UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Zdalne sterowanie oświetleniem – jak działa?

Właściwe doświetlenie pomieszczeń w domu lub mieszkaniu powinno być priorytetem dla domowników. Warto dobrze przemyśleć rozplanowanie punktów oświetleniowych. W domach inteligentnych i nowoczesnych można zainstalować również pełen system zdalnego sterowania światłem. Na czym polega jego działanie?

Inteligentne oświetlenie domu

Jeszcze kilka lat temu w filmach z gatunku SF można było zobaczyć domy, które niemal samodzielnie dopasowywały oświetlenie do potrzeb domowników. Dziś jest to już możliwe w każdym mieszkaniu czy domu, a sterowanie oświetleniem na pilota przestało być tylko wizją przyszłości.

Sterowanie światłem w domu pozwala nie tylko na wygodę włączania i wyłączania poszczególnych źródeł światła, ale i daje podstawę do wypracowania niebagatelnych oszczędności. Zastosowanie odpowiedniego systemu zdalnego sterowania oświetleniem pozwoli na dopasowanie punktów świetlnych do trybu życia domowników. Dzięki takiemu nowoczesnemu rozwiązaniu można włączyć lub wyłączyć lampy w całym budynku za pomocą jednego przycisku.

Co ważne, w systemach tego rodzaju można zaprogramować sterowniki oświetlenia domowego, które będą na bieżąco sprawdzały poziom doświetlenia i dostosowywały odpowiednie oświetlenie do wskazań czujników. Nie będzie więc już problemu z niepotrzebnie włączonym światłem w ciągu dnia, a jednocześnie, kiedy pójdziesz do łazienki czy kuchni w środku nocy, oświetlenie zareaguje i pozwoli ci bezpiecznie dotrzeć do odpowiedniego pomieszczenia.

Inteligentne oświetlenie charakteryzuje się nie tylko tym, że włącza się wtedy, gdy jest niezbędne, ale pozwala też na emitowanie światła o odpowiedniej mocy. Unikniesz dzięki temu efektu oślepienia, a światłem będziesz kreować atmosferę w poszczególnych pomieszczeniach domowych.

Jak pod względem technicznym działa sterowanie bezprzewodowe oświetleniem?

Z praktycznego punktu widzenia zdalne sterowanie oświetleniem wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu. Nie trzeba instalować specjalnych sterowników w każdym pomieszczeniu, ponieważ przeczyłoby to idei komfortowego zarządzania oświetleniem w domu. Bezprzewodowe sterowanie zazwyczaj odbywa się z wykorzystaniem fal radiowych, dzięki którym odbiorniki i nadajniki przesyłają informację z urządzeń sterowania do docelowych lamp lub opraw oświetleniowych.

Popularne jest również sterowanie oświetleniem w domu z pomocą pilota na podczerwień, który działa w obrębie od 5 do 10 metrów. Coraz częściej stosowane jest też internetowe sterowanie oświetleniem i sterowanie Bluetooth z odległości nawet od 10 do 100 metrów. W takim przypadku istnieje możliwość komunikowania się z systemem oświetleniowym domu z poziomu smartfona lub tableta, za pośrednictwem Bluetootha lub sieci internetowej Wi-Fi. W tym drugim przypadku można komunikować się z lampami i oprawami oświetleniowymi z dowolnego miejsca na ziemi, gdzie użytkownik jest w stanie uzyskać dostęp do sieci. Sterowanie oświetleniem przez internet znakomicie wpisuje się w ideę zarządzania domem inteligentnym.

Technologia Z-Wave w zdalnie sterowanym oświetleniu

Rewolucyjna technologia Z-Wave coraz częściej wykorzystywana jest w instalacjach inteligentnych rozwiązań domowych. Likwiduje ona konieczność modernizacji instalacji elektrycznej w domu, ponieważ nie wymaga okablowania, co minimalizuje koszty jej założenia. Urządzenia Z-Wave pozwalają na zdalne sterowanie oświetleniem – komunikują się ze sobą bezprzewodowo, drogą radiową. Kluczowym elementem całego systemu jest kontroler Z-Wave, nazywany również centralką, pozwalający utworzyć sieć komunikujących się ze sobą urządzeń, między innymi tych dla zdalnego sterowania oświetleniem.

Do zarządzania oświetleniem domowym, ogrodowym czy mieszkaniowym w systemie Z‑Wave wykorzystuje się moduły podtynkowe, instalowane w puszce podtynkowej za włącznikiem światła. Dzięki modułom tym domownicy mogą zdalnie włączać i wyłączać oświetlenie. Innym urządzeniem służącym do sterowania światłem za pomocą fal radiowych w technologii Z‑Wave jest ściemniacz, który umożliwia zmianę natężenia światła.

W celu wspomagania działania zdalnie sterowanego oświetlenia Z-Wave wykorzystywane są przełączniki gniazdek, czujniki ruchu i czujniki otwarcia drzwi. Dzięki nim można sterować lampami podłączonymi do gniazdek lub zapewnić sobie automatyczne włączenie światła po wykryciu, że ktoś porusza się w pomieszczeniu lub przekroczył próg domu.

Aplikacje do zdalnego sterowania oświetleniem

Coraz większą popularnością cieszą się aplikacje mobilne, pozwalające na sterowanie oświetleniem w mieszkaniu lub w domu przy użyciu smartfona. Wystarczy zainstalować je na swoim telefonie, aby móc sterować światłem wewnątrz i na zewnątrz domu. Możliwość włączania światła w ogrodzie czy w domu po zmierzchu to bardzo przydatna funkcja, którą można zastosować, aby dać potencjalnemu włamywaczowi jasny sygnał, że ktoś jest w budynku.

Warto zainstalować taki system dla zwiększenia bezpieczeństwo swojego i swojej rodziny oraz po to, aby lepiej chronić swój majątek. Nie zastąpi on oczywiście solidnego zabezpieczenia w postaci alarmu czy ubezpieczenia domu lub mieszkania, ale zadziała odstraszająco na złodziei.

Kiedy można i trzeba zaplanować system zdalnego sterowania oświetleniem?

W optymalnych warunkach projektowanie sterowanego zdalnie oświetlenia na pilota warto przeprowadzić w parze z projektowaniem konstrukcji budynku. Pomimo faktu, że technologia ta jest stosunkowo prosta w działaniu i montażu, to wymaga ona odpowiedniego przygotowania. Projektowanie na etapie budowy pozwoli przeprowadzić odpowiednie okablowanie oraz umieścić potrzebne sterowniki w kluczowych częściach budynku. Inteligentny dom i jego oświetlenie będą prawidłowo funkcjonowały, jeśli zadbamy o należyte zasilanie.

Kiedy jednak dom już stoi, również można wykonać oświetlenie na pilota. Wartym uwagi są wówczas bezprzewodowe systemy uruchamiania lamp czy opraw oświetleniowych, wykorzystujące do sterowania fale podczerwone czy radiowe lub Wi-Fi. Takie rozwiązania wykluczą konieczność rozkuwania ścian i przeprowadzania remontu, a także oszczędzą pracy i pieniędzy, a mimo to system sterowania oświetleniem w domu czy w ogrodzie będzie w pełni funkcjonalny. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
para siedzi na schodach nowoczesnego domu

Nasze domy wyposażone są w coraz nowocześniejsze urządzenia, które ułatwiają nam życie. Często możemy też sterować takimi sprzętami zdalnie, za pośrednictwem aplikacji na smartfon. Nie są to technologie przyszłości, lecz rozwiązania dostępne dla właścicieli nieruchomości już teraz. Czym jest inteligentny dom? Dzięki jakim urządzeniom możemy stać się posiadaczami takiego obiektu?

PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę