Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Ubezpieczenie na wypadek chorób tropikalnych

Ubezpieczenie na wypadek chorób tropikalnych - kto powinien je wykupić? Jak wybrać ubezpieczenie na wakacje w tropikach?

Wakacje sprzyjają wyjazdom wypoczynkowym. Pomimo wszechobecnej drożyzny i wysokiej inflacji Polacy nie rezygnują z urlopu za granicą. Raport Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl z 2023 roku pokazał, że w okresie zimowym Polacy chętnie wyjeżdżali do Egiptu, Hiszpanii, na Cypr, ale wybierali też kierunki egzotyczne, jak Emiraty Arabskie, Tajlandia czy Dominikana. Kiedy wybierasz się w tropiki, myślisz najczęściej o rajskich widokach, wysokiej temperaturze,…

Czytaj dalej
Odszkodowanie za zgubiony bagaż - jak je uzyskać

Odszkodowanie za zgubiony bagaż - jak je uzyskać?

Zgubienie czy uszkodzenie bagażu na lotnisku nie jest sytuacją należącą do rzadkości. Każdego roku odnotowuje się ponad 40 milionów takich przypadków. Z takim ryzykiem muszą liczyć się wszyscy pasażerowie podróżujący samolotami. Warto wiedzieć, jak wówczas reagować i czy linie lotnicze ponoszą odpowiedzialność. Z tego artykułu dowiesz się również, dlaczego warto ubezpieczyć bagaż i kiedy można ubiegać się o odszkodowanie.

Czytaj dalej
Jak samodzielnie zaplanować podróż

Jak samodzielnie zaplanować podróż?

Obecnie samodzielne planowanie podróży jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba pamiętać o paru istotnych sprawach. Jak zatem sprawnie zaplanować podróż, aby przyjemnie spędzić urlop i uniknąć przykrych niespodzianek? Oto garść porad i wskazówek, które mogą okazać się przydatne.

Czytaj dalej
Klauzula alkoholowa w ubezpieczeniu turystycznym czym jest i jak wpływa na Twoją ochronę na wakacjach

Klauzula alkoholowa w ubezpieczeniu turystycznym: czym jest i jak wpływa na Twoją ochronę na wakacjach?

Jeszcze do niedawna zdarzenia, do których doszło pod wpływem alkoholu, stanowiły jedno z wyłączeń odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli poszkodowanemu przydarzył się wypadek, kiedy był pod wpływem alkoholu i np. złamał nogę, ubezpieczenie turystyczne nie obejmowało takich zdarzeń. Dzięki tzw. klauzuli alkoholowej ubezpieczyciel obejmie ochroną nawet takie przypadki. Co warto o niej wiedzieć?

Czytaj dalej
Ubezpieczenie nurkowe

Ubezpieczenie nurkowe DAN – kiedy warto z niego skorzystać? Co oferuje ubezpieczyciel w razie wypadku nurkowego?

Nurkowanie otwiera przed nami piękny, choć tajemniczy i nie do końca poznany świat. Dzięki odpowiedniemu ekwipunkowi można eksplorować morskie głębiny i podziwiać podwodną faunę i florę. Zawsze trzeba jednak mieć na uwadze, że na całym świecie nurkowanie zaliczane jest do kategorii sportów wysokiego ryzyka. Dlatego warto zabezpieczyć się i wykupić specjalne ubezpieczenie nurkowe. Co ono zapewnia i na co powinno się zwrócić uwagę przy jego wykupywaniu?

Czytaj dalej
Jak sprawdzić biuro podróży przed wyjazdem na wakacje czy zakupem wycieczki

Jak sprawdzić biuro podróży przed wyjazdem na wakacje czy zakupem wycieczki? Sprawdź rejestr organizatorów turystyki

W styczniu 2019 roku upadło w Polsce biuro podróży Net Holiday, które początkowo informowało klientów o czasowym wstrzymaniu sprzedaży, a później ogłosiło bankructwo. W ślad za nim poszły mniejsze firmy, jak Mediterraneum czy Steja Travel. W tym samym roku, 25 września, zawiadomienie o niewypłacalności złożył zarząd Neckermanna. Dwa dni później zbankrutował Thomas Cook, co wstrząsnęło rynkiem turystycznym. Jeszcze wcześniej, bo w 2012 roku, upadłość ogłaszały m.in. Sky Club, Alba Tour, Atena,…

Czytaj dalej
Ile trzeba czekać na nowy paszport czy dowód w urzędzie

Brak paszportu oraz nieważny dowód – co zrobić, gdy paszport straci ważność? Ile trzeba czekać na nowy paszport czy dowód w urzędzie?

W ramach planowania wakacyjnych wojaży czy wyjazdów zagranicznych w ciągu roku konieczne jest sprawdzenie ważności dokumentów podróży. Jednak z różnych względów – zapominalstwa, niedopatrzenia czy z uwagi na spontaniczną organizację urlopu może się okazać tuż przed wylotem czy podróżą samochodem za granicę, że Twój paszport jest nieważny. Co zrobić w takiej sytuacji?

Czytaj dalej
Najdroższe i najtańsze kraje do życia w Europie i na świecie

Najdroższe i najtańsze kraje do życia w Europie i na świecie - ranking 2023

Marzy Ci się przeniesienie się na emeryturze do Hiszpanii czy Grecji? Ciepłe kraje z pewnością są popularnym kierunkiem wyjazdów zagranicznych do przeprowadzki. Możesz też wykupić apartament czy nawet dom za granicą i spędzać w nim mroźną polską zimę, w zupełnie innych okolicznościach przyrody. Warto wiedzieć, jakie są najtańsze kraje do życia – zarówno jeśli chodzi o państwa w Europie, jak i na innych kontynentach. Prezentujemy ranking top 5 takich państw w różnej skali. Zobacz, gdzie za swoją…

Czytaj dalej
Najlepsze aplikacje w podróży

Najlepsze aplikacje w podróży - z jakimi apkami podróżniczymi warto podróżować? 10 najlepszych i przydatnych aplikacji dla podróżników

Obecnie podróżowanie jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Nie musisz już przemieszczać się z miejsca na miejsce z mapą w ręku czy też pytać napotkanych ludzi o drogę. Masz telefon, a w nim możesz zainstalować apki, które pomogą Ci w odnajdywaniu właściwej drogi wszędzie, gdziekolwiek się znajdziesz. Wbudowana nawigacja satelitarna ułatwia sprawę, ale nie jest to jedyna aplikacja, która przydaje się w trakcie podróży. Istnieje szereg innych, które przydają się już na etapie planowania…

Czytaj dalej
Czy wiesz, co możesz przewieźć przez granicę, a czego nie wolno przewozić

Czy wiesz, co możesz przewieźć przez granicę, a czego nie wolno przewozić? Sprawdź przepisy i dowiedz się, jak wygląda przewóz w UE na użytek własny

Podczas wakacji za granicą, podróżowania do krewnych w innych krajach czy w celach turystycznych, możesz chcieć coś przewieźć przez granicę. Jednak przepisy celne mogą wskazywać, że wywóz lub wwóz pewnych towarów będzie nielegalny. Lepiej dowiedz się wcześniej, co możesz przewieźć, a czego nie.

Czytaj dalej
Jak wygląda odprawa na lotnisku

Jak wygląda odprawa na lotnisku? Ile trwa odprawa przed odlotem?

Pierwsza podróż samolotem może być stresująca, ale właściwe przygotowanie do niej i zdobycie wszystkich informacji dotyczących tego, jak wygląda odprawa biletowo-bagażowa czy kontrola bezpieczeństwa przed odlotem pozwoli Ci poczuć się pewniej. Sprawdź razem z nami, jak zachować się na lotnisku i dlaczego trzeba stawić się w odpowiednim porcie lotniczym zwykle na dwie godziny przed planowaną godziną wylotu. Czy naprawdę odprawa trwa aż tak długo?

Czytaj dalej
5 najlepszych kierunków na wakacje samochodem

Poznaj 5 najlepszych kierunków na wakacje samochodem – wakacje z dojazdem własnym w 2023 roku

Dane CBOS z 2022 roku pokazały, że Polacy często wybierają własny lub wynajęty samochód jako środek transportu na wakacje. Na początku ubiegłego roku ponad połowa, 56 proc. dorosłych Polaków, deklarowała, że chce wyjechać w celach wypoczynkowych lub turystycznych na co najmniej dwa dni, a w przeważającej liczbie przypadków – autem. Gdzie pojechać na wakacje własnym pojazdem? Jakie kierunki są najbardziej popularne i jak przygotować się do takiego wyjazdu?

Czytaj dalej
Czym jest heliskiing i heliboarding

Czym jest heliskiing i heliboarding? Heli ski dla narciarzy i snowboardzistów

Szacuje się, że nawet 4 miliony dorosłych Polaków uprawia narciarstwo, choć najczęściej jedynie amatorsko. To jednak i tak wysoki wynik. Z pewnością niewielu stawia na heliskiing. Co to jest? Jak uprawiać heliskiing i czy trzeba dodatkowo się ubezpieczyć z tego tytułu?

Czytaj dalej
Jak przygotować się do wyjazdu do USA

Jak przygotować się do wyjazdu do USA? Czy potrzebna jest wiza? Co zmieniło się po przystąpieniu Polski do programu ruchu bezwizowego?

Przy wyjazdach zagranicznych konieczne jest posiadanie przez podróżnych dokumentów tożsamości pozwalających na przekroczenie granicy. W przypadku wyjazdów do Stanów Zjednoczonych konieczne jest posiadanie paszportu. Do niedawna jeszcze wymagane było, by każdy Polak wyjeżdżający do USA miał ważną wizę. Czy nadal obowiązują? Sprawdź, jakich formalności powinieneś dopełnić, by móc legalnie wjechać na terytorium tego kraju.

Czytaj dalej
Wyjazd do Wielkiej Brytanii po brexicie

Wyjazd do Wielkiej Brytanii po brexicie. Jakie towary możemy wziąć do samolotu podczas podróży do Wielkiej Brytanii?

Wiele osób podróżujących do Wielkiej Brytanii traktuje ją nadal jako część Unii Europejskiej, choć brexit, czyli wyjście tego kraju ze struktur unijnych, miał miejsce już w 2021 roku. Do końca 2020 roku trwał okres przejściowy. Od stycznia 2021 roku należy jednak posługiwać się aktualnie obowiązującymi, docelowymi przepisami. W związku z Porozumieniem z dnia 24 grudnia 2020 roku i decyzją o tymczasowym stosowaniu Umowy o handlu o współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii…

Czytaj dalej
Jak działa Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Jak działa Turystyczny Fundusz Gwarancyjny? Czy każde biuro podróży składa deklarację co do wysokości składki do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego?

Fala upadłości biur podróży działających na polskim rynku spowodowała, że pojawiła się potrzeba zwiększenia bezpieczeństwa Polaków korzystających z usług turystycznych czy wyjeżdżających za granicę z touroperatorami. Tak powstał Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Jak działa i w jakich sytuacjach należy się do niego zwrócić?

Czytaj dalej
Jak płacić kartą za granicą

Jak płacić kartą za granicą? Czy taniej jest korzystać z karty czy płacić za granicą gotówką? Sprawdź, jak uniknąć dodatkowych opłat na zagranicznych wakacjach!

Jeszcze w 2017 roku Deutsche Bank informował, że preferowanym sposobem płatności podczas zagranicznych urlopów wśród Polaków pozostawała gotówka zakupiona w polskim kantorze. Była ona wskazywana jako najwygodniejsza forma płacenia, choć jej popularność malała z roku na rok. Niemal 25 proc. Polaków na zagranicznych wakacjach woli sięgnąć po kartę kredytową, a 20 proc. w tym samym celu posługiwało się kartą debetową. Trend ten z roku na rok się pogłębia na korzyść rozliczeń bezgotówkowych. Jak…

Czytaj dalej
Jak wygląda odprawa na lotnisku przed odlotem

Jak wygląda odprawa na lotnisku przed odlotem?

Wybierasz się w podróż samolotem? Będzie to Twój pierwszy lot? Z pewnością możesz odczuwać stres przed wzbiciem się w powietrze, ale dobrze wszystko zaplanuj, by zmniejszyć to poczucie. Musisz wiedzieć przede wszystkim to, jak wygląda odprawa w porcie lotniczym, którą przechodzisz, zanim jeszcze wejdziesz na pokład samolotu. Zobacz, jak wygląda odprawa i kontrola bezpieczeństwa na lotnisku i jakie dokumenty absolutnie musisz mieć przy sobie. Jak nadać bagaż i jakie rodzaje bagażu możesz zabrać…

Czytaj dalej
10 najlepszych ośrodków narciarskich za granicą i najlepsze miejsca na narty w Polsce

Gdzie jechać na narty w Polsce i za granicę? Zobacz 10 najlepszych ośrodków narciarskich za granicą i najlepsze miejsca na narty w Polsce

Okres zimowy sprzyja wypoczynkowi w górach i korzystaniu z uroków ośrodków narciarskich. Jeśli jesteś miłośnikiem sportów zimowych - jeździsz na nartach, snowboardzie czy chociaż na sankach, wybierz się do najlepszych kurortów zimowych w kraju i za granicą. Gdzie jechać? Które ośrodki narciarskie w Polsce lub za granicą mają najlepszą ofertę dla narciarzy?

Czytaj dalej
Dowód tymczasowy - kto może wyrobić dowód tymczasowy

Dowód tymczasowy - kto może wyrobić dowód tymczasowy? Czy to dokument dowodu osobistego dla dziecka?

Dowód osobisty jest podstawowym dokumentem tożsamości w Polsce. Możesz wylegitymować się nim w urzędach czy w bankach. Pozwala na wyjazdy zagraniczne do krajów strefy Schengen, które nie wymagają paszportu od turystów czy osób przyjeżdżających w celach biznesowych. Rodzajem dowodu osobistego jest dowód tymczasowy. Sprawdź, czym on jest i dla kogo może zostać wyrobiony.

Czytaj dalej
Jak wyrobić paszport dla dziecka i osoby dorosłej

Jak wyrobić paszport? Jak krok po kroku przebiega wyrobienie paszportu?

Paszport jest podstawowym dokumentem potwierdzającym tożsamość posiadacza i wykorzystywany jest podczas wielu podróży zagranicznych. Nie do wszystkich krajów, nawet w Europie, można wjechać wyłącznie na dowód osobisty. Dokument ten wystarczy w przypadku krajów strefy Schengen. Na przykład obecnie, jeśli wybierasz się na krótką wycieczkę czy dłuższy pobyt na Wyspach Brytyjskich, musisz mieć przy sobie ważny paszport. Ponadto w wielu krajach konieczne jest, by był ważny przez co najmniej 6…

Czytaj dalej
narciarz zjeżdżający ze stoku

Pierwszy raz na nartach? Jak wybrać stok i jak sprawdzić szkółkę narciarską?

Instytut Badawczy IPC już kilka lat temu informował, że ponad 23 proc. Polaków deklaruje, że potrafi jeździć na nartach lub na snowboardzie. Popularność sportów zimowych rośnie z roku na rok, a na stokach przybywa nowych narciarzy – dzieci i dorosłych. Jeśli i Ty chcesz do nich dołączyć, zobacz, jak zorganizować swój „pierwszy raz na nartach”. Gdzie pojechać? Wybrać stok w Polsce czy może jechać w Alpy? Zobacz nasze porady dla początkujących narciarzy!

Czytaj dalej
kobieta z walizką

Rezygnacja z wycieczki a zwrot zaliczki czy zadatku. Czy biuro podróży zwraca przedpłatę przy odwołaniu udziału w imprezie turystycznej?

W wielu biurach podróży można rezerwować wyjazdy turystyczne w ofercie first minute, czyli na długo przed planowanym wyjazdem czy wylotem. Trudno przewidzieć, czy rzeczywiście będziemy w stanie uczestniczyć w imprezie, skoro kupujemy ją nawet na rok przed urlopem. Nagła choroba, wypadek czy ważne wydarzenie w życiu turysty mogą spowodować, że nie będzie on w stanie skorzystać z wyjazdu. Czy biuro podróży umożliwia rezygnację z wycieczki i oddaje dokonaną przedpłatę – zaliczkę czy zadatek?…

Czytaj dalej
kobieta pakuje walizkę na podróż samolotem

Jak spakować się do samolotu? W jaki sposób spakować bagaż rejestrowany i bagaż podręczny?

W ramach przygotowania do wakacji, na które wybierasz się samolotem, musisz się spakować. Dla wielu turystów jest to najmniej lubiany etap organizacji wczasów. Jednak nie sposób go uniknąć. Jeśli będziesz wiedzieć, jak spakować walizkę na lot samolotem, możesz to zrobić szybko i uniknąć problemów w porcie lotniczym. Zobacz, jak to wykonać i spakować bagaż podręczny czy rejestrowany.

Czytaj dalej
narciarz zjeżdżający ze stoku, w tle ośrodek narciarski w górach

Gdzie jechać na narty w Polsce i za granicę? Zobacz 10 najlepszych ośrodków narciarskich za granicą i najlepsze miejsca na narty w Polsce

Okres zimowy sprzyja wypoczynkowi w górach i korzystaniu z uroków ośrodków narciarskich. Jeśli jesteś miłośnikiem sportów zimowych - jeździsz na nartach, snowboardzie czy chociaż na sankach, wybierz się do najlepszych kurortów zimowych w kraju i za granicą. Gdzie jechać? Które ośrodki narciarskie w Polsce lub za granicą mają najlepszą ofertę dla narciarzy?

Czytaj dalej
pomost na egzotycznej plaży

Gdzie jechać na egzotyczne wakacje? Egzotyka na wczasach i wycieczkach. Jak zaplanować wyjazd i jak się ubezpieczyć?

Marzą Ci się egzotyczne wakacje? Tajlandia, Sri Lanka, Kuba czy może Brazylia? Kierunków jest wiele, ale zanim zaczniesz bukować bilety lotnicze czy pakować walizki, nie zapomnij, co najważniejsze także podczas Twoich wymarzonych egzotycznych wakacji – o bezpieczeństwie. Sprawdź, jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do dalekich krajów.

Czytaj dalej

Typowe wypadki na stoku narciarskim - jakie zdarzają się najczęściej na nartach i snowboardzie?

Wyjazd na narty to znakomity sposób na aktywny wypoczynek w górach. Jednak trzeba liczyć się z tym, że może dojść do wypadku przy zjazdach ze stoku na nartach czy snowboardzie. Jakie urazy zdarzają się najczęściej? Jak się przed nimi ustrzec?

Czytaj dalej

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży - co obejmuje, jak działa?

Zdarza się, że mimo chęci spędzenia urlopu w pięknym, słonecznym zakątku świata i dopięcia wszystkiego na ostatni guzik musimy zmienić swoje wakacyjne plany i pozostać w domu. Przydatne w takiej sytuacji okazuje się ubezpieczenie od rezygnacji z podróży, dzięki któremu możemy liczyć na zwrot nakładów finansowych związanych z organizacją wyjazdu turystycznego. Na czym polega ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży i dlaczego warto je kupić?

Czytaj dalej

Ubezpieczenie podróży służbowej – koszt i zakres ubezpieczenia na delegację zagraniczną

Nie tylko turysta może wymagać leczenia w czasie wojaży. Pracownik w podróży służbowej także może się rozchorować albo doznać wypadku. Jeśli do tego dojdzie, zatrudniający będzie mieć kłopot związany z jego absencją, ale i tym, kto pokryje koszty leczenia pracownika przebywającego na delegacji, zwłaszcza jeśli wykonuje on polecenie pracy za granicą. Ceny pomocy zdrowotnej różnią się w zależności od naszego celu podróży. Można pokusić się o stwierdzenie, że im dalej się udajemy, tym bardziej…

Czytaj dalej

Ubezpieczenie narciarskie na wyjazd na narty lub snowboard - ile kosztuje ubezpieczenie na narty w Polsce i jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd za granicę?

Ubezpieczenie na narty i snowboard to jeden z obowiązkowych punktów na liście przygotowań do zimowego wyjazdu. Dobrze skonstruowana polisa turystyczna z odpowiednim rozszerzeniem zapewnia maksymalną ochronę podczas przykrych zdarzeń na stoku. Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie narciarskie? Które swoim zakresem obejmie dodatkowo ubezpieczenie OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie sprzętu sportowego?

Czytaj dalej
Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę