rodzina w mieszkaniu

Ubezpieczenie mieszkania all risk – co obejmuje polisa?

Ubezpieczenie mieszkania all risk to popularny produkt dedykowany dla wszystkich tych, którym zależy na pełnej ochronie nieruchomości - chroni mieszkanie i wnętrze (np. sprzęt AGD/RTV, kosztowności, oszklenia od stłuczeń). W razie wystąpienia zdarzenia losowego, które nie jest określone w OWU jako wyłączenie, poszkodowany może uzyskać rekompensatę finansową poniesionych strat.

Czytaj dalej
salon

Mienie ruchome – czym jest, jakie ryzyka obejmuje?

Mieniem ruchomym, najogólniej określa się wyposażenie mieszkania. W przypadku firmy takie mienie stanowi jej majątek. W jego skład wchodzą także maszyny i urządzenia produkcyjne. Zabezpieczenie ruchomości, zarówno domowych jak i firmowych, wymaga podpisania rozszerzenia do podstawowej polisy mieszkaniowej, która, co do zasady, chroni mury i elementy stałe budynku. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, czym jest ubezpieczenie mienia ruchomego.

Czytaj dalej
klucze do nowego mieszkania

Jak sprzedać mieszkanie – poradnik krok po kroku

Każdemu właścicielowi nieruchomości zależy na tym, aby szybko sfinalizować transakcję sprzedaży – jednak często to żmudny i czasochłonny proces. Szacuje się, że w Polsce sprzedaż nieruchomości zajmuje od 3 miesięcy do nawet 2 lat. Chcąc uniknąć niepotrzebnych błędów, warto odpowiednio się przygotować, zanim wystawimy ogłoszenie. Jak sprzedać mieszkanie z zyskiem i bez problemów? Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym? Co z ubezpieczeniem po sprzedaży mieszkania?

Czytaj dalej
bydgoszcz

Ceny mieszkań w Bydgoszczy – rynek pierwotny i wtórny

Bydgoszcz jest stolicą województwa kujawsko-pomorskiego i znajduje się w pierwszej dziesiątce miast w Polsce pod względem wielkości. Miejscowość posiada port lotniczy, działa w niej wiele uczelni i z roku na rok cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem turystów. Czy warto tam zamieszkać? Czy ceny mieszkań w Bydgoszczy są atrakcyjne? Na jaki wydatek musisz się przygotować, jeśli chcesz kupić nieruchomość z rynku wtórnego lub pierwotnego w tym mieście?

Czytaj dalej
para w nowym mieszkaniu

Jak obniżyć koszty zakupu mieszkania?

Mimo tego, że wielu analityków oczekiwało spowolnienia na rynku nieruchomości, od początku 2020 roku ceny niemal we wszystkich polskich dużych miastach idą w górę. To powoduje, że Polacy muszą być przygotowani na coraz większe obciążenie finansowe w związku z inwestycją w mieszkanie i najczęściej mieć coraz wyższą zdolność kredytową. Co możesz zrobić, żeby zaoszczędzić na transakcji? Jak obniżyć koszty zakupu mieszkania?

 

Czytaj dalej
telewizor w salonie

Przedłużona gwarancja sprzętu domowego – jak działa, czy warto?

Kupując sprzęt, z pewnością zakładasz, że będzie ci on służyć niezawodnie przez wiele lat. Otrzymasz na niego gwarancję i w tym okresie ewentualne usterki zostaną usunięte bez dodatkowych opłat. Często producent sprzętu daje możliwość wydłużenia tego okresu, dzięki czemu przez dłuższy czas będziesz zwolniony z kosztów naprawy sprzętu w serwisach. Czy warto skorzystać z tej propozycji? Jak działa przedłużona gwarancja?

 

Czytaj dalej
białystok

Ceny mieszkań w Białymstoku – jak się kształtują?

Białystok jest największym miastem w północno-wschodniej Polsce i pełni funkcję stolicy województwa podlaskiego. Zajmuje on wysokie pozycje w licznych rankingach, a przede wszystkim dynamicznie się rozwija, zapewniając mieszkańcom coraz lepsze warunki do życia. Na jaki wydatek musisz się przygotować, jeśli chcesz kupić nieruchomość w tej lokalizacji? Czy ceny mieszkań w Białymstoku są atrakcyjne?

 

Czytaj dalej
zamek w lublinie

Ceny mieszkań w Lublinie - rynek wtórny i pierwotny

Lublin to miasto o bogatej historii. Przyciąga ono odwiedzających niebagatelną architekturą, licznymi zabytkami i ciekawymi wydarzeniami artystycznymi. Miejscowość jest stolicą województwa lubelskiego i ważnym ośrodkiem akademickim. Czy jest to jednak dobre miejsce do życia? Czy ceny mieszkań w Lublinie są na tyle atrakcyjne, żeby warto było się tutaj osiedlić?

 

Czytaj dalej
mieszkanie

Najem krótkoterminowy jako sposób na biznes?

Jeśli posiadasz mieszkanie, z którego nie korzystasz, to może się ono stać dla ciebie źródłem przychodu. Możesz zdecydować się na wynajem długo‑ lub krótkoterminowy. W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszy się ta druga forma. Na czym to polega? Ile możesz zarobić na najmie krótkoterminowym? Ile wynosi podatek od osiągniętego w ten sposób dochodu?

 

Czytaj dalej
elektryk sprawdzający instalację

Przepięcie elektryczne w mieszkaniu - czym jest, jak się chronić?

Przepięcia elektryczne w mieszkaniach zdarzają się bardzo często. Ich przyczyny mogą być różne, np. uszkodzenie instalacji elektrycznej znajdującej się w nieruchomości, burza lub nagły wzrost napięcia w sieci. Koszt wymiany zniszczonych w ten sposób urządzeń może nadszarpnąć domowy budżet. Chociaż dokonywanie regularnych przeglądów instalacji jest ważne z perspektywy zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom, to jednak nie zawsze pozwala zabezpieczyć się przed skutkami przepięcia. Sprawdź, jak dbać…

Czytaj dalej
mieszkanie w kamienicy

Podatek od wynajmu mieszkania - jak go rozliczyć, ile wynosi?

Wynajem mieszkania może okazać się dobrym sposobem na zasilenie domowego budżetu. Warto jednak pamiętać, że dochody z tytułu najmu w świetle przepisów prawa podlegają opodatkowaniu. Prawodawca wprowadził jednak kilka możliwości w zakresie wyboru formy opodatkowania. Którą z nich wybrać? Co jest bardziej opłacalne: ryczałt czy opodatkowanie na zasadach ogólnych? Sprawdź w naszym poradniku.

Czytaj dalej
sprzęt komputerowy

Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego – co może objąć?

Do zniszczenia sprzętów elektronicznych może dojść w wyniku ich zalania wodą, nagłego wzrostu napięcia w sieci energetycznej czy uderzenia pioruna w budynek. Niektórych sytuacji związanych z korzystaniem z takich urządzeń trudno jest uniknąć, ale zawsze można zadbać o odpowiednią ochronę, wykupując ubezpieczenie. Może to być ubezpieczenie sprzętu RTV i AGD czy ubezpieczenie laptopa od uszkodzeń mechanicznych. Jaką ochronę zapewniają takie polisy?

 

Czytaj dalej
złodziej próbuje włamać się do mieszkania

Włamanie do mieszkania lub domu - jak się zabezpieczyć?

Wizyta złodziei w Twoim mieszkaniu może Cię słono kosztować. Włamywacze mogą nie tylko ukraść cenne przedmioty, lecz także doprowadzić do wielu zniszczeń, np. uszkodzenia stolarki czy elementów wykończenia mieszkania. Koszt ich naprawy to niemały wydatek, dlatego coraz więcej osób poszukuje informacji, jak się zabezpieczyć przed włamaniem. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, co zrobić, aby nie paść ofiarą złodziei.

Czytaj dalej
mężczyzna czyta pismo

Odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia mieszkania lub domu

Opłacanie składek ubezpieczeniowych w teorii powinno nam zapewnić wypłatę odszkodowania w razie szkody. W praktyce jednak ani decyzja, ani jego wysokość nie zawsze bywają oczywiste i dodatkowo podlegają wielu obostrzeniom. Na jakich podstawach przyznawane jest odszkodowanie i kiedy możemy go nie otrzymać?

Czytaj dalej

Czym jest wartość odtworzeniowa, rynkowa i rzeczywista?

O tym, jak duże odszkodowanie możemy otrzymać, decyduje wartość mienia objętego ochroną, czyli domu, mieszkania i wyposażenia. Ich wycena nie jest zawsze taka sama, gdyż może odbywać się w oparciu o różne podstawy szacowania wartości: odtworzeniowej, rzeczywistej lub rzadziej - rynkowej. Czym się różnią i która jest dla nas najbardziej korzystna?

Czytaj dalej
para w mieszkaniu

Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt hipoteczny

Ubezpieczenie mieszkania to jeden z częstych wymogów otrzymania kredytu hipotecznego. Taka polisa to zabezpieczenie zarówno dla kupującego nieruchomość, jak i dla banku, który ten zakup finansuje.

Czytaj dalej
rodzina w mieszkaniu

Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania lub domu?

Kradzież, zalanie czy pożar mieszkania lub domu mogą przytrafić się każdemu z nas, nawet przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności. Od ich konsekwencji można jednak się ustrzec wykupując ubezpieczenie. Wybór polisy musi być szczególnie dobrze przemyślany, bo w grę często wchodzi ochrona wszystkiego, co posiadamy. Na co zwracać uwagę wybierając ubezpieczenie mieszkania lub domu?

Czytaj dalej
dom w budowie

Ubezpieczenie domu w budowie – ile kosztuje, kalkulator, co obejmuje?

Budowa domu jednorodzinnego jest przedsięwzięciem pociągającym za sobą wysokie koszty. Kolejne etapy inwestycji, począwszy od prac ziemnych, poprzez stan surowy otwarty i zamknięty, aż po wykończenie domu pod klucz trwać mogą wiele miesięcy, a nawet lat. Na czas budowy możemy ubezpieczyć swój dobytek przed pewnymi ryzykami, wykupując w tym celu ubezpieczenie budowy domu. Ile kosztuje taka ochrona i co właściwie obejmuje?

 

Czytaj dalej
para w mieszkaniu

Mieszkanie na wynajem – co z ubezpieczeniem?

Wrzesień to wzmożony okres na rynku mieszkaniowym - w tym czasie wielu studentów poszukuje mieszkania do wynajęcia. Wynajem nieruchomości wiąże się jednak z dużym ryzykiem, zarówno dla wynajmujących jak i najemców. Zabezpieczeniem dla obu stron jest nie tylko umowa, ale również ubezpieczenie mieszkania. Kto powinien zadbać o polisę mieszkaniową i w jakim zakresie? – radzi Ilona Tomaszewska, ekspert ubezpieczeniowy.

Czytaj dalej

Jak zabezpieczyć mieszkanie na parterze?

Jak podają policyjne statystyki, w 2017 roku zgłoszono 65 514 przypadków kradzieży z włamaniem[1]. Choć liczba ta z roku na rok maleje, to wciąż niemal 70 tysięcy osób pada ofiarami bandyckiego zachowania. Nic dziwnego, że coraz więcej z nich decyduje się na dodatkową ochronę swojego mieszkania. Jak asekurować lokum, by nie było łatwym łupem dla złodziei? Podpowiadamy!

 

Dom to zwykle największy dobytek. Najczęściej posiadanie własnego M jest wynikiem wielu wyrzeczeń, kredytu i ciężkiej pracy.…

Czytaj dalej

Jak ubezpieczyć mieszkanie w bloku, czyli spokój na lata

Czy zdarzyło Ci się, że zepsuta pralka, zalała lokum sąsiadów z piętra niżej? A może innego rodzaju awaria spowodowała zniszczenia wewnątrz Twojego mieszkania? Nie ma potrzeby dłużej zwlekać i każdego dnia obawiać się o bezpieczeństwo swoich bliskich oraz nadwyrężenie domowego budżetu z powodu niespodziewanych wypadków. Jest na to jedno rozwiązanie: ubezpiecz swoje mieszkanie!

Czytaj dalej

Włamanie do piwnicy pod Twoją nieobecność? Zgłaszanie szkód u ubezpieczyciela.

Wyjeżdżając na wyprawę, która z założenia ma potrwać około roku, postanowiliśmy dobrze ubezpieczyć nasze mieszkanie – od wszelkich ryzyk, również od kradzieży i włamania. Zrobiliśmy spis rzeczy i oszacowaliśmy ich wartość – nieruchomości domowe, czyli to, co jest przytwierdzone na stałe (np. kafelki czy zabudowa łazienkowa), mury po remoncie, który robiliśmy jakiś czas temu, oraz ruchomości, czyli meble i przedmioty codziennego użytku, elektronika, oczywiście rowery i inne tego typu przedmioty.…

Czytaj dalej

Gdzie ubezpieczyć mieszkanie lub dom?

Dom – miejsce, w którym czujemy się bezpiecznie. Przystań, o którą większość z nas bardzo długo walczy, której zakup wspiera kredytem czy wieloletnim zaciskaniem pasa. Raz zakupiona ma nam służyć przez dekady. Dach nad głową to synonim spokoju, idealnego, spokojnego miejsca na ziemi, w którym możemy nareszcie być sobą. Ale żeby ten spokój zachować, musi być odpowiednio chroniona. Aby nie stracić dobytku i móc rozkoszować się poczuciem bezpieczeństwa, powinniśmy wybrać dla niej solidną polisę. Bo…

Czytaj dalej

Ubezpieczenie mieszkania od zalania – co obejmuje?

Z roku na rok zwiększa się procent Polaków, którzy kupują ubezpieczenia mieszkania. Jeszcze kilka lat temu z takiej ochrony ubezpieczeniowej korzystała połowa Polaków, ale już w 2018 roku Kantar Public informował, że aż 8 na 10 domów jest ubezpieczonych. Na ochronę ubezpieczeniową decydujemy się m.in. w obawie przed zalaniem mieszkania i innymi zdarzeniami losowymi. Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania od zalania?

Czytaj dalej

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – ile kosztuje, na co zwracać uwagę?

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podaje, że przeciętnie za 1 metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej w 2019 roku trzeba było zapłacić około 4,5 tys. zł. Według danych KPF i IRG SGH Polacy w większości finansują inwestycje mieszkaniowe z częściowym udziałem kredytu hipotecznego. W 2016 roku udział gospodarstw domowych planujących sfinansować zakup mieszkania częściowo kredytem wynosił 36,3 proc., w 2017 roku było to 46,8 proc., a już w 2018 roku – 53,1 proc. Podstawowym zabezpieczeniem kredytu…

Czytaj dalej

Zdalne sterowanie oświetleniem – jak działa?

Właściwe doświetlenie pomieszczeń w domu lub mieszkaniu powinno być priorytetem dla domowników. Warto dobrze przemyśleć rozplanowanie punktów oświetleniowych. W domach inteligentnych i nowoczesnych można zainstalować również pełen system zdalnego sterowania światłem. Na czym polega jego działanie?

Czytaj dalej

Zatrucie tlenkiem węgla – objawy. Jak udzielić pierwszej pomocy?

Statystyki Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wskazują, że z powodu zatrucia tlenkiem węgla, nazywanego również czadem, umiera ponad sto osób rocznie – najwięcej w okresie grzewczym, jesienno-zimowym. Blisko dwa tysiące osób ulega podtruciu spowodowanemu tlenkiem węgla. Jak rozpoznać pierwsze objawy zatrucia czadem i jak mu przeciwdziałać?

Czytaj dalej

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia domu lub mieszkania – jak zrezygnować z polisy?

Ubezpieczenie nieruchomości zawiera się na czas określony – zwykle na rok, po tym czasie, jeśli polisy nie opłacimy – po prostu wygasa. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy chcemy z niej zrezygnować w trakcie trwania jej ochrony. Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia domu lub mieszkania może być złożone, lecz tylko w określonych sytuacjach przewidzianych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Czytaj dalej

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania – o czym należy pamiętać?

Obecnie często zmieniamy miejsce zamieszkania, przeprowadzamy się ze względu na pracę czy rodzinę. Wiele osób, które wynajmują mieszkania, ma obawy, jak bezpiecznie i zgodnie z prawem rozwiązać umowę. Wypowiedzenie umowy najmu można dokonać w konkretnych przypadkach: po upływie czasu, na jaki umowa została zawarta, po okresie wypowiedzenia, na mocy porozumienia stron bądź ze skutkiem natychmiastowym.

Czytaj dalej

Wynajem mieszkania obcokrajowcowi – o czym pamiętać?

Główny Urząd Statystyczny podaje, że na dzień 31 grudnia 2019 roku w Polsce mieszkało 2 106 101 cudzoziemców. Od 1 marca do 30 kwietnia 2020 roku liczba ta zmniejszyła się o ponad 200 tys. osób. Nadal jednak wielu obcokrajowców mieszka i pracuje w Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym duża większość z nich wynajmuje mieszkania w naszym kraju. Jak taki wynajem wygląda z perspektywy właściciela nieruchomości?

Czytaj dalej

Wada prawna nieruchomości – czy można się ubezpieczyć?

Decydując się na zakup domu lub mieszkania, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, trzeba mieć świadomość, że z biegiem czasu mogą ujawnić się pewne wady, które wpłyną na użytkowanie nieruchomości. Jeśli te wady nie były widoczne podczas podpisywania umowy zakupu mieszkania, a sprzedający o nich nie poinformował, kupujący może powołać się na prawo rękojmi. Czym dokładnie jest rękojmia i co obejmuje? Jak działa ubezpieczenie od wad tytułu prawnego i jakie korzyści daje posiadanie takiej…

Czytaj dalej

Użytkowanie wieczyste a własność – co się zmieniło?

Jeszcze przed 1 stycznia 2019 r. blisko 2,5 mln właścicieli mieszkań nie posiadało prawa własności do gruntu, na którym te mieszkania się znajdowały. Znowelizowana w 2018 r. ustawa o użytkowaniu wieczystym nieruchomości wprowadziła istotne zmiany. Wraz z nastaniem 2019 r. użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe stali się ich właścicielami. Jakie są najważniejsze konsekwencje ostatnich zmian w prawie?

Czytaj dalej

Umowa przedwstępna kupna mieszkania – co powinno się w niej znaleźć?

Zakup mieszkania czy domu to poważna inwestycja. Drogę od wyboru nieruchomości do podpisania aktu notarialnego nierzadko poprzedza umowa przedwstępna kupna mieszkania. Aby dokument był ważny, nie musi być sporządzony przez notariusza, natomiast warto wiedzieć, co powinno się w niej znaleźć, by umowa zabezpieczała interesy każdej ze stron.

Czytaj dalej

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – ile kosztuje?

W Polsce nie słabnie popyt na mieszkania na wynajem. Analiza AMRON-SARFiN wskazuje, że obecnie prawie co 20. dorosły mieszkaniec Polski mieszka w lokalu wynajmowanym po cenach rynkowych. To niemal dwukrotnie więcej niż 8 lat temu, choć pod tym względem daleko nam do europejskiej czołówki. Właściciele takich mieszkań powinni pamiętać o ochronie ubezpieczeniowej. Czy dostępne jest ubezpieczenie wynajmowanego lokalu?

Czytaj dalej

Ubezpieczenie telewizora – czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie?

Sklepy z asortymentem RTV i AGD podają, że w Polsce co roku sprzedaje się 2,2 mln telewizorów. Statystycznie co 7 lat wymieniamy to urządzenie na nowe, a powodem tego może być usterka techniczna lub fizyczna. Zamiast zmieniać telewizor, można go naprawić, ale wymiana np. matrycy jest kosztowna. Można też skorzystać z gwarancji na sprzęt, ale jeśli rozbicie telewizora miało miejsce z naszej winy, to producent nie dokona naprawy gwarancyjnej. Kosztów nie trzeba będzie pokrywać z własnej kieszeni,…

Czytaj dalej

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego – czym jest, jak działa?

Kiedy bank udziela nam kredytu hipotecznego na zakup domu lub mieszkania, może określić tzw. warunki brzegowe. Zwykle należy do nich m.in. wykup polisy ubezpieczeniowej o określonych parametrach (minimalna kwota ubezpieczenia, jego zakres czy dopuszczalne wyłączenia) przez kredytobiorcę. Taka polisa stanowi zabezpieczenie interesów banku na wypadek, gdyby klient po jakimś czasie przestał spłacać zaciągnięte zobowiązania. Tzw. rekomendacja U, opublikowana przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF)…

Czytaj dalej

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży – na co zwracać uwagę przy wyborze polisy?

W mieszkaniach często trzymamy gotówkę, cenną biżuterię, drogie sprzęty i inne rzeczy, które mogą paść łupem złodzieja. W wyniku kradzieży możemy stracić przedmioty, które często mają nie tylko wartość materialną, ale również sentymentalną. Warto zrobić wszystko, co w twojej mocy, żeby ograniczyć ryzyko utraty mienia albo przynajmniej zabezpieczyć się przed skutkami finansowymi takiego zdarzenia. Ważnym krokiem jest m.in. zakup ubezpieczenia mieszkania od kradzieży. Jak wybrać taką polisę? Jaką…

Czytaj dalej

Ubezpieczenie mieszkania na czas remontu – korzyści z ubezpieczenia

W 2019 roku aż 75 proc. Polaków planowało przeprowadzenie mniejszego lub większego remontu mieszkania, a 46 proc. realizowało go w roku 2018. Remontów dokonujemy coraz częściej – również generalnych. Wynika to m.in. z dobrej sytuacji gospodarczej, rosnących wynagrodzeń i niskiego bezrobocia. Ile przeciętnie wydajemy na remont? Czy na czas prowadzonych prac konieczne jest posiadania ubezpieczenia mieszkania?

Czytaj dalej

Ubezpieczenie lokalu użytkowego – ile kosztuje, czy jest obowiązkowe?

Właściciele lokali użytkowych czy ich najemcy najczęściej koncentrują się na swojej działalności, zapominając o ubezpieczeniu. A przecież pożary, zalania czy nieumyślne zniszczenia zdarzają się bardzo często. Ubezpieczenie lokalu użytkowego zapewnia odszkodowanie w razie strat i pozwala na szybkie wznowienie działalności.

Czytaj dalej

Ubezpieczenia majątkowe – rodzaje. Co warto o nich wiedzieć?

Ubezpieczenia majątkowe to ubezpieczenia mienia i ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Ich posiadanie, w kontekście dbania o przyszłość, jest równie ważne, co zakup ubezpieczeń osobowych dla siebie i swojej rodziny. Posiadając dokumenty potwierdzające wykupienie polisy, mamy pewność, że niezależnie od okoliczności jesteśmy chronieni od skutków nieprzewidzianych wydarzeń. Oczywiście istnieje wiele opcji, na które możemy się zdecydować, w zależności od naszych indywidualnych potrzeb.…

Czytaj dalej

Rodzaje nieruchomości w prawie polskim – jakie są?

Pojęcie nieruchomości w prawie polskim zostało uregulowane m.in. na mocy art. 46 §1 Kodeksu Cywilnego. Podano w nim definicję nieruchomości, zgodnie z którą stanowi ona część powierzchni ziemskiej, będącej odrębnym przedmiotem własności. Do nieruchomości oprócz gruntów zalicza się także budynki trwale z tym gruntem związane, a także części takich budynków, o ile jednak stanowią odrębny przedmiot własności. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje nieruchomości? W jaki inny sposób można je…

Czytaj dalej

Rentowność wynajmu mieszkań – ile zarabia się na wynajmie?

Zakup mieszkania na własne potrzeby to tylko jedna z możliwości użytkowania takiego lokalu. Niemal równie często zdarza się, że kupujemy nieruchomość w celach inwestycyjnych. Zarabianie na wynajmie może być dobrym pomysłem na uzyskanie stałego i pewnego dopływu gotówki. Jest też świetnym sposobem chronienia zaoszczędzonego kapitału przed skutkami inflacji. Opłacalność inwestycji w nieruchomości jest jednak zależna od wielu czynników, m.in. kosztów zakupu i amortyzacji mieszkania w wynajmie.…

Czytaj dalej

Przeniesienie własności nieruchomości – akt notarialny, podatek

Kupiłeś nowe mieszkanie od dewelopera? Zanim się do niego wprowadzisz, musisz przepisać je na siebie. Czym jest przeniesienie własności nieruchomości, jak się odbywa i ile kosztuje? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Czytaj dalej

Przegląd kominiarski – kto, kiedy i jak powinien go wykonać?

Przeprowadzanie kontroli kominiarskich nie może być traktowane jako zbędny wydatek w budżecie. Chodzi przecież o zapewnienie bezpieczeństwa – Twojego, jak i Twoich bliskich. Prawidłowo działający system kominowy jest niezbędny, by zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i odprowadzić z niego szkodliwe związki, takie jak dwutlenek węgla.

Czytaj dalej

Podatek od nieruchomości – stawki, kto jest z niego zwolniony?

Podatek od nieruchomości jest jednym z podatków samorządowych. Pochodzące z niego wpływy zasilają budżet gminy i służą do finansowania inwestycji o charakterze lokalnym. Na takiej samej zasadzie działają takie podatki, jak podatek gruntowy (rolny), leśny czy od środków transportu. Kiedy należy płacić podatki od nieruchomości? Ile wynosi stawka podatku za dom czy mieszkanie, ile za grunt, a ile za lokal wykorzystywany w związku z działalnością gospodarczą? Sprawdź w naszym poradniku.

Czytaj dalej

Ogrzewanie domu – jaki rodzaj ogrzewania będzie dla nas najlepszy?

Na etapie budowy musimy zastanowić się, jakie ogrzewanie w domu będzie dla nas najlepsze. Pod uwagę powinniśmy wziąć wiele parametrów związanych m.in. z kosztami eksploatacji systemu, wydatkami na jego budowę czy względami ekologicznymi.

Czytaj dalej

Odszkodowanie za uszkodzony lub skradziony telefon

Zakup smartfona to wydatek kilkuset złotych, kilku tysięcy, a czasami nawet jeszcze większej kwoty. Jednocześnie są to urządzenia, które bardzo łatwo można uszkodzić – wystarczy, że sprzęt spadnie z dużej wysokości. Warto brać pod uwagę ryzyka związane z możliwością usterki telefonu i posiadać ubezpieczenie smartfona. Co ono obejmuje? Czy warto się na nie zdecydować?

Czytaj dalej

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera – jak wygląda, co należy sprawdzić?

Odbiór mieszkania od dewelopera to bardzo ważny moment. I to nie tylko dlatego, że to ostatni etap, zanim dostaniemy klucze do własnego mieszkania, ale też chwila, kiedy możemy zweryfikować, czy wszystkie ściany, podłogi, okna czy instalacje elektryczne zostały wykonane w sposób prawidłowy i nie mają wad. Dlatego, zanim udamy się na spotkanie, warto dowiedzieć się, jak wygląda odbiór mieszkania i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Czytaj dalej

Monitoring domu – jaki system wybrać?

Szacuje się, że w Polsce nawet co 8 minut dochodzi do włamania do domów i mieszkań prywatnych. Wcześniej złodzieje najczęściej obserwują dany obiekt i sprawdzają, jaki rozkład dnia mają domownicy. Atakują wtedy, gdy wiedzą lub podejrzewają, że w domu mogą znajdować się kosztowności lub zapasy gotówki. Właściciele mogą zarejestrować próbę włamania lub przestępstwo dzięki kamerom do monitoringu. Zapisy obrazu z takich urządzeń pomagają wykryć sprawców kradzieży.

Czytaj dalej

Klimatyzacja w mieszkaniu w bloku – koszt, montaż

W gorące, letnie dni w mieszkaniach, zwłaszcza tych położonych na wysokich kondygnacjach budynków wielorodzinnych, może być naprawdę bardzo ciepło. Dla zapewnienia sobie ochłody i komfortowych warunków warto zastanowić się nad instalacją klimatyzacji w mieszkaniu. Koszt jej wykonania wcale nie musi być wysoki!

Czytaj dalej

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Stale rosnące ceny prądu, wyczerpujące się zasoby węgla oraz postępująca degradacja środowiska. Te przy powody sprawiają, że pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca staje się bardzo popularne. Fotowoltaika stanowi dziś trzecie pod względem wielkości produkcji źródło energii odnawialnej na świecie. Za jej pomocą z powodzeniem można wytworzyć prąd niezbędny do zasilenia typowego gospodarstwa domowego. Jak działa ta technologia? Jakie są rodzaje ogniw fotowoltaicznych i które z nich warto…

Czytaj dalej

Jak wycenić mieszkanie do sprzedaży?

Wartość mieszkania zmienia się w czasie i zależy od wielu czynników, m.in. tendencji na rynku nieruchomości, skomunikowania dzielnicy z innymi częściami miasta czy też stanu technicznego budynku, w którym dany lokal się znajduje. Oszacowanie wartości nieruchomości jest ważne w przypadku, gdy chcemy dokonać jej kupna lub sprzedaży, a także zaciągnąć kredyt hipoteczny. Jest także konieczne, jeżeli dany lokal stanowi przedmiot darowizny czy spadku bądź też należy do majątku, od którego ma zostać…

Czytaj dalej

Dom drewniany czy murowany – koszty, który wybrać?

Marzysz o własnych czterech kątach? Jeśli tak, w pierwszej kolejności musisz zdecydować się na wybór odpowiedniej technologii budowy. Wolisz solidny i energooszczędny mały domek murowany czy przytulny i ekologiczny dom z drewna? Oba rodzaje nieruchomości posiadają szereg zalet, ale także kilka dość istotnych wad. Co wybrać? Podpowiadamy!

Czytaj dalej

Czujnik ruchu – jak działa, czy warto go zainstalować w domu?

W systemach oświetleniowych i alarmowych wykorzystywane są czujniki ruchu, które inicjują odpowiednią akcję w przypadku wykryciu ruchu w zasięgu swojego działania. Sprawdźmy, jakie są rodzaje takich czujników, gdzie i czy warto je instalować w swoim domu lub firmie?

Czytaj dalej

Budowa domu – formalności krok po kroku

Zanim na placu budowy na twojej działce wbita zostanie pierwsza łopata, musisz dopełnić wielu formalności, by działania te były całkowicie legalne. Jak zacząć budowę domu? Przedstawiamy proces inwestycyjny krok po kroku.

Czytaj dalej

Bezpieczny dom – jak zwiększyć bezpieczeństwo w naszym domu?

Dom powinien być naszym azylem, bezpieczną przystanią, chroniącą przed wszelkimi zagrożeniami zewnętrznymi. Tymczasem nawet w nim grozi nam wiele niebezpieczeństw. Ze statystyk wynika, że 70 proc. interwencji podejmowanych przez zespoły ratownictwa medycznego w 2017 roku dotyczyło wypadków w domu. Co nam tam grozi, skoro zasadniczo powinniśmy czuć się tam swobodnie i bezpiecznie?

Czytaj dalej

Automatyka domowa – w jaki system warto zainwestować?

Wygodne rozwiązania domowe zawsze są godne uwagi. Jeśli chcesz, aby bramy wjazdowa i garażowa otwierały się po naciśnięciu pilota, zależy ci na komforcie korzystania z automatycznego oświetlenia wnętrza domu i ogrodu przy użyciu detektorów ruchu, zastanów się nad wdrożeniem u siebie systemu automatyki domu. Na czym on polega i w jakie jego elementy warto zainwestować?

Czytaj dalej

Zabezpieczenie kredytu – co może stanowić takie zabezpieczenie?

Zastanawiasz się nad kredytem hipotecznym? Pamiętaj, że dzięki wprowadzonej w kwietniu 2015 roku przez Komisję Nadzoru Finansowego tzw. rekomendacji U, banki nie mogą już wymagać, abyśmy w pakiecie z kredytem zakupili u nich obowiązkowe ubezpieczenie. Dla niektórych kredytobiorców jest to jednak korzystna opcja. Czym jest zabezpieczenie kredytu i kiedy warto się nad nim zastanowić?

Czytaj dalej

Wynajem czy mieszkanie na kredyt? Zobacz, co Ci się bardziej opłaca

Za wynajem dwupokojowego mieszkania w centrum płacisz tyle, ile wynosi rata znajomego, który kupił podobnej wielkości mieszkanie na kredyt? Zastanawiasz się, co Ci się bardziej opłaca i które rozwiązanie jest bardziej przyszłościowe? Kredyt czy wynajem – oto 4 kwestie, które warto wziąć pod uwagę.

Czytaj dalej

Wykończenie mieszkania – ile kosztuje, co warto wiedzieć

Zakup pierwszego mieszkania to duży i ważny krok w życiu. Jest początkiem samodzielności i wiąże się z wieloma rewolucjami. Coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania bądź domu w stanie deweloperskim. Pozwala to na jego samodzielne wykończenie i ingerencję nawet w najmniejszy szczegół. Ile kosztuje wykończenie mieszkania? Co warto wiedzieć?

Czytaj dalej

Przepięcie prądu – co to, czym może grozić?

Podczas burzy zawsze dbamy o swoje bezpieczeństwo. Rzadko jednak zapewniamy ochronę sprzętom elektrycznym, znajdującym się w naszym domu. Przepięcie prądu może doprowadzić do ich uszkodzenia. Czym jest wspomniane przepięcie prądu, co powoduje i jak chronić przed uszkodzeniem sprzęt elektroniczny?

Czytaj dalej

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt hipoteczny?

Na pewnym etapie życia każdy z nas marzy o własnych czterech kątach, które dają poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Jednak tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania za zaoszczędzony kapitał. Większość osób zaciąga w tym celu kredyt hipoteczny, który jest poważnym zobowiązaniem finansowym. Wielu Polaków zastanawia się, jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt hipoteczny? Jak zdobyć mieszkanie marzeń? Sprawdźmy!

Czytaj dalej

Ile kosztuje budowa domu? Przybliżamy koszty budowy

Niejeden z nas marzy o własnym domu z ogrodem. Niewiele osób jednak decyduje się na wylanie fundamentów. Ile kosztuje budowa domu? Przyjmuje się, że koszt metra kwadratowego powierzchni użytkowej wynosi 5 tys. zł. Cena budowy domu zależy jednak od kilku czynników. Jakich?

Czytaj dalej
Para siedząca w swoim mieszkaniu

Dom czy mieszkanie - co będzie dla nas lepszym rozwiązaniem?

Większa przestrzeń i swoboda życiowa kontra wygoda i brak większych zobowiązań dotyczących utrzymania technicznego budynku – tak przedstawiają się zalety dotyczące mieszkania w domu jednorodzinnym oraz w bloku. Sprawdźmy, co i dlaczego będzie dla nas lepszym rozwiązaniem?

Czytaj dalej
garaż przy domu

Ubezpieczenie garażu - czy warto je wykupić? Przed czym nas chroni?

Pomieszczenie przynależne przypisane jest do nieruchomości (mieszkania lub domu jednorodzinnego) jako jej część składowa. Z reguły przeznaczone jest do celów innych niż mieszkaniowe. Zwykle służy do przechowywania mienia ruchomego, np. rowerów, wózków dziecięcych, sprzętu ogrodniczego, narzędzi. Ponieważ w pomieszczeniach przynależnych spędzamy mniej czasu, niż w innych, stanowią one łatwiejszy cel dla złodzieja, są również bardziej narażone na pożar czy zalanie. Dlatego istotne jest wykupienie…

Czytaj dalej

Ubezpieczenie najemcy - czy każdy najemca musi mieć OC w życiu prywatnym?

Według oficjalnych danych popyt na wynajem mieszkań stanowi około 22% zapotrzebowania na rynku nieruchomości. To pewne i stabilne źródło dochodu dla właściciela mieszkania, jednak warto się odpowiednio zabezpieczyć, aby wyeliminować ryzyko poniesienia strat, zwłaszcza gdy wynajmujemy w pełni urządzone mieszkanie. Jak zalecają specjaliści, rozsądnie jest wykupić dwa ubezpieczenia dla jednej nieruchomości - oprócz standardowego ubezpieczenia mieszkania przez właściciela, warto zdecydować się na OC…

Czytaj dalej

Ubezpieczenie domku letniskowego - na co zwrócić uwagę?

Poza ubezpieczeniem mieszkania lub domu bardzo często decydujemy się na rozszerzenie polisy o inne obiekty będące w naszym posiadaniu. Ubezpieczyć możemy także altany na działce czy domki wypoczynkowe, przy czym to właśnie te drugie bywają najbardziej narażone na szkody, a tym samym warte zwiększonej uwagi. Zobacz, na czym polega ubezpieczenie domku letniskowego, jakie elementy uwzględnia, a co wyklucza się przy odszkodowaniu.

Czytaj dalej

Ruchomości domowe - co wchodzi w ich skład?

Polisy ubezpieczeniowe mogą obejmować tylko elementy stałe mieszkania lub być rozszerzone o wybrane ruchomości domowe. Pakiet z większymi możliwościami wiąże się także z wyższą ceną, jednak ubezpieczenie ruchomości domowych często okazuje się trafnym posunięciem. Zobacz, czym są takie przedmioty i na czym polega ubezpieczenie mienia ruchomego.

Czytaj dalej

Ubezpieczenie mienia - co obejmuje?

Ubezpieczenie mienia to dodatkowe zabezpieczenie dla osoby prywatnej lub firmy. Umowa ubezpieczenia mienia może dotyczyć domu, mieszkania lub lokalu użytkowego, a także innych dóbr materialnych wchodzących w skład nieruchomości. Zakres ubezpieczenia zależy natomiast od wybranej polisy i wykupionych rozszerzeń. Zobacz, od jakich zdarzeń możesz ubezpieczyć swój majątek!

Czytaj dalej

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? Przybliżamy koszty ubezpieczenia.

Koszt ubezpieczenia mieszkania zależy od wielu różnych czynników, dlatego składki wahają się od 60 zł do ponad 1000 zł rocznie. Zatem na pytanie „Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?” nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Należy wziąć pod uwagę takie okoliczności, jak wartość nieruchomości, zakres ochrony czy lokalizacja. W poniższym artykule przybliżamy koszty ubezpieczenia mieszkania.

Czytaj dalej

Zalanie mieszkania - co robić, gdy nasze mieszkanie zostanie zalane?

Zalanie mieszkania przez sąsiada mieszkającego na wyższej kondygnacji to częste zdarzenie, które może wyrządzić wiele szkód. W rzeczywistości jednak wina nie zawsze spoczywa na sąsiadach, ponieważ przyczyną usterki mogą być błędy instalacyjne. Wówczas zalanie mieszkania może wynikać z winy spółdzielni. Niejednokrotnie do takich zdarzeń dochodzi także przez awarię sprzętów domowych. Zobacz, co zrobić w takiej sytuacji i jak przebiega procedura odszkodowania po zalaniu mieszkania!

Czytaj dalej

Wartość odtworzeniowa nieruchomości - czym jest?

Przy ustalaniu ubezpieczenia domu lub mieszkania można posłużyć się różnymi podstawami szacowania wartości - odtworzeniowej, rzeczywistej lub rzadziej - rynkowej. Dlaczego warto wybrać ubezpieczenie domu na wartość odtworzeniową nieruchomości? Wyjaśniamy.

Czytaj dalej

FLEXA – zakres ubezpieczenia nieruchomości. Co oznacza?

FLEXA to skrót z języka angielskiego utworzony od słów: Fire, Lightning, EXplosion, Aircraft crash landing, który oznacza podstawową wersję ubezpieczenia nieruchomości z zakresem ograniczonym do kilku ryzyk. Dla kogo jest przeznaczona taka ochrona ubezpieczeniowa? Czy warto się na nią zdecydować?

Czytaj dalej
zwrot z inwestycji w nieruchomość

Rentowność nieruchomości - jak ją obliczyć?

Kupno nieruchomości z przeznaczeniem na wynajem to świetna inwestycja, która może przynieść wysoki, comiesięczny dochód. Tylko czy inwestowanie w mieszkanie na wynajem rzeczywiście się opłaca? Jak obliczyć rentowność nieruchomości? W poniższym artykule przedstawiamy kilka pomocnych wskazówek.

Czytaj dalej
nowe mieszkanie

Rynek pierwotny czy wtórny? Czym się różnią - gdzie kupić mieszkanie?

Wybierając mieszkanie mamy dwie opcje – rynek pierwotny oraz rynek wtórny. Przeglądając oferty mieszkań na sprzedaż decydujemy więc między mieszkaniami nowymi z rynku pierwotnego, które nie były wcześniej zamieszkane oraz tymi z rynku wtórnego, czyli po prostu „używanymi”. Wady i zalety zobaczymy w każdym z nich, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto bliżej przyjrzeć się różnicom.

Czytaj dalej

Cesja kredytu hipotecznego - jak jest uregulowana prawnie?

Cesja kredytu hipotecznego to dobrowolne przeniesienie zobowiązań wynikających z posiadanej pożyczki na inną osobę. Cesję najczęściej podpisują małżonkowie po rozwodzie, jednak również bank musi wyrazić na to zgodę. Innym rodzajem cesji jest przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość. Zobacz, czym jest cesja kredytu hipotecznego oraz jak to zagadnienie uregulowane jest w kwestii prawnej.

Czytaj dalej
urządzenie nowego mieszkania

Urządzanie mieszkania - o czym warto pamiętać?

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym najczęściej oznacza zakup od dewelopera. Mieszkanie w stanie deweloperskim zazwyczaj nie nadaje się do zamieszkania od razu. Należy przygotować się na kompleksowe i kosztowne wykańczanie takiego mieszkania. Jeśli kompletnie nie wiesz, od czego zacząć urządzanie mieszkania w stanie deweloperskim, skorzystaj z naszych porad dotyczących planowania prac oraz sporządzenia kosztorysu wykończenia mieszkania.

Czytaj dalej
Podpisanie umowy odwróconej hipoteki

Odwrócona hipoteka – czym jest, na jakich zasadach działa w Polsce?

15 grudnia 2014 roku weszła w Polsce ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym. To nowa oferta, skierowana przede wszystkim do osób starszych, które mogą dzięki niej pozyskać dodatkowy dochód, o ile posiadają odpowiednią nieruchomość. Czym jest odwrócony kredyt hipoteczny? Kto może z niego skorzystać i na jakich warunkach?

Czytaj dalej
zakup nowego mieszkania

Kupno mieszkania – krok po kroku

Inwestycja w nieruchomość powinna być dobrze przemyślana. Pociąga ona bowiem za sobą wysoki wydatek, który kupujący mogą pokryć z własnych oszczędności, ale częściej kupno mieszkania wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Sprawdźmy zatem, jak krok po kroku kupić taką nieruchomość – z kredytem lub bez.

Czytaj dalej
budowa mieszkań ceny

Ceny mieszkań – jakie czynniki wpływają na ceny mieszkań w Polsce?

Z analiz rynkowych dowiadujemy się, że ceny nieruchomości mieszkalnych w naszym kraju osiągnęły rekordowo wysoki poziom. Eksperci wypowiadają się, że ceny mieszkań na przestrzeni lat sukcesywnie rosną. Dlaczego? Jakie czynniki mają wpływ na to, ile kosztują mieszkania w Polsce?

Czytaj dalej
mieszkanie - najem okazjonalny

Najem okazjonalny – umowa, podatek, ustawa

Badania pokazują, że większość Polaków kupuje swoje pierwsze mieszkanie przed 30-tką. Zanim zdecydujemy się na taką inwestycję, najpierw staramy się wygospodarować jak najwięcej oszczędności, które są potrzebne nie tylko na wyposażenie mieszkania, ale również jako wkład własny do kredytu hipotecznego. Wcześniej najczęściej albo mieszkamy z rodzicami, albo wynajmujemy mieszkanie. Jedną z form wynajmu jest najem okazjonalny. Na czym on polega?

Czytaj dalej
15% zniżki
Ubezpiecz dom lub mieszkanie
Oblicz składkęKup ubezpieczenie u agenta