UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Ceny mieszkań w Krakowie – rynek pierwotny i wtórny

Kraków jest drugim pod względem liczby mieszkańców i powierzchni miastem w Polsce. Obecnie mieszka w nim ponad 750 tys. osób, a cała miejscowość zajmuje obszar 327 km2. Kraków uchodzi za jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc do życia w naszym kraju. Na jakie ceny mieszkań w Krakowie muszą być przygotowani inwestorzy? Jak zmieniały się stawki za metr w ostatnich latach?

kraków

Jakość życia w Krakowie

Wiele na temat tego, jak funkcjonuje się w tym mieście, możesz dowiedzieć się z raportu „Katalog wskaźników jakości życia i jakości usług publicznych w Krakowie – wybór”. Wprawdzie informacje pochodzą z 2014 roku, ale jest to obszerne opracowanie, w którym podjęto wiele kwestii wpływających na to, jak ludzie oceniają komfort mieszkania w tym mieście. Jeśli chodzi o ogólne zadowolenie mieszkańców, to:

 • 77 proc. – ma poczucie szczęścia,
 • 67 proc. – jest zadowolonych z sytuacji życiowej,
 • 66 proc. – jest usatysfakcjonowanych poziomem życia.

Natomiast jeśli chodzi o ocenę poszczególnych aspektów swojego funkcjonowania, to w zależności o od dziedziny poziom usatysfakcjonowania mieszkańców wynosi:

 • dzieci – 86 proc.,
 • małżeństwo – 86 proc.,
 • warunki mieszkaniowe – 72 proc.,
 • wykształcenie – 72 proc.,
 • stosunki z najbliższymi w rodzinie – 67 proc.,
 • osiągnięcia życiowe – 66 proc.,
 • stan zdrowia – 64 proc.,
 • sytuacja zawodowa – 61 proc.,
 • sposób spędzania wolnego czasu – 61 proc.,
 • perspektywy na przyszłość – 57 proc.,
 • sytuacja finansowa – 54 proc.

Ciekawe jest również to, z jakiego powodu badani przyjechali do Krakowa. Jak się okazuje najczęstsze przyczyny to:

 • edukacja – 43 proc.,
 • praca – 36 proc.,
 • sprawy rodzinne – 15 proc.,
 • warunki mieszkaniowe – 5 proc.,
 • względy zdrowotne – 2 proc.

Jeśli chodzi o przyczyny zadowolenia z funkcjonalności okolic miejsca zamieszkania, to badani doceniają dostęp do:

 • dóbr konsumpcyjnych – 72 proc.,
 • usług konsumenckich (np. do gastronomii) – 68 proc.,
 • usług miejskich (np. do żłobków) – 64 proc.,
 • komunikacji miejskiej – 77 proc.,
 • punktów rekreacyjnych – 60 proc.,
 • miejsc parkingowych – 53 proc.

Z badania wynika, że średnia powierzchnia mieszkaniowa zajmowana przez gospodarstwo domowe w Rakowie wynosiła 52,6 m2. Średnio na osobę przypadało 28,1 m2, a średnia liczba pokoi w gospodarstwie to 2,5. Jeśli chodzi o zadowolenie z warunków mieszkaniowych to wyniki badania przedstawiają się następująco:

 • 66 proc. respondentów docenia sytuację mieszkaniową,
 • 53 proc. badanych jest zadowolonych z relacji sąsiedzkich.

Ceny mieszkań w Krakowie w poszczególnych dzielnicach

Zanim przejdziemy do tego, jak zmieniały się ceny mieszkań w Krakowie w poszczególnych latach, sprawdźmy, jak w 2020 roku mieszkańcy oceniają Kraków pod kątem kosztów życia i utrzymania nieruchomości w swojej okolicy. Dowiedzieć się tego możesz z „Rankingu Dzielnic Otodom 2020”. Wynika z niego, w której części Krakowa ceny mieszkań nie są wygórowane. Oto dzielnice Krakowa, w których pod tym względem jest najlepiej:

 • Nowa Huta – 2,83,
 • Mistrzejowice – 2,82,
 • Bieńczyce – 2,76.

Najniższy wynik w rankingu uzyskały:

 • Zwierzyniec – 2,08,
 • Stare Miasto – 2,13,
 • Krowodrza – 2,24,
 • Bronowice – 2,37.

Jak powstał ten ranking? Otóż respondenci mieli ustosunkować się do dwóch kwestii, mianowicie „Koszty nabycia i utrzymania nieruchomości w mojej okolicy nie są wygórowane” oraz „Koszty życia w mojej okolicy nie są wygórowane”. Ankietowani przyznawali punkty w skali od 1 do 5, przy czym 1 oznaczało, że badany zupełnie nie zgadza się z danym zdaniem, a 5, że zgadza się w pełni.

Jak zmieniały się ceny mieszkań w Krakowie?

Kraków bez wątpienia należy do najdroższych miast w Polsce pod względem zakupu nieruchomości. O tym, jak zmieniały się tam średnie ceny za metr kwadratowy, możesz dowiedzieć się z raportu przygotowanego w 2020 roku przez portal Bankier.pl. Rosły one dynamicznie od 2006 do 2008 roku, po czym nastąpiła pierwsza fala obniżek. Dokładnie miało to miejsce w 3. kwartale 2008 roku. Wtedy przez 5 kolejnych kwartałów mieliśmy do czynienia z obniżaniem się średniej ceny transakcyjnej za metr kwadratowy na pierwotnym rynku nieruchomości, dokładnie do 6866 zł. Kolejne lata przyniosły spadek o 17 proc., przy czym w jednym kwartale cena rosła, w kolejnym spadała. Natomiast od 2015 roku obserwujemy już wzrost cen mieszkań w Krakowie. Przez 5 lat ta kwota zwiększyła się o 46 proc. Jeśli jednak porównamy stawkę za metr w 1. kwartale 2020 roku w stosunku do 2. kwartału 2008, to okazuje się, że wzrost wyniósł tylko 4,6 proc. Należy brać pod uwagę, że w 2008 roku przeciętne wynagrodzenie równe było 2943,88 zł, a w 2019 już 4918,17 zł. Zatem płace w tym okresie wzrosły zdecydowanie, czego nie można powiedzieć o cenach mieszkań w Krakowie.

Wiesz już, jak zmieniała się sytuacja na pierwotnym rynku nieruchomości. Sprawdźmy również, jak kształtowały się ceny transakcyjne na rynku wtórnym. W 2. kwartale 2007 roku średnia cena za mkw powierzchni mieszkania wynosiła 7309 zł. Następnie doszło do znaczących obniżek, które miały miejsce w latach 2008–2009. W efekcie średnia cena obniżyła się o blisko 20 proc., do poziomu 5975 zł/m2. Do 2. kwartału 2011 roku trwały wzrosty, ale następnie, aż do 2014 roku, mieliśmy do czynienia ze spadkiem stawek, które osiągnęły średnio 5731 zł/m2. Po kolejnej fali wzrostów i spadków cena po dwóch latach była zbliżona – 5750 zł/m2. Od 2014 na rynku wtórnym nieruchomości w Krakowie obserwujemy już  wzrosty. W 2020 roku cena metra kwadratowego mieszkania wynosi 7766 zł. To oznacza, że w stosunku do 2. kwartału 2007 roku stawki podniosły się o ponad 6 proc.

Ile natomiast wynoszą obecnie średnie ceny mieszkań w poszczególnych dzielnicach Krakowa? Najdroższą jest Stare Miasto. Średnio za metr kwadratowy trzeba zapłacić tam 13 400 zł. Nieznacznie tańsze są mieszkania w sąsiedniej dzielnicy – Grzegórzki, gdzie średnia cena za metr kwadratowy to 12 500 zł. Jeszcze na trzech innych dzielnicach stawki przekraczają 10 tys. zł. Są to Zwierzyniec (11 600 zł), Wisła Podgórze (11 600 zł) i Krowodrza (10 200 zł). Jeśli chodzi o najtańsze części miasta, to najniższa średnia cena za metr kwadratowy powierzchni mieszkania obowiązuje w takich rejonach Krakowa jak Mistrzejowice, Bieżanów-Prokocim i Łagiewniki-Borek Fałęcki i wynosi 7900 zł. Stosunkowo niska stawka wynika m.in. z tego, że miejsca te są  oddalone od centrum.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu mieszkania

Jeśli kupujesz nieruchomość, to koniecznie pamiętaj o zakupie odpowiedniego ubezpieczenia. Wybierając ubezpieczenie mieszkania, ochronisz się przed skutkami zdarzeń losowych, m.in. takich jak zalanie czy pożar. Możesz również rozszerzyć ochronę o inne ryzyka, a w tym kradzież z włamaniem czy rabunek. Co istotne, zakres ubezpieczenia możesz dopasować do swoich potrzeb, tak, żeby ochrona obejmowała zdarzenia, na których najbardziej ci zależy.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
łódź

Ceny mieszkań w Łodzi z rynku wtórnego i pierwotnego

Łódź to jedno z największych miast w Polsce, które może pozytywnie zaskoczyć się kosztami życia. Miejscowość słynie z wielu dobrych uczelni, jest ośrodkiem kulturalnym i przemysłowym. Czy jednak to wszystko przekłada się na zadowolenie mieszkańców? Czy ceny mieszkań w Łodzi są przystępne? Jak zmieniało się to miasto w ostatnich latach – zyskuje nowych mieszkańców czy ich traci?

Czytaj dalej
bydgoszcz

Ceny mieszkań w Bydgoszczy – rynek pierwotny i wtórny

Bydgoszcz jest stolicą województwa kujawsko-pomorskiego i znajduje się w pierwszej dziesiątce miast w Polsce pod względem wielkości. Miejscowość posiada port lotniczy, działa w niej wiele uczelni i z roku na rok cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem turystów. Czy warto tam zamieszkać? Czy ceny mieszkań w Bydgoszczy są atrakcyjne? Na jaki wydatek musisz się przygotować, jeśli chcesz kupić nieruchomość z rynku wtórnego lub pierwotnego w tym mieście?

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę