UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Przepięcie elektryczne w mieszkaniu — czym jest, jak się chronić? Czy można uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia od przepięcia?

Przepięcia elektryczne w mieszkaniach zdarzają się często. Ich przyczyny mogą być różne, np. uszkodzenie instalacji elektrycznej znajdującej się w nieruchomości, burza lub nagły wzrost napięcia w sieci. Koszt wymiany zniszczonych w wyniku tego urządzeń może nadszarpnąć domowy budżet. Chociaż dokonywanie regularnych przeglądów instalacji jest ważne z perspektywy zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom, to jednak nie zawsze pozwala zabezpieczyć się przed skutkami przepięcia. Sprawdź, jak dbać o domową instalację i jak działa ubezpieczenie od przepięć.

elektryk sprawdzający instalację

CZYM JEST PRZEPIĘCIE ELEKTRYCZNE?

Większość urządzeń elektrycznych, z których na co dzień korzystamy w domach, jest zasilana prądem o stałej mocy wynoszącej 230 V. Niekiedy w sieci dochodzi jednak do nagłego skoku napięcia. Jego przyczyną może być awaria u dostawcy energii, zwarcie w instalacji czy uderzenie pioruna. Krótkotrwały wzrost napięcia jest nazywany właśnie przepięciem elektrycznym.

Warto pamiętać, że drobne wahania napięcia są zjawiskiem naturalnym. Z tego względu większość urządzeń elektrycznych posiada tzw. wytrzymałość udarową wynoszącą ok. 1,5 kV. Jeżeli jednak moc prądu znacząco wzrośnie, istnieje ryzyko, że dojdzie do poważnej awarii urządzenia.

Przepięcia można podzielić na dwie kategorie:

  • wewnętrzne,
  • atmosferyczne.

Źródłem tych pierwszych jest domowa sieć elektryczna. Rodzaje przepięć zaliczanych do tej grupy to:

  • przepięcia łączeniowe, do których dochodzi podczas wyłączania i włączania linii, a także w trakcie automatycznej likwidacji zwarć,
  • przepięcia dorywcze, wynikające z nagłych zmian obciążenia,
  • przepięcia zwarciowe wynikające ze zwarć w instalacji elektrycznej.

Z kolei przepięcia atmosferyczne są efektem wyładowań pioruna.

JAK ROZPOZNAĆ, ŻE DOSZŁO DO PRZEPIĘCIA PRĄDU?

Przepięcia w sieci, które wynika z błędu po stronie dostawcy energii elektrycznej, nie da się przewidzieć. Z ryzykiem skoku napięcia należy natomiast liczyć się podczas burzy z gwałtownymi wyładowaniami. Właśnie dlatego, gdy na niebie pojawią się pioruny, warto wyjąć wtyczki urządzeń elektrycznych z gniazdek. Jak natomiast rozpoznać zwarcie w instalacji elektrycznej w domu? Objawy, które powinny Cię zaniepokoić to:

  • problemy z pracą bezpieczników (wybijanie korków),
  • iskrzenie w gniazdku.

Do zwarcia w instalacji może dojść także wtedy, gdy kable są stare, pozbawione izolacji, a przez to nie są należycie zabezpieczone przed wilgocią.

OCHRONA PRZED PRZEPIĘCIAMI – PRZEGLĄD DOSTĘPNYCH ROZWIĄZAŃ

W wielu przedsiębiorstwach, a także w szpitalach instalowane są specjalne zabezpieczenia przepięciowe, które chronią urządzenia elektryczne przed wzrostem napięcia. Chociaż takie systemy nie należą do najtańszych, to jednak coraz więcej osób decyduje się założyć je w domu. By zabezpieczyć się przed przepięciem, które jest skutkiem wyładowań atmosferycznych, można zdecydować się na montaż tzw. piorunochronu. Tą nazwą określa się instalację zewnętrzną, która znajduje się na dachu budynku wraz z pionowymi zwodami, które pozwalają na uziemienie energii elektrycznej. Innym rozwiązaniem są ochronniki przeciwprzepięciowe i aparaty elektryczne montowane w sieci domowej. Zabezpieczają instalacje elektryczne przed przepięciami, a więc i chronią sprzęt elektroniczny i elektryczny przed zniszczeniem.

Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie takich rozwiązań, jak listwa antyprzepięciowa. Chociaż urządzenie wyglądem przypomina gniazdko lub przedłużacz, to jednak jest wyposażone w wiele zabezpieczeń, pozwalających odciąć zasilanie, gdy zostanie wykryty niebezpieczny skok napięcia. Zaletą tych rozwiązań jest łatwość ich zastosowania - ogranicznik przepięć do gniazdka należy po prostu wpiąć do kontaktu, zaś do niego podłączyć urządzenie elektryczne. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązania nie uchronią sprzętów przed dużym skokiem napięcia. Dlatego najlepiej stosować kilka rozwiązań łącznie, np. ochronniki przeciwprzepięciowe i zabezpieczenia przepięciowe do gniazdka.

ZWARCIE ELEKTRYCZNE W DOMU – KIEDY PRZYSŁUGUJE ODSZKODOWANIE Z UBEZPIECZENIA DOMU I MIESZKANIA?

Jeżeli w wyniku błędu dostawcy prądu w sieci domowej wystąpiło przepięcie, odszkodowanie za zniszczony sprzęt RTV i AGD może zostać wypłacone przez firmę dostarczającą energię. W tym celu należy złożyć wniosek z żądaniem wypłacenia rekompensaty, w którym zostaną opisane straty, do jakich doszło w wyniku przepięcia, np. zniszczony telewizor czy uszkodzenie sprzętu innego rodzaju. Procedura likwidacji szkody przez dostawcę energii jest jednak czasochłonna. Zanim będziesz mógł uzyskać odszkodowanie, dostawca przeprowadzi kontrolę, podczas której sprawdzi, czy w sieci występowały skoki napięcia. Może także przysłać ekspertów, którzy sprawdzą zabezpieczenia instalacji elektrycznej w domu oraz ocenią szkody. Jeżeli dostawca nie uzna swojej winy, najpewniej konieczne będzie wniesienie sprawy do sądu, co jeszcze bardziej wydłuży czas związany z likwidacją szkody. Nic dziwnego, że na skorzystanie z takiej możliwości decyduje się niewiele osób.

ODSZKODOWANIE ZA PRZEPIĘCIA W RAMACH UBEZPIECZENIA NIERUCHOMOŚCI

Rekompensatę za straty powstałe w wyniku przepięcia może wypłacić także towarzystwo, w którym posiadasz ubezpieczenie domu lub mieszkania z odpowiednim rozszerzeniem. Na rynku dostępne są polisy na wypadek ryzyka, jakim jest przepięcie elektryczne. Odszkodowanie zazwyczaj przysługuje niezależnie od tego, czy przyczyną było uderzenie pioruna czy błąd dostawcy energii. Ubezpieczenie od przepięć ma kilka istotnych zalet. Można objąć ochroną nie tylko ruchomości domowe (wolnostojące urządzenia elektryczne), lecz także stałe elementy domu i mieszkania, ogrodzenia czy garażu. Warto pamiętać też o tym, że procedura likwidacji szkody u ubezpieczyciela jest szybsza i mniej skomplikowana niż w przypadku odszkodowania, które ma wypłacić dostawca energii. Możesz więc otrzymać odszkodowanie za zniszczenie danego urządzenia w stosunkowo krótkim czasie, a wypłata z tytułu posiadanego ubezpieczenia pozwoli Ci na zakup nowego sprzętu tej samej klasy.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Marcin Błaszczak - autor artykułu to Specjalista ds. Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Marcin Błaszczak
Specjalista ds. Rozwoju Produktów i Procesów w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 12 lat związany jest z rynkiem ubezpieczeń. Początki swojego doświadczenia zdobywał w Liberty Ubezpieczenia na początku jako Konsultant ds. Ubezpieczeń, później na stanowisku Młodszego Specjalisty ds. Indywidualnej Oceny Ryzyka, następnie w AXA Ubezpieczenia TUiR S.A pracował na stanowisku Starszego Specjalisty ds. Indywidualnej Oceny Ryzyka, by od 2020 roku objąć stanowisko Specjalisty ds. Rozwoju Produktów i Procesów. Od kwietnia 2021 lat kontynuuje pracę na tym stanowisku w UNIQA TU S.A. 

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
gaśnica

Gaśnica do domu – jaką wybrać? Jak zabezpieczyć się na wypadek pożaru? Sprawdź, jaka gaśnica do domu będzie najlepsza

W wyniku pożaru domu czy mieszkania możesz stracić nawet cały swój dobytek. Nieruchomość będzie wymagać generalnego, kosztownego remontu. Warto przygotować się na takie zdarzenie i wybrać odpowiednią gaśnicę. Nie zapominaj również o skorzystaniu z ochrony ubezpieczeniowej, która obejmuje takie ryzyko. Jaką gaśnicę do domu wybrać?

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę