UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie
domu i mieszkania

Już od 74 /rok!

15% zniżki
Nieruchomości
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Ubezpieczenie lokalu użytkowego – ile kosztuje, czy jest obowiązkowe?

Właściciele lokali użytkowych czy ich najemcy najczęściej koncentrują się na swojej działalności, zapominając o ubezpieczeniu. A przecież pożary, zalania czy nieumyślne zniszczenia zdarzają się bardzo często. Ubezpieczenie lokalu użytkowego zapewnia odszkodowanie w razie strat i pozwala na szybkie wznowienie działalności.

Ubezpieczenie lokalu użytkowego – czy polisa jest obowiązkowa?

Ubezpieczenie domu czy też mieszkania, w którym jest prowadzona działalność, nie jest obowiązkowe. Aczkolwiek należy pamiętać, że w lokalu przechowuje się wszystkie niezbędne rzeczy służące do prowadzenia działalności. W przypadku, gdy pomieszczenia użytkowe wraz ze sprzętem zostaną zniszczone przez powódź czy pożar, naprawianie szkód z własnych środków może być niemożliwe. 

Jeśli zakup pomieszczeń użytkowych wiąże się ze wzięciem kredytu hipotecznego, ubezpieczenie lokalu użytkowego może być wymagane przez bank udzielający pożyczki.

Ubezpieczenie lokalu użytkowego – kto kupuje polisę? Najemca czy właściciel?

Tak naprawdę wszystko zależy od umowy najmu. Zdarza się, że właściciele nieruchomości żądają od najemców ubezpieczenia lokalu wraz z polisą OC najemcy. Polisa ma chronić właściciela przed szkodami, jakie mogą zostać wyrządzone w trakcie użytkowania pomieszczeń przez najemcę. Z drugiej strony ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej chroni także firmę. Odszkodowanie wypłacane jest z polisy OC, a nie ze środków przedsiębiorcy. 

Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby obie strony ubezpieczyły lokal osobno w zakresie, który ich interesuje. Często właściciel lokalu ubezpiecza budynek, a najemca mienie. W takim przypadku trzeba pamiętać, aby wszystkie uzgodnienia zostały dokładnie zapisane w umowie najmu.

Ubezpieczenie lokalu użytkowego – co obejmuje?

Zakres ubezpieczenia określamy sami przy zawieraniu umowy. Podstawą jest ubezpieczenie konstrukcji domu czy lokalu od pożaru, zalania i innych wypadków losowych. Ochrona murów obejmuje fundamenty, ściany, dach, a także elementy stałe, takie jak: instalacje gazowe, elektryczne, wodociągowe, armaturę sanitarną, meble robione na wymiar, drzwi czy podłogi – czyli wszystkie rzeczy, których zdemontowanie wymaga specjalistycznych narzędzi. 

Kolejnym ważnym elementem ubezpieczenia jest ochrona wyposażenia. Ubezpieczenie obejmuje elementy stałe lokalu, jak mienie ruchome, ale także te, które znajduje się w pomieszczeniach gospodarczych lub w garażu przynależnym do ubezpieczonego lokalu użytkowego. Polisa pokrywa skutki zdarzeń losowych, takich jak zalanie, pożar, przepięcia elektryczne czy dewastacja. Dodatkowo ochroni również przed kradzieżą z włamaniem, powodzią lub stłuczeniem elementów szklanych. 

Jeśli lokal jest wynajmowany, warto dobrać ubezpieczenie OC najemcy. Ubezpieczenie pokrywa wtedy koszty naprawy szkód przez niego wyrządzonych.

Ubezpieczenie lokalu użytkowego – jaki jest koszt?

Koszt polisy zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest miejscowość, w której znajduje się lokal – wysokość składki będzie inna w Warszawie, a inna w Sandomierzu. Kolejnym elementem wpływającym na koszt jest wartość lokalu, na którą składa się między innymi rok budowy, stan techniczny czy dokładne położenie nieruchomości. Przy wyliczaniu składki bierze się też pod uwagę wielkość lokalu, czy jest to jedno, czy wiele pomieszczeń, gdzie się znajduje (na piętrze czy na parterze) i czy chcemy też ubezpieczyć dodatkowe pomieszczenia, takie jak garaż czy piwnica. Ważny jest też rodzaj prowadzonej działalności oraz sprzęt, jaki stanowi wyposażenie lokalu użytkowego. Diametralnie inne są składki dla lokali, gdzie prowadzony jest gabinet stomatologiczny czy lekarski, oraz dla lokali, w których prowadzona jest działalność produkcyjna. Działalność produkcyjna jest obarczona większym ryzykiem, zatem składki są zdecydowanie wyższe.

Na mniejszą składkę można liczyć w przypadku, gdy lokal posiada dodatkowe zabezpieczenia, takie jak drzwi, okna lub bramy antywłamaniowe i przeciwpożarowe, monitoring czy dozór.

Przy przeglądaniu ofert warto przyjrzeć się polisom oferowanym przez towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym mamy już wykupione inne ubezpieczenie, np. OC. Ubezpieczyciel zwykle oferuje dodatkowe zniżki za dodanie do konta kolejnego produktu. Także posiadane w przeszłości ubezpieczenie mieszkania czy domu, którego okres obowiązywania przebiegł bezszkodowo, może wpłynąć na zmniejszenie składki.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
rodzina w mieszkaniu

Kradzież, zalanie czy pożar mieszkania lub domu mogą przytrafić się każdemu z nas, nawet przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności. Od ich konsekwencji można jednak się ustrzec wykupując ubezpieczenie. Wybór polisy musi być szczególnie dobrze przemyślany, bo w grę często wchodzi ochrona wszystkiego, co posiadamy. Na co zwracać uwagę wybierając ubezpieczenie mieszkania lub domu?

Ubezpieczenia majątkowe to ubezpieczenia mienia i ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Ich posiadanie, w kontekście dbania o przyszłość, jest równie ważne, co zakup ubezpieczeń osobowych dla siebie i swojej rodziny. Posiadając dokumenty potwierdzające wykupienie polisy, mamy pewność, że niezależnie od okoliczności jesteśmy chronieni od skutków nieprzewidzianych wydarzeń. Oczywiście istnieje wiele opcji, na które możemy się zdecydować, w zależności od naszych indywidualnych potrzeb.…

Pojęcie nieruchomości w prawie polskim zostało uregulowane m.in. na mocy art. 46 §1 Kodeksu Cywilnego. Podano w nim definicję nieruchomości, zgodnie z którą stanowi ona część powierzchni ziemskiej, będącej odrębnym przedmiotem własności. Do nieruchomości oprócz gruntów zalicza się także budynki trwale z tym gruntem związane, a także części takich budynków, o ile jednak stanowią odrębny przedmiot własności. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje nieruchomości? W jaki inny sposób można je…

PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę