UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Włamanie do piwnicy pod Twoją nieobecność? Ubezpieczenie piwnicy w bloku. Jak zgłosić szkodę ubezpieczycielowi?

Wyjeżdżając na wyprawę, która z założenia ma potrwać około roku, postanowiliśmy dobrze ubezpieczyć nasze mieszkanie – od wszelkich ryzyk, również od kradzieży i włamania. Zrobiliśmy spis rzeczy i oszacowaliśmy ich wartość – nieruchomości domowe, czyli to, co jest przytwierdzone na stałe (np. kafelki czy zabudowa łazienkowa), mury po remoncie, który robiliśmy jakiś czas temu, oraz ruchomości, czyli meble i przedmioty codziennego użytku, elektronika, oczywiście rowery i inne tego typu przedmioty. Ubezpieczyliśmy również piwnicę, którą wyceniliśmy tylko mniej więcej, bo trzymaliśmy tam raczej rzeczy niepotrzebne na co dzień. Zawarliśmy polisę, czas mijał, a my do piwnicy znosiliśmy różne rzeczy, np. części rowerowe.

BYŁO WŁAMANIE - CO ZROBIĆ I GDZIE ZGŁOSIĆ SZKODY W PIWNICY?

W końcu wyjechaliśmy. Przejechaliśmy Bałkany, Włochy i dotarliśmy do Rzymu. Z okazji świąt odwiedzili nas rodzice. Spędziliśmy z nimi udanego Sylwestra, a kilka dni później odebraliśmy telefon z Polski i dowiedzieliśmy się, że były włamania do piwnic w naszym bloku. Między innymi do naszej. Nic w niej nie zostało...

Początkowo zamarliśmy, ale zaraz zaczęły mnożyć się pytania. Jak złodzieje dostali się do piwnic? Czy zabrali wszystko? Czy może coś zostało? Co? Weszli oknem czy drzwiami? Czy wspólnota mieszkaniowa zgłosiła szkodę na policję? Sąsiadka, którą też okradli, starsza pani, bała się po tym zdarzeniu schodzić do piwnic, więc nawet nie przyjrzała się, czego jej brakuje, tylko stwierdziła, że zajmie się tym jej syn, który też musi wrócić z zagranicy.

ZDALNE OGLĘDZINY SZKODY OBEJMUJĄCE PIWNICĘ

Kilka dni po otrzymaniu wiadomości o włamaniu nasi goście wracali do domu i mój tata mógł zająć się oględzinami. Niestety wrócił z Rzymu chory, dlatego poprosiliśmy moją mamę i siostrę o pomoc. Dzięki wideorozmowie oraz zdjęciom mogliśmy ocenić rozmiar strat.

Okazało się, że drzwi prowadzące do poszczególnych okradzionych komórek zostały zdjęte z zawiasów, ale główne drzwi były nietknięte. Czy ktoś miał klucz czy może ktoś ich po prostu nie zamknął i ktoś inny to wykorzystał? I kiedy to się stało? Przypuszczamy, że złodziejom sprzyjał hałas w noc sylwestrową, wtedy łatwo przeprowadzić taką akcję. Swoją drogą nieźle się obłowili… w piwnicy sąsiadki była zawartość drugiego mieszkania… Ciekawe było również to, że okienka piwniczne nie zostały uszkodzone, ale były zasłonięte pudełkami, tak aby nie było widać z zewnątrz, co dzieje się w środku.

UBEZPIECZENIE ROWERU OD KRADZIEŻY Z PIWNICY I ROZBUDOWA POD KĄTEM UBEZPIECZENIA

Skradziono nam bardzo wiele rzeczy, w tym dwa olbrzymie i ciężkie pudła z porcelaną po babci. Ale przede wszystkim dwa rowery, dużo części rowerowych i narzędzi. W zasadzie wszystko, co było metalowe. Pewnie poszło to na złom… Nie ukradli za to drogich opon rowerowych i sprzętu wspinaczkowego, prawdopodobnie więc byli to amatorzy. To co zostało i miało jakąś wartość, moja mama i siostra przeniosły do mieszkania.

ZGŁOSZENIE NA POLICJĘ I DO UBEZPIECZYCIELA Z UBEZPIECZENIA PIWNICY

Wkrótce okazało się, że wspólnota mieszkaniowa nie zgłosiła zdarzenia na policję. Zdziwiło nas to. Zaczęliśmy drążyć. Z pomocą przyszedł tata, bo niestety z policją nie da się załatwiać spraw zdalnie. Panowie przyszli, obejrzeli miejsce zdarzenia, spisali zeznania taty i prawdopodobnie będą go jeszcze wzywać na jakieś rozmowy.

Po policji przyszedł czas, aby złożyć zawiadomienie do ubezpieczyciela. Spisaliśmy listę rzeczy, które skradli nam z piwnicy, wyceniliśmy je, czyli określiliśmy za ile można obecnie kupić taki sam lub analogiczny sprzęt. Wartość, która nam wyszła na szczęście mieściła się w limicie na ubezpieczenie piwnicy. Niestety nie na wszystkie przedmioty mieliśmy paragony lub zdjęcia dokumentujące nasze prawo do nich, dlatego liczyliśmy się z tym, że niecałe roszczenie zostanie uznane.

ZDALNE ZGŁOSZENIE SZKODY Z UBEZPIECZENIA PIWNICY W BLOKU

Na szczęście mogliśmy, będąc za granicą, zgłosić szkodę online. Za pomocą formularza na stronie internetowej opisaliśmy co się stało, załączyliśmy dokumenty i przekazaliśmy wszystkie niezbędne informacje. Co więcej, możliwe było wskazanie pełnomocnika, który na miejscu będzie naszym przedstawicielem w kontaktach z likwidatorem szkody. W ciągu trzech dni otrzymaliśmy telefon od ubezpieczyciela, który skontaktował się również z tatą i umówił się na kolejny dzień na oględziny.

W dalszej kolejności mieliśmy umówione spotkanie z fachowcem, który wstawił nowe drzwi do piwnicy. W związku z tym, że zostały uszkodzone podczas włamania, także za ich naprawę ubezpieczyciel zdecydował się pokryć koszty. My musieliśmy tylko przedstawić fakturę, by finalnie otrzymać odszkodowanie za utracony sprzęt sportowy i inne rzeczy, jakie zgłosiliśmy do towarzystwa.

PRZYZNANIE ODSZKODOWANIA

Mniej więcej trzy dni po wysłaniu faktur przyznano nam odszkodowanie. Rzeczywiście nie w całkowitej kwocie, ale też nie zostaliśmy pokrzywdzeni. Dzięki tym pieniądzom będziemy mogli odkupić skradziony sprzęt.

DOBRA POLISA TO SZCZĘŚCIE W NIESZCZĘŚCIU - JAK CHRONIĆ PIWNICĘ? UBEZPIECZENIE MIESZKANIA OBEJMUJĄCE PIWNICĘ

Cała ta sytuacja była dla nas bardzo stresująca. Musiało minąć kilka dni, żebyśmy ochłonęli. Nikomu nie życzę żadnego nieszczęśliwego zdarzenia losowego, ale szczęście w nieszczęściu to mieć dobrą polisę ubezpieczenia mieszkania czy ubezpieczenia domu. Dzięki niej otrzymaliśmy właściwą i szybką pomoc oraz zwrot pieniędzy za przedmioty, które uległy zniszczeniu lub zostały skradzione. Warto też podkreślić, że cały proces przebiegł zdalnie, bez zbędnego niepokojenia taty (potrzebny był tylko przy oględzinach miejsca zdarzenia) − kontaktowaliśmy się z ubezpieczycielem telefonicznie i mailowo. Wszystko przebiegło bardzo sprawnie i w miłej atmosferze. Jesteśmy naprawdę zadowoleni.

Warto chronić się przed kosztami kradzieży przechowywanych w piwnicy lub w innych pomieszczeniach przynależnych rzeczy. Jeśli kupujemy ubezpieczenie domu lub mieszkania, należy sprawdzić, co obejmuje? Wszystkie najważniejsze kwestie powinny być wskazane w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia), jakie przekazuje klientowi towarzystwo. Należy sprawdzić zakres ochrony, inaczej zakres ubezpieczenia. Co obejmuje? Czy jest to tylko kradzież z włamaniem, czy wypłata odszkodowania będzie również miała miejsce w przypadku zalania piwnicy w wyniku powodzi albo strawienia rzeczy przechowywanych w takim pomieszczeniu przez pożar? To wszystko bardzo ważne kwestie, nie mniej istotne jak wysokość składki, kształtująca koszt ubezpieczenia piwnicy, oczywiście wraz z domem czy mieszkaniem. Warto je dokładnie sprawdzać.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
złodziej próbuje włamać się do mieszkania

Włamanie do mieszkania lub domu – jak się zabezpieczyć? Co zrobić po włamaniu do domu?

Wizyta złodziei w Twoim mieszkaniu może Cię słono kosztować. Włamywacze mogą nie tylko ukraść cenne przedmioty, lecz także doprowadzić do wielu zniszczeń, np. uszkodzenia stolarki czy elementów wykończenia wnętrza. Koszt ich naprawy to niemały wydatek. Jak się zabezpieczyć przed włamaniem? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, co zrobić, aby nie paść ofiarą złodziei.

Czytaj dalej

Jak ubezpieczyć mieszkanie w bloku, czyli spokój na lata. Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku?

Czy zdarzyło Ci się, że zepsuta pralka, zalała lokum sąsiadów z piętra niżej? A może innego rodzaju awaria spowodowała zniszczenia wewnątrz Twojego mieszkania? Nie ma potrzeby dłużej zwlekać i każdego dnia obawiać się o bezpieczeństwo swoich bliskich oraz nadwyrężenie domowego budżetu z powodu niespodziewanych szkód. Jest na to jedno rozwiązanie: ubezpiecz swoje mieszkanie! Wsparcie ze strony towarzystwa zapewni Ci należne odszkodowanie, ale nie tylko. Jeśli wykupisz ubezpieczenie mieszkania z…

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę