Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe – kto i kiedy może wykupić krótkoterminowe OC na miesiąc?

Standardowo większość polskich kierowców wykupuje ubezpieczenie OC na rok. Jednak istnieją wyjątki od tej reguły. Towarzystwa oferują swoim również OC krótkoterminowe (tzw. ubezpieczenie komisowe), które gwarantuje ochronę przez co najmniej 30 dni – co istotne, daje taki sam zakres ochrony jak standardowe OC zawierane na 12 miesięcy. Kto najczęściej korzysta z czasowego ubezpieczenia samochodu i czy OC na miesiąc odnawia się automatycznie? Kiedy możliwe jest ubezpieczenie samochodu na miesiąc?

Czytaj dalej

Jak sprawdzić OC pojazdu? Czy numer polisy wystarczy do sprawdzenia ważności ubezpieczenia OC?

Posiadacz pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce musi wykupić obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Ochrona ubezpieczeniowa trwa zwykle 12 miesięcy, a okres ten liczony jest od daty wskazanej na polisie OC. Jak sprawdzić, czy OC samochodu jest aktualne i nie dopuścić do powstania przerwy w okresie działania polisy? Jak sprawdzić ubezpieczenie pojazdu sprawcy kolizji czy wypadku drogowego?

Czytaj dalej

Jak napisać opis wypadku czy kolizji drogowej? Jak przygotować opis zdarzenia wypadku do odszkodowania?

Zgodnie z przepisami prawa poszkodowanemu w wypadku czy kolizji drogowej należy się odszkodowanie. Jeśli sprawcą zdarzenia jest kierowca pojazdu mechanicznego, rekompensata zostanie wypłacona z polisy OC zawartej na pojazd sprawcy. By jednak uzyskać odszkodowanie, musisz zgłosić szkodę do ubezpieczyciela sprawcy. Do wniosku należy dołączyć protokół policyjny lub oświadczenie powypadkowe podpisane przez uczestników zdarzenia. Konieczne jest potwierdzenie okoliczności przez sprawcę i bezsprzeczne…

Czytaj dalej

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) – co należy do jego zadań? Jak sprawdzić OC w UFG?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja powołana w 1990 roku w związku z rozwojem rynku ubezpieczeń w Polsce. Jej istnienie jest niezbędne, gdyż pełni ona bardzo ważne funkcje, szczególnie istotne z punktu widzenia poszkodowanych w wypadkach i kolizjach. Co należy do zadań funduszu? Co warto o nim wiedzieć?

Czytaj dalej
Rodzaje ubezpieczeń w Polsce

Rodzaje ubezpieczeń w Polsce – ubezpieczenie na życie i majątkowe, a także ubezpieczenia społeczne w ZUS

Ubezpieczenia można podzielić na kilka grup, biorąc pod uwagę m.in. zakres ochrony, obowiązek zawarcia i nie tylko. Posiadanie danej polisy powoduje, że w przypadkach określonych w ogólnych warunkach ubezpieczenia możesz otrzymać świadczenie od ubezpieczyciela. Które ubezpieczenia warto wykupić, a jakie obowiązkowo musisz posiadać? Poznaj podstawowe rodzaje ubezpieczeń i ich charakterystykę.

Czytaj dalej

Wypowiedzenie umowy OC - jak złożyć wypowiedzenie OC? Kiedy możliwe jest wypowiedzenie umowy OC auta?

Umowę ubezpieczenia OC można wypowiedzieć m.in. w przypadku zbliżającej się utraty ważności polisy. Takie prawo ma również kierowca, który nabył używany samochód, oraz kierowca wyrejestrowujący swój pojazd w związku ze złomowaniem. W celu wypowiedzenia umowy należy złożyć odpowiedni wniosek, zawierający m.in. dane samochodu oraz numer polisy. Sprawdź, jak wygląda wzór wypowiedzenia polisy OC i w jakich dokładnie możesz odstąpić od zawartej umowy OC.

Wypowiedzenie umowy OC możliwe jest w kilku…

Czytaj dalej

Sprawdzanie OC – w jaki sposób sprawdzić ważność polisy OC? Wystarczy numer rejestracyjny pojazdu!

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego powinien zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. W praktyce jednak nie wszyscy dopełniają tego obowiązku. Jak możesz sprawdzić, czy kierowca, który spowodował szkodę naw Twoim pojeździe, ma ważną polisę? Zobacz, jak sprawdzić ważność OC przez internet na podstawie numeru rejestracyjnego pojazdu.

