UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Stłuczka – jak uzyskać samochód zastępczy z OC sprawcy?

Niestety wypadki na naszych drogach zdarzają się ciągle bardzo często. Choć statystyki nieco się poprawiły, nadal w wyniku tych zdarzeń dochodzi do utraty zdrowia i życia. Oprócz tego bardzo często problemem jest brak pojazdu zastępczego, którym biorący udział w wypadku mogliby wrócić do domu. Rozwiązaniem jest samochód zastępczy z OC sprawcy. Z jakimi formalnościami jest to związane i czy to rzeczywiście zgodne z przepisami?

stłuczka

Stłuczka – co mówią statystyki?

Jak wynika z podsumowania przygotowanego przez Policję, w roku ubiegłym mieliśmy mniej wypadków, porównując ten stan do roku wcześniejszego. Niestety nadal tego typu zdarzeń jest ciągle bardzo dużo, zwłaszcza z udziałem motocyklistów i rowerzystów. W roku ubiegłym mieliśmy 31 410 wypadków drogowych, czyli 1350 mniej niż w roku wcześniejszym. Co ciekawe, na drogach było też mniej nietrzeźwych kierowców niż w roku wcześniejszym. Choć doszło do poprawy statystyk, problem ten nie znika i ciągle nas dotyczy.

Jednym z największych przewinień kierowców była nadmierna prędkość. Przyczyniła się ona do prawie 6100 wypadków, w których zginęło 745 osób. Oprócz tego bardzo częstym błędem jest nieustąpienie pierwszeństwa. Doprowadziło to 7411 wypadków, w wyniku których aż 320 osób straciło życie.

Jak pokazują liczby, wypadki na polskich drogach nadal stanowią poważny problem. Warte podkreślenia jest także to, że ich efektem są nie tylko konsekwencje zdrowotne, ale też materialne. Najgęstszym zjawiskiem jest tutaj uszkodzony pojazd. Czy wiesz, że w takiej sytuacji możesz skorzystać z samochodu zastępczego z OC sprawcy?

Kto może uzyskać samochód zastępczy z OC sprawcy?

Taki pojazd zastępczy z OC sprawcy może zostać przyznany każdemu poszkodowanemu posiadaczowi samochodu. Należy się ono mu także wtedy, kiedy podczas zdarzenia posługiwał się nim w celach prywatnych. Ciągle jeszcze nadal pokutuje mit, że mogą go otrzymać tylko ci, którzy kierują samochodem wykorzystywanym do celów firmowych.

W praktyce wygląda to tak, że firma ubezpieczeniowa ma obowiązek zwrócenia środków za wynajem auta. Kiedyś pod uwagę brane były tylko i wyłącznie auta, które używano w celach prowadzenia działalności gospodarczej. Obecnie także przez firmę UNIQA pokrywane są koszty za wynajem samochodu zastępczego, tego, który ma zastąpić prywatne auto. Niestety, aktualnie bardzo niewielu kierowców i posiadaczy pojazdów jest świadomych takiego rozwiązania.

Co ciekawe, nie mają tutaj znaczenia okoliczności tej sytuacji. A konkretnie to, czy w niedalekiej odległości od miejsca zdarzenia znajdują się przystanki sieci komunikacyjnych. Nie jest ważne to, że poszkodowany mógłby wrócić do domu autobusem, czy pociągiem.

Jak długo można korzystać z takiego auta? Czy tylko na czas powrotu do domu z miejsca zdarzenia? Prawda jest taka, że nie tylko wtedy, ale także przez cały czas trwania szkody. Aż do chwili, kiedy auto zostanie naprawione, a jego właściciel będzie mógł go odebrać od mechanika.

Kiedy auto zastępcze z OC może nie zostać przyznane?

Prawo do takiej pomocy może zostać odebrane wtedy, kiedy poszkodowany właściciel auta ma możliwość korzystania z innego auta. Musi jednak spełniać pewne wymogi, a konkretnie być tak samo użyteczny, co ewentualne auto zastępcze.

Dodatkowo odmowa może pojawić się także wówczas, kiedy poszkodowany zawnioskuje o samochód dużo droższy i zaliczający się do wyższej klasy niż ten, który brał udział w wypadku. Warto mieć to na uwadze, ponieważ pojawia się tutaj ryzyko, że konkretny ubezpieczyciel może obciążyć kosztami wynajmu także poszkodowanego.

Jak uzyskać pomoc w postaci samochodu zastępczego z OC sprawcy? Aby otrzymać auto z OC sprawcy zastępcze, wystarczy wyrazić takie zapotrzebowanie podczas zgłaszania szkody ubezpieczycielowi. Następnie przedstawiciele naszej firmy skontaktują się z Tobą, aby ustalić wszystkie szczegóły i zorganizować potrzeby samochód.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
auta po stłuczce samochodowej

Stłuczka samochodowa – jak uzyskać odszkodowanie?

Każdego dnia w Polsce dochodzi do wypadków i stłuczek samochodowych. Przykry incydent może się zdarzyć tak naprawdę każdemu, nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy. Wystarczy chwila nieuwagi z naszej, bądź osoby jadącej z naprzeciwka, by doszło do zdarzenia. Jeśli będziemy wiedzieć, jak się zachować, unikniemy niepotrzebnych konfliktów i czasu poświęconego na uzyskanie odszkodowania. Jak się zachować po stłuczce samochodowej, kto powinien zgłosić szkodę ubezpieczycielowi i po jakim czasie?

Czytaj dalej
mężczyzna za kierownicą auta

Stłuczka samochodem służbowym a odszkodowanie

Wielu kierowców zastanawia się jakie regulacje obowiązują, gdy w kolizji uczestniczą pojazdy wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Kiedy pracownik odpowiada za szkodę powstałą w samochodzie służbowym? W jakiej sytuacji ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę