Ile się czeka na prawo jazdy po zdaniu egzaminu?

Egzamin na prawo jazdy to procedura, która ma na celu zweryfikowanie umiejętności kierowania pojazdem danego kursanta. Wiele młodych osób, które rozważa zapisanie się do szkoły nauki jazdy, zastanawia się, ile zajmuje zrobienie prawa jazdy kategorii B. Jaki jest czas oczekiwania na prawo jazdy po egzaminie państwowym? Sprawdź, ile się czeka na prawo jazdy.

 

młody kierowca pokazuje swoje prawo jazdy

Kurs prawa jazdy kategorii B - ile zajmuje zrobienie prawa jazdy?

Niedoświadczeni kan dydaci na kierowców samochodów osobowych zwykle nie wiedzą, ile czasu zajmuje zrobienie prawa jazdy kategorii B. Najpierw kandydat musi wykonać badania lekarskie, które potwierdzą, że może uczestniczyć w kursie (kierować pojazdami). Kolejny krok to wizyta w wydziale komunikacji właściwym dla jego miejsca zamieszkania oraz złożenie wniosku o wydanie numeru PKK (Profil Kursanta Kierowcy) wraz z dołączoną fotografią. Następnie – po otrzymaniu numeru PKK - można zapisać się na kurs nauki jazdy. Tak więc ile trwa wyrobienie prawa jazdy? Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w przypadku kategorii B kursant musi odbyć 30 godzin szkolenia teoretycznego (każda godzina lekcyjna to 45 minut). Po zdaniu części teoretycznej można zapisać się na kurs praktyczny (trwa 30 godzin zegarowych – każde zaję cia praktyczne to 60 minut). Szkolenie praktyczne obejmuje plac manewrowy i naukę jazdy w ruchu drogowym (tzn. kursant wyjeżdża samochodem na miasto). Po jego zakończeniu należy przystąpić do egzaminu wewnętrznego, a następnie można zapisać się na egzamin państwowy. Warto dodać, że kurs nauki jazdy (kategoria B) można rozpocząć już 3 miesiące przed 18-tymi urodzinami.

Prawo jazdy - ile się czeka? Jak wygląda procedura wydania prawa jazdy?

Po pozytywnym zdaniu egzaminu państwowego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (tzw. WORD) wysyła on informację do właściwego urzędu. Ile czeka się na prawo jazdy? Zwykle to około 9 dni roboczych. W przypadku nieścisłości (np. podanie błędnych informacji) czas może wydłużyć się do nawet 2 miesięcy. Jednak wcześniej należy uiścić opłatę w wysokości około 100 złotych (w gotówce lub przelewem). Następnie trzeba poczekać aż Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych przygotuje dokument uprawniający do kierowania pojazdem. Jak sprawdzić status prawa jazdy? Wystarczy wejść na stronę internetową www.info-car.pl i podać imię, nazwisko oraz numer PESEL. Jeśli w systemie PWPW pojawi się komunikat: „przyjęto dokument w urzędzie, dokument do odbioru”, oznacza to, że wystarczy udać się do urzędu po odbiór dokumentu. Na dłuższy czas oczekiwania na prawo jazdy muszą nastawić się cudzoziemcy, którzy wnioskują o wymianę zagranicznego prawa jazdy na polskie. W tym przypadku wypełnienie wszystkich formalności i w związku z tym termin wydania prawa jazdy może zająć kilka tygodni.

Po otrzymaniu prawa jazdy wielu świeżo upieczonych kierowców decyduje się na zakup pierwszego samochodu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa – każde auto musi być ubezpieczone. Niedoświadczeni, młodzi kierowcy powinni zainwestować w pakiet o szerokim zakresie ochrony – poza obowiązkowym OC samochodu, które gwarantuje odszkodowanie za szkody spowodowane przez kierowcę auta osobom trzecim, warto sprawdzić również ofertę na NNW, Assistance i ubezpieczenie AC.

Podsumowując, ile się czeka na prawo jazdy (kategoria B)? Na otrzymanie dokumentu potwierdzającego uprawnienia jego właściciela do prowadzenia pojazdów silnikowych na drogach publicznych czeka się standardowo około 9 dni roboczych (liczonych od chwili wniesienia stosownej opłaty za wydanie dokumentu). W wyjątkowych okolicznościach (wystąpienie problemów formalnych) czas może wydłużyć się do nawet kilku tygodni. Warto więc pożytecznie wykorzystać okres oczekiwania na prawo jazdy i przeanalizować bieżącą ofertę towarzystw ubezpieczeniowych. Korzystając z licznych kalkulatorów OC i porównywarek internetowych, można kupić naprawdę korzystne cenowo OC dla młodego kierowcy.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę