UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu?

Posiadacz pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce musi wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Chroni ono przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód osobowych i rzeczowych spowodowanych w ruchu drogowym. Co istotne, ochrona ubezpieczeniowa trwa zwykle 12 miesięcy, a okres ten liczony jest od daty wskazanej na polisie OC. Jak sprawdzić, czy twoje ubezpieczenie samochodu jest aktualne i nie dopuścić do powstania przerwy w okresie ochrony, co może słono kosztować?

niebieski samochód stojący na drodze wśród drzew

Polisa OC

Pierwszym sposobem na skontrolowanie, czy masz aktualne OC samochodu jest sięgnięcie po polisę. Otrzymujesz ją po opłaceniu składki ubezpieczeniowej za ubezpieczenie samochodu. Druk polisy wskazuje, dla jakiego samochodu została ona zawiera oraz oczywiście kiedy rozpoczyna się i kończy ochrona.

Jeszcze kilka lat temu każdy posiadacz samochodu czy jego kierowca musiał okazać przy kontroli drogowej lub w przypadku kolizji ważny druk polisy OC. Obecnie w Polsce nie ma takiej konieczności, a brak dokumentu nie zostanie ukarany mandatem.

Sprawdzenie OC za pośrednictwem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, w skrócie UFG, jest instytucją powołaną do życia w celu m.in. wypłaty odszkodowań ofiarom wypadków spowodowanych przez nieznanych sprawców, którzy  uciekli z miejsca zdarzenia lub takich, którzy nie dopełnili obowiązku ubezpieczenia OC pojazdu. Dodatkowo jednak w zakresie kompetencji UFG leży również kontrolowanie posiadaczy pojazdów, czy wykupili obowiązkowe OC. Baza UFG uwzględnia spis wszystkich sprzedanych polis i może posłużyć do skontrolowania, czy ty lub np. sprawca wypadku, w którym zostałeś poszkodowany, ma ważne ubezpieczenie OC.

Jak to sprawdzić? Za pomocą strony internetowej ufg.pl. Z górnego menu trzeba wybrać „Baza OC i AC”, a następnie opcję „Identyfikacja umowy OC na dzień”. By dokonać takiej weryfikacji, musisz jednak dysponować numerem rejestracyjnym pojazdu lub numerem VIN. Musisz też określić, na jaki dzień chcesz zweryfikować OC i wybrać kraj, na którego terytorium jest auto lub doszło do kolizji. Po kliknięciu przycisku „Dalej” otrzymasz informację o tym, czy pojazd ma ważne OC, czy też nie.

UFG udostępnia również aplikację „Na wypadek” na telefony komórkowe. Podpowiada ona uczestnikom kolizji, co krok po kroku powinni zrobić. W aplikacji tej sprawdzisz też, czy sprawca wypadku ma ważne OC lub kiedy kończy się okres ochrony twojego auta.

Historiapojazdu.gov.pl

Nieco bardziej skomplikowanym sposobem na skontrolowanie ważności polisy OC jest baza danych rządowego serwisu historiapojazdu.gov.pl. Za jego pomocą możesz uzyskać pożądane informacje, a przy tym dowiedzieć się, jaki jest rzeczywisty przebieg pojazdu i kiedy przeprowadzane były badania techniczne auta.

By sprawdzić w bazie historiapojazdu.gov.pl ważność OC, należy znać numer rejestracyjny samochodu, numer VIN i datę pierwszej rejestracji pojazdu.

Brak aktualnego ubezpieczenia OC

Jako posiadacz pojazdu powinieneś zadbać o ciągłość ubezpieczenia OC. Przerwanie okresu ochrony choćby na jeden dzień skutkuje dodatkowymi kosztami. Do poniesienia konsekwencji finansowych pociągnie cię UFG, nawet jeśli nie spotkasz się z kontrolą drogową.

Wysokość kar uzależniona jest od typu pojazdu oraz od wysokości aktualnej stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce. Opłaty za brak OC wynoszą maksymalnie w 2021 roku:

  • 5600 zł dla samochodów osobowych, tj. dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • 8400 zł dla samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów, tj. trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • 930 zł dla pozostałych pojazdów, w tym motocykli, tj. 1/3 wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jednocześnie możesz obniżyć karę finansową za opóźnienie w opłaceniu składki na OC po zakończeniu poprzedniej ochrony ubezpieczeniowej, jeśli przerwa w ubezpieczeniu była niewielka. Do 3 dni naliczone zostanie ci 20-proc. pełnej opłaty karnej, przy przerwie od 4 do 14 dni – połowa, zaś powyżej 14 dni niestety będziesz musiał zapłacić karę w pełnej wysokości i oczywiście niezwłocznie ubezpieczyć swój pojazd w ramach OC.

Sprawca bez ważnego OC – co powinieneś zrobić?

Może się zdarzyć, że po sprawdzeniu ubezpieczenia samochodu sprawcy kolizji lub wypadku okaże się, że nie ma on OC dla swojego pojazdu. Co masz zrobić w takim przypadku, jeśli jesteś osobą poszkodowaną?

Najlepiej abyś na miejsce zdarzenia wezwał po prostu policję. Brak OC u sprawcy kolizji nie oznacza, że musisz z własnej kieszeni pokryć likwidację szkód. Powinieneś zgłosić je do dowolnego ubezpieczyciela, który następnie przekaże dokumentację sprawy do UFG. To ten fundusz wypłaci odszkodowanie.

Nie jest tak, że UFG płaci i nie wymaga niczego w zamian od sprawcy wypadku. Ma prawo, z którego zresztą korzysta, na drodze regresu ubezpieczeniowego żądać od nieubezpieczonego sprawcy zdarzenia pokrycia wszelkich poniesionych przez siebie kosztów, a te mogą być wysokie.

Konsekwencje braku ubezpieczenia OC dla samochodu

Brak ubezpieczenia OC to nie tylko kłopot w postaci konieczności uiszczenia karnej opłaty nałożonej przez UFG czy kilku tysięcy złotych za stłuczony reflektor lub wgnieciony zderzak w samochodzie. Nawet z pozoru niegroźna kolizja może spowodować, że osoba, która nie ubezpieczyła swojego auta w ramach OC będzie obciążona przez UFG wysokimi opłatami. Będą one tym wyższe, jeśli w wyniku wypadku doszło do szkód osobowych. Rekordziści, którzy z różnych powodów nie wykupili w porę OC i spowodowali wypadek muszą zwracać poszkodowanym kwoty przekraczające łącznie milion złotych.

Pomimo wysokich kar za przerwy w ubezpieczeniu pojazdu oraz ryzyka, że odszkodowania wypłacane poszkodowanym będą opiewały na kilkaset tysięcy złotych, wielu kierowców nie wykupuje OC. UFG szacowało, że po polskich drogach jeździć może od 80 do nawet 100 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. To około 1 proc. wszystkich aut. Tymczasem w 2020 roku UFG wystawiło o 58 proc. więcej wezwań dla kierowców bez ważnej polisy OC niż rok wcześniej [1]. Liczbowo przekładało się to na niemal 200 tysięcy takich wezwań. UFG podaje również, że osoby bez aktualnej polisy OC dla swoich samochodów to najczęściej mężczyźni w wieku od 30 do 39 lat.

Źródło:

[1] www.bankier.pl/wiadomosc/UFG-w-2020-r-o-58-proc-wiecej-wezwan-dla-kierowcow-bez-waznej-polisy-OC-8123762.html

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Prawo jazdy kategorii B – co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu?

Od 19 stycznia 2013 roku w Polsce obowiązują nowe przepisy ustawy o kierujących pojazdami, które wprowadzają inne zasady przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy. Najpopularniejsza wśród kierowców pozostaje kategoria B. Jakie uprawnienia daje ona osobom, które zdadzą pozytywnie egzamin państwowy? Jakie kwestie związane z ubezpieczeniem ich dotyczą?

Czytaj dalej
kobieta podpisuje dokument

Brak ciągłości OC – czym może skutkować?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, każdy pojazd mechaniczny musi posiadać aktualne ubezpieczenie OC. Nawet za jednodniową zwłokę właścicielowi samochodu grozi kara finansowa, nałożona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nie ma tutaj żadnego znaczenia przyczyna braku ciągłości OC. Czy można się odwołać od kary za brak ciągłości ubezpieczenia pojazdu osobowego?

Czytaj dalej
laweta wciąga samochód, którego właściciel skorzystał z ubezpieczenia assistance – pomoc na wszelki wypadek

Assistance – pomoc na wszelki wypadek

Ubezpieczenie typu Assistance większości osób kojarzy się z doraźną pomocą mechanika w przypadku awarii samochodu. Jego zakres jest jednak znacznie szerszy i w zależności od wariantu obejmuje m.in. kompleksową pomoc w podróży, opiekę medyczną czy pomoc prawną. Biorąc pod uwagę relatywnie niskie koszty tego ubezpieczenia, warto rozważyć jego zakup – zwłaszcza jeśli często podróżujemy.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę