UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Jak zlikwidować szkodę z polisy OC sprawcy?

W celu zlikwidowania szkody z polisy OC sprawcy kolizji lub wypadku drogowego należy złożyć komplet dokumentów. Po zgłoszeniu szkody można spodziewać się wizyty rzeczoznawcy, w celu oszacowania jej wartości. Zazwyczaj poszkodowanemu kierowcy pozostawia się wybór, co do sposobu likwidacji szkody.

Naprawa szkody u mechanika

Nawet niewielka stłuczka samochodowa niesie ze sobą wiele nerwów i stresu. Warto jednak w takiej sytuacji zachować spokój i jak najszybciej zgłosić szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli to Ty jesteś poszkodowanym, możesz ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC sprawcy.

Kiedy i w jaki sposób zgłosić szkodę?

Szkodę z polisy OC można zgłosić do ubezpieczyciela sprawcy w ciągu 3 lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie, i nie później niż 10 lat po zaistnieniu zdarzenia (wyjątkiem są szkody wynikłe z przestępstwa). Pamiętajmy tylko, że wraz z upływem czasu rozmiary szkody mogą się powiększać, stwarzając dodatkowe zagrożenie w trakcie jazdy, dlatego nie warto zwlekać z poinformowaniem o niej towarzystwa. Większość ubezpieczycieli udostępnia na swojej stronie internetowej dokładną instrukcję zgłoszenia szkody z polisy OC innego kierowcy. Zazwyczaj można to zrobić na kilka sposobów: telefonicznie, mailowo, faksem, pisemnie lub osobiście w oddziale towarzystwa.

Pamiętaj! Jeśli do szkody doszło w wyniku kolizji dwóch pojazdów, sprawca zdarzenia jest znany i ma ważną polisę OC w towarzystwie prowadzącym działalność na terenie kraju, żaden z uczestników nie odniósł obrażeń ciała, a wartość szkody nie przekracza 30 tysięcy złotych, szkodę możesz zgłosić w systemie BLS (Bezpośrednia Likwidacja Szkód) - czyli bezpośrednio u ubezpieczyciela, u którego masz zakupioną polisę OC (pod warunkiem, że dane towarzystwo oferuje taką możliwość).

Jakie dokumenty?

Przy zgłaszaniu szkody z polisy OC sprawcy, towarzystwa najczęściej proszą o przekazanie następujących informacji: numer polisy OC sprawcy, numer rejestracyjny i marka pojazdu sprawcy, opis okoliczności zdarzenia oraz wypełnione na miejscu kolizji oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Ten ostatni dokument nie jest potrzebny, jeśli na miejscu zdarzenia była obecna policja - wówczas towarzystwo posłuży się notatką służb policyjnych. Ponadto do likwidacji szkody z polisy OC sprawcy niezbędne są dane z dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu poszkodowanego, dane teleadresowe osoby kierującej pojazdem w momencie zdarzenia, dane teleadresowe właściciela/właścicieli pojazdu poszkodowanego oraz numer konta bankowego, na które zostanie przekazane odszkodowanie.

Co z oględzinami pojazdu?

Kolejnym etapem likwidacji szkody z polisy OC sprawcy może być wizyta rzeczoznawcy w celu oszacowania wartości szkody. W trakcie oględzin rzeczoznawca dokona technicznej oceny pojazdu, a następnie sporządzi raport i fotograficznie udokumentuje rozmiar szkody - na tej podstawie towarzystwo dokona kalkulacji. W tym zakresie istnieją są dwa rozwiązania: wycena szkody całkowitej i kalkulacja szkody częściowej. Pierwszą metodę stosuje się, gdy koszty naprawy pojazdu przekroczą 100% jego wartości rynkowej lub naprawa z technicznego punktu widzenia jest niemożliwa. Odszkodowanie wynosi wówczas różnicę pomiędzy wartością rynkową auta przed szkodą, a wartością pozostałości auta. Natomiast drugi sposób jest praktykowany, gdy wartość naprawy samochodu nie przekracza 100% wartości rynkowej pojazdu.

Uwaga! W niektórych przypadkach możesz też skorzystać z szybkiej ścieżki likwidacji szkody. Sprawdź, jakie zasady w tym zakresie stosuje twój ubezpieczyciel. U nas uproszczona ścieżka likwidacji pozwala na uzyskanie odszkodowania już w kilka dni, i to bez oględzin rzeczoznawcy.

Naprawa gotówkowa czy w warsztacie?

Poszkodowany, który likwiduje szkodę z polisy OC innego kierowcy, w większości przypadków może samodzielnie dokonać wyboru sposobu likwidacji szkody. Ma do wyboru tzw. metodę kosztorysową (gotówkową) lub serwisową (bezgotówkową). Przy rozliczeniu kosztorysowym ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie bezpośrednio poszkodowanemu, który dokonuje naprawy we własnym zakresie. Natomiast w przypadku metody serwisowej ubezpieczyciel rozlicza się na podstawie faktur z warsztatem, w którym dokonano naprawy pojazdu. Warto przy tym zaznaczyć, że towarzystwa często posiadają sieć warsztatów partnerskich, które zajmują się wszystkimi formalnościami dotyczącymi naprawy pojazdu, co przyspiesza proces likwidacji szkody.

Na koniec, po zebraniu wszystkich dokumentów niezbędnych do likwidacji szkody z polisy OC sprawcy oraz ustaleniu wysokości odszkodowania i odpowiedzialności towarzystwa, ubezpieczyciel dokona wypłaty zgodnie z przekazaną dyspozycją (bezpośrednio poszkodowanemu lub warsztatowi, w którym dokonujemy naprawy).

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej www.uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
Sprawca kolizji drogowej podpisuje oświadczenie

O kolizję na drodze nie jest trudno. Wystarczy ułamek sekundy, chwila nieuwagi, aby doprowadzić do stłuczki. Kolizja może doprowadzić do znacznych strat i uszkodzenia samochodu innego uczestnika ruchu drogowego, a te może pokryć ubezpieczenie OC sprawcy. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest spisanie oświadczenia sprawcy kolizji drogowej. Przyspieszy to proces likwidacji szkody, a także ułatwi pracę ubezpieczycielowi. Jak sporządzić taki dokument? Czy wszystkie koszty poniesione przez…

Zaniepokojny kierowca po szkodzie

Pojęcie zadośćuczynienia często mylone jest z odszkodowaniem. W mowie potocznej są one używane zamiennie, tymczasem oznaczają coś innego. Kiedy mowa o zadośćuczynieniu z OC sprawcy, a kiedy o odszkodowaniu? W jakich przypadkach możesz się o nie ubiegać? Czy możesz dostać jednocześnie odszkodowanie i zadośćuczynienie?

rozbity samochód

Jeśli jesteś uczestnikiem kolizji, to przede wszystkim nie powinieneś oddalać się z miejsca zdarzenia. Musisz dopełnić kilku obowiązków. Odjechanie z miejsca kolizji może mieć poważne konsekwencje. Jakie? Co powinieneś zrobić, jeśli przydarzyła ci się stłuczka? Kto wypłaca odszkodowanie poszkodowanemu, jeśli zdarzenie spowodował nieznany sprawca?

Wypadek dwa rozbite samochody

Pojęcia szkody całkowitej nie znajdziesz w polskich przepisach, operują nim jednak zakłady ubezpieczeń. Na jakiej podstawie można zatem stwierdzić, że w danym przypadku mamy do czynienia ze szkodą całkowitą? Wynika to z wyroków sądów, które w uzasadnieniach używały pojęć szkody częściowej i całkowitej już na początku lat 90. XX wieku. Co warto wiedzieć o szkodzie całkowitej?

W niektórych przypadkach towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do odmowy wypłaty odszkodowania. Dotyczy to w szczególności zaniedbań właściciela samochodu w zakresie przeprowadzań badań technicznych pojazdu. Ubezpieczyciel może również odmówić wypłaty odszkodowania wówczas, gdy szkoda została spowodowana celowo.

Na drodze stoi trójkąt ostrzegawczy, w tle widać uszkodzony samochód.

Wysokość odszkodowania z ubezpieczenia AC lub OC uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju szkody i, określonej przy podpisywaniu umowy, wartości rynkowej samochodu. Towarzystwa ubezpieczeniowe przy ustalaniu wysokości odszkodowania biorą pod uwagę także sposób spowodowania zdarzenia.

Przed wyborem oferty ubezpieczenia AC warto wiedzieć, czym jest „udział własny w szkodzie”. Poprzez ten termin należy rozumieć część wartości szkody, którą kierowca musi wyłożyć z własnej kieszeni, wówczas, gdy spowoduje wypadek lub kolizję drogową. Wysokość udziału własnego w szkodzie znacząco wpływa na cenę polisy AC.

SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę