Zniżki OC – od czego zależą, kiedy nam przysługują?

Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje zniżki od stawki podstawowej na ubezpieczenie samochodu. Wysokość tych zniżek zależy od aktualnej polityki ubezpieczyciela oferującego klientom produkty ochronne. Można je uzyskać, płacąc za polisę metodą płatności preferowaną przez towarzystwo - głównie kartą kredytową - oraz decydując się na formę zakupu ubezpieczenia za pomocą kalkulatora OC, gdzie można uzyskać 15% zniżkę. Na zniżki mogą liczyć także kierowcy, którzy mają wykupione w danym towarzystwie ubezpieczenie na dom lub inny pojazd. Jak zbierać zniżki OC i w jaki sposób zyskać dodatkowe upusty?

 

kobieta za kierownicą

Jak uzyskać zniżkę OC?

Składka podstawowa – to od jej ustalenia rozpoczyna się proces kalkulacji ceny polisy. Dopiero w następnym kroku ubezpieczyciel koryguje bazową wartość składki o odpowiednie zwyżki lub zniżki na ubezpieczenie samochodu. Jak uzyskać dodatkowe ulgi? 

Zniżki na ubezpieczenie możemy uzyskać m.in. za bezszkodowość, ale nie tylko. Istnieją też szybsze „sposoby”. Wystarczy wiedzieć, co premiują dane towarzystwa, a także sprawdzać aktualne promocje. W naszej ofercie znajdziesz wiele ciekawych zniżek na ubezpieczenie samochodu, dzięki którym będziesz mógł zaoszczędzić.

Zniżki OC – od czego zależą?

Sumę składki, jaką wylicza się na podstawie podanych wyżej parametrów, można obniżyć, stosując różnego rodzaju zniżki. Ubezpieczenie samochodu dzięki temu może być tańsze nawet o 60%. Od czego zależy zniżka OC? Wpływ na jej poziom ma przede wszystkim historia ubezpieczeniowa. Należy jednak zauważyć, że w tej materii każde towarzystwo stosuje własne rozwiązanie. Nie istnieją przepisy prawne, które regulowałyby zasady wyliczania zniżek, jak i ich przenoszenia w przypadku zmiany ubezpieczyciela.

Generalna zasada jest jednak prosta – im dłuższy okres bezszkodowej jazdy, tym niższa składka na ubezpieczenie samochodu. Zniżki są zazwyczaj przyznawane proporcjonalnie, za każdy rok, w którym ubezpieczyciel nie będzie musiał likwidować szkody zgłoszonej w ramach polisy OC. Ten mechanizm działa również w drugą stronę – spowodowanie kolizji skutkuje utratą części zniżek przez właściciela pojazdu.

Na najwyższe zniżki mogą liczyć kierowcy po kilku latach bezszkodowej jazdy. Trudno jednak podać okres, jaki musi upłynąć, by ich limit osiągnął maksymalny poziom. Każdy ubezpieczyciel ma możliwość swobodnego ustalania zasady dotyczących kalkulacji składki.  Zazwyczaj jednak 60% zniżka OC przysługuje tym osobom, które w przeciągu ostatnich 6 lat nie spowodowały żadnej kolizji czy wypadku. Nie jest to jednak reguła. Niektóre towarzystwa okres bezszkodowej jazdy wydłużają nawet do 10 lat.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku utraty lub obniżenia zniżki OC. W niektórych towarzystwach spowodowanie pojedynczej kolizji skutkuje utratą 10% zniżki na OC, zaś w innych ten limit ustalany jest na wyższym poziomie, np. 20% czy 30%.

Ubezpieczenie samochodu - zniżki za zakup polisy przez Internet

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że klienci towarzystw, którzy zawierają umowy ubezpieczeniowe za pomocą nowoczesnych kanałów komunikacji (online), płacą znacznie mniej za obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jeśli zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej korzystając z kalkulatora OC otrzymasz 15% zniżki. Zniżka jest automatycznie uwzględniania w obliczonej składce. Zakup ubezpieczenia samochodu drogą online to nie tylko szansa na zdobycie zniżki OC, lecz także oszczędność czasu - wystarczy kilka kliknięć myszką, aby w wygodny i szybki sposób, bez wychodzenia z domu wykupić niezbędne ubezpieczenie pojazdu. 

Zniżka OC za zakup ubezpieczenia dla kolejnego samochodu

W jaki sposób można jeszcze uzyskać bonus w postaci zniżki OC od ubezpieczyciela? Wiele towarzystw oferuje zniżki na ubezpieczenie samochodu kierowcom, którzy ubezpieczają już u nich jedno lub więcej aut. Również i my chętnie nagradzamy stałych i lojalnych klientów - u nas taka zniżka wynosi 5 proc.

Ubezpieczenie samochodu zniżki - zniżki cross sellowe

Premiujemy naszych klientów, dlatego proponujemy im tak zwane zniżki cross sellowe. Każdy klient, który kupi polisę komunikacyjną w AXA Ubezpieczenia, otrzyma 15% zniżki na ubezpieczenie nieruchomości i odwrotnie. Ci klienci, którzy kupią ubezpieczenie nieruchomości, otrzymają aż 20% zniżki na ubezpieczenie komunikacyjne. Tak więc zniżki cross sellowe to świetny sposób na realne oszczędzanie! Jak jeszcze można zyskać dodatkowy rabat?

Zgłoszenie sprzedaży samochodu - zniżki na ubezpieczenie kolejnego auta

Sprzedajesz auto? Jak najszybciej poinformuj o tym swojego ubezpieczyciela. Jest szansa, że dostaniesz zniżkę na ubezpieczenie kolejnego samochodu. U nas za poinformowanie o sprzedaży auta w ciągu pięciu dni od daty transakcji przysługuje zniżka w kwocie 60 zł na zakup następnej polisy OC. Kontakt w tej sprawie zajmie Ci chwilę, a możesz zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych bez większego wysiłku.

Ubezpieczenie samochodu - zniżki przy pakiecie OC i AC

Korzystne zniżki na ubezpieczenie samochodu można zyskać, decydując się na zakup dwóch produktów ochronnych w pakiecie. Jeżeli planujesz jednoczesny zakup OC i Autocasco, najlepiej nabyć oba ubezpieczenia w pakiecie – często składka jest wtedy niższa. To prosty sposób na sporą oszczędność. 

Zniżka OC i AC od znajomego

Porozmawiaj ze znajomymi – być może okaże się, że oni będą mogli udzielić Ci jakiejś rady. A nawet pomóc w uzyskaniu zniżki na ubezpieczenie samochodu! Jeżeli np. mają polisę ubezpieczenia komunikacyjnego w naszym towarzystwie, mogą przekazać Ci aż 50 zł zniżki na zakup OC i 100 zł na zakup AC i OC. 

Zniżki OC dla ostrożnych kierowców

Towarzystwa ubezpieczeniowe chętnie nagradzają przezornych kierowców atrakcyjnymi upustami. Jak wiadomo, warto na trasie wykazać się rozsądkiem. Ci, którzy przestrzegają przepisów prawa drogowego, mogą naprawdę sporo zyskać. Każdy rok bezszkodowej jazdy skutkuje niższą następną polisą OC. Po pierwszym roku jazdy bez szkód likwidowanych przy pomocy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnoprawnej, kierowca otrzymuje od ubezpieczyciela zwykle 10% zniżkę OC. W ciągu kilku lat bezkolizyjnej jazdy może w ten sposób zgromadzić nawet 60% zniżek na zakup kolejnej polisy. Jak sprawdzić historię zniżek OC? Ci, którzy nie pamiętają dokładnie historii ubezpieczenia pojazdu, mogą skorzystać z systemu internetowego Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Po zarejestrowaniu w systemie UFG można uzyskać zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego z ostatnich 5 lat. Inny sposób to zwrócenie się do swojego ubezpieczyciela o tzw. ZOPUK (Zaświadczenie o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego).

Warto pamiętać, że system wyliczania bonusów dla kierowców zależy od indywidualnych zasad każdego towarzystwa ubezpieczeniowego, warto więc stale obserwować aktualną ofertę ubezpieczycieli, aby być na bieżąco z najnowszymi promocjami.

Jak widać, poza upustami za bezszkodową jazdę istnieje co najmniej kilka innych sposobów na uzyskanie atrakcyjnych zniżek OC na ubezpieczenie samochodu, dzięki czemu zaoszczędzone praktycznie bez wysiłku pieniądze można spożytkować na inne cele.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować

Jak obniżyć składkę za ubezpieczenie OC i AC?

Kierowcy, chcąc zminimalizować koszty utrzymania samochodu często poszukują atrakcyjnej pod względem cenowym oferty ubezpieczenia komunikacyjnego. W takiej sytuacji warto wiedzieć, że wpływ na koszt polisy OC i AC ma przede wszystkim bezszkodowość jazdy oraz takie aspekty, jak np. marka i model auta oraz miejsce jego parkowania.

Czytaj dalej

Ubezpieczenie AC – jakie zniżki przysługują?

Rodzaje zniżek, przysługującym kierowcom przy zakupie polis uzależnione są od wewnętrznych ustaleń towarzystw ubezpieczeniowych. Zazwyczaj na wysokość ubezpieczenia AC wpływa: historia jazdy, wiek kierowcy, przebieg, marka samochodu i miejsce zamieszkania.

Czytaj dalej

Parametry pojazdu a wysokość ubezpieczenia OC

Przy ustalaniu wysokości polisy OC bardzo ważną rolę odgrywają parametry pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przede wszystkim rok produkcji samochodu, miejsce zakupu auta, aktualny stan licznika oraz parametry techniczne, takie jak np. marka i model pojazdu.

Czytaj dalej

Najważniejsze informacje dotyczące OC

Polisa ubezpieczeniowa OC jest formą zabezpieczenia finansowego kierowcy, w przypadku, gdy wyrządzi on szkodę. Dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Warto pamiętać również o tym, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie zawsze mają obowiązek pokrywania wyrządzonych szkód.

Czytaj dalej

Miejsce zamieszkania a wysokość polisy OC

Cena ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) właściciela samochodu uzależniona jest, m.in. od miejsca zamieszkania. Pomiędzy poszczególnymi miejscowościami różnica w cenie OC może wynosić nawet kilkaset zł rocznie. Zazwyczaj polisa ubezpieczeniowa samochodu jest droższa w dużych miastach.

Czytaj dalej