UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Młody kierowca – jakie ma uprawnienia i obowiązki?

Zakup pierwszego pojazdu jest ważnym krokiem dla każdego kierowcy. Jednak poza przyjemnością wynikającą z jazdy własnym autem, trzeba liczyć się również z kosztami m.in. obowiązkowego ubezpieczenia OC. Niestety, ale OC dla młodego kierowcy może być stosunkowo drogie. Z jakiego powodu? Kogo określa się mianem młodego kierowcy?

młody kierowca

Młody kierowca, czyli kto?

W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych nie znajdziesz informacji na temat tego, do którego momentu może być mowa o młodym kierowcy. Pojawia się zatem wątpliwość, czy znaczenie ma w tym przypadku czas posiadania uprawnień, staż za kierownicą, a może po prostu wiek? Jedni ubezpieczają przecież pierwsze auto, mając 18 lat, a inni robią to np. 20 lat później. Ubezpieczycieli nie obowiązują pod tym względem żadne wytyczne, jednak najczęściej młodym kierowcą jest ten, kto ma nie więcej niż 26 lat. Osoba w tym wieku może ponosić wyższe koszty OC niż starsi prowadzący pojazdy, co jednak nie w każdym przypadku jest takie oczywiste. Możliwe, że mając 27 lat, właściciel samochodu zapłaci za OC więcej, niż kiedy był młodym kierowcą.

Dlaczego ubezpieczyciele naliczają zwyżkę dla młodych posiadaczy pojazdów? Wynika to ze statystyk. Kierowcy w wieku od 18 do 24 lat są według danych Komendy Głównej Policji najczęstszymi sprawcami wypadków. Współczynnik takich zdarzeń w populacji liczącej 10 tys. osób jest w ich przypadku zdecydowanie największy, blisko dwukrotnie wyższy w stosunku do kierowców mających od 25 do 39 lat i ponad trzy razy większy niż w przypadku seniorów (powyżej 60 lat). Właśnie dlatego OC dla młodych kierowców jest najczęściej droższe.

Korzystając z kalkulatora OC, możesz trafić na pytanie o dodatkowych użytkowników pojazdu, w tym młodych kierowców. Zgłoszenie takiego prowadzącego auto najczęściej może przełożyć się na wzrost ceny ubezpieczenia OC

W przypadku młodych kierowców o większych kosztach ubezpieczenia OC decydują też inne kwestie, takie jak brak historii przebiegu ubezpieczenia czy krótki czas posiadania prawa jazdy.

Młody kierowca a punkty karne

Prowadzący pojazdy, którzy mają uprawnienia od roku, nie mogą przekroczyć w tym czasie 20 punktów karnych. Jeśli do tego dojdzie, to stracą prawo jazdy, a do jego odzyskania nie wystarczy ponowne zdanie egzaminu. Muszą od początku przejść całe szkolenie. Kilkukrotne przekroczenie przepisów może się skończyć dla młodego kierowcy utratą uprawnień. Oto przykładowe przewinienia, za które prowadzący pojazd może otrzymać punkty karne:

  • Przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami – 6 punktów.
  • Popełnienie przestępstwa drogowego – 10 punktów.
  • Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku – 10 punktów.
  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h – 10 punktów.
  • Wyprzedzanie z niewłaściwej strony – 3 punkty.
  • Nieużywanie wymaganych przepisami świateł od zmierzchu do świtu – 4 punkty.

Kierowcy mogą raz na pół roku skorzystać ze szkolenia w WORD (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego). Po odbyciu kursu zostanie im odliczonych 6 punktów karnych. Niestety, takiej możliwości nie mają ci prowadzący pojazdy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok. Uczestnictwo w szkoleniu nie jest bezpłatne. Kosztuje 350 zł. Pamiętaj, że punkty karne kasują się po roku od popełnienia danego wykroczenia. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
młoda kobieta za kierownicą

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Jaki jest koszt ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Ta polisa chroni odpowiedzialność cywilną osoby, która spowoduje wypadek i będzie zobowiązana do pokrycia szkód powstałych na skutek zdarzenia. Co obejmuje ubezpieczenie OC? Jak wiek właściciela wpływa na średnią cenę polisy OC oraz komu przysługują zniżki? Czy niższa będzie cena ubezpieczenia OC dla doświadczonego kierowcy?

Czytaj dalej
syrena policyjna

Punkty karne – jak je sprawdzić, kiedy się kasują?

Kierowca, który przekracza przepisy ruchu drogowego, musi się liczyć z ryzykiem nałożenia na niego mandatu, a także z tym, że otrzyma punkty karne. W wielu przypadkach niedostosowanie się do zasad dla prowadzącego pojazd może się zakończyć nawet odebraniem prawa jazdy. Jak sprawdzić, ile mamy punktów karnych? Po jakim czasie się one kasują?

Czytaj dalej
młoda kobieta za kierownicą

Jak wybrać pierwszy samochód – czym się kierować?

Zakup pierwszego samochodu to ekscytujące, ale i nieco stresujące wydarzenie dla kierowcy, który zdał egzamin na prawo jazdy. Jednak osoby, które planują kupić pierwsze auto w życiu, zwykle mają dosyć ograniczony budżet - jak wybrać dobry i tani samochód, który posłuży bezawaryjnie i zapewni kierującemu oraz pasażerom bezpieczeństwo podczas podróży?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę