UNIQA
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja

Czas czytania:

Czy trzeba wozić OC? Sprawdzone porady

Każdy pojazd musi być ubezpieczony, ale czy każdy kierowca musi wozić ze sobą polisę OC? Czy za jej brak może grozić nałożenie mandatu na kierowcę?

Dwie młode kobiety jadą samochodem i dyskutują na temat czy trzeba wozić OC ze sobą

Z dniem 1 października 2018 roku kierowcy w Polsce zyskali możliwość niewożenia ze sobą w samochodzie dowodu rejestracyjnego. Do tego momentu za brak odpowiednich dokumentów groził mandat. Od 5 grudnia 2020 roku dzięki tzw. pakietowi deregulacyjnemu kierowca nie musi mieć też przy sobie dokumentu prawa jazdy. Czy trzeba obecnie mieć ze sobą polisę OC?

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym

Jeszcze do 30 września 2018 roku każdy kierowca w trakcie uczestniczenia w ruchu drogowym miał obowiązek posiadania przy sobie papierowego dowodu rejestracyjnego pojazdu, którym jechał, oraz potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC auta. Za brak takich dokumentów podczas kontroli drogowej groził mandat w wysokości do 250 zł.

Jednak wszystko zmieniła nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Weszła ona w życie z dniem 1 października 2018 roku. Od tego momentu nie musimy wozić tradycyjnego dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Przepisy te obowiązują podczas poruszania się autem na terenie Polski. W trakcie kontroli drogowej policjant nie poprosi kierowcy o okazanie papierowego dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Sprawdza ważność tych dokumentów w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

W bazie tej widnieją wszystkie najważniejsze informacje na temat każdego samochodu, a więc:

  • marka i model pojazdu,
  • liczba miejsc,
  • ważność zawartej polisy OC (lub jej brak i długość przerwy w okresie ubezpieczenia),
  • pojemność oraz moc silnika,
  • ważność badania technicznego,
  • stan licznika,
  • dane obecnego i poprzednich właścicieli samochodu.

Podróż za granicę własnym samochodem – co z dokumentem OC?

O ile w Polsce nie potrzebujemy mieć przy sobie ani dowodu rejestracyjnego, ani polisy OC, za granicą jest inaczej. Czy trzeba wozić OC w trakcie wyjazdu do krajów europejskich i dalszych? Nadal musimy mieć przy sobie tradycyjny, papierowy dowód rejestracyjny auta wraz z potwierdzeniem zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Wszystko dlatego, że funkcjonariusz w innym kraju nie jest w stanie elektronicznie sprawdzić w czasie kontroli, czy samochód jest zarejestrowany i czy została dla niego zawarta polisa OC. System CEPiK nie jest zintegrowany na poziomie międzynarodowym.

Dlatego liczmy się z tym, że np. podczas wyjazdu do Niemiec czy Czech oraz do innych krajów musimy mieć ze sobą stosowne dokumenty wymagane podczas kontroli drogowej.

Bez prawa jazdy w samochodzie

Aktualnie ani dowód rejestracyjny pojazdu, ani polisa OC nie są nam potrzebne w trakcie jazdy samochodem po polskich drogach. Ponadto 5 grudnia 2020 roku zmieniły się przepisy dotyczące obowiązku wożenia w aucie przez kierowcę fizycznego prawa jazdy. Za jego brak do tej pory groził mandat w wysokości do 250 zł. Uległo to jednak zmianie, ponieważ policja ma możliwość sprawdzenia w elektronicznej bazie CEPiK ważności prawa jazdy.

Kierowca ma dostęp do swoich dokumentów w dowolnym momencie za pośrednictwem aplikacji na telefon mObywatel, podobnie jak do dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i ubezpieczenia OC. Potrzebuje tylko profilu zaufanego.

Sprawdzanie ważności OC

Nie tylko policja w czasie kontroli drogowej może sprawdzić, czy mamy ważną polisę OC. Jej aktualność i to, czy została ona zawarta na dany pojazd zgodnie z obowiązkiem wynikającym z przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, weryfikuje zdalnie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Nie potrzebujemy być poddawani kontroli drogowej, związanej np. z przekroczeniem prędkości, by policja dowiedziała się o tym, że mamy przerwę w ubezpieczeniu OC lub w ogóle nie zawarliśmy stosownej umowy z towarzystwem.

Brak  ubezpieczenia samochodu  grozi nałożeniem wysokich kar finansowych. Wynosić będą one w 2022 roku:

  • w przypadku samochodu osobowego – kara w wysokości 1204 zł za przerwę trwającą do 3 dni, 3010 zł za przerwę w granicach od 4 do 14 dni, a 6200 zł za przerwę powyżej 14 dni;
  • w przypadku samochodu ciężarowego – kara w wysokości 1806 zł za przerwę trwającą do 3 dni, 4515 zł za przerwę w granicach od 4 do 14 dni, a 9030 zł za przerwę powyżej 14 dni;
  • w przypadku pozostałych pojazdów mechanicznych – kara w wysokości 201 zł za przerwę trwającą do 3 dni, 502 zł za przerwę w granicach od 4 do 14 dni, a 1003 zł za przerwę powyżej 14 dni.

Ponadto brak OC powoduje, że na wypadek stłuczki i spowodowania szkód w mieniu lub szkód osobowych to my ponosimy finansowe konsekwencje takich zdarzeń, a nie towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupiliśmy polisę OC. Niekiedy odszkodowanie wypłacane poszkodowanym przez sprawcę wypadku może sięgać setek tysięcy złotych, a nawet przekroczyć milion.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czy ten artykuł był pomocny?

5
Liczba głosów:1

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego powinien zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. W praktyce jednak nie wszyscy dopełniają tego obowiązku. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny szacuje, że po polskich drogach jeździć może nawet od 80 do 100 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. Jak możesz sprawdzić, czy kierowca, który spowodował szkodę w Twoim pojeździe ma ważne OC?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest ważne na terenie państw UE oraz kilku innych krajów spoza wspólnoty. Przed wyjazdem za granicę warto rozważyć zakup dodatkowych polis, które zapewnią pomoc na wypadek awaryjnej sytuacji. Podczas zagranicznej wycieczki nieocenionym typem ubezpieczenia komunikacyjnego jest polisa AC, która zabezpiecza, m.in. przed uszkodzeniem lub kradzieżą pojazdu.

Kompleksowe ubezpieczenie samochodu obejmuje nie tylko polisę OC i AC, ale również ubezpieczenie NNW i Assistance. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych w zamian za zakup takiego pakietu, oferuje atrakcyjne promocje. Warto wybrać najbardziej opłacalną ofertę, korzystając z kalkulatorów online.

SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę