UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt hipoteczny - jak działa ubezpieczenie nieruchomości do kredytu?

Podstawowym zabezpieczeniem spłaty kredytu hipotecznego dla banku jest wpis hipoteki na jego rzecz do księgi wieczystej nieruchomości. Stosowane są jednak i inne zabezpieczenia kredytu, m.in. polisy ubezpieczeniowe. Ubezpieczenie mieszkania to jeden z częstych wymogów otrzymania kredytu hipotecznego. Taka polisa to zabezpieczenie zarówno dla kupującego nieruchomość, jak i dla banku, który ten zakup finansuje.

para w mieszkaniu

CO OBEJMUJE UBEZPIECZENIE MIESZKANIA POD KREDYT HIPOTECZNY?

Jednym z częstych warunków otrzymania kredytu hipotecznego jest ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank, czyli przeniesieniem praw do odszkodowania na kredytodawcę. Taka polisa obejmuje ubezpieczenie murów od ognia i innych zdarzeń losowych, w tym od powodzi i pożaru. Obliczając składkę na ubezpieczenie mieszkania w dedykowanym kalkulatorze, możesz wybrać opcję „tylko pod kredyt”, a aplikacja automatycznie dobierze odpowiedni zakres ochrony. W najprostszej postaci ubezpieczenie mieszkania lub domu do kredytu obejmuje jedynie ochronę przed zdarzeniami losowymi, a zakres dotyczy murów i elementów stałych nieruchomości. Jednak polisę można rozbudować i w ramach ubezpieczenia zapewnić ochronę ruchomościom w mieszkaniu czy kupić OC w życiu prywatnym. 

UBEZPIECZENIE MIESZKANIA Z CESJĄ NA BANK – KOMU PRZYSŁUGUJE ODSZKODOWANIE?

Cesja z umowy ubezpieczenia nieruchomości do kredytu hipotecznego sprawia, że w przypadku ewentualnej szkody to bank, a nie właściciel lokalu, będzie uprawniony do otrzymania odszkodowania. Jednak w praktyce rozwiązanie tej kwestii wygląda różnie. Jeżeli klient nie zalega z ratami, zwykle instytucja zgadza się, żeby to on otrzymał odszkodowanie, umożliwiając mu w ten sposób naprawienie zaistniałej szkody. Niekiedy już na etapie umowy zostaje określona wysokość kwoty, do której ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie bezpośrednio właścicielowi lokum. Jeśli natomiast zniszczeniu ulegnie mieszkanie już w większości spłacone, bank otrzyma od ubezpieczyciela tylko brakującą kwotę – reszta trafi do kredytobiorcy.

ILE ZAPŁACISZ ZA UBEZPIECZENIE MIESZKANIA DO KREDYTU?

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania pod kredyt? Składka zależy m.in. od sumy ubezpieczenia (czyli wskazanej maksymalnej wartości ubezpieczanego mienia), a ta powinna być co najmniej równa kwocie zaciągniętego kredytu i korespondować z wartością nieruchomości. Najprostszym i najszybszym sposobem na sprawdzenie ceny jest skorzystanie z dedykowanego kalkulatora składki na stronie ubezpieczyciela.

CZY UBEZPIECZENIE NIERUCHOMOŚCI - CZY OCHRONA MURÓW WYSTARCZY?

Proste i tanie ubezpieczenie do kredytu hipotecznego swojej nieruchomości będzie wystarczające, ale  dla własnego spokoju warto rozważyć szerszy zakres ochrony w ramach ubezpieczenia mienia. Polisa mieszkaniowa może obejmować także stałe elementy nieruchomości oraz jej wyposażenie – nie tylko od ognia i zdarzeń losowych, ale również np. kradzieży z włamaniem.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Marcin Błaszczak - autor artykułu to Specjalista ds. Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Marcin Błaszczak
Specjalista ds. Rozwoju Produktów i Procesów w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 12 lat związany jest z rynkiem ubezpieczeń. Początki swojego doświadczenia zdobywał w Liberty Ubezpieczenia na początku jako Konsultant ds. Ubezpieczeń, później na stanowisku Młodszego Specjalisty ds. Indywidualnej Oceny Ryzyka, następnie w AXA Ubezpieczenia TUiR S.A pracował na stanowisku Starszego Specjalisty ds. Indywidualnej Oceny Ryzyka, by od 2020 roku objąć stanowisko Specjalisty ds. Rozwoju Produktów i Procesów. Od kwietnia 2021 lat kontynuuje pracę na tym stanowisku w UNIQA TU S.A. 

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Zabezpieczenie kredytu – co może stanowić takie zabezpieczenie?

Zastanawiasz się nad kredytem hipotecznym? Pamiętaj, że dzięki wprowadzonej w kwietniu 2015 roku przez Komisję Nadzoru Finansowego tzw. rekomendacji U, która została znowelizowana w 2023 roku, banki nie mogą wymagać, abyśmy w pakiecie z kredytem zakupili u nich obowiązkowe ubezpieczenie. Muszą też zapewniać takie same polisy dla różnych kategorii zobowiązań, jak kredyty hipoteczne czy konsumpcyjne. Dla niektórych to korzystne. Czym jest zabezpieczenie kredytu i co może je stanowić?

Czytaj dalej
przekazanie kluczy do mieszkania

Cesja kredytu hipotecznego – jak jest uregulowane prawnie przeniesieniu kredytu hipotecznego na inną osobę?

Cesja kredytu hipotecznego to dobrowolne przeniesienie zobowiązań wynikających z pożyczki na inną osobę. Cesję najczęściej podpisują małżonkowie po rozwodzie, jednak również bank musi wyrazić na to zgodę. Innym rodzajem cesji jest przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość. Zobacz, czym jest cesja kredytu hipotecznego oraz jak to zagadnienie uregulowane jest prawnie.

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę