UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie
domu i mieszkania

Już od 74 /rok!

15% zniżki
Nieruchomości
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Jak ubezpieczyć mieszkanie w bloku, czyli spokój na lata

Czy zdarzyło Ci się, że zepsuta pralka, zalała lokum sąsiadów z piętra niżej? A może innego rodzaju awaria spowodowała zniszczenia wewnątrz Twojego mieszkania? Nie ma potrzeby dłużej zwlekać i każdego dnia obawiać się o bezpieczeństwo swoich bliskich oraz nadwyrężenie domowego budżetu z powodu niespodziewanych wypadków. Jest na to jedno rozwiązanie: ubezpiecz swoje mieszkanie!

Kiedy przyda mi się ubezpieczenie mieszkania w bloku?

Wiele osób wątpi w przydatność tego świadczenia, co też udowadniają statystyki GUS z 2016 r.[1]. Według badań najmniej na ten cel poświęcają osoby na stanowiskach robotniczych związanych z przemysłem, które wciąż stanowią największą grupę zawodową w kraju[2]. To oznacza, że wiele milionów Polaków wciąż nie ubezpieczyła swojego mieszkania od tego rodzaju wydarzeń, jak: kradzież i włamanie, pożar, zalanie itp. Polisę zaleca się zarówno właścicielom domów jednorodzinnych, jak i mieszkań, gdzie także może wydarzyć się wiele niebezpiecznych sytuacji z przyczyn nie spowodowanych przez Ciebie.

Zdecyduj się na pełną ochronę

Jeśli jesteś właścicielem mieszkania, które postanowiłeś wynająć, również powinieneś je ubezpieczyć od wydarzeń losowych. Wszelkie szkody, jakie w nim powstaną (pożary, kradzieże itd.) oraz związane z nimi koszty będziesz musiał ponieść Ty. Możesz zawczasu pozbyć się tego problemu i przenieść odpowiedzialność na ubezpieczyciela.

Zastanawiasz się, czy jako lokator czyjegoś mieszkania, też powinieneś wykupić polisę? Jak najbardziej. W takim wypadku zaleca się, by obejmowała przede wszystkim przedmioty, które są Twoją własnością (sprzęt elektroniczny, meble itd.). Zastanów się też nad wykupem ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli którekolwiek z Twoich urządzeń zepsuje się i spowoduje uszkodzenie nieruchomości, albo mieszkania sąsiada, wówczas koszty remontu spadną na Ciebie. Mieszkaj spokojnie i wcześniej zdecyduj się na zabezpieczenie swoich dóbr.

Sprzedajesz mieszkanie? Przepisz polisę

Nie musisz też obawiać się utraty kosztów zainwestowanych w zakup ubezpieczenia, gdy zdecydujesz się sprzedać mieszkanie. Możesz odzyskać je na dwa sposoby.

Pierwszy z nich polega na dokonaniu tzw. cesji polisy. To znaczy, że jeśli nowemu właścicielowi M3 będą odpowiadały warunki Twojej umowy ubezpieczenia, wówczas po poinformowaniu o tym fakcie agenta, zajmie się on stworzeniem aneksu informującego o zmianie kontrahentów.

Inny sposób to wysłanie do ubezpieczyciela wypowiedzenia umowy. Wystarczy dodać do zgłoszenia dowód sprzedaży mieszkania, a umowa zostanie rozwiązana. Dzięki temu otrzymasz zwrot kosztów składki za okres, o jaki została skrócona.

Dzięki tym rozwiązaniom nie musisz martwić się o przyszłość.

Jak ubezpieczyć własne mieszkanie w bloku?

Z pewnością należy zacząć od zastanowienia się nad tym, co jest najbardziej wartościowe w Twoim domu i oszacowania wartości tych przedmiotów. Mając te dane ze sobą, wybierz się do ubezpieczyciela, który pomoże Ci określić sumę polisy oraz obliczy składkę.

Jeśli zależy Ci na polisie, która ochroni Ci przed poniesieniem kosztów związanych z kradzieżą, zapytaj swojego agenta o szczegóły takiej oferty. Zwróć uwagę na różnicę pomiędzy kradzieżą z włamaniem a kradzieżą zwykłą. Dowiedz się też o wyłączeniach, czyli sytuacjach, w których ochrona ubezpieczenia nie działa. Zawczasu zapoznaj się też z informacjami na temat dokumentacji, którą będziesz musiał dostarczyć przy okazji zgłoszenia szkody. Wówczas, gdy zdarzy się niespodziewana sytuacja, będziesz przygotowany.

Zastanawiasz się jeszcze, jak sprawdzić ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku? Możesz skorzystać z kalkulatora online i otrzymać informacje na ten temat, a następnie wykupić tego rodzaju ubezpieczenie. Wcześniej możesz zapoznać się z wygodnym dokumentem OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), za sprawą którego żaden szczegół Ci nie umknie.
 

[1] stat.gov.pl/obszary-tematyczne/podmioty-gospodarcze-wyniki-finansowe/przedsiebiorstwa-finansowe/polski-rynek-ubezpieczeniowy-2016,11,7.html

[2] swaid.stat.gov.pl/RynekPracy_dashboards/Raporty_predefiniowane/RAP_DBD_RPRA_13.aspx

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Wyjeżdżając na wyprawę, która z założenia ma potrwać około roku, postanowiliśmy dobrze ubezpieczyć nasze mieszkanie – od wszelkich ryzyk, również od kradzieży i włamania. Zrobiliśmy spis rzeczy i oszacowaliśmy ich wartość – nieruchomości domowe, czyli to, co jest przytwierdzone na stałe (np. kafelki czy zabudowa łazienkowa), mury po remoncie, który robiliśmy jakiś czas temu, oraz ruchomości, czyli meble i przedmioty codziennego użytku, elektronika, oczywiście rowery i inne tego typu przedmioty.…

W gorące, letnie dni w mieszkaniach, zwłaszcza tych położonych na wysokich kondygnacjach budynków wielorodzinnych, może być naprawdę bardzo ciepło. Dla zapewnienia sobie ochłody i komfortowych warunków warto zastanowić się nad instalacją klimatyzacji w mieszkaniu. Koszt jej wykonania wcale nie musi być wysoki!

FLEXA to skrót z języka angielskiego utworzony od słów: Fire, Lightning, EXplosion, Aircraft crash landing, który oznacza podstawową wersję ubezpieczenia nieruchomości z zakresem ograniczonym do kilku ryzyk. Dla kogo jest przeznaczona taka ochrona ubezpieczeniowa? Czy warto się na nią zdecydować?

PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę