UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru? Jak go zapłacić?

Obecnie w pobliżu polskich dróg funkcjonuje około 400-450 fotoradarów. Te urządzenia mają na celu zdyscyplinować kierowców, którzy pozwalają sobie na przekraczanie dozwolonej prędkości. Wielu z nich w momencie zauważenia charakterystycznego błysku flesza zastanawia się, po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru. Czy można opłacić mandat za zbyt szybką jazdę za pośrednictwem internetu i jaki jest termin płatności tego typu kary?

Fotoradar ustawiony przy drodze

Jak działa fotoradar? W jaki sposób powstają zdjęcia z fotoradaru?

Od 2016 roku fotoradary są pod nadzorem Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). Co roku polskie radary wykonują ponad 2 mln zdjęć. Wielu kierowców - szczególnie tych początkujących - nie wie, jak fotoradar mierzy prędkość. Na jakiej zasadzie działa to urządzenie robiące zdjęcia fotograficzne? Fotoradar stacjonarny jest montowany na statywie, a więc nie wymaga obsługi przez funkcjonariusza. Wysyła wiązkę fal, które dokonują pomiaru prędkości pojazdu w chwili, gdy ten znajduje 10-45 m od fotoradaru. Urządzenie rejestruje samochód i tablice rejestracyjne. Na zdjęciu utrwalony jest też wizerunek osoby kierującej. Co jeszcze? Fotoradar zapisuje:

 • datę i godzinę wykroczenia,
 • miejsce incydentu,
 • prędkość dozwoloną na danym odcinku,
 • prędkość, z jaką poruszał się kierujący samochodem.

Oczywiście urządzenie robi zdjęcie tylko wtedy, gdy prędkość samochodu jest wyższa niż dopuszczalna na danym odcinku drogi. Co ciekawe, w przypadku nowoczesnych fotoradarów dane są zapisywane na elektronicznym nośniku lub przesyłane bezpośrednio do centrali. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu na drodze każdy fotoradar musi być oznaczony na żółto.

Zaletą tego typu rozwiązania jest możliwość wystawiania mandatów bez konieczności wstrzymywania ruchu. Jednocześnie większość kierowców intuicyjnie zwalnia, widząc urządzenie rejestrujące prędkość na swojej trasie.

Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru?

Kiedy spodziewać się nałożenia mandatu? Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa osoba kierująca, która wykroczyła poza limit prędkości i została zarejestrowana przez urządzenie, powinna otrzymać mandat z fotoradaru w ciągu 180 dni od dnia wykroczenia (za pośrednictwem poczty tradycyjnej z potwierdzeniem odbioru). Mimo że w teorii czas oczekiwania może wynieść nawet pół roku, w praktyce polscy kierowcy otrzymują mandaty z fotoradarów znacznie szybciej - w ciągu kilkunastu dni lub kilku tygodni. Znaczenie ma też miejsce popełnienia wykroczenia. Jeśli do złamania limitu prędkości doszło w mieście zamieszkania kierowcy lub okolicy (w tym samym województwie) - mandat może zostać doręczony nawet w ciągu kilku dni.

Jeśli chodzi o przedawnienie mandatu, to organy ścigania mają 2 lata lub rok na wysłanie zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia, jeżeli nie miało miejsca wszczęcie postępowania. Warto więc sprawdzić datę zdarzenia widniejącą na otrzymanym mandacie. Jaką wysokość mandatu musi zapłacić osoba kierująca po otrzymaniu zdjęcia z fotoradaru?

Jaką karę możesz otrzymać za przekroczenie prędkości? Wysokości mandatów i punkty karne w 2022 roku.

Jak wysoki może być mandat, gdy fotoradar zrobił Ci zdjęcie? Jakiej liczby punktów karnych możesz się spodziewać? Zgodnie z aktualnym taryfikatorem mandatów na niezdyscyplinowanego kierowcę, który dopuścił się przekroczenia dopuszczalnej prędkości, czekają następujące kary:

 • do 10 km/h – 50 zł i 1 punkt karny,
 • od 11 do 15 km/h – 100 zł mandatu i 2 punkty karne,
 • od 16 do 20 km/h – 200 zł mandatu i 3 punkty karne,
 • od 21 do 25 km/h – 300 zł mandatu i 5 punktów karnych,
 • od 26 do 30 km/h – 400 zł mandatu i 7 punktów karnych,
 • od 31 do 40 km/h – 800 zł mandatu (recydywa 1600 zł) i 9 punktów karnych,
 • od 41 do 50 km/h – 1000 zł mandatu (recydywa 2000 zł) i 11 punktów karnych,
 • od 51 do 60 km/h – 1500 zł mandatu (recydywa 3000 zł) i 13 punktów karnych,
 • od 61 do 70 km/h – 2000 zł mandatu (recydywa 4000 zł) i 14 punktów karnych,
 • od 71 i więcej – 2500 zł mandatu (recydywa 5000 zł) i 15 punktów karnych.

Ile czasu na zapłacenie mandatu ma ukarany kierowca? Termin płatności.

Kierowca ma czas na uiszczenie opłaty 7 dni od momentu otrzymania listu, a tym samym - wezwania do zapłaty. Mandat można opłacić w placówce pocztowej, banku lub drogą elektroniczną (e-przelew jest najszybszym i najwygodniejszym sposobem). Jak zapłacić mandat przelewem? To bardzo proste, na druku mandatu znajduje się numer indywidualnego konta, na które należy przelać konkretną kwotę. Należy podkreślić, że do każdego mandatu przypisany jest inny numer konta bankowego - nie można więc zsumować kilku otrzymanych mandatów i przesłać środki pieniężne na jeden z rachunków!

Warto wspomnieć, że osoba kierująca ma prawo odmówić przyjęcia mandatu oraz jego opłacenia, jeśli na zdjęciu znajduje się więcej pojazdów, zdjęcie pojazdu jest niewyraźne lub jakość wizerunku kierującego pojazdem uniemożliwia jego identyfikację. Nieaktualne świadectwo legalizacyjne fotoradaru również uprawnia kierowcę do odmowy przyjęcia kary po wystawieniu mandatu.

Mandat z fotoradaru a OC

Jazda z za wysoką prędkością nie tylko może skutkować otrzymaniem mandatu, lecz także stwarza ryzyko dla zdrowia i życia kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego. Warto też pamiętać, że za bezszkodową jazdę przysługują atrakcyjne zniżki na ubezpieczenie OC - w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego może to być zwykle od 5 do 10% za każdy rok bez szkody (każdy ubezpieczyciel przyznaje i odbiera zniżki na nieco innych zasadach).

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Paweł Gąsiorowski - autor artykułu to Starszy Specjalista ds. Rozwoju Produktów i Procesów w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.
Paweł Gąsiorowski
Starszy Specjalista ds. Rozwoju Produktów i Procesów w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Ukończył Psychologię Społeczną na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, ale swoje życie zawodowe związał z ubezpieczeniami.
Od ponad 10 lat pracuje w obszarze ubezpieczeń komunikacyjnych. Początkowo zdobywając doświadczenie w Dziale Obsługi Klienta Call Center, a od 7 lat w zespole Produktowym. Obecnie w UNIQA TU S.A. odpowiada za współtworzenie produktów, prowadzenie projektów od strony biznesowej, a także szkolenia z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych oraz ubezpieczenia szkolnego.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Czy zdjęcie z fotoradaru ma wpływ na ubezpieczenie OC?

W 2020 roku zmniejszyła się liczba mandatów wystawionych w wyniku pracy fotoradarów ustawionych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD). W czasie wakacji 2021 roku takie urządzenia w systemie CANARD[1] zarejestrowały prawie 260 tys. przypadków niestosowania się do ograniczeń prędkości na polskich drogach. Najwięcej wygenerował fotoradar w Warszawie, który wykonuje pomiary przy ul. Spacerowej. Jeśli właściciel pojazdu otrzyma pocztą mandat, ma obowiązek go zapłacić. Czy jednak poza…

Czytaj dalej
auta zaparkowane na ulicy w paryżu

Mandat zagraniczny – jak go zapłacić?

Stawki mandatów za granicą są z reguły wyższe od tych obowiązujących w Polsce. Z tego względu nawet nieznaczne przekroczenie prędkości może okazać się bardzo kosztowne dla portfela kierowcy. Przepisy ruchu drogowego różnią się w poszczególnych krajach UE, zaś ich nieznajomość nie zwalnia kierowcy z odpowiedzialności. Sprawdź co zrobić, gdy otrzymasz mandat zagraniczny i czy zawsze musisz go zapłacić.

Czytaj dalej
mandat karny

Odwołanie od mandatu – jak je napisać, w jakiej sytuacji można się odwołać?

Mandat dostaniemy za każde wykroczenie, które jest niezgodne z prawem: przekroczenie prędkości, spowodowanie wypadku czy przejście na czerwonym świetle. W większości przypadków od razu przyjmujemy karę, jednak później, możemy zdać sobie sprawę, że grzywna jest za wysoka lub niesłuszna. Wtedy należy napisać odwołanie od mandatu. Jak je stworzyć i gdzie wysłać?

Czytaj dalej
ruch uliczny

Dopuszczalne prędkości na drogach w Polsce – jakie są?

Każdy kierowca powinien mieć świadomość tego, co oznaczają znaki drogowe i jakie są dopuszczalne prędkości na poszczególnych trasach. Przekroczenie przepisów grozi nałożeniem mandatu, otrzymaniem punktów karnych, a w wielu przypadkach nawet odebraniem prawa jazdy. Sprawdziliśmy, jakie ograniczenia prędkości obowiązują obecnie na drogach w Polsce.

Czytaj dalej
kobieta za kierownicą starszego auta

Najtańsze ubezpieczenie OC starszego auta

Właściciele aut wieloletnich bardzo często obarczani są przez towarzystwa ubezpieczeniowe wysokimi kosztami ubezpieczenia OC. W takim przypadku efektywnym sposobem na obniżenie swojej polisy OC jest porównywanie ofert, korzystanie z okresowych zniżek i promocji oraz zakup dobrze dobranego pakietu.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę