UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Przejazd na czerwonym świetle – jakie mogą być konsekwencje?

Zadaniem sygnalizatorów świetlnych, znajdujących się przy drogach publicznych, jest przede wszystkim uregulowanie ruchu oraz zwiększenie bezpieczeństwa kierowców i pieszych. Mimo to niektórzy decydują się wjechać na skrzyżowanie, gdy pali się żółte lub czerwone światło. Jakie konsekwencje grożą za przejazd na czerwonym? Co zrobić, gdy zatrzymanie pojazdu przed sygnalizatorem nie jest możliwe?

sygnalizacja świetlna

Przejazd na czerwonym świetle to wykroczenie drogowe

Przejechanie na czerwonym to czyn zabroniony kwalifikowany jako wykroczenie, stwarzające niebezpieczeństwo dla uczestników ruchu drogowego. Zgodnie z art. 92 ust. 1 Kodeksu wykroczeń, kierowcy, którzy nie stosują się do znaków, sygnałów lub poleceń osoby kierującej ruchem, podlegają karze grzywny lub też karze nagany. Jakiej wysokości mandat za to naruszenie przewiduje taryfikator? Czerwone światło, jeśli zostanie zbagatelizowane przez prowadzącego pojazd, może słono kosztować. Karą za to wykroczenie jest nie tylko grzywna w wysokości od 300 do 500 zł, lecz także 6 punktów karnych.

Przejechanie na żółtym świetle – czy jest karalne?

Wiele wątpliwości wśród kierowców budzi to, czy przejazd na żółtym świetle jest karalny. Przepisy ruchu drogowego nie są tu jednoznaczne. Z jednej strony obligują kierowcę do zredukowania prędkości i przygotowania się do zatrzymania pojazdu przed sygnalizatorem. Z drugiej jednak gwałtowne hamowanie może stwarzać poważne niebezpieczeństwo, zarówno dla kierowcy oraz pasażerów, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Dodatkowo taki manewr jest zagrożony karą od 100 do 300 zł, zaś na konto kierowcy mogą trafić 2 punkty karne.

W jaki sposób należy się zachować? Przejazd na żółtym świetle jest warunkowo dozwolony wtedy, gdy kierowca nie jest w stanie bezpiecznie zatrzymać pojazdu przed sygnalizatorem. Do takiej sytuacji może dojść, jeżeli żółte światło zapali się na chwilę przed dojechaniem do sygnalizacji świetlnej lub też na drodze panują trudne warunki pogodowe, co może wydłużyć drogę hamowania pojazdu. Tego przywileju nie należy jednak nadużywać. Popularna wśród kierowców praktyka przyspieszania przed sygnalizatorem, stwarza poważne zagrożenia dla ruchu drogowego i może skończyć się nałożeniem mandatu.

Fotoradar na światłach – nowe narzędzie walki z piratami drogowymi

Nie każdy przejazd na czerwonym świetle kończy się kolizją. W efekcie wielu kierowców, którym wcześniej udał się taki manewr bezkarnie, wjeżdża na skrzyżowanie, gdy sygnalizacja świetlna tego zabrania. Właśnie dlatego przy ruchliwych drogach coraz częściej można spotkać fotoradary, które nie tylko rejestrują prędkość, lecz także robią zdjęcia tym pojazdom, które wjeżdżają za sygnalizator, gdy pali się czerwone światło. 

Rejestratory wjazdu na czerwonym świetle znajdują się z reguły w mniejszych miejscowością o dużym natężeniu ruchu. Wiele z takich punktów nie jest oznaczonych, więc kierowcy często nie mają świadomości, że popełnione przez nich wykroczenie zostało zarejestrowane. Zdjęcie z rejestratora przejazdu na czerwonym świetle jest podstawą nałożenia na właściciela pojazdu grzywny w wysokości przewidzianej w taryfikatorze. Mandat za przejazd na czerwonym świetle z kamery może wynieść od 300 do 500 zł.

Jak bezpiecznie zatrzymać się przed sygnalizatorem?

Zarówno przejazd na czerwonym świetle, jak i gwałtowne hamowanie przed sygnalizatorem stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dlatego, by uniknąć kolizji oraz kary, jaką mogą nałożyć policjanci, warto pamiętać o kilku zasadach bezpiecznego hamowania. Przede wszystkim sygnalizatory umieszczane są przy drogach, na których obowiązują ograniczenia prędkości. Stosowanie się do tych limitów oraz znaków drogowych powinno umożliwić bezpieczne zatrzymanie samochodu, zanim na sygnalizatorze zmieni się światło.

Poza obszarem zabudowanym o kierowaniu ruchem za pomocą sygnalizacji świetlnej informuje kierowcę znak A-29 „sygnały świetlne”. Jeśli go zauważysz, koniecznie zredukuj prędkość i przygotuj się na konieczność zatrzymania pojazdu. Nigdy nie hamuj w ostatnim momencie. Jeśli zbliżasz się do sygnalizatora, zredukuj prędkość i zachowaj szczególną uwagę. Pamiętaj, że gwałtowne hamowanie może doprowadzić do kolizji drogowej. Właśnie dlatego zanim wciśniesz pedał hamulca, upewnij się, czy za Tobą w bliskiej odległości nie znajduje się żaden pojazd. 

Kolizja spowodowana przez przejazd na czerwonym świetle – czy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie?

Wjazd na skrzyżowanie, gdy pali się światło czerwone, może doprowadzić do kolizji. Czy w takiej sytuacji ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie? Trzeba tutaj rozróżnić dwie sytuacje: poszkodowanego w kolizji oraz osoby, która ją spowodowała. Pokrzywdzony, który w wyniku zdarzenia drogowego doznał szkody majątkowej lub osobowej, uzyska odszkodowanie. Zostanie ono wypłacone z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku, zaś jeśli nie miał on ważnej polisy, ze środków UFG.

W gorszej sytuacji jest sprawca kolizji. Jeśli nie posiada ubezpieczenia AC, powstałe w samochodzie szkody będzie musiał naprawić z własnej kieszeni. Warto pamiętać również o tym, że w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych szkody powstałe w wyniku umyślnego złamania przepisów drogowych stanowią przesłankę wyłączającą odpowiedzialność ubezpieczyciela. W efekcie może się zdarzyć, że towarzystwo odmówi wypłaty odszkodowania z polisy autocasco.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Mandat za rozmowę przez telefon – ile może wynieść?

Rozmowa przez telefon podczas jazdy bez korzystania z zestawu głośnomówiącego lub wysyłanie smsów przez kierowcę - rozprasza jego uwagę i stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Prawo o ruchu drogowym zakazuje trzymania telefonu podczas jazdy. Ile może wynieść mandat za rozmowę przez telefon komórkowy przy jednoczesnym prowadzeniu samochodu?

Czytaj dalej
mandat karny

Odwołanie od mandatu – jak je napisać, w jakiej sytuacji można się odwołać?

Mandat dostaniemy za każde wykroczenie, które jest niezgodne z prawem: przekroczenie prędkości, spowodowanie wypadku czy przejście na czerwonym świetle. W większości przypadków od razu przyjmujemy karę, jednak później, możemy zdać sobie sprawę, że grzywna jest za wysoka lub niesłuszna. Wtedy należy napisać odwołanie od mandatu. Jak je stworzyć i gdzie wysłać?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę