Mandat z fotoradaru - po jakim czasie przychodzi, jak go zapłacić?

Obecnie w pobliżu polskich dróg funkcjonuje około 400-450 fotoradarów. Te urządzenia mają na celu zdyscyplinować kierowców, którzy pozwalają sobie na przekraczanie dozwolonej prędkości. Wielu z nich w momencie zauważenia charakterystycznego błysku flesza zastanawia się, po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru. Czy można opłacić mandaty z fotoradarów za pośrednictwem internetu i jaki jest termin płatności tego typu kary?

Jak działa fotoradar?

Od 2016 roku fotoradary są pod nadzorem Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). Co roku polskie fotoradary wykonują ponad 2 mln zdjęć. Wielu kierowców - szczególnie tych początkujących - nie wie, jak fotoradar mierzy prędkość. Na jakiej zasadzie działa to urządzenie robiące zdjęcia fotograficzne? Fotoradar stacjonarny jest montowany na statywie. Wysyła wiązkę fal, które dokonują pomiaru prędkości pojazdu w chwili, gdy ten znajduje 10-45 m od fotoradaru. Urządzenie rejestruje samochód i tablice rejestracyjne. Na zdjęciu utrwalony jest też wizerunek kierowcy. Co jeszcze? Fotoradar zapisuje:

  • datę i godzinę popełnienia wykroczenia,

  • miejsce incydentu,

  • prędkość dozwoloną na danym odcinku,

  • prędkość, z jaką poruszał się kierujący samochodem.

Oczywiście urządzenie robi zdjęcie tylko wtedy, gdy prędkość samochodu jest wyższa niż dopuszczalna na danym odcinku drogi. Co ciekawe, w przypadku nowoczesnych fotoradarów dane są zapisywane na elektronicznym nośniku lub przesyłane bezpośrednio do centrali. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego każdy fotoradar musi być oznaczony na żółto.

Zaletą tego typu rozwiązania jest możliwość wystawiania mandatów z fotoradaru bez konieczności wstrzymywania ruchu. Jednocześnie większość kierowców intuicyjnie zwalnia, widząc urządzenie rejestrujące prędkość na swojej trasie.

Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru?

Kiedy spodziewać się mandatu z fotoradaru? Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa kierowca, który przekroczył limit prędkości i został zarejestrowany przez urządzenie, powinien otrzymać mandat z fotoradaru w ciągu 180 dni od dnia popełnienia wykroczenia (za pośrednictwem poczty tradycyjnej z potwierdzeniem odbioru). Mimo że w teorii czas oczekiwania może wynieść nawet pół roku, w praktyce polscy kierowcy otrzymują mandaty z fotoradarów znacznie szybciej - w ciągu kilkunastu dni lub kilku tygodni. Znaczenie ma też miejsce popełnienia wykroczenia. Jeśli do złamania limitu prędkości doszło w mieście zamieszkania kierowcy lub okolicy (w tym samym województwie) - mandat może zostać doręczony nawet w ciągu kilku dni.

Jeśli chodzi o przedawnienie mandatu, to organy ścigania mają 2 lata lub rok na wysłanie zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia, jeżeli nie miało miejsca wszczęcie postępowania. Warto więc sprawdzić datę zdarzenia widniejącą na otrzymanym mandacie. Jaką wysokość mandatu musi zapłacić kierowca po otrzymaniu zdjęcia z fotoradaru?

Obowiązujące kary za przekroczenie prędkości w Polsce

Jak wysoki może być mandat z fotoradaru? Zgodnie z aktualnym taryfikatorem mandatów na niezdyscyplinowanego kierowcę czekają następujące kary:

  • do 10 km/h – 50 zł,

  • od 11 do 20 km/h – 50 do 100 zł i 2 punkty karne,

  • od 21 do 30 km/h – 100 do 200 zł i 4 punkty karne,

  • od 31 do 40 km/h – 200 do 300 zł i 6 punktów karnych,

  • od 41 do 50 km/h – 300 do 400 zł i 8 punktów karnych,

  • powyżej 51 km/h – 400 do 500 zł i 10 punktów karnych.

Ile czasu na zapłacenie mandatu ma ukarany kierowca?

Kierowca ma 7 dni na uiszczenie opłaty - licząc od daty otrzymania listu. Mandat z fotoradaru można opłacić w placówce pocztowej, banku lub drogą elektroniczną (e-przelew jest najszybszym i najwygodniejszym sposobem). Jak zapłacić mandat przelewem? To bardzo proste, na druku mandatu znajduje się numer indywidualnego konta, na które należy przelać konkretną kwotę (50-500 zł). Należy podkreślić, że do każdego mandatu przypisany jest inny numer konta bankowego - nie można więc zsumować kilku otrzymanych mandatów i przesłać środki pieniężne na jeden z rachunków!

Warto wspomnieć, że kierowca ma prawo odmówić przyjęcia i opłacenia mandatu z fotoradaru, jeśli na zdjęciu znajduje się więcej pojazdów lub jakość wizerunku osoby za kierownicą uniemożliwia jej identyfikację. Nieaktualne świadectwo legalizacyjne fotoradaru również uprawnia kierowcę do odmowy przyjęcia mandatu.

Podsumowując, przekroczenie prędkości nie tylko może skutkować otrzymaniem mandatu z fotoradaru, lecz także stwarza ryzyko dla zdrowia i życia kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego. Warto też pamiętać, że za bezszkodową jazdę przysługują atrakcyjne zniżki OC - w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego może to być zwykle od 5 do 10% za każdy rok bez szkody (każdy ubezpieczyciel przyznaje i odbiera zniżki na nieco innych zasadach.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować

Dopuszczalne prędkości w Polsce na drogach – jakie są? Ile i gdzie można jechać?

Każdy kierowca powinien mieć świadomość tego, co oznaczają znaki drogowe i jakie są dopuszczalne prędkości na poszczególnych trasach. Przekroczenie przepisów grozi nałożeniem mandatu, otrzymaniem punktów karnych, a w wielu przypadkach nawet odebraniem prawa jazdy. Sprawdziliśmy, jakie ograniczenia prędkości obowiązują obecnie na drogach w Polsce.

Czytaj dalej

Najtańsze ubezpieczenie OC starszego auta

Właściciele aut wieloletnich bardzo często obarczani są przez towarzystwa ubezpieczeniowe wysokimi kosztami ubezpieczenia OC. W takim przypadku efektywnym sposobem na obniżenie swojej polisy OC jest porównywanie ofert, korzystanie z okresowych zniżek i promocji oraz zakup dobrze dobranego pakietu.

Czytaj dalej

Najtańsze ubezpieczenie OC? Wystarczy poszukać!

Dla większości osób przy wyborze ubezpieczenia OC najważniejszym czynnikiem jest cena. Na najniższą składkę mogą liczyć kierowcy z największym stażem i pozytywnym przebiegiem historii ubezpieczenia. Wpływ na koszt ubezpieczenia ma także model, wiek i pojemność silnika samochodu. Nie bez znaczenia jest również miejsce zamieszkania.

Czytaj dalej