Zalety ubezpieczenia Zielona Karta na motocykl
Ubezpieczenie Zielona Karta chroni Cię przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone osobom trzecim poza granicami Polski, podczas podróży motocyklem lub motorowerem.
Zielona Karta jest dokumentem zawarcia polisy ubezpieczeniowej. Dotyczy odpowiedzialności cywilnej posiadacza lub kierowcy pojazdu za szkody wyrządzone osobom trzecim, które powstały w wyniku ruchu danego pojazdu poza granicami Polski w krajach należących do tzw. systemu Zielonej Karty. Kraje, na terenie których obowiązuje Zielona Karta, wymienione są w dokumencie ubezpieczenia.
Towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym została wykupiona Zielona Karta, przejmuje na siebie odpowiedzialność i w razie wystąpienia szkody jest zobowiązane wypłacić odszkodowanie w wysokości określonej w umowie ubezpieczenia lub limitach prawnych państwa, na terenie którego doszło do zdarzenia.
Masz OC w UNIQA i potrzebujesz Zielonej Karty?
ZamówJakie krają wymagają ubezpieczenia Zielona Karta?
Zielona Karta wymagana jest przy wyjazdach motocyklem do: Albanii, Azerbejdżanu, Macedonii, Maroko, Mołdawii, Tunezji, Turcji i na Ukrainę. Zielona Karta obejmuje wszystkie wymienione kraje.
Zielona Karta nie jest potrzebna przy podróżowaniu motocyklem po następujących państwach Europy: Austria, Andora, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania i Irlandia Północna, Włochy oraz Węgry. W ich przypadku wystarczy ważna polisa ubezpieczenia OC.

Wyjeżdżasz za granicę motocyklem lub motorowerem?
Przeczytaj nasz poradnik przygotowany z myślą o kierowcach podróżujących poza terytorium Polski:
Jak ubezpieczyć samochód przed wyjazdem za granicę?
Dlaczego „Zielona” Karta?
Ubezpieczenie Zielona Karta posiada jeden wzór graficzny obowiązujący we wszystkich krajach. Papier, na którym drukowana jest polisa ma kolor zielony – stąd wzięła się nazwa tego dokumentu. Oprócz koloru papieru, istnieje dodatkowa zasada dotycząca języka, która mówi, że polisa wydawana jest w języku narodowym kraju działalności towarzystwa ubezpieczeniowego oraz w jednym z dwóch języków oficjalnych, tj. angielskim lub francuskim.
W związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej oraz kończącym się 31 grudnia 2020 r. okresem przejściowym, od 1 stycznia 2021 r. PBUK rekomenduje wystawianie certyfikatów ZK wszystkim posiadaczom pojazdów mechanicznych udającym się do Wielkiej Brytanii lub Irlandii Północnej. Do czasu wydania przez Komisję Europejską stosownej decyzji, wymagane będzie posiadanie przez kierowców certyfikatów Zielonych Kart.
Masz OC w UNIQA i potrzebujesz Zielonej Karty?
ZamówNajczęściej zadawane pytania
Zielona Karta to dokument potwierdzający, że dany pojazd posiada ważne ubezpieczenie OC w kraju, w którym jest zarejestrowany. Chroni Cię przed odpowiedzialnością finansową za szkody spowodowane osobom trzecim w krajach należących do tzw. Systemu Zielonej Karty.
Dodatkowego ubezpieczenia w postaci Zielonej Karty nie musisz mieć, jeśli jedziesz przez terytorium takich krajów jak: Austria, Andora, Belgia, Bośnia i Harcegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania i Irlandia Północna, Włochy oraz Węgry. W tym przypadku wystarczy, że będziesz posiadać przy sobie potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC.
Zielona karta jest konieczna w: Albanii, Azerbejdżanie, Macedonii, Maroku, Mołdawii, Tunezji, Turcji oraz na Ukrainie.
Jeśli masz wykupione ubezpieczenie Zielona Karta w UNIQA, to certyfikat potwierdzający ochronę otrzymasz w wersji elektronicznej na adres mailowy i to bez dodatkowych opłat. Wniosek możesz złożyć online. Jeśli nie posiadasz ochrony ubezpieczeniowej w naszym towarzystwie, to Zieloną Kartę dokupisz do ubezpieczenia OC. Koszt ochrony możesz wyliczyć, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń. Jest on uzależniony od wielu czynników m.in. od Twojej historii przebiegu ubezpieczenia, wieku, czasu posiadania prawa jazdy czy samego pojazdu.
Zielona Karta może obowiązywać przez okres od 15 dni do 12 miesięcy, maksymalnie do końca umowy ubezpieczenia OC. O dokument ten możesz wnioskować więcej niż jeden raz.
Elektroniczna Zielona Karta to nowy wzór certyfikatu, który obowiązuje od 1 lipca 2021 roku. Jeżeli otrzymasz taki dokument na swój adres mailowy, pamiętaj, aby go wydrukować na białej kartce formatu A4 i mieć przy sobie wjeżdżając do krajów, w których wymagana jest Zielona Karta.
Biuro Brytyjskie, mimo wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z UE, pozostaje nadal sygnatariuszem Porozumienia Wielostronnego, zatem przy wjeździe do tych krajów od 2 sierpnia 2021 roku wystarczy mieć przy sobie ubezpieczenie OC.
Osoby podróżujące do krajów Zjednoczonego Królestwa powinny pamiętać o niezbędnych dokumentach, tj:
Paszport - od 1 października 2021 roku podróżując do Zjednoczonego Królestwa, należy mieć przy sobie paszport, którego ważność w momencie kontroli na granicy tego kraju (w przypadku podróży samolotem w chwili odprawy bagażowo-biletowej) nie może być krótsza niż 6 miesięcy.
Wiza - w przypadku podróży w celach turystycznych wizy nie będą wymagane.
Prawo jazdy - podróżując samochodem do Zjednoczonego Królestwa i prowadzenia tam pojazdu wystarczające będzie prawo jazdy wydane w jednym z państw członkowskich UE.
Dowód rejestracyjny - w przeciwieństwie do zasad obowiązujących w Polsce podróżując samochodem do innych krajów, w tym Zjednoczonego Królestwa, należy mieć przy sobie ważny dowód rejestracyjny pojazdu.
Ubezpieczenie OC komunikacyjne - zgodnie z Dyrektywą komunikacyjną przemieszczanie się samochodem pomiędzy państwami Europejskiego Obszaru Gospodarczego odbywa się na podstawie faktu zarejestrowania pojazdu w jednym z krajów członkowskich i zawartego tamże ubezpieczenia OC komunikacyjnego
Od 1 stycznia 2022 roku Biuro Izraelskie nie jest już członkiem systemu Zielonej Karty. Nie będzie zatem honorowany certyfikat Zielonej Karty. Przed wjazdem na terytorium Izraela należy wykupić ubezpieczenie graniczne.
Od 1 czerwca 2022 roku Biuro rosyjskie oraz białoruskie nie jest już członkiem systemu Zielonej Karty. Nie będzie zatem honorowany certyfikat Zielonej Karty. Przed wjazdem na terytorium Rosji i Białorusi należy wykupić ubezpieczenie graniczne.
W krajach członkowskich Unii Europejskiej wystarczy mieć wykupione OC w kraju, w którym samochód jest zarejestrowany. Zielona Karta obowiązuje w krajach wymienionych w dokumencie ubezpieczenia, należących do tzw. Strefy Zielonej Karty. Ubezpieczenie OC graniczne zaś jest konieczne podczas wyjazdu do krajów nienależących do UE oraz tej strefy.
Masz OC w UNIQA i potrzebujesz Zielonej Karty?
ZamówPełny opis i ogólne warunki ubezpieczenia
Masz OC w UNIQA i potrzebujesz Zielonej Karty?
Zamów
Prezentowana na stronie oferta może się różnić w zależności od dostępnych opcji i wariantów ubezpieczenia w wybranym kanale sprzedaży.