Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę

Przegląd kominiarski – kto, kiedy i jak powinien go wykonać?

Przeprowadzanie kontroli kominiarskich nie może być traktowane jako zbędny wydatek w budżecie. Chodzi przecież o zapewnienie bezpieczeństwa – Twojego, jak i Twoich bliskich. Prawidłowo działający system kominowy jest niezbędny, by zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i odprowadzić z niego szkodliwe związki, takie jak dwutlenek węgla.

Czytaj dalej

Podatek od nieruchomości – stawki i kto jest zwolniony?

Podatek od nieruchomości jest jednym z podatków samorządowych. Pochodzące z niego wpływy zasilają budżet gminy i służą do finansowania inwestycji o charakterze lokalnym. Na takiej samej zasadzie działają takie podatki, jak podatek gruntowy (rolny), leśny czy od środków transportu. Kiedy należy płacić podatki od nieruchomości? Ile wynosi stawka podatku za dom czy mieszkanie, ile za grunt, a ile za lokal wykorzystywany w związku z działalnością gospodarczą? Sprawdź w naszym poradniku.

Czytaj dalej

Ogrzewanie domu – jaki rodzaj ogrzewania będzie dla nas najlepszy?

Na etapie budowy musimy zastanowić się, jakie ogrzewanie w domu będzie dla nas najlepsze. Pod uwagę powinniśmy wziąć wiele parametrów związanych m.in. z kosztami eksploatacji systemu, wydatkami na jego budowę czy względami ekologicznymi.

Czytaj dalej

Ubezpieczenie telefonu komórkowego — kiedy należy się odszkodowanie za uszkodzenie lub kradzież smartfona?

Zakup smartfona to wydatek kilkuset lub kilku tysięcy złotychp, a czasami nawet jeszcze większej kwoty. Jednocześnie są to urządzenia, które bardzo łatwo można uszkodzić – wystarczy, że sprzęt spadnie z dużej wysokości. Warto brać pod uwagę ryzyka związane z możliwością usterki telefonu i posiadać ubezpieczenie smartfona. Co ono obejmuje? Czy warto się na nie zdecydować? Czy kradzież również będzie wchodziła w zakres polisy ubezpieczenia telefonu komórkowego?

Czytaj dalej

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera – jak wygląda i co sprawdzić?

Odbiór mieszkania od dewelopera to bardzo ważny moment. I to nie tylko dlatego, że to ostatni etap, zanim dostaniemy klucze do własnego mieszkania, ale też chwila, kiedy możemy zweryfikować, czy wszystkie ściany, podłogi, okna czy instalacje elektryczne zostały wykonane w sposób prawidłowy i nie mają wad. Dlatego, zanim udamy się na spotkanie, warto dowiedzieć się, jak wygląda odbiór mieszkania i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Czytaj dalej

Monitoring domu – jaki system wybrać?

Szacuje się, że w Polsce nawet co 8 minut dochodzi do włamania do domów i mieszkań prywatnych. Wcześniej złodzieje najczęściej obserwują dany obiekt i sprawdzają, jaki rozkład dnia mają domownicy. Atakują wtedy, gdy wiedzą lub podejrzewają, że w domu mogą znajdować się kosztowności lub zapasy gotówki. Właściciele mogą zarejestrować próbę włamania lub przestępstwo dzięki kamerom do monitoringu. Zapisy obrazu z takich urządzeń pomagają wykryć sprawców kradzieży.

Czytaj dalej

Klimatyzacja w mieszkaniu w bloku – koszt, montaż

W gorące, letnie dni w mieszkaniach, zwłaszcza tych położonych na wysokich kondygnacjach budynków wielorodzinnych, może być naprawdę bardzo ciepło. Dla zapewnienia sobie ochłody i komfortowych warunków warto zastanowić się nad instalacją klimatyzacji w mieszkaniu. Koszt jej wykonania wcale nie musi być wysoki!

Czytaj dalej

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Stale rosnące ceny prądu, wyczerpujące się zasoby węgla oraz postępująca degradacja środowiska. Te przy powody sprawiają, że pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca staje się bardzo popularne. Fotowoltaika stanowi dziś trzecie pod względem wielkości produkcji źródło energii odnawialnej na świecie. Za jej pomocą z powodzeniem można wytworzyć prąd niezbędny do zasilenia typowego gospodarstwa domowego. Jak działa ta technologia? Jakie są rodzaje ogniw fotowoltaicznych i które z nich warto…

Czytaj dalej

Jak wycenić mieszkanie do sprzedaży? Jak oszacować wartość mieszkania? Samodzielna wycena nieruchomości

Wartość mieszkania zmienia się w czasie i zależy od wielu czynników, m.in. od tendencji na rynku nieruchomości, skomunikowania dzielnicy z innymi częściami miasta czy też stanu technicznego budynku, w którym dany lokal się znajduje. Oszacowanie wartości jest ważne, gdy chcemy kupić lub sprzedać mieszkanie, a także zaciągnąć kredyt hipoteczny. To także istotne, jeżeli dany lokal stanowi przedmiot darowizny czy spadku bądź też należy do majątku, od którego ma zostać wypłacony zachowek. Wreszcie…

Czytaj dalej

Dom drewniany czy murowany – koszty budowy. Który wybrać — drewniany dom czy dom murowany?

Marzysz o własnych czterech kątach? Jeśli tak, musisz zdecydować się na wybór odpowiedniej technologii budowy. Wolisz solidny i energooszczędny mały domek murowany czy przytulny i ekologiczny obiekt z drewna? Oba rodzaje nieruchomości mają szereg zalet, ale także kilka dość istotnych wad. Co wybrać? Czy tradycyjne budownictwo z wykorzystaniem drewna czy dom murowany? Podpowiadamy, co będzie najlepsze przy budowie domu jednorodzinnego.

Czytaj dalej

Czujnik ruchu: jak działa i czy warto go zainstalować w domu?

W systemach oświetleniowych i alarmowych wykorzystywane są czujniki ruchu, które inicjują odpowiednią akcję w przypadku wykryciu ruchu. Sprawdźmy, jakie są rodzaje takich czujników, gdzie i czy warto je instalować w swoim domu lub firmie?

Czytaj dalej

Budowa domu – formalności krok po kroku

Zanim na placu budowy na twojej działce wbita zostanie pierwsza łopata, musisz dopełnić wielu formalności, by działania te były całkowicie legalne. Jak zacząć budowę domu? Przedstawiamy proces inwestycyjny krok po kroku.

Czytaj dalej

Bezpieczny dom – jak zwiększyć bezpieczeństwo w naszym domu?

Dom powinien być naszym azylem, bezpieczną przystanią, chroniącą przed zagrożeniami. Tymczasem nawet w nim grozi nam wiele niebezpieczeństw. Ze statystyk wynika, że 78 proc. interwencji podejmowanych przez zespoły ratownictwa medycznego w 2022 roku dotyczyło wypadków w domu. Co nam tam grozi, skoro zasadniczo powinniśmy czuć się tam swobodnie i bezpiecznie?

Czytaj dalej

Automatyka domowa w Smart Home – w jaki system warto zainwestować i właściwie czym jest inteligentny dom?

Wygodne rozwiązania domowe zawsze są godne uwagi. Jeśli chcesz, aby bramy wjazdowa i garażowa otwierały się po naciśnięciu pilota, zależy ci na komforcie korzystania z automatycznego oświetlenia wnętrza domu i ogrodu przy użyciu detektorów ruchu, zastanów się nad wdrożeniem u siebie systemu automatyki domu. Na czym polega i w jakie jego elementy warto zainwestować?

Czytaj dalej

Zabezpieczenie kredytu – co może stanowić takie zabezpieczenie?

Zastanawiasz się nad kredytem hipotecznym? Pamiętaj, że dzięki wprowadzonej w kwietniu 2015 roku przez Komisję Nadzoru Finansowego tzw. rekomendacji U, która została znowelizowana w 2023 roku, banki nie mogą wymagać, abyśmy w pakiecie z kredytem zakupili u nich obowiązkowe ubezpieczenie. Muszą też zapewniać takie same polisy dla różnych kategorii zobowiązań, jak kredyty hipoteczne czy konsumpcyjne. Dla niektórych to korzystne. Czym jest zabezpieczenie kredytu i co może je stanowić?

Czytaj dalej

Kredyt czy wynajem? Sprawdź, co się bardziej opłaca!

Za wynajem dwupokojowego mieszkania w centrum płacisz tyle, ile wynosi rata znajomego, który kupił podobnej wielkości mieszkanie na kredyt? Zastanawiasz się, co Ci się bardziej opłaca i które rozwiązanie jest bardziej przyszłościowe? Kredyt czy wynajem – oto 4 kwestie, które warto wziąć pod uwagę.

Czytaj dalej

Wykończenie mieszkania – ile kosztuje, co warto wiedzieć

Zakup pierwszego mieszkania to duży i ważny krok w życiu. Jest początkiem samodzielności i wiąże się z wieloma rewolucjami. Coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania bądź domu w stanie deweloperskim. Pozwala to na jego samodzielne wykończenie i ingerencję nawet w najmniejszy szczegół. Ile kosztuje wykończenie mieszkania? Co warto wiedzieć?

Czytaj dalej

Przepięcie prądu – co to jest, czym może grozić przepięcie elektryczne w mieszkaniu? Kiedy można otrzymać odszkodowanie?

Podczas burzy powinniśmy dbać o nasze bezpieczeństwo. Rzadko jednak zapewniamy ochronę sprzętom elektrycznym, znajdującym się w domu. Przepięcie prądu może doprowadzić do ich uszkodzenia. Czym jest wspomniane przepięcie, co powoduje i jak chronić przed uszkodzeniem sprzęt elektroniczny?

Czytaj dalej

Warunki uzyskania kredytu hipotecznego

Na pewnym etapie życia każdy z nas marzy o własnych czterech kątach, które dają poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Jednak tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania za zaoszczędzony kapitał. Większość osób zaciąga w tym celu kredyt hipoteczny, który jest poważnym zobowiązaniem finansowym. Wielu Polaków zastanawia się, jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt hipoteczny? Jak zdobyć mieszkanie marzeń? Sprawdźmy!

Czytaj dalej

Ile kosztuje budowa domu? Przybliżone koszty budowy

Niejeden z nas marzy o własnym domu z ogrodem. Niewiele osób jednak decyduje się na wylanie fundamentów. Ile kosztuje budowa domu? Przyjmuje się, że koszt metra kwadratowego powierzchni użytkowej wynosi 5 tys. zł. Cena budowy domu zależy jednak od kilku czynników. Jakich?

Czytaj dalej
Para siedząca w swoim mieszkaniu

Dom czy mieszkanie - co będzie dla nas lepszym rozwiązaniem?

Większa przestrzeń i swoboda życiowa kontra wygoda i brak większych zobowiązań dotyczących utrzymania technicznego budynku – tak przedstawiają się zalety dotyczące mieszkania w domu jednorodzinnym oraz w bloku. Sprawdźmy, co i dlaczego będzie dla nas lepszym rozwiązaniem?

Czytaj dalej
garaż przy domu

Ubezpieczenie garażu – przed czym chroni i ile kosztuje ubezpieczenie garażu?

Pomieszczenie przynależne przypisane jest do nieruchomości (mieszkania lub domu jednorodzinnego) jako jej część składowa. Zwykle służy do przechowywania mienia ruchomego, np. rowerów, sprzętu ogrodniczego czy narzędzi. Ponieważ w pomieszczeniach przynależnych spędzamy mniej czasu niż w innych, stanowią one łatwiejszy cel dla złodzieja, są również bardziej narażone na pożar czy zalanie. Dlatego istotne jest wykupienie odpowiednich rozszerzeń do polisy mieszkaniowej, które obejmują je ochroną.

Czytaj dalej
Ubezpieczenie najemcy nieruchomości — czy każdy najemca musi mieć OC w życiu prywatnym

Ubezpieczenie najemcy nieruchomości — czy każdy najemca musi mieć OC w życiu prywatnym?

Według oficjalnych danych popyt na wynajem mieszkań stanowi około 22% zapotrzebowania na rynku nieruchomości. To źródło dochodu dla właściciela lokalu, jednak warto się odpowiednio zabezpieczyć, aby wyeliminować ryzyko poniesienia strat, zwłaszcza gdy wynajmujemy w pełni urządzone mieszkanie. Jak zalecają specjaliści, rozsądnie jest wykupić dwa ubezpieczenia dla jednej nieruchomości — oprócz standardowego ubezpieczenia mieszkania przez właściciela, warto zdecydować się na OC najemcy. Ta druga…

Czytaj dalej
domek letniskowy

Ubezpieczenie domku letniskowego – cena, zakres

Poza ubezpieczeniem mieszkania lub domu bardzo często decydujemy się na rozszerzenie polisy o inne obiekty będące w naszym posiadaniu. Ochronie może podlegać również altana na działce czy domki wypoczynkowe, przy czym to właśnie te drugie bywają najbardziej narażone na szkody. Zobacz, na czym polega ubezpieczenie domku letniskowego, jakie elementy uwzględnia, a co wyklucza się przy odszkodowaniu z tytułu ubezpieczonego obiektu?

Czytaj dalej

Ruchomości domowe – co wchodzi w ich skład?

Polisy mogą obejmować tylko elementy stałe mieszkania, ale także wybrane ruchomości domowe znajdujące się w danej nieruchomości objętej ubezpieczeniem. Pakiet z większymi możliwościami wiąże się także z wyższą ceną, jednak ubezpieczenie ruchomości domowych jest trafnym wyborem. Zobacz, czym są takie przedmioty i na czym polega ubezpieczenie mienia ruchomego.

Czytaj dalej

Ubezpieczenie mienia od wszystkich ryzyk — co obejmuje?

Ubezpieczenie mienia to dodatkowe zabezpieczenie dla osoby prywatnej lub firmy. Polisa może dotyczyć domu, mieszkania lub lokalu użytkowego, a także innych dóbr materialnych wchodzących w skład nieruchomości. Zakres zależy natomiast od umowy. Zobacz, od jakich zdarzeń możesz ubezpieczyć swój majątek!

Czytaj dalej
ochrona domu

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania czy ubezpieczenie domu – przybliżamy koszty polisy. Co wpływa na cenę ubezpieczenia?

Koszt ubezpieczenia mieszkania zależy od wielu różnych czynników, dlatego składki wahają się od 60 zł do ponad 1000 zł rocznie. Zatem na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?”, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Należy wziąć pod uwagę takie okoliczności, jak wartość nieruchomości, zakres ochrony czy lokalizacja. W poniższym artykule przybliżamy koszty ubezpieczenia mieszkania.

Czytaj dalej
zalane mieszkanie

Zalanie mieszkania – co robić, gdy sąsiad zalał Twoje mieszkanie? Gdzie zgłosić szkodę i jak uzyskać odszkodowanie?

Zalanie mieszkania przez sąsiada mieszkającego na wyższej kondygnacji to częste zdarzenie, które może wyrządzić wiele szkód. W rzeczywistości jednak wina nie zawsze spoczywa na tej osobie, ponieważ przyczyną usterki mogą być błędy instalacyjne. Wówczas zalanie mieszkania może wynikać z winy spółdzielni. Niejednokrotnie do takich zdarzeń dochodzi także przez awarię sprzętów domowych. Zobacz, co zrobić w takiej sytuacji i jak przebiega procedura uzyskania odszkodowania po zalaniu mieszkania.

Czytaj dalej
dokumenty do podpisu

Czym jest wartość odtworzeniowa nieruchomości? Czym różni się od wartości rynkowej i rzeczywistej?

O tym, jak duże odszkodowanie możemy otrzymać, decyduje wartość mienia objętego ochroną, czyli domu, mieszkania i wyposażenia. Ich wycena nie jest zawsze taka sama, gdyż może odbywać się w oparciu o różne podstawy szacowania wartości: odtworzeniowej, rzeczywistej lub rzadziej - rynkowej. Czym się różnią i która jest dla nas najbardziej korzystna?

Czytaj dalej

FLEXA – zakres ubezpieczenia nieruchomości. Co oznacza?

FLEXA to skrót z języka angielskiego utworzony od słów: Fire, Lightning, EXplosion, Aircraft crash landing, który oznacza podstawową wersję ubezpieczenia nieruchomości z zakresem ograniczonym do kilku ryzyk. Dla kogo jest przeznaczona taka ochrona ubezpieczeniowa? Czy warto się na nią zdecydować?

Czytaj dalej
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę