UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie
domu i mieszkania

Już od 74 /rok!

15% zniżki
Nieruchomości
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Ubezpieczenie mieszkania all risk – co obejmuje polisa?

Ubezpieczenie mieszkania all risk to popularny produkt dedykowany dla wszystkich tych, którym zależy na pełnej ochronie nieruchomości - chroni mieszkanie i wnętrze (np. sprzęt AGD/RTV, kosztowności, oszklenia od stłuczeń). W razie wystąpienia zdarzenia losowego, które nie jest określone w OWU jako wyłączenie, poszkodowany może uzyskać rekompensatę finansową poniesionych strat.

rodzina w mieszkaniu

Co to jest ubezpieczenie mieszkania all risk? Przykłady szkód all risk

Na wstępie warto podkreślić, że ubezpieczenia mieszkaniowe dzielą się na polisy od ryzyk wszystkich i polisy od ryzyk nazwanych. Ubezpieczenie mieszkania all risk (czyli od wszystkich ryzyk) obejmuje najszerszy możliwy zakres ochrony nieruchomości przed różnymi potencjalnymi zagrożeniami, oprócz tzw. wyłączeń odpowiedzialności, które są wyszczególnione w OWU. Jaki jest zakres ochrony tego typu polisy? Obejmuje ubezpieczenie murów i wyposażenia - w razie przepięcia elektrycznego, dewastacji, pożaru, wybuchu, huraganu lub zalania, mienie ubezpieczonego jest chronione (m.in. meble, dywany, komputery, urządzenia AGD, wyroby ze srebra i złota. 

Ubezpieczenie all risk może również obejmować tzw. zdarzenia wynikające z „rażącego niedbalstwa”. Przykładowo, jeśli zapomnimy wyłączyć żelazka, nie wygasimy kominka lub pozostawimy garnki na włączonej płycie grzewczej, powstałe szkody zostaną pokryte z polisy mieszkaniowej. Ochroną mogą zostać objęte również elementy małej architektury ogrodowej, przedmioty pozostawione na balkonie, tarasie lub ogrodzonej posesji. Polisa może również pokryć koszty związane z usunięciem graffiti umieszczonym wbrew woli klienta na elewacji, oknach, drzwiach wejściowych, dachu (w przypadku domu jednorodzinnego). Oczywiście polisa nie zwalnia ubezpieczonego z obowiązku spełnienia wymagań związanych z zabezpieczeniami przeciwpożarowymi i przeciwkradzieżowymi ubezpieczanego mienia. Brak przeglądów technicznych i okresowych, samowolka budowlana, brak odpowiedniej konserwacji sprzętów i instalacji czy umyślne działanie klienta lub innych osób mieszkających w gospodarstwie domowym mogą skutkować odmową przyznania odszkodowania. 

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie mieszkania all risk?

Jakie są zalety posiadania ubezpieczenia all risk? To kompleksowy produkt, który oferuje znacznie więcej niż standardowa polisa mieszkaniowa. W przypadku wystąpienia szkody, która nie została wyraźnie wykluczona w OWU lub umowie ubezpieczeniowej - klient otrzyma odszkodowanie, dzięki któremu będzie mógł pokryć poniesione straty bez sięgania po środki z własnej kieszeni. Możemy ubezpieczyć swoje przedmioty przechowywane w piwnicy czy komórce lokatorskiej przed kradzieżą, ruchomości domowe, mury i elementy stałe. Wykupując tego rodzaju polisę, mamy zagwarantowaną szeroką ochronę - nasz dorobek życiowy jest zabezpieczony, a my możemy spać spokojnie.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania all risk?

Wiele osób zastanawia się, ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie mieszkania all risk. Ze względu na szerszy zakres ochrony, jest ono droższe od zwykłej polisy mieszkaniowej. Chcąc obliczyć składkę ubezpieczeniową dla swojej nieruchomości, można skorzystać z wygodnego kalkulatora online. Wystarczy podać w formularzu informacje, takie jak: rodzaj, rok budowy i metraż nieruchomości, wskazać dodatkowe zabezpieczenia, jakie posiadamy (np. drzwi antywłamaniowe, monitoring lokalny, system alarmowy, umowa z agencją ochrony). Podać kod pocztowy i zaznaczyć, czy chcemy dokonać cesji ubezpieczenia, aby w ciągu kilku chwil poznać cenę polisy all risk.

Ubezpieczenie mieszkania all risk to produkt ochronny, który w razie poważnych uszkodzeń naszej nieruchomości sprawi, że będziemy mogli liczyć na wypłatę należnego odszkodowania (poza wyłączeniami odpowiedzialności ujętymi w OWU). Pamiętajmy, aby przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej szczegółowo zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, a zwłaszcza z działem dotyczącym wyłączeń odpowiedzialności. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Marcin Błaszczak - autor artykułu to Specjalista ds. Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Marcin Błaszczak
Specjalista ds. Rozwoju Produktów i Procesów w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 12 lat związany jest z rynkiem ubezpieczeń. Początki swojego doświadczenia zdobywał w Liberty Ubezpieczenia na początku jako Konsultant ds. Ubezpieczeń, później na stanowisku Młodszego Specjalisty ds. Indywidualnej Oceny Ryzyka, następnie w AXA Ubezpieczenia TUiR S.A pracował na stanowisku Starszego Specjalisty ds. Indywidualnej Oceny Ryzyka, by od 2020 roku objąć stanowisko Specjalisty ds. Rozwoju Produktów i Procesów. Od kwietnia 2021 lat kontynuuje pracę na tym stanowisku w UNIQA TU S.A. 

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
gaśnica

W wyniku pożaru domu czy mieszkania możesz stracić nawet cały swój dobytek. Nieruchomość będzie wymagać generalnego, kosztownego remontu. Warto przygotować się na takie zdarzenie i wybrać odpowiednią gaśnicę. Nie powinieneś również zapominać o skorzystaniu z ochrony ubezpieczeniowej, która obejmuje takie ryzyko. Jaką gaśnicę do domu wybrać?

PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę