Nie jestem sprawcą ale chcę skorzystać z AC auta

Szkodę niepowstałą w wyniku działań kierowcy można zlikwidować z OC sprawcy lub własnego ubezpieczenia AC. Wybór drugiej opcji nie jest równoznaczny z utratą zniżek na podstawowe ubezpieczenia komunikacyjne. Przy czym warto pamiętać, że chociaż wypłata odszkodowania z AC przebiega sprawniej, to standardowo szkody powstałe nie z naszej winy należy likwidować z polisy OC sprawcy.

Poszkodowani w wypadku, którzy mają wykupione AC auta, stają przed wyborem: mogą zlikwidować szkodę z OC sprawcy lub z własnej polisy. Kiedy warto rozważyć tę drugą opcję i czy zawsze musi się ona wiązać z utratą zniżek AC?

Po stłuczce, w której nie zawiniliśmy, możemy naprawić samochód z polisy OC sprawcy albo własnego AC auta. Wybierając tę pierwszą drogę, powinniśmy się liczyć z tym, że proces odszkodowawczy może się opóźniać - wystarczy, że sprawca nie chce przyznać się do winy, a my już musimy dłużej czekać na odszkodowanie. Zlikwidowanie szkody z AC auta jest szybsze, jednak wielu kierowców rezygnuje z takiego rozwiązania w obawie o swoje zniżki.

Nie musimy tracić zniżek na AC auta

Jeżeli zdecydujemy się likwidować szkodę z AC auta, zostanie ona zaraportowana do UFG, co rzeczywiście wiąże się z utratą zniżki. Jednak równolegle nasz ubezpieczyciel może wystąpić z tzw. regresem do sprawcy wypadku. Celem postępowania regresowego jest odzyskanie od sprawcy całej kwoty odszkodowania wypłaconego z AC auta - jeżeli to się uda, zdarzenie zostanie usunięte z naszej historii szkodowości, a my zachowamy swoje zniżki.

Pamiętajmy o różnym zakresie świadczeń

Likwidacja szkody z AC auta przebiega sprawniej, ale bywa, że to polisa OC ma szerszy zakres ochrony – zgodnie z ustawą odszkodowanie z OC ma pokryć wszystkie straty rzeczywiste i utracone korzyści poszkodowanego. Warto upewnić się wcześniej, jakie koszty pokryje nasza polisa AC auta, a dopiero potem decydować się na zgłoszenie szkody z własnego ubezpieczenia.

Uwaga!

Nawet jeżeli przy likwidacji szkody skorzystamy z AC auta, nadal możemy zgłosić roszczenie o uzupełnienie odszkodowania z polisy OC sprawcy – oczywiście, jeżeli AC auta miało ograniczony zakres i nie zapewniło nam pełnej rekompensaty.

Kiedy likwidować szkodę z AC auta?

Z AC auta szczególnie opłaca się korzystać właścicielom nowych samochodów – Autocasco często daje im możliwość uzyskania odszkodowania w wysokości równej wartości fakturowej pojazdu (z OC zostanie wypłacona równowartość rynkowa). W taki sposób warto też likwidować drobne szkody do 5 tys. zł, które z AC auta zwykle są wypłacane niemal od ręki.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować

Ubezpieczenie AC – jakie zniżki przysługują?

Rodzaje zniżek, przysługującym kierowcom przy zakupie polis uzależnione są od wewnętrznych ustaleń towarzystw ubezpieczeniowych. Zazwyczaj na wysokość ubezpieczenia AC wpływa: historia jazdy, wiek kierowcy, przebieg, marka samochodu i miejsce zamieszkania.

Czytaj dalej

Ubezpieczenie AC (autocasco) – co obejmuje?

Autocasco (AC) jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które gwarantuje pokrycie kosztów szkody, powstałej w wyniku kolizji lub wypadku drogowego, uszkodzenia auta przez osoby trzecie lub nieprzewidziane warunki atmosferyczne, kradzieży pojazdu oraz jego pożaru lub wybuchu.

Czytaj dalej