UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Jaki wpływ na cenę ubezpieczenia OC ma pojemność silnika?

Ubezpieczenie auta to jeden z większych wydatków właściciela takiego pojazdu. Co więcej, jest to koszt narzucony przez obowiązujące przepisy prawne, dlatego konieczne jest terminowe opłacanie tych składek. Na wysokość tej składki wpływają różne czynniki, między innymi pod uwagę brane jest to, od jak dawna kierowca ma prawo jazdy, a także to, jaki model samochodu będzie ubezpieczony. Czy pojemność silnika samochodowego również ma tutaj znaczenie? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

mężczyzna za kierownicą

Pojemność silnika a OC – dlaczego jest tak istotne?

Przy oszacowaniu składki OC kluczową kwestią jest profil kierowcy. Wśród ważnych czynników znajduje się jego wiek. Przedstawiciele pewnych grup (zwłaszcza osoby z przedziału 18-24 lat), znacznie częściej przyczyniają się do wypadków drogowych. Dlatego można wyróżnić coś takiego, jak zwyżka związana z wiekiem i jednocześnie z tym, jak długo dana osoba ma prawo jazdy. Niekiedy posiadacze pojazdów próbują uniknąć wyższych opłat, poprzez dopisanie do dowodu rodzica, który ma znacznie wyższe zniżki. Poza tym istotna jest tu również bezszkodowa jazda, a także to, czy polisa kontynuowana jest u tego samego ubezpieczyciela.

Pojemność silnika a ubezpieczenie – czy czynnik ten ma również znaczenie?

Tak, to prawda! Im większa pojemność silnika, tym bardziej wzrasta koszt polisy. Różnica może sięgać nawet kilkuset złotych. Dlaczego cena rośnie? Ponieważ większa pojemność silnika równoważna jest z jego większą mocą. A ta przekłada się na to, że auto może rozwinąć większą prędkość, a w efekcie stanowić duże zagrożenie dla innych uczestników ruchu. W konsekwencji potencjalnie prowadzi to do większych kosztów odszkodowań.

Wysokie OC, pojemność silnika, przedziały

Chodzi o to, że ubezpieczyciele dysponują pewnymi przedziałami, i to do nich przypisują stawki polis. Zwykle są to granice takie jak: 1.0, 1.0-1.2, 1.2-1.4, 1.4-1.6, 1.6-2.0 i >2.0.

Istotnym spostrzeżeniem jest jednak to, że w na naszych ulicach rzadko można spotkać auto o pojemności 2000 cm3. Zwykle stawiamy na pojazdy ekonomiczne, tak aby zminimalizować koszty dojazdów do pracy, szkół, czy przedszkoli. Warto jednak mieć na uwadze wymienione widełki, zwłaszcza wtedy, kiedy masz na celu to, aby jak najbardziej obniżyć koszty eksploatacji takiego pojazdu.

Ceny OC w zależności od pojemności – ile płacili Polacy?

Jak wynika z informacji przedstawionych przez rankomat.pl (porównywarka ubezpieczeń) w I kwartale tego roku najwięcej za obowiązkowe OC zapłacili posiadacze aut z silnikiem powyżej 3,0. Najmniej tymczasem ci, którzy mieli pojazdy z niską pojemnością silnika do 1.0. W przypadku aut z największą pojemnością (powyżej 3.0) średnia opłata za OC wynosiła wówczas 954 zł. Pozostałe składki kształtowały się następująco:

  • pojemność 2,6-3,0 l – kwota 944 zł,
  • 2,0-2,5 l – kwota 741 zł,
  • 1,6-1,9 l – kwota 671 zł,
  • 1,1-1,5 l – kwota 607 zł.

Kwota ta wzrastała dodatkowo wtedy, kiedy za polisę płacił młody kierowca, wówczas stawka przy pojemności 3.0 mogła wynosić nawet 2860 zł.

Co ciekawe posiadacze aut z największą pojemnością silnika (czyli powyżej 3,0 l) w pierwszym kwartale roku 2019 zapłacili aż o 83 proc. więcej za ubezpieczenie OC niż właściciele samochodów z silnikiem do 1,0 l. Chociaż średnie ceny za OC są nieco niższe niż w pierwszym kwartale roku 2018, to i tak warto zadbać o minimalizację tej kwoty. Dobrze jest porównywać poszczególne oferty i konsultować się z doradcami ubezpieczeniowymi.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Paweł Gąsiorowski - autor artykułu to Starszy Specjalista ds. Rozwoju Produktów i Procesów w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.
Paweł Gąsiorowski
Starszy Specjalista ds. Rozwoju Produktów i Procesów w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Ukończył Psychologię Społeczną na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, ale swoje życie zawodowe związał z ubezpieczeniami.
Od ponad 10 lat pracuje w obszarze ubezpieczeń komunikacyjnych. Początkowo zdobywając doświadczenie w Dziale Obsługi Klienta Call Center, a od 7 lat w zespole Produktowym. Obecnie w UNIQA TU S.A. odpowiada za współtworzenie produktów, prowadzenie projektów od strony biznesowej, a także szkolenia z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych oraz ubezpieczenia szkolnego.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Zapalona kontrolka silnika check engine na desce rozdzielczej - czy oznacza poważną awarię?

Nieprawidłowo działający silnik może doprowadzić do poważnych awarii, ale i do tragedii na drodze. Dla własnego bezpieczeństwa nigdy nie powinieneś lekceważyć kontrolki silnika. Co ona oznacza i czy zawsze jej zapalenie na desce rozdzielczej powinno skłonić Cię do zaprzestania jazdy i zamówienia lawety? Sprawdź to!

Czytaj dalej
stacja paliw

Wlanie benzyny do diesla – kiedy można liczyć na pomoc ubezpieczyciela?

Może ci się wydawać, że pomylenie się i wlanie nieodpowiedniego paliwa to coś, co nie może się przydarzyć. Tymczasem wlanie benzyny do diesla i na odwrót to problem, z którym musiało sobie poradzić wielu kierowców. Wystarczy chwila nieuwagi i pojawia się kłopot, z którym często trudno sobie poradzić. Jak reagować w takim przypadku?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę