UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Gaśnica do domu – jaką wybrać? Jak zabezpieczyć się na wypadek pożaru? Sprawdź, jaka gaśnica do domu będzie najlepsza

W wyniku pożaru domu czy mieszkania możesz stracić nawet cały swój dobytek. Nieruchomość będzie wymagać generalnego, kosztownego remontu. Warto przygotować się na takie zdarzenie i wybrać odpowiednią gaśnicę. Nie zapominaj również o skorzystaniu z ochrony ubezpieczeniowej, która obejmuje takie ryzyko. Jaką gaśnicę do domu wybrać?

gaśnica

POŻARY NIERUCHOMOŚCI W POLSCE

Z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wynika, że w 2022 roku doszło w Polsce do 32 320 pożarów w budynkach mieszkalnych. To oznacza, że takich zdarzeń było więcej niż w roku 2021. W 2022 roku częściej dochodziło do interwencji w domach jednorodzinnych niż w wielorodzinnych. Według statystyk Państwowej Straży Pożarnej, każdego roku dochodzi do ponad 150 000 pożarów, co piąty w domach prywatnych.

Jeśli chodzi o przyczyny pożarów w obiektach mieszkalnych, to są nimi przede wszystkim:

  • nieprawidłowa eksploatacja i wady urządzeń grzewczych na paliwo stałe,
  • nieostrożność dorosłych,
  • usterki sprzętów i instalacji elektrycznych, w szczególności przewodów, oświetlenia, odbiorników,
  • podpalenia.

Przyczyną pożaru może być też nieostrożność nieletnich bądź uderzenie pioruna. Zawinić mogą również inne zdarzenia. Nie istnieje metoda, która w 100% zabezpieczy Cię przed pożarem. Możesz jednak zrobić wiele, żeby ograniczyć ryzyko takiego zdarzenia i ewentualnie, jeśli ono nastąpi, szybko sobie z nim poradzić.

JAK ZABEZPIECZYĆ SIĘ PRZED POŻAREM?

W prawie nie znajdziesz zapisów dotyczących tego, jaką należy kupić gaśnicę do domu. Nie obowiązują przepisy, które nakładałyby obowiązek jej posiadania. Zdrowy rozsądek podpowiada jednak, że koniecznie należy ją mieć dla własnego bezpieczeństwa. Zanim dowiesz się, jaką wybrać gaśnicę, najpierw sprawdź, co możesz zrobić, żeby ograniczyć ryzyko pożaru:

  • Sprawna instalacja elektryczna, gazowa i grzewcza – znaczna część pożarów jest efektem wad różnych urządzeń albo nieodpowiedniego korzystania z nich. Przede wszystkim wspomniane instalacje powinien zakładać specjalista. To bardzo ważne, żeby nie zajmowała się tym przypadkowa osoba, gdyż konsekwencje nieodpowiedniego montażu mogą cię wiele kosztować – nie tylko pod względem materialnym, bo przecież pożar może doprowadzić do utraty zdrowia czy nawet życia. Przepisy narzucają na nas obowiązek dokonywania przeglądów instalacji. Zgodnie z art. 61 Prawa budowlanego należy raz do roku sprawdzać stan techniczny instalacji gazowej, a także przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.
  • Niepalne materiały budowlane – o ograniczenie ryzyka pożaru możesz zadbać już na etapie budowy. Sposobem na to jest użycie materiałów niepalnych, np. do izolacji. Rozwiązania, które są najbezpieczniejsze pożarowo, oznaczane są symbolem A1. Od A2 do F mają już coraz większy stopień palności. Odporną na ogień instalację można wykonać ze skalnej wełny mineralnej, która nie poddaje się nawet temperaturze powyżej 1000 stopni Celsjusza. Dzięki temu w razie wybuchu pożaru domownicy będą mieć więcej czasu na opuszczenie budynku. Ogień nie będzie się rozprzestrzeniać bardzo szybko.
  • Czujniki dymu – kontakt z dymem i substancjami toksycznymi może doprowadzić nawet do śmierci człowieka. Dlatego tak ważne jest posiadanie odpowiednich czujek, które zaalarmują nas natychmiast, kiedy wykryją dym. Poza dźwiękiem alarmu powiadomienie może przyjść na telefon, dzięki czemu, nawet będąc poza domem, możesz zadzwonić po straż pożarną. Szybka reakcja być może pozwoli uniknąć bardzo kosztownych strat. Czujniki są dostępne w atrakcyjnych cenach, a ich montaż nie wymaga korzystania z pomocy fachowców.
  • Porządek w kotłowni – często do zaprószenia ognia dochodzi w pomieszczeniach, w których znajdują się piece. Zgodnie z przepisami materiały łatwopalne nie powinny być bliżej niż na odległość 0,5 metra od urządzenia, którego powierzchnia może się nagrzać do temperatury powyżej 100 stopni Celsjusza. Ważna jest również kwestia odpowiedniego przechowywania popiołu, który powinien się znajdować w niepalnych pojemnikach. Istotne jest także to, żeby codziennie opróżniać te pojemniki.
  • Instalacja odgromowa – nierzadko przyczyną pożarów w Polsce jest uderzenie pioruna. Żeby zabezpieczyć się przed takim ryzykiem, należy zamontować instalację odgromową. Składa się ona ze stalowej lub miedzianej linki umieszczonej na dachu, która przyjmuje uderzenie pioruna, przewodów odprowadzających ładunek w kierunku gruntu oraz przewodów uziemiających i uziomów, czyli skrzynek umieszczonych w gruncie. To te ostatnie rozprzestrzeniają ten ładunek w ziemi.

Każde rozwiązanie zmniejszające ryzyko pożaru jest warte wykorzystania, nawet jeśli wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami. Pamiętaj jednak przede wszystkim, żeby kupić gaśnicę, którą warto mieć mimo tego, że nie ma takiego obowiązku.

GAŚNICA DO DOMU JEDNORODZINNEGO – JAKA GAŚNICA DO DOMU? RODZAJE GAŚNIC DOMOWYCH

Posiadanie gaśnicy, kiedy dojdzie do pożaru, może spowodować, że ugasisz ogień w zarodku albo ograniczysz straty. Dostępne są ich różne rodzaje, w zależności od typu pożaru, jaki można nimi gasić:

  • A – materiały stałe palne, np. drewno czy węgiel,
  • B – alkohol, olej i substancje topiące się pod wpływem wysokich temperatur,
  • C – gazy, np. gaz miejski,
  • D – metale, np. sód czy magnez,
  • E – sprzęt elektroniczny,
  • F – tłuszcz i olej kuchenny, np. olej jadalny na patelni.

Kolejny podział wynika z zastosowanego rodzaju środka gaśniczego. Wyróżniamy gaśnice:

  • proszkowe,
  • pianowe,
  • śniegowe,
  • wodne mgłowe,
  • halonowe.

Którą gaśnicę najlepiej wybrać do domu? Powinno się posiadać ich kilka. Proszkowa sprawdzi się np. w kotłowni, ale nie jest ona przeznaczona do pomieszczeń mieszkalnych, gdyż pozostawia widoczne ślady. W takich miejscach sprawdzą się gaśnice płynowe i wodne mgłowe. Natomiast pianowa ma zastosowanie w kuchni, gdyż jest odpowiednia do olejów i tłuszczy czy urządzeń elektrycznych.

Jak wygląda kwestia klasy gaśnicy? Na produktach znajdziesz różne oznaczenia. Do kuchni zalecane są gaśnice ABF, najlepiej płynowe, gdyż skutecznie poradzą sobie np. z palącymi się tłuszczami i olejem. W przypadku salonów i sypialni najczęściej dochodzi do pożaru materiałów stałych. W tych pomieszczeniach powinno się mieć gaśnice wodne mgłowe i płynowe. Mogą to być rozwiązania oznaczone klasami ABF czy AF. Jeśli chodzi o pożar w kotłowni, to najskuteczniejsze będą gaśnice proszkowe oznaczone klasą ABC.

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ GAŚNICĘ DO DOMU LUB MIESZKANIA?

Gdzie kupić gaśnicę do domu? Np. w sklepach z akcesoriami BHP. Możesz ją również zamówić online. Sugerowanie się klasą produktu i środkiem gaśniczym to jednak nie wszystko. Zwróć również uwagę na następujące kwestie:

  • Ilość środka gaśniczego – na każde 100 m2 powierzchni pożarowej w budynku powinno przypadać 2 kg tego środka.
  • Producent środka gaśniczego – warto stawiać na rozwiązania od renomowanych firm. Niektóre gaśnice wymagają okresowej wymiany tego środka gaśniczego, a w przypadku innych nie jest to konieczne, co daje znaczne oszczędności.
  • Solidna, metalowa konstrukcja – gaśnica powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów. Szczególnie warto zwrócić uwagę na łącznik węża, który musi być mocny. Jest to ważne przede wszystkim w przypadku gaśnic użytkowanych w pojazdach, żeby łącznik nie pękał na mrozie.
  • Masa całkowita – gaśnica nie może być bardzo ciężka. Możliwe, że będzie musiała korzystać z niej osoba słaba fizycznie. Najczęściej waga rozwiązań przeznaczonych do użytku domowego nie przekracza 5 kg.

Ile kosztuje gaśnica do domu jednorodzinnego? Odpowiedni model kupisz nawet za kilkadziesiąt złotych, a większość z nich jest dostępna do 150 zł. Bardzo ważne, żeby gaśnica znajdowała się w łatwo dostępnym miejscu, np. w przedpokoju.

JAK UŻYĆ GAŚNICY W DOMU?

Posiadanie gaśnicy w domu to jedno, a kolejna ważna kwestia to umiejętność jej uruchomienia. Powinien znajdować się na niej opis, jak jej używać. Pamiętaj o następujących zasadach:

  • Usuń zawleczkę zabezpieczającą.
  • Dyszę ustaw w kierunku ognia.
  • Zawsze używaj gaśnicy w pozycji pionowej.
  • Naciśnij dźwignię, a wtedy rozpoczniesz gaszenie.

Pamiętaj, że gaśnica podlega okresowym przeglądom. Najlepiej, żeby każdego roku jej stan sprawdzał specjalista. Niestety, ale zdarzyć się może, że urządzenie, które nie było poddawane kontroli, nie uruchomi się, kiedy będziesz go potrzebować. Nie ma konieczności wykorzystania od razu całego wkładu gaśniczego. Ważne jest, żeby po użyciu gaśnicy udać się do serwisu, w którym środek zostanie uzupełniony.

PAMIĘTAJ O UBEZPIECZENIU

Ryzyko pożaru dotyczy każdego domu i mieszkania bez względu na to, jak się przygotujesz na takie zdarzenie. Dlatego ważne, żebyś ograniczył ewentualne straty finansowe, które mogą być następstwem pożaru. Rozwiązaniem jest zawarcie odpowiedniej umowy ubezpieczenia. Wybierając taką ochronę, zwróć uwagę na jej zakres i sumę ubezpieczenia. Pożar to jedno z wielu ryzyk, które mogą być objęte ochroną. Zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia mieszkania, żeby sprawdzić, jakie wymagania stawia klientom towarzystwo. Na pewno znajdziesz tam zapis o konieczności przestrzegania przepisów prawa dotyczących ochrony przeciwpożarowej. Upewnij się również, jakie są wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, tzn. w jakich przypadkach nie wypłaci odszkodowania.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
rodzina w mieszkaniu

Ubezpieczenie all risk – co obejmuje polisa all risk, inaczej ubezpieczenie od wszystkich ryzyk?

Ubezpieczenie mieszkania all risk to popularny produkt dedykowany dla wszystkich tych, którym zależy na pełnej ochronie nieruchomości — chroni mieszkanie i wyposażenie (np. sprzęt AGD/RTV, kosztowności, oszklenia od stłuczeń). W razie wystąpienia zdarzenia losowego, które nie podlega wyłączeniom zgodnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), poszkodowany może uzyskać rekompensatę finansową poniesionych strat.

Czytaj dalej
elektryk sprawdzający instalację

Przepięcie elektryczne w mieszkaniu — czym jest, jak się chronić? Czy można uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia od przepięcia?

Przepięcia elektryczne w mieszkaniach zdarzają się często. Ich przyczyny mogą być różne, np. uszkodzenie instalacji elektrycznej znajdującej się w nieruchomości, burza lub nagły wzrost napięcia w sieci. Koszt wymiany zniszczonych w wyniku tego urządzeń może nadszarpnąć domowy budżet. Chociaż dokonywanie regularnych przeglądów instalacji jest ważne z perspektywy zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom, to jednak nie zawsze pozwala zabezpieczyć się przed skutkami przepięcia. Sprawdź, jak dbać o…

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę