Młody kierowca – jakie ma uprawnienia i obowiązki?
Zakup pierwszego pojazdu jest ważnym krokiem dla każdego kierowcy. Jednak poza przyjemnością wynikającą z jazdy własnym autem, trzeba liczyć się również z kosztami m.in. obowiązkowego ubezpieczenia OC. Niestety, ale OC dla młodego kierowcy może być stosunkowo drogie. Z jakiego powodu? Kogo określa się mianem młodego kierowcy?
Młody kierowca, czyli kto?
W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych nie znajdziesz informacji na temat tego, do którego momentu może być mowa o młodym kierowcy. Pojawia się zatem wątpliwość, czy znaczenie ma w tym przypadku czas posiadania uprawnień, staż za kierownicą, a może po prostu wiek? Jedni ubezpieczają przecież pierwsze auto, mając 18 lat, a inni robią to np. 20 lat później. Ubezpieczycieli nie obowiązują pod tym względem żadne wytyczne, jednak najczęściej młodym kierowcą jest ten, kto ma nie więcej niż 26 lat. Osoba w tym wieku może ponosić wyższe koszty OC niż starsi prowadzący pojazdy, co jednak nie w każdym przypadku jest takie oczywiste. Możliwe, że mając 27 lat, właściciel samochodu zapłaci za OC więcej, niż kiedy był młodym kierowcą.
Dlaczego ubezpieczyciele naliczają zwyżkę dla młodych posiadaczy pojazdów? Wynika to ze statystyk. Kierowcy w wieku od 18 do 24 lat są według danych Komendy Głównej Policji najczęstszymi sprawcami wypadków. Współczynnik takich zdarzeń w populacji liczącej 10 tys. osób jest w ich przypadku zdecydowanie największy, blisko dwukrotnie wyższy w stosunku do kierowców mających od 25 do 39 lat i ponad trzy razy większy niż w przypadku seniorów (powyżej 60 lat). Właśnie dlatego OC dla młodych kierowców jest najczęściej droższe.
Korzystając z kalkulatora OC, możesz trafić na pytanie o dodatkowych użytkowników pojazdu, w tym młodych kierowców. Zgłoszenie takiego prowadzącego auto najczęściej może przełożyć się na wzrost ceny ubezpieczenia OC.
W przypadku młodych kierowców o większych kosztach ubezpieczenia OC decydują też inne kwestie, takie jak brak historii przebiegu ubezpieczenia czy krótki czas posiadania prawa jazdy.
Młody kierowca a punkty karne
Prowadzący pojazdy, którzy mają uprawnienia od roku, nie mogą przekroczyć w tym czasie 20 punktów karnych. Jeśli do tego dojdzie, to stracą prawo jazdy, a do jego odzyskania nie wystarczy ponowne zdanie egzaminu. Muszą od początku przejść całe szkolenie. Kilkukrotne przekroczenie przepisów może się skończyć dla młodego kierowcy utratą uprawnień. Oto przykładowe przewinienia, za które prowadzący pojazd może otrzymać punkty karne:
- Przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami – 6 punktów.
- Popełnienie przestępstwa drogowego – 10 punktów.
- Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku – 10 punktów.
- Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h – 10 punktów.
- Wyprzedzanie z niewłaściwej strony – 3 punkty.
- Nieużywanie wymaganych przepisami świateł od zmierzchu do świtu – 4 punkty.
Kierowcy mogą raz na pół roku skorzystać ze szkolenia w WORD (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego). Po odbyciu kursu zostanie im odliczonych 6 punktów karnych. Niestety, takiej możliwości nie mają ci prowadzący pojazdy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok. Uczestnictwo w szkoleniu nie jest bezpłatne. Kosztuje 350 zł. Pamiętaj, że punkty karne kasują się po roku od popełnienia danego wykroczenia.