UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Ubezpieczenie all risk – co obejmuje polisa all risk, inaczej ubezpieczenie od wszystkich ryzyk?

Ubezpieczenie mieszkania all risk to popularny produkt dedykowany dla wszystkich tych, którym zależy na pełnej ochronie nieruchomości — chroni mieszkanie i wyposażenie (np. sprzęt AGD/RTV, kosztowności, oszklenia od stłuczeń). W razie wystąpienia zdarzenia losowego, które nie podlega wyłączeniom zgodnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), poszkodowany może uzyskać rekompensatę finansową poniesionych strat.

rodzina w mieszkaniu

CO TO JEST UBEZPIECZENIE ALL RISK? PRZYKŁADY SZKÓD ALL RISK PRZY POLISIE MIESZKANIOWEJ

Ubezpieczenia mieszkaniowe dzielą się na polisy od ryzyk wszystkich i polisy od ryzyk nazwanych. All risk (czyli od wszystkich ryzyk) obejmuje najszerszy możliwy zakres ochrony nieruchomości przed różnymi potencjalnymi zagrożeniami, oprócz tzw. wyłączeń odpowiedzialności, które są wyszczególnione w OWU. Jaki jest ten zakres? Obejmuje ubezpieczenie murów i wyposażenia — w razie przepięcia elektrycznego, dewastacji, pożaru, wybuchu, huraganu lub zalania, mienie ubezpieczonego jest chronione (m.in. meble, dywany, komputery, urządzenia AGD, wyroby ze srebra i złota). 

Ubezpieczenie all risks może również obejmować tzw. zdarzenia wynikające z „rażącego niedbalstwa”. Przykładowo, jeśli zapomnimy wyłączyć żelazko, nie wygasimy kominka lub pozostawimy garnki na włączonej płycie grzewczej, powstałe szkody zostaną pokryte z polisy. Ochroną mogą zostać objęte również elementy małej architektury ogrodowej, przedmioty pozostawione na balkonie, tarasie lub ogrodzonej posesji. Polisa może również pokryć koszty związane z usunięciem graffiti umieszczonych wbrew woli klienta na elewacji, oknach, drzwiach wejściowych, dachu (w przypadku domu jednorodzinnego). Oczywiście ochrona nie zwalnia ubezpieczonego z obowiązku spełnienia wymagań związanych z zabezpieczeniami przeciwpożarowymi i przeciwkradzieżowymi swojego mienia. Brak przeglądów technicznych i okresowych, samowolka budowlana, brak odpowiedniej konserwacji sprzętów i instalacji czy umyślne działanie klienta lub innych osób mieszkających w gospodarstwie domowym mogą skutkować odmową przyznania odszkodowania. 

DLACZEGO WARTO WYKUPIĆ UBEZPIECZENIE DOMU I MIESZKANIA ALL RISKS? JAKĄ OCHRONĘ ZAPEWNIA WARIANT ALL RISK?

Jakie są zalety posiadania ubezpieczenia all risk? To kompleksowy produkt, który oferuje znacznie więcej niż standardowa polisa mieszkaniowa. W przypadku wystąpienia szkody, która nie została wyraźnie wykluczona w OWU lub umowie ubezpieczeniowej — klient otrzyma odszkodowanie od towarzystwa, dzięki któremu będzie mógł pokryć poniesione straty bez sięgania po środki z własnej kieszeni. Możemy ubezpieczyć swoje przedmioty przechowywane w piwnicy czy komórce lokatorskiej przed kradzieżą, ruchomości domowe, mury i elementy stałe. Wykupując tego rodzaju polisę all risk, mamy zagwarantowany szeroki zakres ochrony — nasz dorobek życiowy jest zabezpieczony, a my możemy spać spokojnie, wiedząc, że ubezpieczyciel pokryje wszelkie szkody w ramach ubezpieczenia nieruchomości w wariancie all risk.

ILE KOSZTUJE UBEZPIECZENIE MIESZKANIA OD WSZYSTKICH RYZYK? SPRAWDŹ UBEZPIECZENIE W FORMULE ALL RISK

Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie mieszkania w wariancie all risk? Ze względu na szerszy zakres ochrony, jest ono droższe od zwykłej polisy. Chcąc obliczyć składkę ubezpieczeniową dla swojej nieruchomości, można skorzystać z wygodnego kalkulatora online. Wystarczy podać w formularzu informacje, takie jak: rodzaj, rok budowy i metraż nieruchomości, wskazać dodatkowe zabezpieczenia, jakie posiadamy (np. drzwi antywłamaniowe, monitoring lokalny, system alarmowy, umowa z agencją ochrony). Podać kod pocztowy i zaznaczyć, czy chcemy dokonać cesji ubezpieczenia, aby w ciągu kilku chwil poznać cenę ubezpieczenia all risk.

Ubezpieczenie mieszkania w wariancie all risk to produkt ochronny, który w razie poważnych uszkodzeń naszej nieruchomości sprawi, że będziemy mogli uzyskać wypłatę należnego odszkodowania (poza wyłączeniami odpowiedzialności ujętymi w OWU). Pamiętajmy, aby przed podpisaniem umowy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, a zwłaszcza z działem dotyczącym wyłączeń odpowiedzialności. Zamiast ubezpieczenia od ryzyk nazwanych, warto zabezpieczyć się w szerokim zakresie w formule all risk, a ponadto zyskać ochronę w postaci OC w życiu prywatnym. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Marcin Błaszczak - autor artykułu to Specjalista ds. Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Marcin Błaszczak
Specjalista ds. Rozwoju Produktów i Procesów w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 12 lat związany jest z rynkiem ubezpieczeń. Początki swojego doświadczenia zdobywał w Liberty Ubezpieczenia na początku jako Konsultant ds. Ubezpieczeń, później na stanowisku Młodszego Specjalisty ds. Indywidualnej Oceny Ryzyka, następnie w AXA Ubezpieczenia TUiR S.A pracował na stanowisku Starszego Specjalisty ds. Indywidualnej Oceny Ryzyka, by od 2020 roku objąć stanowisko Specjalisty ds. Rozwoju Produktów i Procesów. Od kwietnia 2021 lat kontynuuje pracę na tym stanowisku w UNIQA TU S.A. 

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
gaśnica

W wyniku pożaru domu czy mieszkania możesz stracić nawet cały swój dobytek. Nieruchomość będzie wymagać generalnego, kosztownego remontu. Warto przygotować się na takie zdarzenie i wybrać odpowiednią gaśnicę. Nie powinieneś również zapominać o skorzystaniu z ochrony ubezpieczeniowej, która obejmuje takie ryzyko. Jaką gaśnicę do domu wybrać?

PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę