UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Zniżki OC – od czego zależy cena ubezpieczenia OC? Jak sprawdzić, czy przyznane są Ci pełne zniżki OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe naliczają zniżki od stawki podstawowej na ubezpieczenie samochodu. Wysokość tych zniżek zależy od aktualnej polityki ubezpieczyciela. Można je uzyskać, płacąc za polisę metodą płatności preferowaną przez towarzystwo - np. kartą kredytową - oraz decydując się na formę zakupu ubezpieczenia za pomocą kalkulatora OC, gdzie można uzyskać nawet 15% zniżki. Na zniżki mogą liczyć także kierowcy, którzy mają wykupione w danym towarzystwie ubezpieczenie na dom lub inny pojazd. Jak zbierać zniżki OC i w jaki sposób zyskać dodatkowe upusty? Kiedy istnieje ryzyko utraty zniżek na OC? Czy można się uchronić przed utratą zniżek OC?

kobieta za kierownicą

JAK KIEROWCA MOŻE UZYSKAĆ ZNIŻKĘ OC?

Składka podstawowa – to od jej ustalenia rozpoczyna się proces kalkulacji ceny polisy. Dopiero w następnym kroku ubezpieczyciel koryguje bazową wartość tej składki o odpowiednie zwyżki lub zniżki na ubezpieczenie samochodu. Jak uzyskać dodatkowe ulgi? 

Zniżki na ubezpieczenie możemy uzyskać m.in. za bezszkodowość, ale nie tylko. Istnieją też szybsze „sposoby”. Wystarczy wiedzieć, co premiują dane towarzystwa, a także sprawdzać aktualne promocje.

ZNIŻKI OC – OD CZEGO ZALEŻY WYSOKOŚĆ SKŁADKI NA UBEZPIECZENIE SAMOCHODU?

Wysokość składki, jaką ubezpieczyciel wylicza na podstawie danych podanych przez klienta, można obniżyć poprzez zniżki. Od czego zależy zniżka OC? Wpływ na jej poziom ma przede wszystkim historia ubezpieczeniowa.

Generalna zasada jest prosta – im dłuższy okres bezszkodowej jazdy, tym niższa składka na ubezpieczenie samochodu. Zniżki są zazwyczaj przyznawane proporcjonalnie, za każdy rok, w którym ubezpieczyciel nie likwidował szkody zgłoszonej w ramach polisy OC. Ten mechanizm działa również w drugą stronę – spowodowanie kolizji skutkuje utratą części zniżek przez właściciela pojazdu.

Na najwyższe zniżki mogą liczyć kierowcy po kilku latach bezszkodowej jazdy. Trudno jednak podać okres, jaki musi upłynąć, by ich limit osiągnął maksymalny poziom. Każdy ubezpieczyciel ma możliwość swobodnego ustalania zasady dotyczących kalkulacji składki. System naliczania zniżek jest więc różny w różnych towarzystwach. Do pełnych zniżek wiedzie długa droga, ale nie jest ona jedyną, która pozwala zaoszczędzić na OC. 

Jeśli z jakiegoś powodu nie pamiętasz przebiegu swojej historii ubezpieczeniowej (np. ubezpieczasz kilka pojazdów), możesz zwrócić się do swojego towarzystwa z prośbą o wystawienie Zaświadczenia o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego (ZOPUK). W dokumencie powinny zostać wykazane wszystkie umowy ubezpieczenia OC i AC jakie zawarłeś z danym ubezpieczycielem, okres ich obowiązywania oraz informacje o ewentualnych szkodach. Innym źródłem informacji o zawartych polisach może być baza Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Po zalogowaniu do systemu UFG (przy użyciu chociażby profilu zaufanego) możesz pobrać pełną historię ubezpieczeniową, zaraportowaną do bazy przez zakłady ubezpieczeń. W praktyce oznacza to, że jeśli miałeś kilka polis zawartych z różnymi ubezpieczycielami, z systemu UFG pobierzesz zbiorczą historię, bez składania wniosków do poszczególnych zakładów.

Jak długo fakt zaistnienia szkody będzie wpływał na wysokość składki za OC? Ubezpieczyciele weryfikują przebieg historii ubezpieczeniowej z ostatnich kilku lat, zatem informacja o zaistnieniu zdarzenia może być brana pod uwagę przez dłuższy okres czasu.

UBEZPIECZENIE SAMOCHODU - ZNIŻKI ZA ZAKUP POLISY PRZEZ INTERNET OD UBEZPIECZYCIELA

Klienci towarzystw, którzy zawierają umowy ubezpieczeniowe za pomocą zdalnych kanałów komunikacji (online), płacą przeważnie mniej za obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jeśli zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, korzystając z kalkulatora OC, otrzymasz 15% zniżki w UNIQA. Zniżka jest automatycznie uwzględniania w obliczonej składce. Zakup ubezpieczenia samochodu drogą online to nie tylko szansa na zdobycie zniżki OC, lecz także oszczędność czasu - wystarczy kilka kliknięć myszką, aby w wygodny i szybki sposób, bez wychodzenia z domu wykupić niezbędne ubezpieczenie pojazdu. 

ZNIŻKI NA UBEZPIECZENIE OC ZA ZAKUP UBEZPIECZENIA DLA KOLEJNEGO POJAZDU

W jaki jeszcze sposób można uzyskać bonus w postaci zniżki OC od ubezpieczyciela? Wiele towarzystw oferuje zniżki na ubezpieczenie samochodu kierowcom, którzy ubezpieczają już u nich jedno lub więcej aut. Również my chętnie nagradzamy stałych i lojalnych klientów - u nas taka zniżka wynosi 5%.

UBEZPIECZENIE SAMOCHODU - ZNIŻKI CROSS SELLOWE

Premiujemy naszych klientów, dlatego proponujemy im tak zwane zniżki cross sellowe. Każdy klient, który kupi polisę komunikacyjną w  UNIQA, otrzyma 5% zniżki na ubezpieczenie nieruchomości i odwrotnie. Ci, którzy kupią ubezpieczenie nieruchomości, otrzymają 5% zniżki na ubezpieczenie komunikacyjne. Tak więc zniżki cross sellowe to świetny sposób na realne oszczędzanie! Jak jeszcze można zyskać dodatkowy rabat?

UBEZPIECZENIE SAMOCHODU - ZNIŻKI PRZY PAKIECIE OC I AC

Korzystne zniżki na ubezpieczenie samochodu można zyskać, decydując się na zakup dwóch produktów ochronnych w pakiecie. Jeżeli planujesz jednoczesny zakup OC i Autocasco, najlepiej nabyć oba ubezpieczenia w pakiecie– często składka jest wtedy niższa. To prosty sposób na sporą oszczędność, także dla młodych kierowców.

PRZERWA W UBEZPIECZENIU A ZNIŻKI NA OC - JAK SPRAWDZIĆ WYSOKOŚĆ ZNIŻKI?

 Po kilku latach braku samochodu i w związku z tym braku potrzeby jego ubezpieczenia możesz zapomnieć, że przysługiwały Ci jakieś zniżki. Jak to sprawdzić? Możesz zweryfikować zniżki, kalkulując cenę OC w towarzystwie. Zdarza się, że przerwa w ubezpieczaniu pojazdów, nazywana ubezpieczeniową bezczynnością, prowadzi do utraty zniżek w OC za bezszkodową jazdę. Można tego uniknąć, jeśli wybierzesz firmę honorującą dotychczasowe, "stare" zniżki. Dla nas nie ma większego znaczenia to, czy miałeś przerwę w OC po wyrejestrowaniu auta. Sprawdzamy historię klienta, jaka widnieje w UFG, i na tej podstawie ustalamy wysokość składki OC. 

 Ubezpieczeniowa bezczynność a wysokość składki OC

Możesz być w sytuacji, w której doszło do ubezpieczeniowej bezczynności, zatem do zaistnienia okresu, w którym nie ubezpieczałeś żadnych pojazdów, np. nie posiadałeś auta lub miałeś do dyspozycji samochód służbowy i nie widniałeś jako jego właściciel. W tej sytuacji najlepiej wyliczyć składki w kilku towarzystwach i porównać ich wysokość. W UNIQA zawsze weryfikujemy historię zaraportowaną do UFG i uwzględniamy te informacje do ustalenia wysokości skladki.

Jak widać, poza upustami za bezszkodową jazdę istnieje co najmniej kilka innych sposobów na uzyskanie atrakcyjnych zniżek OC na ubezpieczenie samochodu, dzięki czemu zaoszczędzone praktycznie bez wysiłku pieniądze można spożytkować na inne cele.

Informacja o aktualnych promocjach w UNIQA jest w Regulaminie Zniżek Direct

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
młody mężczyzna za kierownicą

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu OC bez zniżek?

Ubezpieczyciele wyliczają wysokość składki za OC danego pojazdu, biorąc pod uwagę wiele czynników. Z czasem posiadacze aut mogą płacić za ochronę coraz mniej, o ile historia przebiegu ubezpieczenia jest pozytywna. Co, jeśli jednak nie masz żadnej historii i dopiero pierwszy raz ubezpieczasz pojazd? Czy musisz się liczyć z wysoką składką na OC?

Czytaj dalej
Młoda kobieta prowadzi samochód

Zwyżki OC – do ilu lat obowiązuje zwyżka za wiek za ubezpieczenie OC? Jak młody kierowca ma sprawdzić, ile będzie kosztować jego ubezpieczenie?

Towarzystwo ubezpieczeniowe, wyliczając wysokość składki na komunikacyjne ubezpieczenie OC, bierze pod uwagę wiele czynników. Jak na koszt ochrony wpływa wiek posiadacza pojazdu? Czy młody kierowca musi się liczyć z wyższą ceną ubezpieczenia? Zostanie mu naliczona zwyżka za wiek?

Czytaj dalej

Jak obniżyć składkę za ubezpieczenie OC i AC?

Kierowcy, chcąc zminimalizować koszty utrzymania samochodu często poszukują atrakcyjnej pod względem cenowym oferty ubezpieczenia komunikacyjnego. W takiej sytuacji warto wiedzieć, że wpływ na koszt polisy OC i AC ma przede wszystkim bezszkodowość jazdy oraz takie aspekty, jak np. marka i model auta oraz miejsce jego parkowania.

Czytaj dalej

Ubezpieczenie AC – jakie zniżki przysługują?

Rodzaje zniżek, przysługującym kierowcom przy zakupie polis uzależnione są od wewnętrznych ustaleń towarzystw ubezpieczeniowych. Zazwyczaj na wysokość ubezpieczenia AC wpływa: historia jazdy, wiek kierowcy, przebieg, marka samochodu i miejsce zamieszkania.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę