UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie
domu i mieszkania

Już od 74 /rok!

15% zniżki
Nieruchomości
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt hipoteczny

Ubezpieczenie mieszkania to jeden z częstych wymogów otrzymania kredytu hipotecznego. Taka polisa to zabezpieczenie zarówno dla kupującego nieruchomość, jak i dla banku, który ten zakup finansuje.

para w mieszkaniu

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania pod kredyt?

Jednym z częstych warunków otrzymania kredytu hipotecznego jest ubezpieczenie mieszkania z cesją, czyli przeniesieniem praw do odszkodowania na bank. Taka polisa obejmuje ubezpieczenie murów od ognia i innych zdarzeń losowych, w tym od powodzi i pożaru. Obliczając składkę na ubezpieczenie mieszkania w dedykowanym kalkulatorze, możesz wybrać opcję „tylko pod kredyt”, a aplikacja automatycznie dobierze odpowiedni zakres ochrony.

Ubezpieczenie mieszkania z cesją – komu przysługuje odszkodowanie?

Cesja z ubezpieczenia mieszkania sprawia, że w przypadku ewentualnej szkody to bank, a nie właściciel lokalu, będzie uprawniony do otrzymania odszkodowania. Jednak w praktyce rozwiązanie tej kwestii wygląda różnie. Jeżeli klient nie zalega z ratami kredytu, zwykle bank zgadza się, żeby to on otrzymał odszkodowanie, umożliwiając mu w ten sposób naprawienie zaistniałej szkody. Niekiedy już na etapie umowy zostaje określona wysokość kwoty, do której ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie bezpośrednio właścicielowi lokum. Jeśli natomiast zniszczeniu ulegnie mieszkanie już w większości spłacone, bank otrzyma od ubezpieczyciela tylko brakującą kwotę – reszta trafi do kredytobiorcy.

Ile zapłacisz za ubezpieczenie mieszkania pod kredyt?

Składka na ubezpieczenie mieszkania będzie zależała m.in. od sumy ubezpieczenia (czyli wskazanej maksymalnej wartości ubezpieczanego mienia), a ta powinna być co najmniej równa kwocie zaciągniętego kredytu. Najprostszym i najszybszym sposobem na poznanie ceny ubezpieczenia mieszkania jest skorzystanie z dedykowanego kalkulatora składki na stronie ubezpieczyciela lub internetowej porównywarki ubezpieczeń.

Czy ubezpieczenie murów wystarczy?

Do otrzymania kredytu – tak, jednak dla własnego spokoju warto rozważyć szerszy zakres ochrony. Ubezpieczenie mieszkania może obejmować także stałe elementy nieruchomości oraz jej wyposażenie – nie tylko od ognia i zdarzeń losowych, ale również np. kradzieży z włamaniem.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Marcin Błaszczak - autor artykułu to Specjalista ds. Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Marcin Błaszczak
Specjalista ds. Rozwoju Produktów i Procesów w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 12 lat związany jest z rynkiem ubezpieczeń. Początki swojego doświadczenia zdobywał w Liberty Ubezpieczenia na początku jako Konsultant ds. Ubezpieczeń, później na stanowisku Młodszego Specjalisty ds. Indywidualnej Oceny Ryzyka, następnie w AXA Ubezpieczenia TUiR S.A pracował na stanowisku Starszego Specjalisty ds. Indywidualnej Oceny Ryzyka, by od 2020 roku objąć stanowisko Specjalisty ds. Rozwoju Produktów i Procesów. Od kwietnia 2021 lat kontynuuje pracę na tym stanowisku w UNIQA TU S.A. 

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Zastanawiasz się nad kredytem hipotecznym? Pamiętaj, że dzięki wprowadzonej w kwietniu 2015 roku przez Komisję Nadzoru Finansowego tzw. rekomendacji U, banki nie mogą już wymagać, abyśmy w pakiecie z kredytem zakupili u nich obowiązkowe ubezpieczenie. Dla niektórych kredytobiorców jest to jednak korzystna opcja. Czym jest zabezpieczenie kredytu i kiedy warto się nad nim zastanowić?

przekazanie kluczy do mieszkania

Cesja kredytu hipotecznego to dobrowolne przeniesienie zobowiązań wynikających z posiadanej pożyczki na inną osobę. Cesję najczęściej podpisują małżonkowie po rozwodzie, jednak również bank musi wyrazić na to zgodę. Innym rodzajem cesji jest przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość. Zobacz, czym jest cesja kredytu hipotecznego oraz jak to zagadnienie uregulowane jest w kwestii prawnej.

PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę