UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Zatrucie tlenkiem węgla – objawy. Jak udzielić pierwszej pomocy?

Statystyki Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wskazują, że z powodu zatrucia tlenkiem węgla, nazywanego również czadem, umiera ponad sto osób rocznie – najwięcej w okresie grzewczym, jesienno-zimowym. Blisko dwa tysiące osób ulega podtruciu spowodowanemu tlenkiem węgla. Jak rozpoznać pierwsze objawy zatrucia czadem i jak mu przeciwdziałać?

CZYM JEST CZAD?

Nazwa czad jest powszechnie wykorzystywana dla określenia tlenku węgla (CO). To gaz bezwonny, bezbarwny, który jest jedną z najczęstszych przyczyn zatrucia inhalacyjnego na świecie. Z uwagi na jego specyfikę, o czadzie mówi się „cichy zabójca”. Nie widzimy go ani nie jesteśmy w stanie wyczuć. Dłuższe przebywanie w pomieszczeniach o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza czadem powoduje liczne objawy wielonarządowe. Jeśli pomoc przybędzie zbyt późno, dochodzi do śmierci z powodu zatrucia tlenkiem węgla.

Głównym źródłem tlenku węgla jest niepełne spalanie paliw kopalnianych, przede wszystkim węgla. Czad generowany jest również w środowisku przez spaliny samochodowe. Powstaje także przy wydychaniu dymu papierosowego, ale i przy nieprawidłowym działaniu piecyków gazowych, tzw. junkersów w domach i mieszkaniach. Co ciekawe, dym ten zawiera od 3 do 6 proc. CO, przez co jego stężenie w powietrzu jest 8-krotnie wyższe niż wynosi dozwolone stężenie tlenku węgla w przemyśle.

GDZIE NAJCZĘŚCIEJ DOCHODZI DO ZATRUCIA CZADEM?

Liczba przypadków zatruć gazem, najczęściej czadem, rośnie w okresie jesienno-zimowym, a służby wskazują, że do takich zdarzeń dochodzi na ogół w pomieszczeniach z wadliwie działającą wentylacją. Brak sprawnego układu wentylacyjnego powoduje, że szkodliwy dla zdrowia gaz pozostaje w zamkniętym pomieszczeniu, zamiast zostać odprowadzony na zewnątrz. Zatrucie tlenkiem węgla jest również częste u ofiar pożarów.

Przebywanie w pomieszczeniach, w których znajduje się nieszczelna instalacja gazowa lub kominowa naraża domowników na zatrucie CO. Z reguły odnotowuje się:

  • zatrucia gazem z kuchenki,
  • zatrucia spalinami samochodowymi,
  • zatrucia dymem z pieca,
  • zatrucia dymem w czasie pożaru.

Według danych ze Stanów Zjednoczonych rocznie dochodzi tam do około 15 tys. zatruć, z czego 500 kończy się śmiertelnie. Najczęściej ekspozycja na CO ma miejsce w domu ofiar. Giną głównie osoby poniżej 44. roku życia i kobiety. Działanie tlenku węgla jest więc wybitnie szkodliwe.

ZATRUCIE TLENKIEM WĘGLA – OBJAWY ZATRUCIA CZADEM

Co dzieje się w organizmie człowieka, gdy dochodzi do zatrucia tlenkiem węgla? Działanie tego gazu na ludzi jest destrukcyjne. Tlenek węgla wnika do organizmu poprzez drogi oddechowe. W znacznie mniejszym stopniu CO przenika przez skórę i błony śluzowe. Organizm nie radzi sobie z wydalaniem CO z układu oddechowego.

Przedostając się do krwi, CO wiąże się z hemoglobiną, tworząc karboksyhemoglobinę. Początkowo połączenia te są realizowane bardzo szybko, a tempo wiązania CO z hemoglobiną spada w momencie osiągnięcia równowagi między stężeniem COHb we krwi a CO w powietrzu. Przy ekspozycji na dwutlenek węgla, czad blokuje hemoglobinę dla tlenu, dlatego upośledzone są właściwości zaopatrzenia tkanek organizmu w tlen. Ilość tlenu we krwi maleje, na rzecz zawartości węgla.

W zależności od tego, jaki jest poziom stężenia CO w powietrzu, objawy zaczadzenia, czyli zatrucia tlenkiem węgla mogą być nieco inne:

  • stężenie CO rzędu 100–200 ppm (0,01 proc.– 0,02 proc.) – lekki ból głowy po 2–3-godzinnej ekspozycji,
  • stężenie CO rzędu 400 ppm (0,04 proc.) – silny ból głowy już po godzinnej ekspozycji,
  • stężenie CO rzędu 800 ppm (0,08 proc.) – zawroty głowy, nudności, wymioty i konwulsje po około 45 minutach ekspozycji, a trwała śpiączka po 2 godzinach wdychania powietrza z takim stężeniem czadu,
  • stężenie CO rzędu 1600 ppm (0,16 proc.) – silny ból głowy i wymioty, przebiegające z konwulsjami już po 20 minutach ekspozycji, do zgonu dochodzi po około 2 godzinach,
  • stężenie CO rzędu 3200 ppm (0,32 proc.) – intensywny ból głowy i wymioty już po 5–10 minutach ekspozycji, do zgonu dochodzi po 30 minutach,
  • stężenie CO rzędu 6400 ppm (0,64 proc.) – ból głowy i wymioty już po 1–2 minutach, zgon następuje w niecałe 30 minut,
  • stężenie CO rzędu 12 800 ppm (1,28 proc.) – utrata przytomności po 2–3 wdechach, śmierć w ciągu 3 minut.

Wiemy już, jak szybko może postępować i jak tragiczny może być skutek zatrucia czadem. Objawy typowe to ból głowy, konwulsje i wymioty, występujące w różnym czasie. Jeśli człowiek wdycha czad, zatrucie może objawiać się:

  • utratą łaknienia,
  • zaburzeniami widzenia,
  • osłabieniem pamięci,
  • upośledzeniem psychicznym,
  • dusznościami,
  • utratą czucia w palcach,
  • bezsennością w nocy i nadmierną sennością w dzień,
  • zaburzeniami ze strony układu krążenia,
  • zmianami w morfologii krwi,
  • drżeniem mięśni, maskowatym wyrazem twarzy,
  • chodem pingwina,
  • zmianą kolorytu skóry na szaroziemisty lub karminowy,
  • kołataniem serca.

W zależności od tego, w jakim stopniu doszło do zatrucia tlenkiem węgla, skutki takiego stanu mogą być różne. Jeśli jest to podtrucie czadem, to wśród objawów można wymienić również utratę orientacji, zaburzenia świadomości i oddychania, mimowolne ruchy gałek ocznych, nierówność źrenic, obniżenie ciepłoty ciała, drgawki, śpiączka i występowanie zmian skórnych. Niestety, w przypadku zatrucia czadem skutki mogą być nawet śmiertelne.

Ciężkie zatrucie skutkować może uszkodzeniem pnia mózgu, czyli atakowany jest ośrodkowy układ nerwowy, w wyniku którego dochodzi do sztywności całego ciała człowieka. Może pojawić się niezborność ruchów, drżenie kończyn, upośledzenie mimiki, zaburzenia mowy, uszkodzenia organów – uszkodzenie mięśnia sercowego, wątroby, nerek czy też zakrzepowe zapalenie naczyń krwionośnych.

ZATRUCIE CZADEM – PIERWSZA POMOC W PRZYPADKU ZATRUCIA BARDZO WAŻNA

W przypadku przebywania w pomieszczeniu, w którym występuje wysokie stężenie tlenku węgla, szybko pojawiają się pierwsze objawy zaczadzenia. Leczenie powinno rozpocząć się w możliwie jak najkrótszym czasie.

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest wyniesienie osoby zatrutej czy podtrutej tlenkiem węgla z pomieszczenia i jak najszybsze zapewnienie jej dostępu do świeżego powietrza. Następnie trzeba rozluźnić ubranie poszkodowanego, ale nie rozbierać go. Jednocześnie osoba udzielająca pierwszej pomocy w przypadku podejrzenia zatrucia gazem powinna zadzwonić po fachową pomoc – pod numer 112, 998 lub 999. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze poszkodowany nie oddycha, należy przystąpić do wykonywania masażu serca i sztucznego oddychania.

W leczeniu pacjentów podtrutych czy zatrutych CO zaleca się terapię w komorze hiperbarycznej. Stosowane jest leczenie tlenem, a niekiedy, przy niewydolności nerek, konieczne jest leczenie nerkozastępcze.

JAK PRZECIWDZIAŁAĆ ZATRUCIU TLENKIEM WĘGLA I POWIKŁANIOM?

Wiemy już, jak niebezpieczny jest czad. Objawy zatrucia mogą szybko postępować, a nawet zakończyć się śmiercią. Czadu nie można wyczuć czy zobaczyć go. Nie wiadomo więc do końca, jakie jest stężenie tlenku węgla w powietrzu. Dlatego duże znaczenie ma działanie prewencyjne, które polega na zainstalowaniu w domu alarmowych czujników czadu. Jak nie dopuścić do zatrucia? Co trzeba robić?

Należy zadbać o to, by instalacja grzewcza była wykonana prawidłowo i funkcjonowała bez zarzutu. Trzeba ją regularnie serwisować i dokonywać przeglądów. Konieczne jest bezwzględne wietrzenie pomieszczeń i zapewnienie sprawnie działającej wentylacji.

Można też zabezpieczyć finansowo siebie i swoją rodzinę na wypadek utraty zdrowia, a nawet życia w wyniku podtrucia lub zatrucia czadem. Jeśli mieszkanie znajduje się w zasobach np. spółdzielni mieszkaniowej, za skutki zatrucia czadem można wnioskować o odszkodowanie z ubezpieczenia OC zarządcy budynku, który odpowiada za jego stan techniczny. Najważniejsze jest ograniczenie ryzyka zaczadzenia, a jeśli do niego dojdzie, należy jak najszybciej udzielić pomocy poszkodowanym.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
para siedzi na schodach nowoczesnego domu

Czym jest inteligentny dom i jakie systemy smart home posiada? Jakie przynosi korzyści?

Nasze domy wyposażone są w coraz nowocześniejsze urządzenia, które ułatwiają nam życie. Często możemy też sterować takimi sprzętami zdalnie, za pośrednictwem aplikacji na smartfon. Nie są to technologie przyszłości, lecz rozwiązania dostępne dla właścicieli nieruchomości już teraz. Czym jest inteligentny dom? Dzięki jakim urządzeniom możemy stać się posiadaczami takiego obiektu?

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę