
Ranking ubezpieczeń OC – czy warto z niego korzystać?
Rankingi ubezpieczeń OC przedstawiają towarzystwa ubezpieczeniowe, oferujące najatrakcyjniejsze pod względem cenowym oferty. Z tego typu zestawień warto korzystać wówczas, gdy uwzględniają one również inne parametry, w tym, np. poziom zadowolenia klientów i jakość likwidacji szkód.

Kalkulator ubezpieczenia auta czy porównywarka OC?
Kalkulator online i porównywarka ofert ubezpieczeń samochodowych są dwoma przydatnymi narzędziami przy zakupie polisy. Zaletą kalkulatora jest dokładna prezentacja oferty jednego towarzystwa ubezpieczeniowego. Natomiast porównywarka internetowa prezentuje wiele ofert, ale nie są one tak szczegółowo przedstawione, jak w przypadku kalkulatora.

Rezygnacja z OC w sytuacji podwójnego ubezpieczenia - podwójne OC przy braku wypowiedzenia umowy
Jak wskazuje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Przepisy zakładają, że polisa przeważnie przedłuża się automatycznie, jeśli właściciel jej nie wypowie przed jej zakończeniem. Wówczas jeden samochód ubezpieczony może być w dwóch różnych towarzystwach. Do takich sytuacji dochodzi najczęściej w wyniku nieuwagi kierowców, którzy, wykupując nową polisę OC, zapominają o rezygnacji ze starej.

Jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia umowy ubezpieczenia?
Przed zakupem ubezpieczenia samochodu warto przygotować komplet niezbędnych dokumentów. Wśród nich należy wymienić: dowód rejestracyjny, prawo jazdy, obecną polisę oraz umowę sprzedaży samochodu. Bez tego typu dokumentów towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić sprzedaży polisy.

Ubezpieczenie NNW - jak działa i od czego chroni?
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych (NNW) jest formą ubezpieczenia, obejmującą ochronę życia i zdrowia zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Wypłacane jest ono w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu. Ubezpieczenie NNW obejmuje szkody poniesione w wyniku wypadku drogowego oraz w innych sytuacjach komunikacyjnych.

Jakie drogi zakupu polisy OC oferują firmy ubezpieczeniowe?
W towarzystwach ubezpieczeniowych polisę OC można nabyć różnymi sposobami. Najbardziej rozpowszechnioną formą zakupu ubezpieczenia jest osobiste spotkanie z agentem. Dużą popularnością cieszy się również nabycie polisy OC za pośrednictwem Internetu lub telefonu.

Ubezpieczenie OC samochodu kupionego za granicą
Właściciel samochodu kupionego za granicą powinien go ubezpieczyć najpóźniej 30. dni od daty sprowadzenia pojazdu do Polski. W innym przypadku na kierowcę może zostać nałożona wysoka kara finansowa. Samochód kupiony za granicą można ubezpieczyć jeszcze przed zarejestrowaniem go w Polsce.

Jakie ubezpieczenie wybrać dla siebie?
Ubezpieczenie komunikacyjne można w szybki i efektywny sposób zakupić za pośrednictwem Internetu. Mimo że czynność ta zajmuje kilka minut, to warto poświęcić jej więcej czasu i z uwagą wypełnić formularz. Dzięki temu można wybrać najatrakcyjniejszą dla siebie formę ubezpieczenia samochodu.

Jakie konsekwencje niesie brak ważnego OC?
Polisa OC jest jedyną obowiązkową w Polsce formą ubezpieczenia komunikacyjnego. Jej brak pociąga za sobą wysokie kary finansowe. Ich wysokość ustalana jest corocznie przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Dodatkowo brak ważnego ubezpieczenia OC w przypadku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego wiąże się z koniecznością pokrycia szkód z własnej kieszeni.

Jak odnowić ubezpieczenie OC?
Zazwyczaj towarzystwa ubezpieczeniowe automatyczne przedłużają polisę ubezpieczeniową tuż przed upływem okresu jej obowiązywania. Można jednak to zrobić znacznie wcześniej – za pośrednictwem Internetu lub przez telefon. Dzięki temu szybciej poznamy szczegóły oferty, w tym przede wszystkim jej cenę i zakres ochrony.

Najważniejsze informacje dotyczące OC
Polisa ubezpieczeniowa OC jest formą zabezpieczenia finansowego kierowcy, w przypadku, gdy wyrządzi on szkodę. Dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Warto pamiętać również o tym, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie zawsze mają obowiązek pokrywania wyrządzonych szkód.

Ubezpieczenie OC „z drugiej ręki” – ubezpieczenie samochodu używanego po zakupie
Przy zakupie używanego samochodu istotną kwestią jest ważne ubezpieczenie OC. W przypadku jego braku nabywca samochodu może zostać pociągnięty w przyszłości do odpowiedzialności finansowej. Ponadto należy pamiętać, że w przypadku zmiany właściciela auta towarzystwo ma prawo do rekalkulacji polisy OC, a nabywca do zmiany firmy ubezpieczeniowej.

Wypowiedzenie umowy OC w 2021 – kiedy i jak to zrobić?
Wypowiedzenie umowy OC możliwe jest najpóźniej dzień przed końcem jej obowiązywania. Taki krok jest możliwy również przy podwójnym ubezpieczeniu, w przypadku zakupu nowego pojazdu oraz po wyrejestrowaniu go. Przy składaniu wypowiedzenia umowy najlepiej skorzystać z gotowych wzorów.

Czym są ubezpieczenia komunikacyjne?
Ubezpieczenia komunikacyjne są formą zabezpieczenia finansów właścicieli pojazdów mechanicznych. Są one normowane przez przepisy prawne. W Polsce obowiązkowym typem takiego ubezpieczenia są polisy OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Poszczególne typy ubezpieczeń różnią się przede wszystkim zakresem ochrony. Warto sprawdzić, co obejmuje m.in. ubezpieczenie autocasco czy ubezpieczenie NNW dla kierowcy i pasażerów pojazdu.

Wypadek, kradzież, awaria – które ubezpieczenie komunikacyjne pomoże?
Podstawowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest OC. Zabezpiecza ono interes osób poszkodowanych w wypadku drogowym. Drugim istotnym typem ubezpieczenia jest Autocasco, które chroni auto przed kradzieżą i zabezpiecza zdrowie pasażerów. Natomiast w przypadku awarii skuteczne jest ubezpieczenie assistance.

Zakup nowego pojazdu a wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC można złożyć w przypadku zbliżającego się końca umowy oraz przy zakupie nowego samochodu. Tego typu dokument powinien zawierać wszystkie niezbędne informacje, w tym, m.in.: dane pojazdu oraz nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ubezpieczenia OC, AC, NNW i assistance – jak wygląda pełna ochrona auta?
Pełen pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych składa się z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej właściciela pojazdu (OC), Autocasco (AC), z ubezpieczenia następstw od nieszczęśliwych wypadków oraz assistance. Podstawę stanowi pakiet OC i AC. Do tego można również dokupić ubezpieczenie opon.

Zmiany na polisie – jak ich dokonać?
Dowiedz się, jak dokonać zmian w polisie. Sprawdź, jak ustalić wartość samochodu, kogo można określić mianem „młodego kierowcy”, jak dodać do polisy drugiego kierowcę? W tej sekcji znajdziesz wiele przydatnych informacji, dotyczących zmian w polisie.

Miejsce zamieszkania a wysokość polisy OC
Cena ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) właściciela samochodu uzależniona jest, m.in. od miejsca zamieszkania. Pomiędzy poszczególnymi miejscowościami różnica w cenie OC może wynosić nawet kilkaset zł rocznie. Zazwyczaj polisa ubezpieczeniowa samochodu jest droższa w dużych miastach.

Koszt ubezpieczenia samochodu a jego wartość
Bardzo ważnym parametrem, uwzględnianym przy wycenie ubezpieczenia samochodu, jest jego wartość. Przy zakupie polisy AC właściciel samochodu ma wybór pomiędzy stałą a zmienną sumą ubezpieczenia. Wycena pojazdów dokonywana jest na podstawie: marki, modelu, rocznika, rodzaju wyposażenia oraz stanu licznika.

Użytkowanie auta a ubezpieczenie OC i AC
Wysokość ubezpieczenia OC i AC uzależniona jest przede wszystkim od modelu i wieku pojazdu. Oprócz tego wpływ na nią ma także miejsce parkowania pojazdu w nocy, sposób użytkowania samochodu oraz miejsce zamieszkania kierowcy. Przy obliczaniu szacunkowej wysokości ubezpieczenia warto skorzystać z kalkulatorów online.

Przebieg samochodu a ubezpieczenie OC
Wpływ na wysokość ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) ma m.in. przebieg samochodu, czyli liczba przejechanych kilometrów. Niestety, duży przebieg, wiąże się z wyższym ubezpieczeniem. Niekiedy firma ubezpieczeniowa przy wycenie OC prosi o dokonanie szacunku przyszłego przebiegu.

Co obejmuje ubezpieczenie OC samochodu?
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) samochodu obejmuje przede wszystkim rekompensatę szkód, powstałych w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego. Dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Co istotne, polisa OC przypisana jest do konkretnego samochodu, a nie do jego właściciela.

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu w Polsce - ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych
Zarówno w Polsce, jak i na terenie całej UE obowiązuje nakaz wykupu polisy od odpowiedzialności cywilnej (OC) właścicieli pojazdów mechanicznych. Nie dostosowanie się do tego wiąże się z wysokimi karami finansowymi. Obowiązek ten dotyczy również właścicieli pojazdów nieużywanych.

Wypowiedzenie umowy OC - jak złożyć wypowiedzenie OC? Kiedy możliwe jest wypowiedzenie umowy OC auta?
Umowę ubezpieczenia OC można wypowiedzieć m.in. w przypadku zbliżającej się utraty ważności polisy. Takie prawo ma również kierowca, który nabył używany samochód, oraz kierowca wyrejestrowujący swój pojazd w związku ze złomowaniem. W celu wypowiedzenia umowy należy złożyć odpowiedni wniosek, zawierający m.in. dane samochodu oraz numer polisy. Sprawdź, jak wygląda wzór wypowiedzenia polisy OC i w jakich dokładnie możesz odstąpić od zawartej umowy OC.

Kary za brak ubezpieczenia OC
Niewykupienie polisy ubezpieczeniowej OC wiąże się z karami finansowymi, których wysokość uzależniona jest od typu pojazdu oraz okresu przerwy w ubezpieczeniu. Kierowca samochodu ciężarowego zapłaci więcej od właściciela osobówki. W przypadku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego w czasie takiej przerwy do kary doliczane są opłaty za likwidacje szkody.

Wypłata odszkodowania z OC sprawcy
Wypłatę odszkodowania z OC sprawcy wypadku drogowego można uzyskać już po miesiącu. W tym celu należy przekazać ubezpieczycielowi niezbędne dane do wniosku o likwidację szkody oraz skontaktować się z rzeczoznawcą. W przypadku kolizji odszkodowanie można uzyskać poprzez bezpośrednią likwidację szkody.

Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)?
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) właścicieli pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Jego celem jest zabezpieczenie poszkodowanych, którzy ponieśli szkodę w zdarzeniu drogowym, np. w wypadku lub kolizji. Standardowa wersja tego ubezpieczenia zapewnia ochronę przez 12 miesięcy, ale dostępne jest również krótkoterminowe OC, z którego możesz skorzystać tylko w wybranych przypadkach.
Materiały mają charakter informacyjny i marketingowy oraz nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego.
Ubezpieczenie OC już od 321 zł/rok. Składka została wyliczona 1.05.2023 r. dla kierowcy z Bytomia, w wieku 46 lat, jeżdżącego samochodem Nissan-Micra MR'13 z silnikiem 1198 cm3 z 2014 r. W cenie została uwzględniona 15-proc. zniżka za zakup online. Twoja indywidualna cena może się różnić od podanej w reklamie.