UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Nie jestem sprawcą ale chcę skorzystać z AC auta

Szkodę niepowstałą w wyniku działań kierowcy można zlikwidować z OC sprawcy lub własnego ubezpieczenia AC. Wybór drugiej opcji nie jest równoznaczny z utratą zniżek na podstawowe ubezpieczenia komunikacyjne. Przy czym warto pamiętać, że chociaż wypłata odszkodowania z AC przebiega sprawniej, to standardowo szkody powstałe nie z naszej winy należy likwidować z polisy OC sprawcy.

Poszkodowani w wypadku, którzy mają wykupione AC auta, stają przed wyborem: mogą zlikwidować szkodę z OC sprawcy lub z własnej polisy. Kiedy warto rozważyć tę drugą opcję i czy zawsze musi się ona wiązać z utratą zniżek AC?

Po stłuczce, w której nie zawiniliśmy, możemy naprawić samochód z polisy OC sprawcy albo własnego AC auta. Wybierając tę pierwszą drogę, powinniśmy się liczyć z tym, że proces odszkodowawczy może się opóźniać - wystarczy, że sprawca nie chce przyznać się do winy, a my już musimy dłużej czekać na odszkodowanie. Zlikwidowanie szkody z AC auta jest szybsze, jednak wielu kierowców rezygnuje z takiego rozwiązania w obawie o swoje zniżki.

Nie musimy tracić zniżek na AC auta

Jeżeli zdecydujemy się likwidować szkodę z AC auta, zostanie ona zaraportowana do UFG, co rzeczywiście wiąże się z utratą zniżki. Jednak równolegle nasz ubezpieczyciel może wystąpić z tzw. regresem do sprawcy wypadku. Celem postępowania regresowego jest odzyskanie od sprawcy całej kwoty odszkodowania wypłaconego z AC auta - jeżeli to się uda, zdarzenie zostanie usunięte z naszej historii szkodowości, a my zachowamy swoje zniżki.

Pamiętajmy o różnym zakresie świadczeń

Likwidacja szkody z AC auta przebiega sprawniej, ale bywa, że to polisa OC ma szerszy zakres ochrony – zgodnie z ustawą odszkodowanie z OC ma pokryć wszystkie straty rzeczywiste i utracone korzyści poszkodowanego. Warto upewnić się wcześniej, jakie koszty pokryje nasza polisa AC auta, a dopiero potem decydować się na zgłoszenie szkody z własnego ubezpieczenia.

Uwaga!

Nawet jeżeli przy likwidacji szkody skorzystamy z AC auta, nadal możemy zgłosić roszczenie o uzupełnienie odszkodowania z polisy OC sprawcy – oczywiście, jeżeli AC auta miało ograniczony zakres i nie zapewniło nam pełnej rekompensaty.

Kiedy likwidować szkodę z AC auta?

Z AC auta szczególnie opłaca się korzystać właścicielom nowych samochodów – Autocasco często daje im możliwość uzyskania odszkodowania w wysokości równej wartości fakturowej pojazdu (z OC zostanie wypłacona równowartość rynkowa). W taki sposób warto też likwidować drobne szkody do 5 tys. zł, które z AC auta zwykle są wypłacane niemal od ręki.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Rodzaje zniżek, przysługującym kierowcom przy zakupie polis uzależnione są od wewnętrznych ustaleń towarzystw ubezpieczeniowych. Zazwyczaj na wysokość ubezpieczenia AC wpływa: historia jazdy, wiek kierowcy, przebieg, marka samochodu i miejsce zamieszkania.

Autocasco (AC) jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które gwarantuje pokrycie kosztów szkody powstałej w wyniku kolizji lub wypadku drogowego, uszkodzenia auta przez osoby trzecie lub nieprzewidziane warunki atmosferyczne, kradzieży pojazdu czy jego pożaru lub wybuchu.

SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę