UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Amortyzacja części w ubezpieczeniu AC – jak działa?

Zużywanie się części pojazdu to naturalny proces, który czeka każdy samochód. Towarzystwa ubezpieczeniowe, zdając sobie sprawę z tego problemu, oferują kierowcom polisy, które uwzględniają amortyzację części lub droższe ubezpieczenia AC z tzw. zniesieniem amortyzacji. Wielu młodych kierowców zastanawia się, czym dokładnie jest amortyzacja części i jakie są jej zalety oraz wady.

Amortyzacja części - czym jest ubezpieczenie AC?

Zanim przedstawimy plusy i minusy amortyzacji części, warto wyjaśnić, czym tak właściwie jest ubezpieczenie AC tzw. autocasco. To dobrowolna (nieobowiązkowa) polisa, która obejmuje pojazdy mechaniczne, gwarantując ochronę przed zdarzeniami losowymi. Jakie szkody może pokrywać AC? Tak naprawdę to zależy od oferty konkretnego ubezpieczyciela. Ubezpieczenie tego typu może mieć różny zakres, chroniąc samochód np. od kradzieży czy zniszczeń związanych z anomaliami pogodowymi. Co ciekawe, niecałe 30% polskich kierowców decyduje się na wykupienie autocasco. Należy podkreślić, że amortyzacja części nie dotyczy obowiązkowego OC (ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej).

Co to jest amortyzacja części AC? Wszystko o amortyzacji

Czym jest amortyzacja części AC? To pomniejszenie wartości części samochodowych przeznaczonych na wymianę, które wyraża się w % (przykładowo, w przypadku pojazdu, który ma nie więcej niż rok, może to być 10%, a w przypadku auta do 2 lat - 20%). Szczegółowe tabele znajdziemy w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) danego towarzystwa – w zależności od ubezpieczyciela te wartości będą się różnić. W sytuacji, gdy ubezpieczyciel wylicza wartość szkody i ustala kwotę odszkodowania w zakresie części zamiennych, uwzględnia w swoich obliczeniach również spadek wartości samochodu. Warto podkreślić, że amortyzacja obejmuje wszystkie części w pojeździe – nie tylko mechaniczne, lecz także elementy wyposażenia (np. fotel, kierownicę, które przecież również są eksploatowane).

Czym jest  zniesiona amortyzacja części samochodowych?

Zniesienie amortyzacji części oznacza, że klient nie zgadza się na potrącenia za zużyte części przy ewentualnej wypłacie odszkodowania - woli zapłacić wyższą składkę polisy samochodowej AC. Oznacza to, że ubezpieczyciel nie uwzględni współczynnika amortyzacyjnego, a kierowca będzie mógł naprawić uszkodzony pojazd, korzystając z całkowicie nowych podzespołów bez żadnych potrąceń.

Plusy i minusy amortyzacji części samochodowych w AC

Jakie korzyści niesie ze sobą amortyzacja w ubezpieczeniu AC? Największą zaletą nabycia autocasco z amortyzacją części jest niższa wysokość składek ubezpieczeniowych (tego typu polisa z wprowadzoną amortyzacją części i likwidacją szkody może być tańsza nawet o 50%). Natomiast jeśli chodzi o wady tego rozwiązania, musimy mieć świadomość, że w razie szkody nasze odszkodowanie zostanie pomniejszone o ustalony % wskaźnik amortyzacji dla naszego auta (przede wszystkim w oparciu o jego wiek), który będzie przedstawiony w umowie ubezpieczenia. Alternatywą jest więc zniesienie amortyzacji części. Co prawda, oznacza to automatycznie wzrost składki AC, ale w razie zdarzenia, możemy liczyć na pełną kwotę odszkodowania (jest to korzystne rozwiązanie dla kierowców, którzy niedawno kupili samochód 1-3 lata wstecz). Tak więc, ubezpieczenie AC ze zniesieniem amortyzacji części jest droższe, ale zapewnia spokój psychiczny. 

Podsumowując, wykupienie ubezpieczenia AC z amortyzacją części to spora oszczędność dla portfela, płacimy mniejsze składki ubezpieczeniowe - jednak „coś za coś", musimy liczyć się z tym, że w razie zdarzenia ujętego w umowie, wypłacone odszkodowanie będzie znacznie niższe niż w przypadku kierowców, którzy zdecydowali się na tzw. zniesienie amortyzacji części (tutaj ewentualne odszkodowanie zostanie wypłacone bez potrąceń za wyeksploatowane podzespoły i wyposażenie). Co ważne, każdy ubezpieczyciel niezależnie od innych towarzystw określa % stopień zużycia eksploatacyjnego części samochodowych – zanim podpiszemy umowę, dokładnie zapoznajmy się z OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), aby wybrać jak najkorzystniejszą dla nas ofertę.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
nowe auto

Amortyzacja samochodu osobowego – jak amortyzować auto firmowe w obecnym roku? Jak wygląda amortyzacja samochodu używanego?

Prowadzenie działalności gospodarczej bez samochodu jest bardzo często niemożliwe. Dlatego przedsiębiorcy decydują się na kupno pojazdu na firmę lub wprowadzenie prywatnego auta do ewidencji środków trwałych. Wiąże się to z określonymi formalnościami i możliwością amortyzowania auta. Jednak dla dokonywania odpisów amortyzacyjnych od samochodu osobowego na gruncie prowadzonej działalności gospodarczej niezbędne będzie jego ujęcie w ewidencji środków trwałych. Na czym polega amortyzacja samochodu…

Czytaj dalej

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą a AC

Auta w Polsce wciąż dosyć często padają złodziejskim łupem – przestępcom wystarczy zaledwie kilka lub kilkanaście sekund, by dostać się do wnętrza pojazdu i odjechać. Do tego typu przykrych zdarzeń może dojść wszędzie, nawet parkując na z pozoru bezpiecznym miejscu, możemy stracić pojazd. Wielu kierowców zastanawia się, jakie zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą jest najlepsze. Czy istnieją urządzenia, które zapewniają 100% ochronę naszemu pojazdowi? Jak odstraszyć złodzieja?

Czytaj dalej

Szkoda częściowa z ubezpieczenia AC

Przy wypłacaniu odszkodowania z polisy AC towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają rodzaj szkody. Ze szkodą częściową mamy do czynienia wówczas, gdy naprawa samochodu nie przekracza 70% wartości pojazdu, szacowanej na dzień powstania zdarzenia.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę