Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

PRZECZYTAJ
 1. Bez OC aż 100 tys. samochodów

  Co drugi Polak posiada samochód. I choć ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, to aż 250 tysięcy z nas go nie ma.  Dlaczego to takie ważne, żeby się ubezpieczyć? Czy to naprawdę uratuje nas przed kłopotami?

  Źródło: www.ufg.pl, Sankcje za brak OC w 2017 roku, 02.01/2017


 2. Samochód - wygoda i obowiązki

  Samochód to wygoda. To oszczędność czasu. Często to także narzędzie do zarabiania pieniędzy. Ale to także wydatki. Przeglądy, serwis, benzyna… No i ubezpieczenie. Czy naprawdę go potrzebujemy?

  Na rynku są różne rodzaje ubezpieczeń samochodowych. Możemy wybierać spośród wielu różnych produktów, a każdy z nich zaspokaja inne potrzeby kierowców.

 3. Niezbędne OC komunikacyjne 

  OC komunikacyjne to podstawowe ubezpieczenie samochodu. W Polsce jest obowiązkowe, bez niego nie będziemy mogli zarejestrować pojazdu. OC (odpowiedzialność cywilna) chroni nas przed odpowiedzialnością finansową za krzywdę, którą wyrządzimy osobom trzecim (uszkodzenia ciała, śmierć czy zniszczenie mienia) w wyniku wypadku komunikacyjnego. Bez OC musielibyśmy  zapłacić poszkodowanemu z własnej kieszeni pieniądze za wyrządzone straty. A są to często całkiem pokaźne sumy. Dzięki OC za naprawę samochodu czy zadośćuczynienie za uszczerbek na zdrowiu kierowcy i pasażerów zapłaci nasz ubezpieczyciel.
  Jako, że OC ppm (Odpowiedzialność cywilna  posiadaczy pojazdów mechanicznych) jest ubezpieczeniem obowiązkowym, to za jego brak grożą nam bardzo wysokie kary. W roku 2017 za brak wykupionego ubezpieczenia OC na pojazd osobowy zapłacimy karę do 4000 zł.

 4. Potrzebne AC 

  Kolejnym ubezpieczeniem często spotykanym na rynku jest ubezpieczenie AC (Auto Casco). To ubezpieczenie nie jest wprawdzie obowiązkowe, ale warto je wykupić. Gdy spowodujemy wypadek i uszkodzimy także własny samochód lub gdy sprawca szkody jest nieznany (np. częsty przypadek porysowania samochodu na parkingu) wtedy z ubezpieczenia AC możemy pokryć koszty naprawy naszego pojazdu. To z AC otrzymamy też wypłatę w razie całkowitego zniszczenia samochodu lub kradzieży.
  Warto rozważyć zakup pakietu ubezpieczenia OC/AC – taka opcja jest najkorzystniejsza finansowo.


 5. Ochrona dla kierowcy i pasażerów czyli NNW

  W wypadkach drogowych często uszkodzony jest nie tylko samochód, ale ucierpieć może także kierowca lub pasażerowie. W takim przypadku ważnym ubezpieczeniem jest NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków). Z tego właśnie ubezpieczenia pokryte będą koszty leczenia, hospitalizacji bądź wypłacone zostanie świadczenie za uszczerbek na zdrowiu. Przydaje się także ubezpieczenie assistance, dzięki któremu w przypadku awarii lub kolizji ubezpieczyciel  podejmie się naprawy na miejscu, a jeśli okaże się to niemożliwe odholuje nasz samochód do warsztatu, a my możemy otrzymać samochód zastępczy na czas naprawy. Otrzymamy także wsparcie informacyjne jeśli będziemy takiego potrzebować.

 6. A może by tak zapłacić mniej?

  Pamiętajmy, że ubezpieczyciele oferują rozwiązania, które dają możliwość obniżenia składki. Franszyza integralna to pierwsza z opcji na obniżenie kosztów ubezpieczenia. Oznacza, że za mniejsze szkody będziemy płacić z własnej kieszeni (koszty poniżej kwoty określonej w polisie), jednak jeżeli szkoda będzie wyższa od tej kwoty, całość świadczenia pokryje ubezpieczyciel. Natomiast franszyza redukcyjna (zwana inaczej udziałem własnym) to kwota jaką poniesiemy we własnym zakresie za szkodę , niezależnie od wysokości świadczenia.

  Przykładowo: pani Marta zarysowała karoserię samochodu i ze swojego AC likwiduje szkodę - lakierowanie przednich drzwi pasażera. Będzie to kosztować 2000 zł. Jeżeli miała franszyzę redukcyjną w wysokości 500 zł, oznacza to że zapłaci 500 zł ze swojej kieszeni, natomiast 1500 zł otrzyma od ubezpieczyciela. Jeżeli natomiast miała franszyzę integralną, całe koszty naprawy 2000 zł pokryje ubezpieczyciel.

  Ubezpieczenie AC chroni nas przed płaceniem za naprawy z własnej kieszeni, jednak trzeba pamiętać, że każda stłuczka to koszt, dlatego warto jeździć bezpiecznie i unikać kolizji. Ubezpieczyciele przy tworzeniu polisy i wyliczaniu składki korzystają z tak zwanych tabel bonus-malus. Są tam zawarte zniżki za bezszkodową jazdę (zazwyczaj każdy rok bezszkodowej jazdy to -10% od ceny wyjściowej ubezpieczenia) oraz zwyżki za popełnione szkody (analogicznie +10% do ceny ubezpieczenia). Jeżeli jeździmy bezpiecznie, możemy uzbierać nawet 60% zniżki. Jest o co walczyć.

  Te rozwiązania mają zdyscyplinować kierowcę i ograniczyć liczbę wypłat niewysokich świadczeń np. z tytułu drobnych szkód parkingowych. Ubezpieczyciele mobilizują w ten sposób kierowców do poprawnej i bezpiecznej jazdy.

 7. BUM-stłuczka! Co mam zrobić jak już dojdzie do kolizji? 

  Wypadek na drodze to przeżycie, podczas którego łatwo stracić zimną krew. Dlatego zawczasu warto się przygotować i wiedzieć, co należy zrobić i jakie dane zebrać od uczestników zdarzenia.

  Na pewno potrzebny będzie dowód rejestracyjny każdego z samochodów biorących udział w zdarzeniu, prawa jazdy wszystkich kierowców oraz dane pasażerów. Trzeba pamiętać, żeby spisać dokładny adres miejsca zdarzenia i datę (wraz z godziną), markę pojazdu sprawcy, nazwisko właściciela auta oraz nazwisko kierowcy, numer prawa jazdy sprawcy, kto i kiedy je wydał oraz koniecznie numer polisy ubezpieczeniowej kierowcy, który spowodował wypadek i nazwę jego ubezpieczyciela.

  Teraz pozostaje już tylko zgłosić zdarzenie do ubezpieczyciela sprawcy, aby z jego OC uzyskać odszkodowanie. Ale czy na pewno trzeba kontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy? Otóż nie! Można też zgłosić się do swojego własnego ubezpieczyciela, a on już załatwi za nas wszystkie formalności. Jest to tak zwana Bezpośrednia Likwidacja Szkód (BLS), która znacznie upraszcza i przyspiesza całą procedurę wypłaty odszkodowania. Nasz ubezpieczyciel wypłaci nam świadczenie, a finansowo rozliczy się już z ubezpieczycielem sprawcy zdarzenia. Ale to już nas nie interesuje, bo my w trybie przyspieszonym i przy minimum formalności dostajemy należne odszkodowanie.

  Pamiętajmy, że jesteśmy tylko jednym z wielu uczestników na drodze. Nawet jeżeli jeździmy bardzo dobrze, nie możemy przewidzieć, czy nie będziemy uczestniczyć w wypadku drogowym. I dlatego właśnie potrzebne jest nam ubezpieczenie – żebyśmy nie musieli się martwić na zapas, ale byśmy mogli cieszyć się bezpieczną jazdą!

Pani z tabletem

Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

 • Kompleksowa ochrona auta
 • OC, AC, Assistance, NNW kierowcy i pasażera, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej
Ręce przy stole roboczym

Twój BIZNES Plus

 • Ubezpieczenie dla małych i średnich przedsiębiorstw
 • Ochrona dostosowana do potrzeb firmy
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x