UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Darowizna samochodu. O czym musisz pamiętać?

Chcąc podarować innej osobie samochód, komuś z rodziny czy przyjacielowi, musisz wiedzieć, jakich formalności dopełnić i co stanie się z ubezpieczeniem OC samochodu. Czy z tytułu takiej darowizny należy zapłacić podatek?

Śmiejący się ludzie w samochodzie

Podstawa prawna dokonania darowizny pojazdu

Darowizna polega na przeniesieniu prawa własności do rzeczy z jej właściciela na inną osobę. W charakterze rzeczy przekazywanej przez darczyńcę obdarowanemu może występować pojazd mechaniczny.

Wszystkie warunki dokonywania darowizny zostały uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego, w art. 888–902. Zgodnie z art. 890 Kodeksu cywilnego przekazanie auta w darowiźnie innej osobie odbywa się na podstawie umowy darowizny. Może ona mieć formę aktu notarialnego, ale nie musi i zachowuje swoją ważność, o ile przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Umowa powinna być przygotowana na piśmie i stanie się ważna w momencie wydania samochodu osobie obdarowanej.

Jak przygotować umowę darowizny samochodu?

Przy sporządzaniu umowy darowizny samochodu możesz posłużyć się powszechnie dostępnymi w internecie wzorami, ale możesz też ją sam sformułować. Należy pamiętać, by w umowie tej zawrzeć:

 • datę podpisania,
 • dane stron umowy – darczyńcy i obdarowanego,
 • określenie, kim dla darczyńcy jest obdarowany,
 • przedmiot umowy – dane pojazdu, tj. jego model i markę, rok produkcji, pojemność silnika, numer VIN, numer rejestracyjny, aktualny przebieg,
 • wartość aktualną przedmiotu darowizny,
 • oświadczenie darczyńcy, że przekazywany w ramach darowizny pojazd jest wolny od praw osób trzecich,
 • oświadczenie darczyńcy o darowaniu samochodu oraz oświadczenie obdarowanego o przyjęciu przedmiotu darowizny,
 • datę przekazania obdarowanemu samochodu,
 • podpisy stron umowy.

Formalności związane z darowizną pojazdu

Podstawowym dokumentem świadczącym o dokonaniu i przyjęciu darowizny jest oczywiście umowa darowizny. Jednak trzeba mieć na uwadze także i to, że należy w związku z nią dopełnić pewnych formalności urzędowych.

Jak wygląda kwestia ubezpieczenia OC darowanego pojazdu? Zgodnie z prawem musisz zgłosić ubezpieczycielowi, u którego miałeś wykupione ubezpieczenie samochodu OC fakt przekazania go w darowiźnie. OC trafi do obdarowanego, który może do końca okresu trwania umowy korzystać z polisy i opłacać składki na OC, o ile wcześniej nie zrobił tego  darczyńca. Obdarowany może też wypowiedzieć umowę OC i poszukać innej oferty, w czym pomocny jest kalkulator ubezpieczenia OC.

Darowany samochód trzeba przerejestrować w wydziale komunikacji urzędu gminy czy miasta. Do urzędu udaj się z umową darowizny. Upewnij się wcześniej, że samochód ma ważny przegląd techniczny i ubezpieczenie OC.

Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią, jest podatek od darowizny, regulowany przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn. W zależności od tego, czy samochód przekazany został osobie z najbliższej rodziny, z dalszej rodziny albo osobie niespokrewnionej z Tobą, inne będą stawki podatkowe. Obecny lub przyszły właściciel mogą również sprawdzić historię ubezpieczenia auta.

W przypadku tak zwanej zerowej grupy podatkowej darowizna samochodu będzie całkowicie zwolniona z daniny i dotyczy to darowania auta osobom najbliższym, w tym:

 • małżonkowi,
 • dziecku,
 • rodzicom,
 • dziadkom,
 • pasierbowi,
 • pasierbicy,
 •  rodzeństwu,
 • ojczymowi lub macosze.

Zwolnienie z podatku od darowizny w najbliższej rodzinie będzie w mocy, jeśli darowizna ta zostanie zgłoszona w ciągu 6 miesięcy od zawarcia umowy do urzędu skarbowego. Jeśli termin ten nie zostanie zachowany, zwolnienie przestanie obowiązywać.

Uniknąć opłacania podatku można także wtedy, gdy obdarowany jest zaliczany do I, II czy III grupy podatkowej, z uwagi na kwotę wolną od podatku. Wynosi ona: 10 434 zł dla I grupy, 7878 zł dla II grupy oraz 5308 zł dla III grupy podatkowej. W ostatniej grupie uwzględnia się obdarowanych niespokrewnionych i niespowinowaconych z darczyńcą.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej www.uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
kluczyki do auta

Wielu posiadaczy samochodów, którzy planują sprzedać swoje używane auto, ma problem z dokładnym oszacowaniem jego wartości rynkowej. Jak wycenić samochód, aby móc sprzedać go z zyskiem, jednocześnie nie zniechęcając potencjalnych nabywców zbyt wygórowaną ceną? Co ma wpływ na ostateczną cenę pojazdu osobowego? Kto może nam pomóc w oszacowaniu wartości auta?

auta zaparkowane na parkingu

Umowa sprzedaży samochodu jest dokumentem, który potwierdza prawo własności auta. Dlatego też jest niezwykle istotne, aby zawierała wszelkie niezbędne informacje i dane – tak, by jej ważność nie została podważona przez urzędy. Niezależnie od tego, czy umowa została spisana odręcznie, czy strony posługują się gotowym wzorem, należy pamiętać o najważniejszych elementach. Jakich?

Para podpisuje umowę zakupu samochodu

Zawarcie umowy sprzedaży auta wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności zarówno przez sprzedającego, jak i kupującego. Musisz pamiętać o tym, jakie dane i zapisy powinny znaleźć się w treści umowy, a także wiedzieć, kogo należy powiadomić o przeniesieniu praw własności do pojazdu. Czy sprzedaż auta wiąże się z koniecznością zapłaty podatku?

rodzina w aucie

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych (OC) ochrania zarówno interes poszkodowanego, jak i sprawcy wypadku. W ramach tego typu polisy towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa poniesione, z tytułu wypadku, koszty. Należy jednak pamiętać, że zakres odszkodowania z OC jest ograniczony.

SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę