UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Przerejestrowanie samochodu a ubezpieczenie OC – czy pozostaje ważne? Czy zmiana tablic rejestracyjnych jest konieczna?

Jeśli kupiłeś pojazd lub otrzymałeś go w ramach darowizny, to wymaga on przerejestrowania. Chociaż od 2022 roku nie jest konieczna wymiana tablic, to obowiązkowo należy zmienić dane w dowodzie rejestracyjnym, a to nie jedyne powinności. Co z ubezpieczeniem? Czy OC z dotychczasowego właściciela przechodzi na kupującego? Czy można korzystać z ubezpieczenia poprzedniego właściciela?

Podpisanie umowy - przerejestrowanie samochodu

PRZEREJESTROWANIE SAMOCHODU A OC

Zanim udasz się do wydziału komunikacji, powinieneś wiedzieć, jak wygląda kwestia ubezpieczenia pojazdu, który zmienia właściciela. Dlaczego? Sprzedający ma 14 dni, licząc od dnia zawarcia umowy sprzedaży samochodu czy umowy darowizny, by poinformować towarzystwo o przeniesieniu prawa własności do pojazdu. Przede wszystkim kupujesz auto z polisą OC i nie jest to kwestia ustaleń między Tobą a sprzedającym. Zbywca ma obowiązek przekazania kupującemu ubezpieczenia. Najlepiej, żebyś nabył samochód z ważnym OC, ale nawet jeśli sprzedający nie dopełnił obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, to nie oznacza, że powinieneś zrezygnować z takiego pojazdu. Dlaczego? Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć karę tylko na sprzedającego – Ty nie odpowiadasz za niedopełnienie przez niego obowiązków i brak OC.

Jeśli zaś kupisz auto z ważnym OC, to nie musisz podpisywać żadnej dodatkowej umowy ubezpieczenia. Właściciel pojazdu przy zakupie powinien przekazać nabywcy polisę OC. Zatem jeżeli kupiłeś auto z OC, to z ochrony możesz korzystać do końca obowiązywania umowy, ale w tym przypadku nie zadziała zasada automatycznego przedłużenia polisy. Ubezpieczenie wygaśnie, a Ty musisz wcześniej zawrzeć umowę z zakładem ubezpieczeń tak, żeby nie dopuścić do przerwy w OC.

Inną możliwością jest wypowiedzenie umowy towarzystwu ubezpieczeniowemu, z którym zawarł ją sprzedający. Kiedyś przepisy dawały na to 30 dni, ale obecnie możesz to zrobić w dowolnym dniu przed zakończeniem umowy. Jeśli złożysz pisemne wypowiedzenie, to sprzedający otrzyma zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony.

Czy istnieją podstawy, żeby wypowiedzieć umowę ubezpieczenia, nawet jeśli sprzedający uregulował składkę za cały rok? Pamiętaj, że towarzystwo ma prawo dokonać rekalkulacji składki, chociaż nie ma pewności, że to zrobi. Możesz otrzymać informację od zakładu ubezpieczeń o rekalkulacji po miesiącu, ale równie dobrze po kilku miesiącach. Jeśli uznasz wtedy, że nie opłaca Ci się współpraca z tym zakładem, to wypowiedzenie będzie się wiązać z koniecznością uregulowania składki za wykorzystany okres ochrony, zgodnie z rekalkulacją. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do zakładu ubezpieczeń z prośbą o rekalkulację natychmiast po zawarciu umowy sprzedaży czy darowizny. Jeśli stwierdzisz, że nie opłaca Ci się korzystanie z ochrony na zaproponowanych warunkach, to zawrzesz umowę z innym towarzystwem.

W przypadku gdy przerejestrowanie pojazdu wynika z dodania współwłaściciela, to wówczas również musisz powiadomić zakład ubezpieczeń i prawdopodobnie zmieni się także wysokość składki OC. To, czy będzie wyższa czy niższa, zależy już tego, jaki jest przebieg historii ubezpieczenia nowego posiadacza. Jeśli to młody kierowca, który nigdy nie ubezpieczał pojazdu, to prawdopodobnie cena polisy wzrośnie.

PRZEREJESTROWANIE SAMOCHODU

Wizyta w wydziale komunikacji, pod który podlega strona umowy, jest obowiązkiem kupującego i sprzedającego. Jaki czas na przerejestrowanie samochodu w 2023 roku dają przepisy? Zarówno sprzedający, jak i kupujący powinni zgłosić się do urzędu w ciągu 30 dni od zawarcia umowy. Co istotne, przed 2020 rokiem nie obowiązywały kary za przekroczenie tego terminu. Natomiast od 31 stycznia 2022 spóźnialscy muszą się liczyć z opłatą do 1000 zł, której wysokość zależy od oceny urzędnika. Jeśli nie jest to pierwszy taki występek posiadacza pojazdu albo od terminu dopełnienia obowiązku minęło wiele czasu, to możliwe, że zostanie na niego nałożony nawet maksymalny wymiar kary.

Jako kupujący, żeby zarejestrować pojazd, musisz udać się do wydziału komunikacji wraz z wymaganymi dokumentami:

 • Wypełnionym wnioskiem o rejestrację pojazdu – formularz możesz pobrać ze strony wydziału komunikacji albo wypełnić na miejscu.
 • Dowodem rejestracyjnym z aktualnym przeglądem technicznym.
 • Umową sprzedaży, umową darowizny, fakturą VAT lub innym dokumentem potwierdzającym własność.
 • Dotychczasowymi tablicami rejestracyjnymi.
 • Potwierdzeniem uiszczenia wszystkich opłat.

Ile zapłacisz za rejestrację pojazdu? Poniesiesz następujące koszty:

 • 54 zł – dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych,
 • 13,5 zł – pozwolenie czasowe,
 • 80 zł – samochodowe tablice rejestracyjne, 40 zł – motocyklowe, 30 zł – motorowerowe, a 1000 zł – indywidualne.

W wykazie znajduje się koszt zmiany tablic rejestracyjnych pojazdu. Jednak pytanie brzmi: czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne przy przerejestrowaniu motocykla czy auta? Obecnie nie ma takiej konieczności. Nie ma już wymogu, że pojazd musi być zarejestrowany w tym samym starostwie lub urzędzie miasta, w którym Ty go rejestrujesz.

Obowiązkowa wymiana tablic rejestracyjnych obejmie jednak tych nabywców, których tablice samochodowe nie spełniają warunków określonych w Ustawie o ruchu drogowym:

 • nie są utrzymane w należytym stanie,
 • nie są czytelne,
 • nie mają białego tła, symbolu Unii Europejskiej w postaci okręgu z 12 gwiazdek oraz liter PL wyróżniających państwo rejestracji pojazdu.

Zostawiając dotychczasowe tablice rejestracyjne, oszczędzasz na nich 80 zł i 1 zł na opłatach ewidencyjnych. Wiedząc, kiedy nie trzeba zmieniać tablic rejestracyjnych, będziesz jednocześnie w stanie obniżyć koszty rejestracji auta.

Co najpierw: rejestracja czy ubezpieczenie?

Kiedy kupujesz auto, musisz je przerejestrować na własne nazwisko. Czy konieczna jest również zmiana tablic? Co powinieneś zrobić najpierw? Czy w pierwszej kolejności powinna nastąpić zmiana danych w polisie OC, rejestracja auta w urzędzie czy zgłoszenie nabycia?

Jeśli kupowane auto jest ubezpieczone, a Ty masz w ręce polisę OC, możesz udać się do urzędu, zgłosić fakt nabycia samochodu i przerejestrować go na siebie. W urzędzie możesz zapytać, czy nie trzeba zmieniać tablic rejestracyjnych, jeśli masz wątpliwości co do ich należytego stanu.

Zmiana tablic rejestracyjnych a OC

Jeśli przyjdzie Ci zmieniać tablice rejestracyjne, to poinformuj o tym ubezpieczyciela. Nawet jeśli pozostawiłeś wcześniejsze OC pojazdu, to zmieniony numer rejestracyjny powinien być zgłoszony do towarzystwa ubezpieczeniowego. Wszystko dlatego, że dane na polisie umowy OC muszą być zgodne z rzeczywistością. Numer rejestracyjny pojazdu wydawany jest w celach ewidencyjnych. Jeśli dojdzie np. do szkody, a sprawca ucieknie, policja może ustalić dane osobowe właściciela pojazdu po numerach rejestracyjnych.

W przypadku gdy dotychczasowy numer rejestracyjny i tablice rejestracyjne pozostają te same, nadal musisz w przypadku zmiany właściciela pojazdu zgłosić się do ubezpieczyciela i dokonać niezbędnych korekt w danych.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej www.uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Tablice rejestracyjne motocykli i niektórych samochodów osobowych są wyraźnie mniejsze od standardowych. Jest to jednak zgodne z prawem. Sprawdź, kto może mieć małe tablice rejestracyjne w Polsce? Ile kosztują i czy istnieje możliwość wykonania małych tablic rejestracyjnych indywidualnych za dodatkową opłatą?

Tablice rejestracyjne w są jedną z cech identyfikujących każdy pojazd. Umieszczone są z tyłu i z przodu samochodu czy z tyłu motoru. Zamieszczone na nich symbole znajdują się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu i na polisie OC. Możesz wyróżnić swoje auto i zdecydować się na indywidualną tablicę rejestracyjną. Jak to zrobić? Jaka może być treść tablic rejestracyjnych indywidualnych? Dowiedz się również, ile kosztuje indywidualna tablica rejestracyjna.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak muszą…

Zezłomowane pojazdy

Kiedy samochód nie nadaje się do użytku, właściciel zwykle decyduje się na złomowanie pojazdu, aby móc go wyrejestrować i uniknąć kosztów związanych z utrzymaniem. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje kasacja auta i gdzie najlepiej to zrobić? Jakie dokumenty są niezbędne podczas złomowania pojazdów?

Leżący na biurku dokument upoważnienia

Po zakupie pojazdu masz 30 dni na jego zarejestrowanie w wydziale komunikacji, pod który podlegasz. Obecnie niedotrzymanie tego terminu wiąże się z karą w wysokości nawet do 1000 zł. Co jeśli z pewnych powodów nie jesteś w stanie dopełnić tego obowiązku? W takim przypadku wystarczy, że napiszesz upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego i rejestracji dokona inna osoba. Co musisz ze sobą zabrać? Czy wiąże się to z jakimikolwiek kosztami?

Para podpisuje umowę zakupu samochodu

Zawarcie umowy sprzedaży auta wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności zarówno przez sprzedającego, jak i kupującego. Musisz pamiętać o tym, jakie dane i zapisy powinny znaleźć się w treści umowy, a także wiedzieć, kogo należy powiadomić o przeniesieniu praw własności do pojazdu. Czy sprzedaż auta wiąże się z koniecznością zapłaty podatku?

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego powinien zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. W praktyce jednak nie wszyscy dopełniają tego obowiązku. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny szacuje, że po polskich drogach jeździć może nawet od 80 do 100 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. Jak możesz sprawdzić, czy kierowca, który spowodował szkodę w Twoim pojeździe ma ważne OC?

kobieta za kierownicą

Posiadanie aktualnej polisy OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela zarejestrowanego pojazdu. Ubezpieczenie to należy posiadać niezależnie od tego czy samochód jest w ciągłej eksploatacji, czy stoi nieużywany. Brak OC jest podstawą do nałożenia kar finansowych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeszcze bardziej dotkliwa jest jednak konieczność pokrycia kosztów wyrządzonej szkody poszkodowanemu.

sprzedający przekazuje kupującemu kluczyki do auta

W związku ze sprzedażą samochodu nowemu nabywcy należy przekazać ważną polisę OC. W takim przypadku obowiązkiem sprzedającego jest poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o dokonaniu transakcji. Należy to zrobić w formie pisemnej oraz dostarczyć komplet wymaganych dokumentów.

uszkodzone auto

Polisa OC jest jedyną obowiązkową w Polsce formą ubezpieczenia komunikacyjnego. Jej brak pociąga za sobą wysokie kary finansowe. Ich wysokość ustalana jest corocznie przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Dodatkowo brak ważnego ubezpieczenia OC w przypadku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego wiąże się z koniecznością pokrycia szkód z własnej kieszeni.

mężczyzna sprawdza kalendarz

Polisa ubezpieczeniowa OC jest formą zabezpieczenia finansowego kierowcy, w przypadku, gdy wyrządzi on szkodę. Dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Warto pamiętać również o tym, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie zawsze mają obowiązek pokrywania wyrządzonych szkód.

SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę