz kiedy należy ją wymienić.

Czytaj dalej
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę