UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Zniżki OC – od czego zależą, kiedy nam przysługują?

Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje zniżki od stawki podstawowej na ubezpieczenie samochodu. Wysokość tych zniżek zależy od aktualnej polityki ubezpieczyciela oferującego klientom produkty ochronne. Można je uzyskać, płacąc za polisę metodą płatności preferowaną przez towarzystwo - głównie kartą kredytową - oraz decydując się na formę zakupu ubezpieczenia za pomocą kalkulatora OC, gdzie można uzyskać 15% zniżkę. Na zniżki mogą liczyć także kierowcy, którzy mają wykupione w danym towarzystwie ubezpieczenie na dom lub inny pojazd. Jak zbierać zniżki OC i w jaki sposób zyskać dodatkowe upusty?

kobieta za kierownicą

Jak uzyskać zniżkę OC?

Składka podstawowa – to od jej ustalenia rozpoczyna się proces kalkulacji ceny polisy. Dopiero w następnym kroku ubezpieczyciel koryguje bazową wartość składki o odpowiednie zwyżki lub zniżki na ubezpieczenie samochodu. Jak uzyskać dodatkowe ulgi? 

Zniżki na ubezpieczenie możemy uzyskać m.in. za bezszkodowość, ale nie tylko. Istnieją też szybsze „sposoby”. Wystarczy wiedzieć, co premiują dane towarzystwa, a także sprawdzać aktualne promocje. W naszej ofercie znajdziesz wiele ciekawych zniżek na ubezpieczenie samochodu, dzięki którym będziesz mógł zaoszczędzić.

Zniżki OC – od czego zależą?

Sumę składki, jaką wylicza się na podstawie podanych wyżej parametrów, można obniżyć, stosując różnego rodzaju zniżki. Ubezpieczenie samochodu dzięki temu może być tańsze nawet o 60%. Od czego zależy zniżka OC? Wpływ na jej poziom ma przede wszystkim historia ubezpieczeniowa. Należy jednak zauważyć, że w tej materii każde towarzystwo stosuje własne rozwiązanie. Nie istnieją przepisy prawne, które regulowałyby zasady wyliczania zniżek, jak i ich przenoszenia w przypadku zmiany ubezpieczyciela.

Generalna zasada jest jednak prosta – im dłuższy okres bezszkodowej jazdy, tym niższa składka na ubezpieczenie samochodu. Zniżki są zazwyczaj przyznawane proporcjonalnie, za każdy rok, w którym ubezpieczyciel nie będzie musiał likwidować szkody zgłoszonej w ramach polisy OC. Ten mechanizm działa również w drugą stronę – spowodowanie kolizji skutkuje utratą części zniżek przez właściciela pojazdu.

Na najwyższe zniżki mogą liczyć kierowcy po kilku latach bezszkodowej jazdy. Trudno jednak podać okres, jaki musi upłynąć, by ich limit osiągnął maksymalny poziom. Każdy ubezpieczyciel ma możliwość swobodnego ustalania zasady dotyczących kalkulacji składki.  Zazwyczaj jednak 60% zniżka OC przysługuje tym osobom, które w przeciągu ostatnich 6 lat nie spowodowały żadnej kolizji czy wypadku. Nie jest to jednak reguła. Niektóre towarzystwa okres bezszkodowej jazdy wydłużają nawet do 10 lat.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku utraty lub obniżenia zniżki OC. W niektórych towarzystwach spowodowanie pojedynczej kolizji skutkuje utratą 10% zniżki na OC, zaś w innych ten limit ustalany jest na wyższym poziomie, np. 20% czy 30%.

Ubezpieczenie samochodu - zniżki za zakup polisy przez Internet

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że klienci towarzystw, którzy zawierają umowy ubezpieczeniowe za pomocą nowoczesnych kanałów komunikacji (online), płacą znacznie mniej za obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jeśli zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej korzystając z kalkulatora OC otrzymasz 15% zniżki. Zniżka jest automatycznie uwzględniania w obliczonej składce. Zakup ubezpieczenia samochodu drogą online to nie tylko szansa na zdobycie zniżki OC, lecz także oszczędność czasu - wystarczy kilka kliknięć myszką, aby w wygodny i szybki sposób, bez wychodzenia z domu wykupić niezbędne ubezpieczenie pojazdu. 

Zniżka OC za zakup ubezpieczenia dla kolejnego samochodu

W jaki sposób można jeszcze uzyskać bonus w postaci zniżki OC od ubezpieczyciela? Wiele towarzystw oferuje zniżki na ubezpieczenie samochodu kierowcom, którzy ubezpieczają już u nich jedno lub więcej aut. Również i my chętnie nagradzamy stałych i lojalnych klientów - u nas taka zniżka wynosi 5 proc.

Ubezpieczenie samochodu zniżki - zniżki cross sellowe

Premiujemy naszych klientów, dlatego proponujemy im tak zwane zniżki cross sellowe. Każdy klient, który kupi polisę komunikacyjną w  UNIQA, otrzyma 5% zniżki na ubezpieczenie nieruchomości i odwrotnie. Ci klienci, którzy kupią ubezpieczenie nieruchomości, otrzymają 5% zniżki na ubezpieczenie komunikacyjne. Tak więc zniżki cross sellowe to świetny sposób na realne oszczędzanie! Jak jeszcze można zyskać dodatkowy rabat?

Ubezpieczenie samochodu - zniżki przy pakiecie OC i AC

Korzystne zniżki na ubezpieczenie samochodu można zyskać, decydując się na zakup dwóch produktów ochronnych w pakiecie. Jeżeli planujesz jednoczesny zakup OC i Autocasco, najlepiej nabyć oba ubezpieczenia w pakiecie – często składka jest wtedy niższa. To prosty sposób na sporą oszczędność. 

Zniżki OC dla ostrożnych kierowców

Towarzystwa ubezpieczeniowe chętnie nagradzają przezornych kierowców atrakcyjnymi upustami. Jak wiadomo, warto na trasie wykazać się rozsądkiem. Ci, którzy przestrzegają przepisów prawa drogowego, mogą naprawdę sporo zyskać. Każdy rok bezszkodowej jazdy skutkuje niższą następną polisą OC. Po pierwszym roku jazdy bez szkód likwidowanych przy pomocy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnoprawnej, kierowca otrzymuje od ubezpieczyciela zwykle 10% zniżkę OC. W ciągu kilku lat bezkolizyjnej jazdy może w ten sposób zgromadzić nawet 60% zniżek na zakup kolejnej polisy. Jak sprawdzić historię zniżek OC? Ci, którzy nie pamiętają dokładnie historii ubezpieczenia pojazdu, mogą skorzystać z systemu internetowego Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Po zarejestrowaniu w systemie UFG można uzyskać zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego z ostatnich 5 lat. Inny sposób to zwrócenie się do swojego ubezpieczyciela o tzw. ZOPUK (Zaświadczenie o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego).

Warto pamiętać, że system wyliczania bonusów dla kierowców zależy od indywidualnych zasad każdego towarzystwa ubezpieczeniowego, warto więc stale obserwować aktualną ofertę ubezpieczycieli, aby być na bieżąco z najnowszymi promocjami.

Jak widać, poza upustami za bezszkodową jazdę istnieje co najmniej kilka innych sposobów na uzyskanie atrakcyjnych zniżek OC na ubezpieczenie samochodu, dzięki czemu zaoszczędzone praktycznie bez wysiłku pieniądze można spożytkować na inne cele.

Informacja o aktualnych promocjach w UNIQA jest w Regulaminie Zniżek Direct.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej www.uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
młody mężczyzna za kierownicą

Ubezpieczyciele wyliczają wysokość składki za OC danego pojazdu, biorąc pod uwagę wiele czynników. Z czasem posiadacze aut mogą płacić za ochronę coraz mniej, o ile historia przebiegu ubezpieczenia jest pozytywna. Co, jeśli jednak nie masz żadnej historii i dopiero pierwszy raz ubezpieczasz pojazd? Czy musisz się liczyć z wysoką składką na OC?

Młoda kobieta prowadzi samochód

Towarzystwo ubezpieczeniowe, wyliczając wysokość składki na komunikacyjne ubezpieczenie OC, bierze pod uwagę wiele czynników. Jak na koszt ochrony wpływa wiek posiadacza pojazdu? Czy młody kierowca musi się liczyć z wyższą ceną ubezpieczenia? Zostanie mu naliczona zwyżka za wiek?

Kierowcy, chcąc zminimalizować koszty utrzymania samochodu często poszukują atrakcyjnej pod względem cenowym oferty ubezpieczenia komunikacyjnego. W takiej sytuacji warto wiedzieć, że wpływ na koszt polisy OC i AC ma przede wszystkim bezszkodowość jazdy oraz takie aspekty, jak np. marka i model auta oraz miejsce jego parkowania.

Rodzaje zniżek, przysługującym kierowcom przy zakupie polis uzależnione są od wewnętrznych ustaleń towarzystw ubezpieczeniowych. Zazwyczaj na wysokość ubezpieczenia AC wpływa: historia jazdy, wiek kierowcy, przebieg, marka samochodu i miejsce zamieszkania.

SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę