Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt hipoteczny

Ubezpieczenie mieszkania to jeden z częstych wymogów otrzymania kredytu hipotecznego. Taka polisa to zabezpieczenie zarówno dla kupującego nieruchomość, jak i dla banku, który ten zakup finansuje.

para w mieszkaniu

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania pod kredyt?

Jednym z częstych warunków otrzymania kredytu hipotecznego jest ubezpieczenie mieszkania z cesją, czyli przeniesieniem praw do odszkodowania na bank. Taka polisa obejmuje ubezpieczenie murów od ognia i innych zdarzeń losowych, w tym od powodzi i pożaru. Obliczając składkę na ubezpieczenie mieszkania w dedykowanym kalkulatorze, możesz wybrać opcję „tylko pod kredyt”, a aplikacja automatycznie dobierze odpowiedni zakres ochrony.
 

Ubezpieczenie mieszkania z cesją – komu przysługuje odszkodowanie?

Cesja z ubezpieczenia mieszkania sprawia, że w przypadku ewentualnej szkody to bank, a nie właściciel lokalu, będzie uprawniony do otrzymania odszkodowania. Jednak w praktyce rozwiązanie tej kwestii wygląda różnie. Jeżeli klient nie zalega z ratami kredytu, zwykle bank zgadza się, żeby to on otrzymał odszkodowanie, umożliwiając mu w ten sposób naprawienie zaistniałej szkody. Niekiedy już na etapie umowy zostaje określona wysokość kwoty, do której ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie bezpośrednio właścicielowi lokum. Jeśli natomiast zniszczeniu ulegnie mieszkanie już w większości spłacone, bank otrzyma od ubezpieczyciela tylko brakującą kwotę – reszta trafi do kredytobiorcy.

Ile zapłacisz za ubezpieczenie mieszkania pod kredyt?

Składka na ubezpieczenie mieszkania będzie zależała m.in. od sumy ubezpieczenia (czyli wskazanej maksymalnej wartości ubezpieczanego mienia), a ta powinna być co najmniej równa kwocie zaciągniętego kredytu. Najprostszym i najszybszym sposobem na poznanie ceny ubezpieczenia mieszkania jest skorzystanie z dedykowanego kalkulatora składki na stronie ubezpieczyciela lub internetowej porównywarki ubezpieczeń.

Czy ubezpieczenie murów wystarczy?

Do otrzymania kredytu – tak, jednak dla własnego spokoju warto rozważyć szerszy zakres ochrony. Ubezpieczenie mieszkania może obejmować także stałe elementy nieruchomości oraz jej wyposażenie – nie tylko od ognia i zdarzeń losowych, ale również np. kradzieży z włamaniem.

15% zniżki
Ubezpiecz dom lub mieszkanie
Oblicz składkęKup ubezpieczenie u agenta