Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj
 1. Więcej wypadków drogowych w 2016 roku

  Polska, pod względem wypadków drogowych, wciąż pozostaje jednym z najbardziej niebezpiecznych państw członkowskich Unii Europejskiej. Nie ulega wątpliwości, że Polacy są zmotoryzowanym narodem. Obecnie na naszych drogach porusza się ponad 26 mln samochodów, czyli o 16 mln więcej niż w 1994 roku. Oznacza to, że na jednego spośród 38,5 mln mieszkańców przypada 0,6 samochodu. Pomimo olbrzymiego wzrostu liczby pojazdów, poprawie uległo bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Potwierdzają to statystyki: między 1994 a 2015 rokiem liczba wypadków spadła o ponad 20 tysięcy, a trend malejący zauważalny jest wyraźnie od 2011 roku. Jednak w 2016 roku liczba wypadków drogowych nieznacznie wzrosła skończyła. Wzrosła tez niestety liczba osób, które poniosły śmierć w wypadkach komunikacyjnych (47 osób więcej niż 2015 roku). Łącznie w ubiegłym roku śmierć w wypadkach komunikacyjnych poniosły 2 993 osoby. 

 2. Na polskich drogach nadal niebezpiecznie

  Generalnie bezpieczeństwo na polskich drogach się poprawiło w stosunku do lat dwutysięcznych, ale wciąż nie jest to poziom czołówki państw europejskich. Na tle Unii Europejskiej Polska wciąż wypada bardzo źle, jeśli chodzi o liczbę ofiar śmiertelnych wypadków drogowych – średnia dla UE to 51,5 osoby zabitej na drogach na milion osób, w Polsce to 77 osób (gorzej pod tym względem wypadają jedynie kraje bałtyckie i pd.-wsch. Europy. W 2015 roku w 33 350 zdarzeniach drogowych rannych zostało 39 932 osób, a 2993 poniosły śmierć. Okazuje się więc, że zaostrzenie przepisów i jeszcze bardziej dotkliwe kary dla kierowców nie wpłynęły na zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach na poziomie, którego wszyscy oczekiwali.

 3. Wypadki drogowe w 2016

  Rok   Liczba wypadków drogowych
   2011
  40 064 
   2012
  37 046
   2013
  35 847
   2014
  34 970
   2015
  33 067
   2016
  33 350 

 4. Ofiary śmiertelne w 2016

  Rok
   Liczba ofiar wypadków drogowych
   2011
   4 189
  2012
   3 571
  2013
   3 357
  2014
   3 202
   2015 
   2 946
  2016
   2 993

 5. Zaostrzanie przepisów drogowych

  Polski kierowca w 2016 roku bardzo różni się od zmotoryzowanego uczestnika ruchu drogowego sprzed dwudziestu lat, co potwierdzają sami policjanci. Ma większą świadomość zagrożeń czyhających za zakrętem i wykazuje się wyższą kulturą za kierownicą. Ustawodawca zaostrza z kolei przepisy, aby także w ten sposób ograniczyć liczbę wypadków. Kierowca prowadzący pod wpływem alkoholu, mający ponad 0,5 promila we krwi, może zostać skazany nawet na 2 lata pozbawienia wolności. Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h oznacza utratę prawa jazdy na 3 miesiące (za jazdę bez uprawnień grozi utrata prawa jazdy na pół roku). Od połowy ubiegłego roku obowiązuje nowy, bardziej restrykcyjny taryfikator mandatów. Z kolei już od trzech lat piesi poruszający się po zmroku w terenie niezabudowanym zobowiązani są do noszenia elementów odblaskowych na odzieży. 

 6. Mniejsza liczba fotoradarów przyczyną wzrostu wypadków?

  Z jednej strony rośnie świadomość kierowców i pojawiają się nowe rozwiązania prawne mające zapewniać większe bezpieczeństwo na drogach, z drugiej – z poboczy znikają fotoradary. Można by zakładać, że odebranie straży miejskiej fotoradarów przyczyniło się do wzrostu wypadków. Okazuje się, że do wypadków wcale nie dochodzi w tych miejscach, które były wcześniej pilnowane przez fotoradary. Badania owszem potwierdzają, że w tych punktach na drodze większość kierowców faktycznie przyspieszyła, ale nie ma to wpływu na wzrost wypadków. Wzrost wypadków śmiertelnych nie został odnotowany w miastach,  lecz poza obszarem zabudowanym. Liczba zabitych wzrosła szczególnie wśród pasażerów  i stanowiła o 72 osoby więcej niż w 2015 roku.

 7. Ubezpieczenie samochodowe OC – obowiązek  bardzo potrzebny

  Ubezpieczenie OC zostało wprowadzone, aby chronić posiadaczy samochodów od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przez pojazd – nie tylko w czasie poruszania się nim, ale również podczas jego postoju. Dzięki polisie OC posiadacz pojazdu nie ponosi finansowej odpowiedzialności za wypadki spowodowane z jego winy - od stłuczek do poważnych wypadków komunikacyjnych. Zakres OC samochodowego obejmuje sytuacje, gdy posiadacz auta lub kierujący jest winny zniszczenia mienia (m.in. innego pojazdu, budynku, przystanku), uszkodzenia ciała lub śmierci osób trzecich.
  Koszty naprawienia szkody czy zadośćuczynienia ponosi za sprawcę ubezpieczyciel. Ubezpieczenie  OC zapewnia poszkodowanemu gwarancję otrzymania ubezpieczenia, a ze sprawcy zdejmuje odpowiedzialność finansową za szkodę – chroniąc go od potencjalnego bankructwa. Bo koszty za wyrządzone szkody mogą być bardzo wysokie – szczególnie jeśli chodzi o uszkodzenie ciała lub śmierć osób trzecich. 

 8. Do jakich sum gwarancyjnych chroni  OC komunikacyjne?

  Od 11 czerwca 2012 r. zostały zwiększone sumy gwarancyjne w obowiązkowym ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, tak aby zapewnić odszkodowania nawet w bardzo poważnych wypadkach, w których jest wielu poszkodowanych lub zniszczone zostało mienie o bardzo dużej wartości. Limit za szkody na osobie wynosi 5 mln euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych. Limit za szkody w mieniu wynosi 1 mln euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych. Tak wysokie sumy gwarancyjne mają zapewnić odszkodowania nawet po bardzo poważnych, katastrofalnych wypadkach, w których jest dużo poszkodowanych lub zniszczeniu ulega mienie o dużej wartości.

Pani z tabletem

Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

 • Kompleksowa ochrona auta
 • OC, AC, Assistance, NNW kierowcy i pasażera, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej
Ręce przy stole roboczym

Twój BIZNES Plus

 • Ubezpieczenie dla małych i średnich przedsiębiorstw
 • Ochrona dostosowana do potrzeb firmy
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x