Czytaj dalej

Przepisanie ubezpieczenia OC na nowego właściciela – jak zbywca ma przepisać OC samochodu?

Obowiązkiem każdego właściciela pojazdu mechanicznego jest wykupienie ubezpieczenia OC i zachowanie ciągłości ochrony. Czy można jednak przepisać ubezpieczenie samochodu, jeśli dojdzie do podarowania auta osobie bliskiej albo do jego sprzedaży? Jak wygląda przeniesienie OC na nowego właściciela?

Czytaj dalej

Jak ubezpieczyć samochód na wyjazd za granicę? Wykup ubezpieczenie assistance i AC!

Przed wyjazdem samochodem za granicę warto zorientować się, jaki zakres terytorialny ma wykupione przez nas ubezpieczenie komunikacyjne. Polska polisa OC ważna jest na terenie wszystkich państw UE oraz kilku spoza struktur wspólnoty. Jednakże warto dodatkowo zabezpieczyć się przed skutkami różnych zdarzeń, wykupując ubezpieczenia assistance i autocasco. Wybierasz się do Niemiec samochodem? Planujesz wyjazd do Francji, Czech czy na Słowację? Dowiedz się, jakie będzie najlepsze dla Ciebie…

Czytaj dalej

Odpowiedzialność cywilna – czym jest, jakie są jej rodzaje?

Każde nasze zachowanie niesie za sobą pewne konsekwencje. W niektórych przypadkach może okazać się, że wyrządziliśmy szkodę osobie trzeciej. Za takie zdarzenia ponosimy odpowiedzialność cywilną. Jakie są rodzaje odpowiedzialności cywilnej? I co to właściwie oznacza?

Czytaj dalej

Kiedy konieczna jest zmiana tablic rejestracyjnych w Polsce? Czy wymiana tablic rejestracyjnych samochodu zawsze ma miejsce przy zakupie auta?

Z reguły wraz z rejestracją pojazdu w urzędzie, w wydziale komunikacji, na wniosek właściciela lub współwłaścicieli był on rejestrowany na nowo. Otrzymywałeś zatem nowy dowód rejestracyjny wydany na Twoje nazwisko, a wraz z nim tablice rejestracyjne. Jednak przepisy się zmieniły - nie zawsze przy przerejestrowaniu samochodu będziesz wymieniał jego tablice. Sprawdź, kiedy będzie to potrzebne i ile kosztuje?

Czytaj dalej

Sprawdź, czy musisz zapłacić podatek od sprzedaży samochodu 2023. Czy trzeba złożyć PIT 2022 w takim przypadku? Czy płaci się też podatek od kupna samochodu?

Sprzedaż samochodu osobowego wymagać będzie od Ciebie, jako właściciela, dokonania kilku formalności. Zbycie pojazdu trzeba zgłosić do urzędu i do towarzystwa, w którym miałeś wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC. Ponadto, w niektórych przypadkach konieczne jest uiszczenie podatku dochodowego. Sprawdź, ile on wynosi i kto go płaci oraz jak aktualnie odbywa się sprzedaż samochodu wycofanego z działalności.

Czytaj dalej

Kupno samochodu – formalności po zakupie auta używanego lub nowego. Co musi zrobić nowy właściciel?

Nabycie nowego czy używanego samochodu powoduje, że stajesz się właścicielem pojazdu i w związku z tym na Twoich barkach spoczywają pewne formalności. Podpisanie umowy kupna-sprzedaży to nie wszystko. Sprawdź, co zrobić po nabyciu auta. Czy formalności związane z tym będą różniły się względem siebie w przypadku zakupu nowego czy używanego pojazdu, kupna samochodu od osoby prywatnej, czy np. z komisu lub od dealera?

Czytaj dalej

Tymczasowy dowód rejestracyjny pojazdu - jak interpretować oznaczenia w miękkim dowodzie rejestracyjnym i kiedy należy go wyrobić?

Przy rejestracji samochodu, motocykla czy ciężarówki w wydziale komunikacji, otrzymujesz dowód rejestracyjny z oznaczonymi najważniejszymi informacjami na temat swojego pojazdu i jego posiadacza. Jednak nie od razu dysponujesz docelowym dokumentem tego typu. W większości przypadków kierowcy dostają najpierw tymczasowy dowód rejestracyjny. Czym on jest i jakie oznaczenia znajdują się na nim? Jak je interpretować?

Czytaj dalej

Zmiana przeznaczenia pojazdu - jak jej dokonać? Jak wygląda zmiana przeznaczenia samochodu osobowego na ciężarowy czy specjalny?

Pojazd nowy czy używany, dopuszczany jest do ruchu w Polsce na podstawie odpowiednich dokumentów, w których wskazane jest jego przeznaczenie. Jeszcze kilka lat temu popularne w Polsce był samochody z tzw. kratką, które można było rejestrować jako auta ciężarowe, choć jedynie właśnie ten element konstrukcyjny odróżniał je od pojazdów osobowych.

Właściciele rejestrowali je jako ciężarówki, by móc odliczyć pełny podatek VAT od zakupu takich pojazdów i od wydatków eksploatacyjnych. Dziś nie jest to…

Czytaj dalej

Zgubiony dowód rejestracyjny 2022 – co zrobić i gdzie zgłosić przypadek zgubienia dowodu rejestracyjnego?

Podstawowym dokumentem dla posiadanego przez Ciebie samochodu czy motocykla jest jego dowód rejestracyjny. Wskazane są w nim parametry pojazdu, jego numer rejestracyjny i to, kto jest jego właścicielem. W dowodzie rejestracyjnym znajduje się także potwierdzenie przeprowadzenia przeglądu technicznego. Obecnie nie ma już wymogu wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego, ale nie oznacza to, że stracił on na swojej ważności. Co powinieneś zrobić, jeśli w różnych okolicznościach stracisz taki dokument?…

Czytaj dalej

Podatek od sprzedaży samochodu – kogo obowiązuje, kto musi zapłacić podatek od umowy sprzedaży samochodu w 2023 roku?

Sprzedaż samochodu wieńczy proces, który niejednokrotnie trwa wiele tygodni, a nawet miesięcy. Znalezienie kupca, który będzie skłonny zapłacić za Twój pojazd pożądaną kwotę, nie jest rzeczą prostą. Jeśli już do tego dojdzie, musisz wiedzieć, jakich formalności przyjdzie Ci jeszcze dopełnić po zainkasowaniu sumy ujętej w umowie kupna-sprzedaży samochodu. Zobacz, jaki podatek od sprzedaży samochodu trzeba zapłacić.

Czytaj dalej

Ile kosztuje rejestracja samochodu w urzędzie miejskim lub gminnym? Czy opłata rejestracyjna jest kosztem uzyskania przychodu?

Samochód nowy czy używany, kupiony przez osobę prywatną lub przez przedsiębiorcę, musi być zarejestrowany czy też przerejestrowany w wydziale komunikacji. Z tytułu dokonania takiej czynności poniesiesz pewne koszty. Zobacz, ile wynosi opłata rejestracyjna i czy w przypadku zakupu samochodu na potrzeby wykorzystywania go w działalności gospodarczej masz prawo zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodów.

Czytaj dalej

Małe tablice rejestracyjne - dla kogo są przeznaczone zmniejszone tablice rejestracyjne i jaki jest ich koszt?

Tablice rejestracyjne motocykli i niektórych samochodów osobowych są wyraźnie mniejsze od standardowych. Jest to jednak zgodne z prawem. Sprawdź, kto może mieć małe tablice rejestracyjne w Polsce? Ile kosztują i czy istnieje możliwość wykonania małych tablic rejestracyjnych indywidualnych za dodatkową opłatą?

Czytaj dalej

Podatek akcyzowy 2023 - kiedy możesz skorzystać ze zwolnienia z akcyzy przy sprowadzaniu samochodu osobowego z zagranicy?

Przy sprowadzaniu samochodu z zagranicy musisz liczyć się z licznymi kosztami. Musisz przerejestrować auto w urzędzie, a przy tym ponieść pewne opłaty. Wśród nich jest również akcyza. Samochód z zagranicy jest objęty takim podatkiem, ale są wyjątki od reguły. Sprawdź, kiedy zastosowanie znajduje zwolnienie z akcyzy za pojazd sprowadzony z zagranicy? Jakie samochody są zwolnione z akcyzy?

Czytaj dalej

Ile będą kosztować tablice indywidualne? Jaki kształt mogą mieć indywidualne numery rejestracyjne?

Tablice rejestracyjne w są jedną z cech identyfikujących każdy pojazd. Umieszczone są z tyłu i z przodu samochodu czy z tyłu motoru. Zamieszczone na nich symbole znajdują się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu i na polisie OC. Możesz wyróżnić swoje auto i zdecydować się na indywidualną tablicę rejestracyjną. Jak to zrobić? Jaka może być treść tablic rejestracyjnych indywidualnych? Dowiedz się również, ile kosztuje indywidualna tablica rejestracyjna.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak muszą…

Czytaj dalej

Kiedy konieczna jest wymiana dowodu rejestracyjnego? Czy z powodu braku miejsca na pieczątki z badania technicznego trzeba go wymienić?

Podstawowym dokumentem potwierdzającym własność pojazdu jest dowód rejestracyjny. Znajdują się w nim wszystkie najważniejsze informacje o cechach technicznych auta, a także dane właściciela czy współwłaścicieli. Jest również miejsce na pieczątki potwierdzające fakt przeprowadzenia badania technicznego, które ważne jest zazwyczaj 12 miesięcy od jego wykonania. Sprawdź, kiedy musisz dokonać wymiany dowodu rejestracyjnego. Czy brak miejsca na kolejne wpisy będzie jedną z przyczyn wymiany?…

Czytaj dalej

Eurowinieta, czyli opłata drogowa obowiązująca w Szwecji, Danii, Holandii i Luksemburgu - jak ją zamawiać?

O ile w Polsce obowiązuje system e-Toll przy płatnościach za poruszanie się płatnymi autostradami i drogami, o tyle w wielu krajach w Europie konieczne jest wykupienie winiet. Istnieje również Eurowinieta. Czym jest i jakie europejskie kraje obejmuje?

Czytaj dalej

Strefa zamieszkania i strefa ruchu - jakie zasady poruszania się w nich obowiązują?

Kierowcy w ruchu drogowym musi stosować się do przepisów Kodeksu drogowego. Szczególną ostrożność każdy – zarówno kierowca pojazdu mechanicznego, jak i pieszy–powinien zachować w tak zwanej strefie zamieszkania. Co to za miejsce? Jaka jest definicja strefy zamieszkania i jakie przywileje mają w niej przechodnie?

Czytaj dalej

Zapalona kontrolka silnika check engine na desce rozdzielczej - czy oznacza poważną awarię?

Nieprawidłowo działający silnik może doprowadzić do poważnych awarii, ale i do tragedii na drodze. Dla własnego bezpieczeństwa nigdy nie powinieneś lekceważyć kontrolki silnika. Co ona oznacza i czy zawsze jej zapalenie na desce rozdzielczej powinno skłonić Cię do zaprzestania jazdy i zamówienia lawety? Sprawdź to!

Czytaj dalej

Zakaz zatrzymywania i zakaz postoju - znak B-35 i B-36 w praktyce

Znajomość znaków i ich poprawna interpretacja oraz stosowanie się do nich to obowiązek każdego uczestnika ruchu drogowego. Młodzi adepci uczący się zasad poruszania się po drogach, przyszli kierowcy, muszą wiedzieć, co oznacza znak zakaz postoju. Często jest mylony ze znakiem zatrzymywania się. Zobacz, jak go rozumieć.

Czytaj dalej

Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Co to za kategoria? Jak zrobić prawo jazdy na motor?

Aby poruszać się po drogach pojazdami mechanicznymi, kierowca musi mieć prawo jazdy właściwej kategorii. W przeciwnym wypadku korzystać będzie z dróg publicznych nielegalnie. Sprawdź, jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii A.

Czytaj dalej

Klimatyzacja samochodowa - jak działa klimatyzacja w samochodzie? Budowa układu klimatyzacji i możliwe awarie

Klimatyzacja pozwala na utrzymanie pożądanej temperatury wewnątrz pojazdu. Jak działa? Jakie jej elementy muszą pracować sprawnie, by nawet w czasie największych upałów w aucie było przyjemnie chłodno?

Czytaj dalej

Światła pozycyjne – do czego służą, kiedy należy je włączać?

W zakresie obowiązkowego wyposażenia każdego samochodu w Polsce znajduje się oświetlenie zewnętrzne, w tym światła pozycyjne. Kiedy należy ich używać i czym różnią się one od świateł mijania?

Czytaj dalej

Jak wygląda i kiedy powinna być dokonana wymiana dowodu rejestracyjnego pojazdu?

Samochody czy motocykle poruszające się po polskich drogach muszą być dopuszczone do użytku, co potwierdza urzędowo wydział komunikacji, wydając właścicielowi czy właścicielom dowód rejestracyjny. Dowód ten wyrabiany jest przy okazji rejestracji samochodu. Kiedy jednak powinna być dokonana jego wymiana?

Czytaj dalej
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę