UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Dwóch współwłaścicieli samochodu a ubezpieczenie OC — z czym wiąże się współwłasność?

Samochód należący do dwóch lub więcej osób jest przedmiotem współwłasności. Dzięki dopisaniu do dowodu rejestracyjnego doświadczonego kierowcy z bezszkodowym przebiegiem historii ubezpieczenia możesz zmniejszyć wysokość składki na OC. Jednak w takim wypadku obaj współwłaściciele wspólnie ponoszą konsekwencje szkód w ruchu drogowym, bez względu na to, przez którego zostaną one spowodowane w czasie trwania ochrony ubezpieczeniowej auta będącego współwłasnością. Tzn. ma to wpływ na historię przebiegu ich ubezpieczenia.

 

Dwóch współwłaścicieli samochodu jedzie autem i rozmawia o wykupieniu ubezpieczenia OC

Młody, niedoświadczony kierowca przy kupowaniu swojego pierwszego ubezpieczenia OC pojazdu nie może liczyć na niską cenę za ochronę - nawet jeśli decyduje się na OC online i ma z tego tytułu zniżkę, jak w naszej ofercie. Dlatego częstą praktyką jest wpisywanie do dowodu rejestracyjnego auta współwłaściciela, który ma bezszkodowy przebieg historii ubezpieczenia. Jak wygląda wówczas zawieranie polisy oraz jak wyliczana jest cena za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu?

JEDEN SAMOCHÓD, DWÓCH WSPÓŁWŁAŚCICIELI

Ruchomość, jaką jest pojazd mechaniczny, może mieć jednego albo nawet wielu współwłaścicieli. Współwłasność samochodu oznacza, że w dowodzie rejestracyjnym wpisane są dwa lub więcej nazwisk właścicieli, którzy mogą mieć równe lub nie, udziały w takiej ruchomości. Nawet jeśli auto zostało kupione tylko przez Ciebie, ale z różnych względów chcesz, aby było ono czyjąś współwłasnością, to dopisanie takiej osoby lub osób do dowodu rejestracyjnego nie będzie zadaniem trudnym do wykonania.

FORMALNOŚCI PRZY USTANAWIANIU WSPÓŁWŁASNOŚCI SAMOCHODU- JAK DOPISAĆ WSPÓŁWŁAŚCICIELA?

W celu ustanowienia współwłasności musisz jedynie złożyć wniosek o zmianę w dowodzie rejestracyjnym. Trafić powinien on do odpowiedniego względem Twojego miejsca zamieszkania wydziału komunikacji.

Innym sposobem na to, by auto było własnością dwóch osób, jest zawarcie umowy kupna-sprzedaży od razu z wyszczególnieniem dwóch nazwisk. W przypadku realizacji transakcji pomiędzy osobami fizycznymi musisz wiedzieć, że najczęściej przyjdzie Ci zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych – PCC oraz złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PCC-3 wraz z załącznikiem PCC-3/A, który obowiązuje w przypadku, gdy pojazd stanowi współwłasność. Podatek PCC od zakupu auta wynosi 2 proc. jego wartości.

Możesz również sam kupić samochód, a następnie sporządzić akt darowizny pojazdu w określonej części – nawet jednego procenta – dla innej osoby. Umowa darowizny, w której obdarowanym jest najbliższy członek rodziny, pozwala na uniknięcie uiszczania podatku z tego tytułu do urzędu skarbowego. Zwolnienie obowiązuje, jeśli w ciągu 6 miesięcy od zawarcia aktu darowizny części samochodu o wartości przekraczającej kwotę 36 120 zł poinformujesz naczelnika urzędu skarbowego o tym fakcie poprzez wypełnienie druku SDZ-2. W przeciwnym wypadku będziesz zmuszony zapłacić podatek PCC.

ZMIANA DANYCH W DOWODZIE REJESTRACYJNYM PRZY WSPÓŁWŁAŚCICIELACH AUTA

Jeśli kupiłeś auto sam i chcesz dokonać zmiany w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, by miał on dwóch współwłaścicieli, powinieneś, wraz z drugim właścicielem auta, udać się do wydziału komunikacji i złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Dołącz do niego:

  • umowę kupna-sprzedaży lub akt darowizny,
  • dotychczasowy dowód rejestracyjny pojazdu,
  • aktualną polisę OC samochodu,
  • swój dowód osobisty lub paszport (w przypadku obcokrajowców).

Jeśli współwłaściciel nie może pójść z Tobą do wydziału komunikacji, by zgłosić zmianę własności auta, musi udzielić pełnomocnictwa, za które trzeba zapłacić 17 zł, Tobie lub innej osobie, która będzie go reprezentować w urzędzie.  Za pełnomocnictwo nie płaci się, jeśli upoważnionym jest członek najbliższej rodziny.

Opłata za wydanie nowego dowodu rejestracyjnego z danymi dwojga współwłaścicieli wynosi 54,50 zł. Koszt wymiany dokumentu wiąże się również z potrzebą uzyskania dowodu tymczasowego. Pozwolenie czasowe z urzędu kosztuje 13,50 zł, zaś na indywidualny wniosek składany przez właściciela czy współwłaścicieli pojazdu trzeba zapłacić 18,50 zł. Do tego doliczana jest obligatoryjnie 50-groszowa opłata ewidencyjna.

Gdy okazane w urzędzie dokumenty są kompletne, współwłaściciel zostanie dopisany do dowodu rejestracyjnego samochodu na miejscu.

WŁASNOŚĆ ZAMIENIONA NA WSPÓŁWŁASNOŚĆ SAMOCHODU I UBEZPIECZENIE OC POJAZDU

Jak ma się do siebie dwóch współwłaścicieli samochodu i ubezpieczenie obowiązkowe OC auta? Okazuje się, że jeśli z różnych powodów zdecydujesz się na zmianę współwłasności, np. z własności na współwłasność, powinieneś w ciągu 14 dni poinformować o tym fakcie swoje towarzystwo. To konieczne, by ubezpieczyciel wpisał do polisy OC nowego współwłaściciela.

Jednocześnie licz się z tym, że towarzystwo ma pełne prawo dokonać rekalkulacji, czyli zmiany wysokości dotychczas płaconej składki. Jeśli okaże się, że ze względu na wiek bądź przebieg historii ubezpieczenia współwłaściciela, ryzyko wzrosło, to i cena ubezpieczenia będzie wyższa.

W przypadku gdy do dowodu rejestracyjnego samochodu jest dopisywany doświadczony kierowca, prawdopodobnie można liczyć na obniżenie kosztów związanych z ubezpieczeniem OC pojazdu przez towarzystwo. Jednak musisz też wiedzieć o pewnych obowiązkach i ryzyku ponoszonym przez współwłaściciela, nawet jeśli na co dzień nie korzysta on z pojazdu stanowiącego współwłasność.

RYZYKO ZWIĄZANE Z USTANOWIENIEM WSPÓŁWŁAŚCICIELI SAMOCHODU - JAK WPŁYWA TO NA POLISĘ OC?

Dwóch współwłaścicieli samochodu ma względem pojazdu podobne prawa, ale i obowiązki. Obaj odpowiadają za to, by pojazd był ubezpieczony w ramach OC. Przy wyliczaniu składki towarzystwo może wziąć pod uwagę, czy z auta będzie korzystać tylko jeden kierowca, czy więcej.

Dodanie współwłaściciela auta do dowodu rejestracyjnego ma wpływ na składkę OC. Jeśli do młodego kierowcy – dotychczasowego właściciela samochodu dołącza doświadczony, który od lat ma prawo jazdy i nie powodował w ostatnich latach żadnych szkód w ruchu drogowym, to jego historia ubezpieczeniowa będzie kluczowa dla towarzystwa. Współwłasność pojazdu spowoduje, że w takiej sytuacji wysokość składki OC może się obniżyć.

Gdy doświadczony kierowca dopisuje do dowodu rejestracyjnego auta młodego kierowcę, musi liczyć się z tym, że ubezpieczyciel oceni, że ze względu na brak jego doświadczenia, ponosi większe ryzyko szkód w ruchu drogowym. Dlatego najpewniej polisa OC pojazdu stanie się droższa.

Dwóch właścicieli samochodu, podobnie jak i większa ich liczba, odpowiada w taki sam sposób za szkodę, jaką wyrządzi kierowca ubezpieczonego auta - tzn. wpływa ona na historię przebiegu ubezpieczenia. Jeśli np. syn wraz z ojcem kupują auto, stają się jego współwłaścicielami, ale właściwie korzysta z niego tylko młodszy z kierowców, który spowoduje kolizję na drodze, to ojciec również musi się liczyć z tym, że podwyższy to wysokość płaconej przez niego składki w przyszłości.

Bez względu zatem na to, czy z Twojej winy, czy z winy drugiego współwłaściciela pojazdu dojdzie do wypadku, informacja o likwidacji szkody z polisy OC pojawi się na koncie obu kierowców w bazie prowadzonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Może to skutkować podwyższeniem płaconej składki w kolejnych latach za ten pojazd, ale i za samochody ubezpieczane przez każdego ze współwłaścicieli osobno. Rejestracja auta na dwóch lub więcej właścicieli, czyli ustanowienie współwłasności auta wpływa na ubezpieczenie, czyli bezpośrednio na finalną cenę OC. 
 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Paweł Gąsiorowski - autor artykułu to Starszy Specjalista ds. Rozwoju Produktów i Procesów w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.
Paweł Gąsiorowski
Starszy Specjalista ds. Rozwoju Produktów i Procesów w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Ukończył Psychologię Społeczną na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, ale swoje życie zawodowe związał z ubezpieczeniami.
Od ponad 10 lat pracuje w obszarze ubezpieczeń komunikacyjnych. Początkowo zdobywając doświadczenie w Dziale Obsługi Klienta Call Center, a od 7 lat w zespole Produktowym. Obecnie w UNIQA TU S.A. odpowiada za współtworzenie produktów, prowadzenie projektów od strony biznesowej, a także szkolenia z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych oraz ubezpieczenia szkolnego.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
widok z tylnego siedzenia na kierowcę oraz drogę, blask odbijającego się słońca

Pierwsze ubezpieczenie OC samochodu - wszystko, co musisz wiedzieć

Kupno pierwszego pojazdu w życiu to ważne wydarzenie. Właśnie stałaś/stałeś się posiadaczem auta? Gratulacje! Pora zatem także na pierwsze ubezpieczenie OC - co warto o nim wiedzieć? Na jakie elementy polisy należy zwrócić szczególną uwagę? Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy w 2021 roku? Sprawdź!

 

Czytaj dalej
młoda kobieta za kierownicą samochodu

Zniesienie współwłasności samochodu: jak to zrobić krok po kroku

Na współwłasność samochodu decydują się przede wszystkim młodzi kierowcy. Zakup auta na pół z bardziej doświadczonym kierowcą ma na celu uchronienie się przed wysokimi składkami OC. Obniżenie ceny za ubezpieczenie to jedna z głównych możliwych zalet ustanowionej współwłasności pojazdu. Niestety, to rozwiązanie ma również wady, dlatego wiele osób decyduje się na jej zniesienie. Jak wygląda zniesienie współwłasności samochodu? Zobacz, jakie formalności trzeba podjąć i jakie są koszty wykreślenia z…

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę