Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
dom w budowie

Ubezpieczenie domu w budowie – ile kosztuje, co obejmuje takie ubezpieczenie domu jednorodzinnego?

Budowa domu jednorodzinnego jest przedsięwzięciem pociągającym za sobą wysokie koszty. Kolejne etapy inwestycji, począwszy od prac ziemnych, poprzez stan surowy otwarty i zamknięty, aż po wykończenie pod klucz trwać mogą wiele miesięcy, a nawet lata. Na czas realizacji możemy ubezpieczyć swój dobytek przed pewnymi zdarzeniami, wykupując w tym celu ubezpieczenie budowy domu. Ile kosztuje taka ochrona i co właściwie obejmuje?

Czytaj dalej
złodziej próbuje włamać się do mieszkania

Włamanie do mieszkania lub domu – jak się zabezpieczyć? Co zrobić po włamaniu do domu?

Wizyta złodziei w Twoim mieszkaniu może Cię słono kosztować. Włamywacze mogą nie tylko ukraść cenne przedmioty, lecz także doprowadzić do wielu zniszczeń, np. uszkodzenia stolarki czy elementów wykończenia wnętrza. Koszt ich naprawy to niemały wydatek. Jak się zabezpieczyć przed włamaniem? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, co zrobić, aby nie paść ofiarą złodziei.

Czytaj dalej
mężczyzna czyta pismo

Odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia mieszkania lub domu — kiedy możesz nie otrzymać wypłaty pomimo zgłoszenia szkody?

Opłacanie składek ubezpieczeniowych w teorii powinno nam zapewnić wypłatę odszkodowania w razie szkody. W praktyce jednak ani decyzja, ani jego wysokość nie zawsze bywają oczywiste i dodatkowo podlegają wielu obostrzeniom. Na jakich podstawach przyznawane jest odszkodowanie i kiedy możemy go nie otrzymać?

Czytaj dalej

Wartość odtworzeniowa nieruchomości – czym jest wartość odtworzeniowa i czym różni się od wartości rynkowej i rzeczywistej?

Przy ustalaniu ubezpieczenia domu lub mieszkania można posłużyć się różnymi podstawami szacowania wartości - odtworzeniowej, rzeczywistej lub rynkowej. Wyjaśniamy, czym różni się ona od wartości rynkowej czy wartości rzeczywistej domu czy mieszkania.

Czytaj dalej
para w mieszkaniu

Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt hipoteczny - jak działa ubezpieczenie nieruchomości do kredytu?

Podstawowym zabezpieczeniem spłaty kredytu hipotecznego dla banku jest wpis hipoteki na jego rzecz do księgi wieczystej nieruchomości. Stosowane są jednak i inne zabezpieczenia kredytu, m.in. polisy ubezpieczeniowe. Ubezpieczenie mieszkania to jeden z częstych wymogów otrzymania kredytu hipotecznego. Taka polisa to zabezpieczenie zarówno dla kupującego nieruchomość, jak i dla banku, który ten zakup finansuje.

Czytaj dalej
rodzina w mieszkaniu

Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania lub domu?

Kradzież, zalanie czy pożar mieszkania lub domu mogą przytrafić się każdemu, nawet przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności. Od ich konsekwencji można jednak się ustrzec, wykupując ubezpieczenie. Wybór polisy musi być szczególnie dobrze przemyślany, bo w grę często wchodzi ochrona wszystkiego, co posiadamy. Na co zwracać uwagę, wybierając ubezpieczenie mieszkania lub domu?

Czytaj dalej
para w mieszkaniu

Mieszkanie na wynajem – co z ubezpieczeniem?

Wrzesień to wzmożony okres na rynku mieszkaniowym - w tym czasie wielu studentów poszukuje mieszkania do wynajęcia. Wynajem nieruchomości wiąże się jednak z dużym ryzykiem, zarówno dla wynajmujących jak i najemców. Zabezpieczeniem dla obu stron jest nie tylko umowa, ale również ubezpieczenie mieszkania. Kto powinien zadbać o polisę mieszkaniową i w jakim zakresie? – radzi Ilona Tomaszewska, ekspert ubezpieczeniowy.

Czytaj dalej

Włamanie do piwnicy pod Twoją nieobecność? Ubezpieczenie piwnicy w bloku. Jak zgłosić szkodę ubezpieczycielowi?

Wyjeżdżając na wyprawę, która z założenia ma potrwać około roku, postanowiliśmy dobrze ubezpieczyć nasze mieszkanie – od wszelkich ryzyk, również od kradzieży i włamania. Zrobiliśmy spis rzeczy i oszacowaliśmy ich wartość – nieruchomości domowe, czyli to, co jest przytwierdzone na stałe (np. kafelki czy zabudowa łazienkowa), mury po remoncie, który robiliśmy jakiś czas temu, oraz ruchomości, czyli meble i przedmioty codziennego użytku, elektronika, oczywiście rowery i inne tego typu przedmioty.…

Czytaj dalej

Jak zabezpieczyć przed włamaniem mieszkanie na parterze w bloku?

Z policyjnych statystyk wynika, że w pierwszej połowie 2023 roku odnotowano w całym kraju niemal 40 tys. przypadków kradzieży z włamaniem. Co więcej, w co drugim województwie w Polsce takich zdarzeń jest coraz więcej. Jak mieszkanie, by nie było łatwym łupem dla złodziei? Podpowiadamy jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem, zwłaszcza wtedy, gdy jest to lokal na parterze.

Dom stanowi zwykle dobytek życia. Często posiadanie własnego M jest wynikiem wielu wyrzeczeń, kredytu i ciężkiej pracy.…

Czytaj dalej

Jak ubezpieczyć mieszkanie w bloku, czyli spokój na lata. Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku?

Czy zdarzyło Ci się, że zepsuta pralka, zalała lokum sąsiadów z piętra niżej? A może innego rodzaju awaria spowodowała zniszczenia wewnątrz Twojego mieszkania? Nie ma potrzeby dłużej zwlekać i każdego dnia obawiać się o bezpieczeństwo swoich bliskich oraz nadwyrężenie domowego budżetu z powodu niespodziewanych szkód. Jest na to jedno rozwiązanie: ubezpiecz swoje mieszkanie! Wsparcie ze strony towarzystwa zapewni Ci należne odszkodowanie, ale nie tylko. Jeśli wykupisz ubezpieczenie mieszkania z…

Czytaj dalej

Gdzie ubezpieczyć mieszkanie lub dom?

Dom to miejsce, w którym czujemy się bezpiecznie albo przynajmniej powinno tak być. To przystań, o którą większość z nas bardzo długo walczy, jej zakup wspiera kredytem czy wieloletnim zaciskaniem pasa. Raz zakupiona ma nam służyć przez dekady. Dach nad głową to synonim spokoju, idealnego miejsca na ziemi. Ale żeby ten spokój zachować, trzeba chronić dobytek. Aby go nie stracić i móc rozkoszować się poczuciem bezpieczeństwa, powinniśmy wybrać polisę ubezpieczeniową, chroniącą dom czy mieszkanie…

Czytaj dalej

Ubezpieczenie mieszkania od zalania – co obejmuje? Kto i kiedy otrzyma odszkodowanie za zalanie mieszkania lub zalanie domu?

Z roku na rok zwiększa się procent Polaków, którzy kupują ubezpieczenia mieszkania. Jeszcze kilka lat temu z takiej ochrony korzystała połowa Polaków, ale już w 2018 roku Kantar Public informował, że aż 8 na 10 domów jest objętych ochroną. Na polisę decydujemy się m.in. w obawie przed zalaniem mieszkania i innymi zdarzeniami losowymi czy przed kradzieżą z włamaniem.

Czytaj dalej

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – ile kosztuje, na co zwracać uwagę?

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podaje, że przeciętnie za 1 metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej w 2019 roku trzeba było zapłacić około 4,5 tys. zł. Według danych KPF i IRG SGH Polacy w większości finansują inwestycje mieszkaniowe z częściowym udziałem kredytu hipotecznego. W 2016 roku udział gospodarstw domowych planujących sfinansować zakup mieszkania częściowo kredytem wynosił 36,3 proc., w 2017 roku było to 46,8 proc., a już w 2018 roku – 53,1 proc. Podstawowym zabezpieczeniem kredytu…

Czytaj dalej

Zdalne sterowanie oświetleniem – jak działa?

Właściwe doświetlenie pomieszczeń w domu lub mieszkaniu powinno być priorytetem dla domowników. Warto dobrze przemyśleć rozplanowanie punktów oświetleniowych. W domach inteligentnych i nowoczesnych można zainstalować również pełen system zdalnego sterowania światłem. Na czym polega jego działanie?

Czytaj dalej

Zatrucie tlenkiem węgla – objawy. Jak udzielić pierwszej pomocy?

Statystyki Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wskazują, że z powodu zatrucia tlenkiem węgla, nazywanego również czadem, umiera ponad sto osób rocznie – najwięcej w okresie grzewczym, jesienno-zimowym. Blisko dwa tysiące osób ulega podtruciu spowodowanemu tlenkiem węgla. Jak rozpoznać pierwsze objawy zatrucia czadem i jak mu przeciwdziałać?

Czytaj dalej

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia domu lub mieszkania – jak zrezygnować z polisy zawartej z ubezpieczycielem?

Ubezpieczenie nieruchomości zawiera się na czas określony – zwykle na rok, po tym czasie, jeśli polisy nie opłacimy – po prostu wygasa. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy chcemy z niej zrezygnować w trakcie trwania jej ochrony. Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia domu lub mieszkania może być złożone, lecz tylko w określonych sytuacjach przewidzianych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Czytaj dalej

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania – o czym należy pamiętać?

Obecnie często zmieniamy miejsce zamieszkania, przeprowadzamy się ze względu na pracę czy rodzinę. Wiele osób, które wynajmują mieszkania, ma obawy, jak bezpiecznie i zgodnie z prawem rozwiązać umowę. Wypowiedzenie umowy najmu można dokonać w konkretnych przypadkach: po upływie czasu, na jaki umowa została zawarta, po okresie wypowiedzenia, na mocy porozumienia stron bądź ze skutkiem natychmiastowym.

Czytaj dalej

Wynajem mieszkania obcokrajowcowi – o czym pamiętać?

Główny Urząd Statystyczny podaje, że na dzień 31 grudnia 2019 roku w Polsce mieszkało 2 106 101 cudzoziemców. Od 1 marca do 30 kwietnia 2020 roku liczba ta zmniejszyła się o ponad 200 tys. osób. Nadal jednak wielu obcokrajowców mieszka i pracuje w Rzeczypospolitej Polskiej. Na koniec marca 2023 roku według GUS w Polsce było 1,02 mln cudzoziemców wykonujących pracę. W związku z tym duża większość z nich wynajmuje mieszkania. Jak taki wynajem wygląda z perspektywy właściciela nieruchomości?

Czytaj dalej

Wada prawna nieruchomości – czy można się ubezpieczyć? Kiedy zastosowanie ma rękojmia za wady nieruchomości?

Decydując się na zakup domu lub mieszkania, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, trzeba mieć świadomość, że z biegiem czasu mogą ujawnić się pewne wady, które wpłyną na użytkowanie nieruchomości. Jeśli nie były widoczne podczas podpisywania umowy zakupu mieszkania, a sprzedający o nich nie poinformował, kupujący może powołać się na prawo rękojmi. Czym dokładnie jest rękojmia i co obejmuje? Jak działa ubezpieczenie od wad tytułu prawnego i jakie korzyści daje posiadanie takiej polisy?…

Czytaj dalej

Użytkowanie wieczyste a własność – co się zmieniło?

Jeszcze przed 1 stycznia 2019 r. blisko 2,5 mln właścicieli mieszkań nie posiadało prawa własności do gruntu, na którym te mieszkania się znajdowały. Znowelizowana w 2018 r. ustawa o użytkowaniu wieczystym nieruchomości wprowadziła istotne zmiany. Wraz z nastaniem 2019 r. użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe stali się ich właścicielami. Jakie są najważniejsze konsekwencje ostatnich zmian w prawie?

Czytaj dalej

Umowa przedwstępna kupna mieszkania – co powinno się w niej znaleźć?

Zakup mieszkania czy domu to poważna inwestycja. Drogę od wyboru nieruchomości do podpisania aktu notarialnego nierzadko poprzedza umowa przedwstępna kupna mieszkania. Aby dokument był ważny, nie musi być sporządzony przez notariusza, natomiast warto wiedzieć, co powinno się w niej znaleźć, by umowa zabezpieczała interesy każdej ze stron.

Czytaj dalej

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – ile kosztuje i jak korzystnie ubezpieczyć mieszkanie na wynajem?

W Polsce nie słabnie popyt na mieszkania na wynajem. Statystyki wskazują, że w 2022 roku z takich lokali korzystało około 12,8 proc. Polaków. Daleko nam jeszcze do europejskiej czołówki krajów z największym odsetkiem osób mieszkających w wynajmowanych mieszkaniach. W państwach Zachodniej Europy taki odsetek wynosi od 20 do 60 proc. Właściciele mieszkań na wynajem powinni pamiętać o ochronie ubezpieczeniowej. Czy dostępne jest ubezpieczenie wynajmowanego lokalu?

Czytaj dalej

Ubezpieczenie telewizora – czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie?

Sklepy z asortymentem RTV i AGD podają, że w Polsce co roku sprzedaje się 2,1 mln telewizorów. Statystycznie co 7 lat wymieniamy to urządzenie na nowe, a powodem tego może być m.in. usterka techniczna lub fizyczna. Zamiast kupować nowy sprzęt, można go naprawić, ale wymiana np. matrycy jest kosztowna. Warto korzystać z gwarancji, np. w przypadku awarii w okresie jej trwania, ale jeśli uszkodzenie telewizora miało miejsce z naszej winy, to producent nie dokona naprawy gwarancyjnej. Kosztów nie…

Czytaj dalej

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego – czym jest, jak działa?

Kiedy bank udziela nam kredytu hipotecznego na zakup domu lub mieszkania, może określić tzw. warunki brzegowe. Zwykle należy do nich m.in. wykup polisy ubezpieczeniowej o określonych parametrach (minimalna kwota ubezpieczenia, jego zakres czy dopuszczalne wyłączenia) przez kredytobiorcę. Taka polisa stanowi zabezpieczenie interesów banku na wypadek, gdyby klient po jakimś czasie przestał spłacać zaciągnięte zobowiązania. Tzw. rekomendacja U, opublikowana przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF)…

Czytaj dalej

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży – na co zwracać uwagę przy wyborze polisy ubezpieczenia domu?

W mieszkaniach często trzymamy gotówkę, cenną biżuterię, drogie sprzęty i inne rzeczy, które mogą paść łupem złodzieja. W wyniku kradzieży możemy stracić przedmioty, które często mają nie tylko wartość materialną, ale również sentymentalną. Warto zrobić wszystko, co w twojej mocy, żeby ograniczyć ryzyko utraty mienia albo przynajmniej zabezpieczyć się przed skutkami finansowymi takiego zdarzenia. Ważnym krokiem jest m.in. zakup ubezpieczenia mieszkania od kradzieży. Jak wybrać taką polisę? Jaką…

Czytaj dalej

Ubezpieczenie lokalu użytkowego – ile kosztuje, czy jest obowiązkowe dla wynajmowanej nieruchomości?

Właściciele lokali użytkowych czy ich najemcy koncentrują się na swojej działalności, często zapominając o ubezpieczeniu. A przecież pożary, zalania czy nieumyślne zniszczenia zdarzają się bardzo często. Ubezpieczenie lokalu użytkowego zapewnia odszkodowanie w razie strat i pozwala na szybkie wznowienie działalności.

Czytaj dalej

Ubezpieczenia majątkowe – rodzaje polis. Co warto o nich wiedzieć?

Ubezpieczenia majątkowe to ubezpieczenia mienia i od odpowiedzialności cywilnej. Ich posiadanie, w kontekście dbania o przyszłość, jest równie ważne, co zakup ubezpieczeń osobowych dla siebie i swojej rodziny. Mając dokumenty potwierdzające posiadanie polisy, mamy pewność, że jesteśmy chronieni od skutków finansowych różnych wydarzeń. Oczywiście istnieje wiele opcji, na które możemy się zdecydować, w zależności od naszych indywidualnych potrzeb. Rodzaje ubezpieczeń i ich charakterystyka niekiedy…

Czytaj dalej

Rodzaje nieruchomości w prawie polskim – jakie są?

Pojęcie nieruchomości w prawie polskim zostało uregulowane m.in. na mocy art. 46 §1 Kodeksu Cywilnego. Podano w nim definicję, zgodnie z którą nieruchomość stanowi część powierzchni ziemskiej, będącej odrębnym przedmiotem własności. Do nieruchomości, oprócz gruntów, zalicza się także budynki trwale z tym gruntem związane, a także części takich budynków, o ile jednak stanowią odrębny przedmiot własności. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje nieruchomości? W jaki inny sposób można je…

Czytaj dalej

Rentowność wynajmu mieszkań – ile zarabia się na wynajmie?

Zakup mieszkania na własne potrzeby to tylko jedna z możliwości użytkowania takiego lokalu. Niemal równie często zdarza się, że kupujemy nieruchomość w celach inwestycyjnych. Zarabianie na wynajmie może być dobrym pomysłem na uzyskanie stałego i pewnego dopływu gotówki. Jest też świetnym sposobem chronienia zaoszczędzonego kapitału przed skutkami inflacji. Opłacalność inwestycji w nieruchomości jest jednak zależna od wielu czynników, m.in. kosztów zakupu i amortyzacji mieszkania w wynajmie.…

Czytaj dalej

Przeniesienie własności nieruchomości – akt notarialny, podatek za przeniesienie własności mieszkania od dewelopera

Kupiłeś mieszkanie od dewelopera? Zanim się do niego wprowadzisz, musisz przepisać je na siebie. Czym jest przeniesienie własności nieruchomości, jak się odbywa i ile kosztuje? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Czytaj dalej
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę