UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Rekalkulacja składki OC – czym jest, na czym polega?

Zanim zawrzesz z towarzystwem ubezpieczeniowym umowę, najpierw ubezpieczyciel dokona kalkulacji składki, czyli wyliczy, ile będzie cię kosztować ochrona ubezpieczeniowa. W pewnych przypadkach jej wysokość może się zmienić na skutek rekalkulacji składki OC. Kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe jej dokona?

kalkulator i monety

Rekalkulacja składki – co oznacza?

Efektem rekalkulacji może być najczęściej zwrot części zapłaconej składki. Do zweryfikowania opłaty należnej za ubezpieczenie dochodzi zwykle, kiedy zmieniają się pewne czynniki, które mają wpływ na koszt ubezpieczenia OC. Natomiast to, czy składka wzrośnie, czy zmaleje, zależy od parametrów, które kształtują cenę OC.

Rekalkulacja składki ze względu na błędne dane

Przyczyną tego, że towarzystwo ubezpieczeniowe dokona rekalkulacji składki, może być podanie nieprawidłowych danych przy zawieraniu umowy. Np.:

  • Ukrycie tego, że z pojazdu będą korzystać inni kierowcy – ubezpieczyciel zawsze pyta o to, czy auto będzie prowadzić wyłącznie posiadacz, czy również inni użytkownicy. Szczególnie interesuje go, czy samochód będzie do dyspozycji młodego kierowcy. Jeśli taka osoba będzie używać pojazdu i spowoduje szkodę, to zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie, ale możliwe, że dokona rekalkulacji OC – uwzględni dodatkowego użytkownika pojazdu, co poskutkuje wyższą składką.
  • Podanie innego głównego miejsca użytkowania pojazdu – dla ubezpieczyciela kluczowe znaczenie ma nie to, gdzie samochód jest zarejestrowany, lecz to, gdzie nim jeździsz. Jeśli posiadacz korzysta z auta w małej miejscowości, to najczęściej zapłaci za OC mniej niż gdyby poruszał się pojazdem po dużym mieście. Tymczasem często jest tak, że właściciel samochodu mieszka w małej miejscowości, ale codziennie dojeżdża do dużego miasta i tam głównie korzysta z pojazdu. W przypadku gdy spowoduje w owym większym mieście szkodę, to możliwe, że towarzystwo ubezpieczeniowe dokona rekalkulacji OC.

Rekalkulacja składki OC po zakupie auta

Ubezpieczyciele najczęściej decydują się na rekalkulację składki OC, gdy pojazd zmienił właściciela. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych sprzedający ma obowiązek przekazania polisy OC nabywcy. Nie ma znaczenia to, ile czasu pozostało do zakończenia ochrony. Może to być kilka dni, ale równie dobrze 10 miesięcy. Dzięki temu kupujący oszczędza – nie musi od razu sam zawierać umowy ubezpieczenia OC i w jego kieszeni pozostaje nawet kilkaset złotych, a w pewnych przypadkach nawet więcej. Tylko czy na pewno nabywca będzie płacić taką samą składkę? Przecież sprzedający może być doświadczonym kierowcą z bardzo dobrą historią przebiegu ubezpieczenia, a kupujący osobą młodą, która ubezpiecza pierwszy pojazd. Różnica w cenie OC dla tych posiadaczy może wynosić nawet kilkaset złotych. Czy zatem w takim przypadku dojdzie do rekalkulacji składki OC po zakupie auta? Najczęściej nie, ale ubezpieczyciel ma do tego prawo.

Informację o rekalkulacji OC możesz otrzymać po kilku tygodniach, ale równie dobrze po kilku miesiącach. Jakie kroki powinieneś wówczas podjąć? Jeśli okaże się, że masz obowiązek dopłacić, to wcale nie oznacza, że powinieneś wypowiedzieć umowę i szukać nowego ubezpieczyciela. Z reguły opłaca się pozostać przy tym samym ubezpieczycielu. Jeśli uznasz, że zmiana towarzystwa ubezpieczeniowego będzie dla ciebie korzystniejsza, to możesz złożyć wypowiedzenie i jedynie uregulować podwyższoną składkę za wykorzystany czas ochrony.

Jeśli jednak chcesz mieć pewność, czy dopłata nie będzie konieczna, to możesz złożyć wniosek o rekalkulację składki OC od razu po zakupie pojazdu. Wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe zweryfikuje, czy składka musi ulec zmianie. Na tej podstawie będziesz mógł ocenić, czy opłaca ci się kontynuować współpracę, czy jednak lepiej wypowiedzieć umowę. Najczęściej jednak rekalkulacja OC nie jest dokonywana i możesz korzystać z ochrony ubezpieczeniowej sprzedającego do końca umowy.

Rekalkulacja na koniec trwania umowy

Jak już wiesz, ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki na dowolnym etapie trwania polisy. Równie dobrze możesz otrzymać wezwanie do zapłaty wyższej składki na kilka dni przed zakończeniem ochrony. Co możesz zrobić? Ubezpieczyciel ma jak najbardziej prawo ponownie wyliczyć składkę na OC, dopóki umowa nie wygaśnie. Możesz jednak odwołać się od jego decyzji.

Najlepiej dla jasności sytuacji złożyć wniosek o rekalkulację składki OC od razu po zakupie pojazdu. Wtedy nawet jeśli okaże się, że składka jest zaskakująco wysoka, to będziesz mógł złożyć wypowiedzenie i dopłacisz jedynie za wykorzystany czas ochrony. Pamiętaj jednak, żeby nie dopuścić do przerwy w ochronie ubezpieczeniowej i w odpowiednim czasie zawrzeć nową umowę.

Jeśli zrezygnujesz z usług ubezpieczyciela, to w takim przypadku nie otrzymasz zwrotu składki za niewykorzystany okres ochrony. Środki te trafią do poprzedniego posiadacza pojazdu.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Kompleksowe ubezpieczenie samochodu? Kalkulator pomoże

Kompleksowe ubezpieczenie samochodu obejmuje nie tylko polisę OC i AC, ale również ubezpieczenie NNW i Assistance. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych w zamian za zakup takiego pakietu, oferuje atrakcyjne promocje. Warto wybrać najbardziej opłacalną ofertę, korzystając z kalkulatorów online.

Czytaj dalej
kobieta korzystająca z laptopa

Kalkulator ubezpieczenia auta czy porównywarka OC?

Kalkulator online i porównywarka ofert ubezpieczeń samochodowych są dwoma przydatnymi narzędziami przy zakupie polisy. Zaletą kalkulatora jest dokładna prezentacja oferty jednego towarzystwa ubezpieczeniowego. Natomiast porównywarka internetowa prezentuje wiele ofert, ale nie są one tak szczegółowo przedstawione, jak w przypadku kalkulatora.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę