UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Ceny mieszkań w Poznaniu – jakie są prognozy?

Poznań jest stolicą województwa wielkopolskiego i zamieszkiwany jest przez ponad pół miliona mieszkańców. To ważny ośrodek naukowy, kulturowy i akademicki. Miasto stale się rozwija, działa tam wiele dużych firm, a mieszkańcy nie mogą narzekać na brak pracy. Jak wpływa to na ceny mieszkań w Poznaniu? Jakie są prognozy na najbliższe lata?

poznan

Poznań atrakcyjnym miastem dla mieszkańców

W lipcu 2019 roku bezrobocie w Poznaniu było najniższe w Polsce i jednocześnie najniższe w historii pomiarów w tym mieście. Wynosiło 1,1 proc. Natomiast rok później, mimo pandemii, w dalszym ciągu utrzymywało się ono na poziomie poniżej 2 proc. (1,7 proc.) przy 6,1 proc. dla Polski. Jeśli chodzi o przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, to we wrześniu 2020 roku było ono równe 5 786,65 zł, a średnia dla Polski wynosiła 5371,56 zł. Oznacza to, że w Poznaniu bezrobocie jest zdecydowanie niższe niż w naszym kraju, a w dodatku mieszkańcy tego miasta również więcej zarabiają. Czy zatem można uznać, że żyje się tam dobrze? Wiele na to wskazuje.

Serwis numbeo.com regularnie przygotowuje rankingi 100 miejscowości na świecie, których mieszkańcy są zadowoleni z jakości życia. W 2019 roku Poznań uplasował się w tym zestawieniu na setnej pozycji. Co ciekawe, zajął 2. miejsce w Polsce i 40. w Europie. Stolica Wielkopolski wyprzedziła m.in. Barcelonę, Warszawę czy Nowy Jork. Gdańsk natomiast uzyskał 82. pozycję. Wpływ na znalezienie się na liście miało wiele czynników, w tym siła nabywcza mieszkańców, ceny mieszkań w porównaniu do średnich dochodów, koszt życia, jakość opieki zdrowotnej, poziom zanieczyszczeń, bezpieczeństwa i nie tylko.

Ceny mieszkań w Poznaniu

Jak już wiesz, stolica Wielkopolski należy do miast, w których mieszkańcom dobrze się żyje. Ile jednak wynosi cena za m2 mieszkania w Poznaniu? Na jaki wydatek musisz się przygotować? Według analizy przeprowadzonej przez szybko.pl średnia cena za m2 mieszkania w 2020 roku to 7 693 zł, co oznacza wzrost o 2 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Przeciętna wartość mieszkania osiągnęła 382 882 zł. Jeśli chodzi o średnią cenę za wynajem, to była ona równa 1 869 zł.

Które dzielnice w mieście są najdroższe? Według danych SonarHome są to:

  • Sołacz – 8602 zł za m2,
  • Warszawskie-Pomet-Maltańskie – 8268 zł,
  • Główna – 8024 zł.

Natomiast najniższe ceny mieszkań w Poznaniu obowiązują na następujących dzielnicach:

  • Fabianowo-Kotowo – 5720 zł,
  • Umultowo – 6851 zł,
  • Jana III Sobieskiego i Marysieńki – 6990 zł.

Zatem różnica w cenie za metr kwadratowy mieszkania w Poznaniu między najdroższą a najtańszą dzielnicą wynosi prawie 3 tys. złotych.

Ceny mieszkań w Poznaniu – prognozy

Wielu specjalistów na początku 2020 roku spodziewało się, że rynek nieruchomości zwolni ze względu na pandemię i mieszkania będą tanieć. W praktyce jednak tak się nie stało. We wszystkich dużych miastach, łącznie z Poznaniem, ceny wzrosły, a zainteresowanie nieruchomościami nie maleje. Nie da się przewidzieć, do jakich zmian dojdzie na tym rynku w najbliższych latach. Opinie ekspertów nie są jednoznaczne. Z jednej strony przedstawiciele firmy Emmerson Evaluation przewidują, że do 2022 roku ceny mieszkań w Polsce spadną o 20 proc. i dopiero wówczas zaczną drożeć, ale z drugiej eksperci z innych firm twierdzą, że nie ma podstaw do wyciągania takich wniosków. Na razie trudno określić, jaki wpływ na sytuację będzie mieć pandemia, jak zmienią się dochody Polaków, czy deweloperzy będą skłonni do inwestowania, a klienci do kupowania mieszkań.

2019 rok był dla poznańskiego rynku nieruchomości wyjątkowy. Odnotowano rekordową liczbę nowych mieszkań, a także nieruchomości, które zmieniły właściciela. Jednocześnie ceny lokali wzrosły. 2020 rok wyglądał pod tym względem niewiele gorzej. Na chwilę obecną trudno się spodziewać, żeby tendencje te zostały zahamowane, jednak rynek nieruchomości nie raz już zaskakiwał ekspertów.

Jeśli kupisz mieszkanie, to nie zapominaj o ochronie ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie mieszkania może cię uchronić przed ponoszeniem kosztów wielu zdarzeń, które obejmuje polisa

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
warszawa

Ceny mieszkań w Warszawie – jak się kształtują?

Życie w Warszawie odznacza się na tle innych miejscowości w Polsce wysokimi kosztami. Z jednej strony stolica daje możliwość osiągania przeciętnie zdecydowanie wyższych zarobków niż w większości miast, ale z drugiej mieszkanie w tym miejscu wiąże się z wysokimi cenami usług i nieruchomości. Sprawdź, jak zmieniały się ceny mieszkań w Warszawie i ile trzeba wydać na taki zakup obecnie.

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę