
Emerytura po śmierci - co się z nią dzieje?
Po uzyskaniu wieku emerytalnego i spełnieniu innych warunków wymaganych do otrzymywania świadczenia co miesiąc powinniśmy uzyskiwać daną kwotę pieniędzy, która uzależniona jest przede wszystkim od wysokości naszych składek, które trafiały na konto ZUS. Niestety, ale wielu Polaków nie dożywa momentu, w którym te pieniądze są im wypłacane. Co się wówczas dzieje? Czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje pieniądze spadkobiorcom, a może żaden członek rodziny nie ma do nich prawa? Sprawdź, jakie…

IKZE – co to jest? Kto może skorzystać z indywidualnego konta emerytalnego? Czy bardziej opłaca się oszczędzać na emeryturę w IKE czy w IKZE?
III filar polskiego systemu emerytalnego jest dobrowolny i każda osoba spełniająca określone wymagania może do niego z własnej woli dołączyć. Jego elementem jest między innymi IKZE – indywidualne kontoa zabezpieczenia emerytalnego. Sprawdź, czym ono jest, kto może oszczędzać z użyciem takiego konta na swoją przyszłą emeryturę i czy takie działanie w ogóle jest opłacalne?

Wybrać ZUS czy IKE? Likwidacja OFE jednak nie nastąpi, ale czy warto dołożyć do świadczenia z ZUS wypłatę z IKE?
Emerytury z ZUS będą niskie – taką tezę od dłuższego czasu wysuwają kolejni eksperci. Być może warto zatem zacząć oszczędzać na emeryturę, by poprawić sobie standard życia na stare lata. Sposobem na dodatkowe środki może być IKE – indywidualne konto emerytalne. Sprawdź, co się bardziej opłaca – IKE czy ZUS?

Okresowa emerytura kapitałowa z OFE - na czym to polega i kto ma prawo do emerytury z otwartego funduszu emerytalnego?
Przepisy dotyczące ustawy emerytalnej nie dla każdego są zrozumiałe. Zawiłości prawnych w tym zakresie jest wiele. Podstawą systemu emerytalnego w naszym kraju są świadczenia wypłacane osobom, które odprowadzały składki na ubezpieczenia społeczne przez okres aktywności zawodowej, mają odpowiednio długie okresy składkowe, a przy tym osiągnęły wiek emerytalny – 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Prócz tego są emerytury wcześniejsze, świadczenia przedemerytalne i szereg różnego rodzaju…

Emerytura w Polsce – ile wynosi najniższa emerytura, jaki jest powszechny wiek emerytalny w Polsce i jak funkcjonuje system emerytalny w 2022 roku?
W Polsce jest ponad 6 mln uprawnionych do pobierania emerytury, a liczba ta stale rośnie. Nasze społeczeństwo starzeje się - coraz więcej osób przechodzi na takie świadczenie. Emeryturę w Polsce otrzymują ci, które spełniają odpowiednie kryteria dotyczące osiągniętego wieku i lat pracy, w trakcie których odprowadzane były – samodzielnie lub za pośrednictwem pracodawcy, składki na ubezpieczenia społeczne. Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące emerytury w Polsce.

Prywatna emerytura jako zabezpieczenie na przyszłość - IKE, IKZE i oszczędzanie na emeryturę na własną rękę okiem eksperta
Emerytura jest świadczeniem przyznawanym osobom, które opłacają składki na ubezpieczenie emerytalne do ZUS. Można skorzystać z prawa do niej, jeśli osiągniesz powszechny wiek emerytalny – dla kobiet to 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat, chyba że masz prawo do tzw. wcześniejszej emerytury. Jeśli jednak nigdy nie opłacałeś składek do ZUS, ani na podstawie wynagrodzenia z pracy zawodowej, ani z prowadzenia działalności gospodarczej, instytucja ta nie wypłaci Ci świadczenia. Co wtedy? Możesz zdecydować…

IKZE dla samozatrudnionych - wyższy limit wpłat na IKZE dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą
W 2021 roku do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej złożono niespełna 295 tys. wniosków dotyczących chęci otwarcia własnej firmy. To o 12 proc. więcej niż rok wcześniej, co oznacza, że Polacy byli bardzo aktywni pod względem podejmowania pozarolniczej działalności. Samozatrudnieni, bo tak określani są przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową firmą, są grupą uprawnioną do zakładania IKZE, które mogą przynieść im wiele korzyści. Dlaczego? Co może zyskać osoba…

Wypłata z IKE. Co należy wiedzieć?
IKE, czyli indywidualne konto emerytalne jest elementem III filaru emerytalnego. Założenie go jest dobrowolne, ale biorąc pod uwagę wysokość prognozowanych świadczeń otrzymanych w przyszłości, warto gromadzić środki na takich zasadach. Kiedy możliwa jest wypłata oszczędności z IKE? Czy zwrot wpłaconych pieniędzy jest możliwy przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Czy od uzyskanych środków trzeba zapłacić podatek?

IKE i IKZE - jak opodatkować wpłaty i wypłaty z kont emerytalnych oraz jak odliczyć ulgę podatkową na IKZE w 2022 roku?
Od 2012 roku do indywidualnego konta emerytalnego (IKE) w III filarze dołączyło indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Z pozoru może się wydawać, że są one takim samym narzędziem do prowadzenia programu oszczędzania na przyszłą emeryturę. Jednak istnieje wiele różnic pomiędzy nimi, do których zalicza się m.in. wysokość górnego limitu wpłat na IKZE i IKE czy też korzyści podatkowe wynikające z obu propozycji dobrowolnego gromadzenia środków. Zobacz, jak rozliczyć podatek w…

Jak rozliczyć wypłatę z IKE czy IKZE w PIT w 2022 roku? Jak wygląda pod względem podatkowym odliczenie zwrotu z IKE i ulga IKZE?
Zachętą dla przyszłych emerytów w Polsce do oszczędzania w ramach dobrowolnego, III filaru emerytalnego są ulgi podatkowe, z jakich mogą korzystać przy odprowadzaniu środków m.in. na IKE czy IKZE. Zobacz, jak rozliczyć zwrot z IKE i IKZE w ramach rocznej deklaracji podatkowej PIT-37 podatnika. Czy zawsze trzeba to zrobić?

Indywidualne konto emerytalne - IKE obligacje - czy takie inwestowanie w przyszłą emeryturę chroni od podatku i przynosi zyski?
IKE, czyli indywidualne konto emerytalne jest elementem III filaru emerytalnego, w ramach którego możesz gromadzić dobrowolnie środki na przyszłe świadczenie, korzystając ze zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych od dochodów wypracowanych na IKE. Takie konta oferują różne instytucje, m.in. banki, firmy ubezpieczeniowe czy towarzystwa funduszy inwestycyjnych, w ramach których możesz inwestować swoje pieniądze systematycznie w IKE obligacje. Pytanie tylko, czy warto na takie konto się…

Jakie IKE wybrać? Porady i wskazówki dotyczące indywidualnego konta emerytalnego lub IKZE
ZUS szacuje, że współcześni 30-40-latkowie mogą pobierać po osiągnięciu wieku emerytalnego świadczenie w wysokości nawet poniżej 40 proc. ich obecnego, średniego wynagrodzenia. Czeka więc ich znaczne obniżenie standardu życia, chyba że zaczną działać odpowiednio wcześnie i oszczędzać na swoją jesień życia. Mogą to zrobić dobrowolnie, w ramach jednej z dostępnych form inwestowania z III filaru emerytalnego. Mieszczą się w tym katalogu PPE – pracownicze programy emerytalne, IKZE – indywidualne…

IKE – jak założyć indywidualne konto emerytalne? Co jeszcze warto wiedzieć o IKE?
Przyszli emeryci najprawdopodobniej będą otrzymywali świadczenia emerytalne z ZUS w bardzo niskiej wysokości – nawet o połowę mniejszej niż ich średnia pensja. Dlatego warto wcześniej pomyśleć o zabezpieczeniu finansowym na starość. Możesz to zrobić dzięki III, dobrowolnemu filarowi, który obejmuje między innymi IKE. Jak założyć indywidualne konto emerytalne?

Emerytura a podatek dochodowy w 2022 roku. Od 1 lipca 2022 r. świadczenie z ZUS jest wyższe dzięki korzystnym zmianom w ramach Polskiego Ładu. Kto może pobierać emerytury bez podatku?
Około 6 mln emerytów w Polsce pobiera świadczenia w różnej wysokości od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przyznanie go możliwe jest po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego oraz opłaceniu w całym swoim życiu za co najmniej 1 dzień pracy składki na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie emerytalne, w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą i odprowadzających składki za siebie z tego tytułu. Wyliczone przez ZUS świadczenie zawsze jest wyższe od tego, jakie rzeczywiście…

Oszczędzanie na emeryturę - jak zabezpieczyć swoją przyszłość?
Sytuacja demograficzna w Polsce pogarsza się z roku na rok, co powoduje, że musimy się liczyć z coraz niższymi emeryturami. Skalę problemu pokazuje tzw. stopa zastąpienia, czyli stosunek przyszłej emerytury do ostatniego wynagrodzenia. Według OECD ma być ona w Polsce jedną z najniższych, jeśli chodzi o kraje rozwinięte. Z tego powodu warto już teraz zacząć odkła2dać środki na przyszłość, gromadzić oszczędności, które ułatwią poradzenie sobie w czasie jesieni życia. Pytanie jednak - jak do tego…

Czym są ubezpieczenia emerytalne?
Człowiek najczęściej nie jest w stanie pracować przez całe życie. Po osiągnięciu pewnego wieku zaprzestaje kariery zawodowej, ale w dalszym ciągu potrzebuje środków do utrzymania się. Trudne jest zaoszczędzenie takiej kwoty, która wystarczy na starość - dzięki opłacaniu ubezpieczenia emerytalnego, po spełnieniu określonych kryteriów, można otrzymywać co miesiąc świadczenie w ustalonej wysokości. Co warto o tym wiedzieć? Na czym dokładnie polegają ubezpieczenia emerytalne?

Jak wygląda obliczenie emerytury w ZUS? Warto wiedzieć, jakie zasady na wyliczenie emerytury stosuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych
W momencie kiedy podejmujesz decyzję o tym, że chcesz przejść na emeryturę, po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego powinieneś złożyć do ZUS odpowiedni wniosek. Następnie ZUS wyliczy, w jakiej wysokości świadczenie będzie Ci się należało. Zobacz, jak obliczyć emeryturę.

IKZE i IKE – wypłata środków z konta emerytalnego. Co trzeba wiedzieć, jaki podatek naliczony zostanie za wycofanie środków z IKE i IKZE przed czasem?
Oszczędzanie na emeryturę pozwoli przyszłym emerytom na uzupełnienia świadczenia, jakie będzie im wypłacane przez ZUS lub KRUS, czyli I filar systemu emerytalnego. II filarem są otwarte fundusze emerytalne, z których zgromadzone środki są przekazywane do ZUS na kilka lat przed przejściem na świadczenie. Natomiast III, dobrowolnym filarem systemu emerytalnego w Polsce są m.in. konta emerytalne – indywidualne konto emerytalne oraz indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego. Obie formy…

IKE czy IKZE – poznaj różnice. Porównanie dwóch programów emerytalnych pozwoli Ci odpowiedzieć na pytanie: jak oszczędzać?
Szacuje się, że obecni emeryci po przejściu na świadczenie otrzymują tylko 45 proc. średniego wynagrodzenia. Jednak specjaliści ostrzegają, że i tak jest to bardzo dużo w porównaniu do emerytur, jakie będą wypłacane Polakom za 20-30 lat. Może być to nawet zaledwie 25 proc. pensji. Dlatego warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób zwiększyć swój budżet na emeryturze. Może posłużyć do tego jeden z elementów III, dobrowolnego filaru systemu emerytalnego. Zalicza się do niego między innymi…

IKE i IKZE – jakie są zasady dziedziczenia oszczędności na IKE lub IKZE?
IKE jest elementem III filaru systemu emerytalnego w Polsce. Oferuje korzyści natury podatkowej i możliwość efektywnego oszczędzania na jesień życia. Wielu Polaków decyduje się na odkładanie swoich środków finansowych właśnie w IKE także i z tego powodu, że kapitał ten nie znika, nawet jeśli właściciel indywidualnego konta emerytalnego nie dożyje wieku 55 lub 60 lat i nie dokona wypłaty środków. Wszystko dlatego, że fundusze z IKE podlegają dziedziczeniu. Sprawdź, na jakich zasadach?

Indywidualne konto emerytalne - rachunek IKE – czy warto gromadzić oszczędności na IKE na przyszłą emeryturę?
IKE, czyli indywidualne konto emerytalne [WW1] jest elementem III, dobrowolnego filaru systemu emerytalnego w Polsce. Pozwala ono na dodatkowe odkładanie pieniędzy na przyszłą emeryturę. Sprawdź, czy warto do niego przystąpić.

IKE i IKZE – czy warto? Jakie są korzyści tego sposobu oszczędzania na emeryturę? Limity wpłat na IKE czy IKZE
Prognozy wysokości przyszłych emerytur dla dzisiejszych 20-, 30-latków nie są pozytywne. Polakom grożą głodowe świadczenia, a niektórzy eksperci mówią, że system nie podoła wyzwaniu wypłacania środków w przyszłości. W takich warunkach jeszcze bardziej aktualna staje się tematyka samodzielnego oszczędzania na starość, w czym pomagają programy emerytalne uruchomione w Polsce w ramach tak zwanego III filaru. Zalicza się do nich IKE i IKZE. Czym one są i jakie korzyści można osiągnąć, odkładając…

IKE - indywidualne konto emerytalne - czy warto oszczędzać na emeryturę w ramach IKE?
Polski system emerytalny składa się z trzech filarów, z których trzeci jest dobrowolny. Każdy obywatel w Polsce może, ale nie musi z niego korzystać. Santander Consumer Bank przeprowadził w 2021 roku badanie dotyczące oszczędzania na emeryturę przez Polaków. Ponad 76 proc., czyli ¾ z nas nie gromadzi samodzielnie oszczędności na starość. Na odkładanie pieniędzy na emeryturę decyduje się mniej niż co 4 osoba. Na dodatek w przeważającej większości to respondenci z wykształceniem wyższym, o…

Limit wpłat na IKE i IKZE w 2022 roku - ile wynoszą nowe limity na IKE oraz IKZE?
Emerytury wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na ogół nie są wysokie. Prognozuje się, że w przyszłości będą one jeszcze niższe niż obecnie. Dlatego też warto wcześniej pomyśleć o oszczędzaniu na przyszłość. W tym celu stworzono kolejne filary emerytalne. Trzeci oznacza dobrowolne odkładanie pieniędzy, głównie przez osoby pracujące, w ramach indywidualnych kont emerytalnych (IKE) lub indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)…

Wszystko, co musisz wiedzieć o najsłynniejszych stopach procentowych świata
O stopach procentowych słyszeli chyba wszyscy – mówi się o tym w telewizji, pisze w gazetach i Internecie. Temat wydaje się jednak dość skomplikowany: nie wszyscy wiemy, co to tak naprawdę jest i jaki ma wpływ na nasze finanse osobiste. A szkoda, bo warto to wiedzieć. Po pierwsze, nie taki diabeł straszny, a po drugie to naprawdę ważna sprawa, która ma ogromny wpływ na domowe finanse. Dlatego też dziś chcemy przybliżyć Wam właśnie to zagadnienie.
Wiedza o tym, czym są stopy procentowe, to…

Praca na etacie czy własna działalność – co się bardziej opłaca?
Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie. Pracodawcy często próbują obniżać koszty, proponując pracownikom różne formy współpracy. Jednym z dylematów jest na przykład wybór praca na etat czy własna działalność? Koszty w przypadku tych form zatrudnienia różnią się od siebie – istnieje także różnica w systemie pracy.

PPK – co to jest? Zasady pracowniczych planów kapitałowych
Z prognoz ZUS-u wynika, że za 30 lat wysokość przeciętnej emerytury wyniesie nie więcej niż 30% ostatniej pensji. Już teraz stopa zastąpienia (relacja emerytury do ostatniego wynagrodzenia) wynosi 56%, zaś zdaniem FPP niemal 5,6% emerytów otrzymuje świadczenia poniżej ustawowego minimum. Odpowiedzią na problem głodowych emerytur w przyszłości ma być zobowiązanie pracodawców do utworzenia pracowniczych planów kapitałowych. Kto i kiedy ma obowiązek wprowadzić PPK? Jak działają pracownicze plany…

Postanowienia noworoczne szansą dla domowego budżetu
Postanowienia noworoczne to nie oderwane od rzeczywistości wizje i fantazje, lecz konkretne cele, których realizacja wymaga zaplanowania i myślenia strategicznego. Zwłaszcza w sytuacji, w której naprawdę chcemy, by ich poczynienie nie było tylko noworoczną mrzonką, a faktycznie wprowadzoną w życie zmianą. Większość z nich ma zatem konsekwencje dla naszego domowego budżetu. Jakie?

Planowanie budżetu domowego – jak zaplanować swój budżet krok po kroku
Wybierając się na zakupy, często mamy ze sobą listę potrzebnych artykułów do kupienia. Wspiera ona nie tylko często zawodną pamięć, ale również budżet – mając dokładnie wypisane potrzeby, unikamy niepotrzebnych wydatków. To proste prawda? A tę zasadę można poszerzyć rozpoczynając planowanie domowego budżetu domowego.

Pierwsze rozliczenie PIT z urzędem skarbowym
Rozliczenie roczne, czyli złożenie deklaracji podatkowej, to obowiązek każdego podatnika. Nieważne, z jakiego źródła są Twoje dochody – czy to umowa o pracę, zlecenie czy stypendium. To Twój pierwszy raz? Nie martw się, nie taki PIT straszny, jak go malują. Nasz poradnik odpowie na wszystkie Twoje pytania. Zobacz, jak odliczyć ulgi, wysłać PIT przez internet i przekazać 1% na szczytny cel.
Materiały mają charakter informacyjny i marketingowy oraz nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego.