UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Czy trzeba wozić OC i dowód rejestracyjny? Cyfryzacja dokumentów od 1 października 2018 roku i zmiany po 2020 roku

Dwukrotna nowelizacja przepisów Prawa o ruchu drogowym spowodowała zmiany w zakresie konieczności wożenia ze sobą dokumentów pojazdu czy prawa jazdy. Zobacz, które będą Ci potrzebne podczas kontroli drogowej. Jeszcze kilka lat temu każdy kierowca musiał mieć przy sobie dowód rejestracyjny, potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC dla auta oraz prawo jazdy. Jak jest teraz? Czy taki komplet dokumentów nadal powinien towarzyszyć każdej podróży samochodem? Czy trzeba wozić dowód rejestracyjny w aucie?

Dwie młode kobiety jadą samochodem i dyskutują na temat czy trzeba wozić OC ze sobą

DOKUMENTY SAMOCHODU I KIEROWCY

Do 1 października 2018 roku każdy kierowca podczas kontroli pojazdów na drodze mógł zostać poproszony przez funkcjonariusza policji o okazanie:

 • dowodu rejestracyjnego pojazdu,
 • papierowego potwierdzenia ważności polisy OC,
 • prawa jazdy.

Natomiast nowe przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym, które wprowadzono w życie w 2018 roku, spowodowały, że obowiązek wożenia ze sobą podczas jazdy samochodem dowodu rejestracyjnego został zniesiony. Wielu kierowców zastanawia się jednak, czy trzeba wozić OC w aucie. Okazuje się, że także nie ma takiego wymogu.

Podczas kontroli drogowej funkcjonariusze policji mogą sprawdzić aktualność obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu w trybie zdalnym. W tym celu wystarczy skorzystać z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Kolejna nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym weszła w życie z dniem 5 grudnia 2020 roku i obowiązuje do dziś. Na mocy nowych przepisów nie tylko jazda bez dowodu rejestracyjnego, ale i bez prawa jazdy w formie fizycznej nie powoduje już poniesienia z tego tytułu dodatkowych konsekwencji. Policja, straż miejska oraz inspekcja ruchu drogowego mogą uzyskać potwierdzenie zawarcia polisy OC i dowód rejestracyjny oraz uprawnienia do kierowania pojazdem nadane kierowcy w trybie zdalnym. Dostęp do bazy uzyskują na podstawie numeru PESEL kierowcy zatrzymanego do kontroli.

WYMAGANE W 2023 ROKU DOKUMENTY - czy potrzebny jest dowód rejestracyjny, prawo jazdy i polisa OC?

Obecnie, jeśli policja zatrzyma kierującego autem, ten nie musi mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu, ubezpieczenia OC czy prawa jazdy. Wszystko dzięki kilku pakietom deregulacyjnym, które weszły w życie 1 października 2018 i 5 grudnia 2020 roku. Zgodnie z nimi kierowca nie musi wozić ze sobą prawa jazdy. Wcześniej za brak dowodu rejestracyjnego czy polisy OC w razie kontroli groził mandat.

Artykuł 38 przepisów porządkowych ustawy Prawo o ruchu drogowym wskazuje, że kierujący pojazdem jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu wymagane dla danego rodzaju pojazdu lub kierującego dokumenty:

 • uprawnienie do kierowania inne niż wydane w kraju prawo jazdy (polskie prawo jazdy) albo pozwolenie na kierowanie tramwajem, jeżeli kierujący nie posiada wydanego w kraju prawa jazdy albo pozwolenia na kierowanie tramwajem;
 • zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu z wynikiem pozytywnym w zakresie wyposażenia pojazdu w blokadę alkoholową, w przypadku gdy taka blokada jest wymagana.

Potrzebny jest także każdy inny dokument wskazywany w ustawie w przypadku pojazdów specjalnych, uprzywilejowanych. Poruszając się standardowym samochodem, przy kontroli drogowej, jeśli nie musisz mieć blokady alkoholowej, nie będziesz zobowiązany do okazywania jakichkolwiek dokumentów.

Policja podczas kontroli drogowej nie nałoży na Ciebie mandatu za brak prawa jazdy, fizycznego dowodu rejestracyjnego pojazdu i papierowego potwierdzenia zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Funkcjonariusz przeprowadzający tę kontrolę sprawdzi uprawnienia do kierowania pojazdem oraz dopuszczenie samochodu do użytkowania czy też fakt objęcia go obowiązkowym OC w systemie elektronicznym - w bazie CEPiK. Będzie potrzebował do tego tylko Twoich danych osobowych, np. z dowodu osobistego w wersji fizycznej lub elektronicznej. Dlatego miej przy sobie dowód tożsamości - nieważne, czy będzie to plastikowa karta czy też elektroniczna wersja dowodu z aplikacji mObywatel. Dowód rejestracyjny i polisa OC nie są potrzebne i nie będzie Ci grozić za ich brak jakakolwiek kara.

KTO MUSI WOZIĆ ZE SOBĄ PRAWO JAZDY?

Jednak zwolnienie z obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy nie dotyczy tych kierowców, którzy mają je wydane poza Rzeczpospolitą Polską albo nie są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdu, tj. ich dane nie znajdują się w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Prowadzenie auta bez prawa jazdy przez obcokrajowca może być zakwalifikowane przez funkcjonariusza drogówki jako kierowanie bez uprawnień. Jeśli więc policja zatrzyma kierowcę do kontroli, a nie uda się sprawdzić jego danych w elektronicznej bazie, musi on liczyć się z nałożeniem na niego nieprzyjemnych konsekwencji finansowych. Po zmianie taryfikatora mandatów od 1 stycznia 2022 roku brak odpowiednich uprawnień karany jest mandatem w wysokości od 1,5 tys. zł do nawet 30 tys. zł.

WYJAZD ZA GRANICĘ - CZY TRZEBA MIEĆ DOWÓD REJESTRACYJNY I PRAWO JAZDY ORAZ UBEZPIECZENIE OC?

Policja w Polsce korzysta w czasie kontroli drogowej z bazy Centralnej Ewidencji Kierowców i Pojazdów, ale jest ona dostępna tylko na terenie kraju. Jeśli więc wybierasz się za granicę, musisz wozić prawo jazdy i odpowiednie dokumenty dotyczące pojazdu, jakim się poruszasz. Powinieneś wówczas mieć przy sobie dowód rejestracyjny i dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia samochodu oraz uiszczenia stosownej składki na OC. W niektórych krajach musisz ponadto mieć ze sobą Zieloną Kartę, potwierdzającą fakt zawarcia umowy ubezpieczeniowej dla danego pojazdu.

BEZ DOKUMENTU OC, ALE Z UBEZPIECZENIEM POJAZDU

Nawet jeśli w świetle prawa nie trzeba już mieć potwierdzenia zawarcia OC przy kontroli czy kolizji na drodze, to i tak brak zawartej umowy grozi nałożeniem wysokiej kary na właściciela auta.

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego podlegającego rejestracji w Polsce. Nawet jeden dzień przerwy w okresie trwania ochrony może spowodować, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży na Ciebie karę za brak OC. Przez kilka ostatnich lat znacznie wzrosły kary za nieopłacenie OC. Ich wysokość zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce w danym czasie oraz od rodzaju pojazdu czy długości przerwy w ubezpieczeniu. Ile wynosi mandat za brak OC 2023? W I połowie roku 2023 nieopłacone OC będzie pociągało za sobą karę w wysokości:

 • dla właścicieli samochodów osobowych – za brak OC od 1 do 3 dni kara 1400 zł, od 4 do 14 dni – 3490 zł, powyżej 14 dni – 6980 zł;
 • dla właścicieli samochodów ciężarowych - za brak OC od 1 do 3 dni kara 2090 zł, od 4 do 14 dni – 5240 zł, powyżej 14 dni – 10 470 zł;
 • dla właścicieli pozostałych pojazdów, w tym motocykli - za brak OC od 1 do 3 dni kara 230 zł, od 4 do 14 dni – 580 zł, powyżej 14 dni – 1160 zł.

W II połowie 2023 roku będzie obowiązywać wyższe wynagrodzenie minimalne i tym samym od 1 lipca zmieni się wysokość kar. Będą wynosić:

 • dla właścicieli samochodów osobowych – za brak OC od 1 do 3 dni kara 1440 zł, od 4 do 14 dni – 3600 zł, powyżej 14 dni – 7200 zł;
 • dla właścicieli samochodów ciężarowych - za brak OC od 1 do 3 dni kara 2160 zł, od 4 do 14 dni – 5400 zł, powyżej 14 dni – 10 800 zł;
 • dla właścicieli pozostałych pojazdów, w tym motocykli - za brak OC od 1 do 3 dni kara 240 zł, od 4 do 14 dni – 600 zł, powyżej 14 dni – 1200 zł.

W bazie danych UFG w Polsce można potwierdzić fakt posiadania polisy OC oraz to, w jakim towarzystwie jest zawarte ubezpieczenie. UFG informuje o numerze polisy. Przepisy nie zobowiązują kierowcy do tego, w jakim towarzystwie ma wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego. Jeśli jednak zawrze OC i AC w UNIQA łącznie, przez internet, może liczyć na wysoki rabat!

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Dowód tymczasowy - kto może wyrobić dowód tymczasowy? Czy to dokument dowodu osobistego dla dziecka?

Dowód osobisty jest podstawowym dokumentem tożsamości w Polsce. Możesz wylegitymować się nim w urzędach czy w bankach. Pozwala na wyjazdy zagraniczne do krajów strefy Schengen, które nie wymagają paszportu od turystów czy osób przyjeżdżających w celach biznesowych. Rodzajem dowodu osobistego jest dowód tymczasowy. Sprawdź, czym on jest i dla kogo może zostać wyrobiony.

Czytaj dalej

Tymczasowy dowód rejestracyjny pojazdu - jak interpretować oznaczenia w miękkim dowodzie rejestracyjnym i kiedy należy go wyrobić?

Przy rejestracji samochodu, motocykla czy ciężarówki w wydziale komunikacji, otrzymujesz dowód rejestracyjny z oznaczonymi najważniejszymi informacjami na temat swojego pojazdu i jego posiadacza. Jednak nie od razu dysponujesz docelowym dokumentem tego typu. W większości przypadków kierowcy dostają najpierw tymczasowy dowód rejestracyjny. Czym on jest i jakie oznaczenia znajdują się na nim? Jak je interpretować?

Czytaj dalej

Kiedy konieczna jest wymiana dowodu rejestracyjnego? Czy z powodu braku miejsca na pieczątki z badania technicznego trzeba go wymienić?

Podstawowym dokumentem potwierdzającym własność pojazdu jest dowód rejestracyjny. Znajdują się w nim wszystkie najważniejsze informacje o cechach technicznych auta, a także dane właściciela czy współwłaścicieli. Jest również miejsce na pieczątki potwierdzające fakt przeprowadzenia badania technicznego, które ważne jest zazwyczaj 12 miesięcy od jego wykonania. Sprawdź, kiedy musisz dokonać wymiany dowodu rejestracyjnego. Czy brak miejsca na kolejne wpisy będzie jedną z przyczyn wymiany?…

Czytaj dalej

Jak wygląda i kiedy powinna być dokonana wymiana dowodu rejestracyjnego pojazdu?

Samochody czy motocykle poruszające się po polskich drogach muszą być dopuszczone do użytku, co potwierdza urzędowo wydział komunikacji, wydając właścicielowi czy właścicielom dowód rejestracyjny. Dowód ten wyrabiany jest przy okazji rejestracji samochodu. Kiedy jednak powinna być dokonana jego wymiana?

Czytaj dalej

Sprawdzanie OC – w jaki sposób sprawdzić ważność polisy?

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego powinien zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. W praktyce jednak nie wszyscy dopełniają tego obowiązku. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny szacuje, że po polskich drogach jeździć może nawet od 80 do 100 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. Jak możesz sprawdzić, czy kierowca, który spowodował szkodę w Twoim pojeździe ma ważne OC?

Czytaj dalej

Jak ubezpieczyć samochód na wyjazd za granicę? Wykup ubezpieczenie assistance i AC!

Przed wyjazdem samochodem za granicę warto zorientować się, jaki zakres terytorialny ma wykupione przez nas ubezpieczenie komunikacyjne. Polska polisa OC ważna jest na terenie wszystkich państw UE oraz kilku spoza struktur wspólnoty. Jednakże warto dodatkowo zabezpieczyć się przed skutkami różnych zdarzeń, wykupując ubezpieczenia assistance i autocasco. Wybierasz się do Niemiec samochodem? Planujesz wyjazd do Francji, Czech czy na Słowację? Dowiedz się, jakie będzie najlepsze dla Ciebie…

Czytaj dalej

Kompleksowe ubezpieczenie samochodu? Kalkulator pomoże

Kompleksowe ubezpieczenie samochodu obejmuje nie tylko polisę OC i AC, ale również ubezpieczenie NNW i Assistance. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych w zamian za zakup takiego pakietu, oferuje atrakcyjne promocje. Warto wybrać najbardziej opłacalną ofertę, korzystając z kalkulatorów online.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę