Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

przeczytaj

Każdy kierowca wie, że prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ważna polisa OC, to obowiązkowy zestaw dokumentów, który trzeba mieć przy sobie podczas jazdy samochodem. Jazda samochodem bez dokumentów to ryzyko kary grzywny do 250 zł lub kary nagany[1].

Jakie dokumenty musi mieć kierowca samochodu osobowego?

Co trzeba mieć w samochodzie? To pytanie większości kierowców. Na wszelki wypadek warto mieć też przy sobie wzór oświadczenia przydatnego w razie drobnej stłuczki. Na podstawie takiego dokumentu jeden z uczestników wypadku przyznaje się do winy. Jeżeli nikt się nie przyznaje, wtedy trzeba wezwać policję. Ważne jest też, aby niezależnie od wszystkiego, zrobić dokumentację miejsca zdarzenia. Wystarczy kilka zdjęć telefonem komórkowym, aby udokumentować szkody do późniejszego procesu ubiegania się o odszkodowanie.

O ile jednak oświadczenie dla stron wypadku na razie musi być w formie papierowej, aby je wypełnić i podpisać, o tyle dokumenty potwierdzające to, że jesteśmy ubezpieczeni w ramach polisy komunikacyjnego OC oraz nasze prawo do kierowania danym pojazdem, już nie. Wraz z postępem technologicznym i w tej kwestii życie zaczyna być prostsze.

Dokumenty elektroniczne

Wprowadzone prawo[2] wskazuje, że dokumenty elektroniczne również mają znaczenie prawne – jest to forma dokumentu, w jakiej mogliśmy ją otrzymać od ubezpieczyciela. Policja honoruje więc potwierdzenie zawarcia polisy w takiej formie (na przykład w PDF).

Ważne jednak jest, aby potwierdzenie, czy to papierowe czy elektroniczne, zawierało niezbędne informacje dotyczące[3]:

1. rodzaju ubezpieczenia, stron ubezpieczenia (nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego oraz imię, nazwisko i adres właściciela polisy),
2. przedmiotu umowy ubezpieczenia,
3. oznaczenia serii oraz numeru dokumentu ubezpieczenia,
4. marki oraz modelu ubezpieczanego pojazdu,
5. numeru VIN bądź numeru nadwozia, podwozia lub ramy pojazdu,
6. numeru rejestracyjnego,
7. okresu zawarcia umowy ubezpieczenia,
8. sumy gwarancyjnej ubezpieczenia,
9. wysokości składki ubezpieczenia.

To samo tyczy się dowodu osobistego. Na razie jest to forma testowa, pilotaż projektu mDokumenty, który ruszył w Łodzi, Ełku, Koszalinie i Nowym Wiśniczu[4]. Jeśli się powiedzie, zostanie rozszerzony na całą Polskę. Dzięki niemu, za pośrednictwem aplikacji, będziemy mieli dostęp do swoich dokumentów potwierdzających naszą tożsamość. Bez konieczności trzymania ich zawsze przy sobie w portfelu. Wtedy odpowiedź na pytanie o to, jakie dokumenty musi mieć kierowca samochodu osobowego, stanie się znacznie prostsza.

Jak to działa?

Gdy będziemy chcieli skorzystać z tej formy identyfikacji, na telefon przyjdzie SMS z kodem weryfikacyjnym, aby zautoryzować użytkownika korzystającego z usługi i pozwolić mu dostać się do aplikacji. Zatem żadne dane osobowe nie są przechowywane na urządzeniu, a jedynie dostępne za jego pośrednictwem.

Korzystanie z mDokumentów nie jest obligatoryjne, a obowiązek posiadania tradycyjnego dowodu osobistego pozostaje. Za granicą mDokumenty nie zadziałają. Dlatego tam jazda samochodem bez dokumentów może się dla nas źle skończyć.

To jednak nie wszystko! Do końca 2018 roku w aplikacji mają być dostępne jeszcze: mobilne prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta i potwierdzenie polisy OC, czyli wszystko, czego potrzebuje kierowca. Wszystko, co trzeba mieć w samochodzie, przekierowane zostanie na urządzenia elektroniczne.

Dzięki temu projektowi będziemy mogli wyjść z domu tylko z telefonem komórkowym (i kluczykami, ale pewnie i one niedługo będą w wersji elektronicznej), który i tak zazwyczaj mamy przy sobie, nie martwiąc się, że nie wzięliśmy ze sobą żadnego dokumentu tożsamości czy dokumentów samochodu. Ani portfela – bo przecież płatności smartfonem też stały się już częścią naszej rzeczywistości.

Co trzeba mieć w samochodzie (na wszelki wypadek)?

Jednak na razie w przypadku dowodu rejestracyjnego nadal będzie trzeba go mieć przy sobie, udając się do stacji kontroli pojazdów, by uzyskać pieczątkę potwierdzającą przeprowadzenie badania technicznego. Również w przypadku konieczności podpisania umowy najmu czy kredytu mDokumentem nie uwierzytelnimy tożsamości, ale i tak trzeba przyznać, że jest to wielkie ułatwienie!

Kiedy możemy posłużyć się dokumentem ze smartfona? Kiedy policja ma prawo nas wylegitymować? Wtedy, kiedy musi zweryfikować naszą tożsamość, na przykład podczas kontroli drogowej.

Ale policja może też chcieć zapoznać się z naszym dowodem osobistym na przykład w celu:

1. identyfikacji osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia (czyli na przykład w przypadku wspomnianej stłuczki samochodowej),
2. ustalenia świadków zdarzenia, powodującego naruszenie bezpieczeństwa lub porządku publicznego,
3. identyfikacji osób wskazanych przez pokrzywdzonych jako sprawców przestępstw lub wykroczeń,
4. poszukiwania osób zaginionych lub ukrywających się przed organami ścigania albo wymiarem sprawiedliwości.

Ale też w przypadku, gdy przebywamy miejscu, do którego wstęp dla osób postronnych jest zabroniony, w miejscach ustronnych czy też wykonując zdjęcia fotograficzne szkice lub rysunki obiektów o charakterze militarnym i strategicznym[5].

Zasady bezpieczeństwa

Niektórzy, zamiast korzystać z aplikacji, mogą wpaść na pomysł, aby po prostu zeskanować lub zrobić zdjęcia swoich dokumentów tożsamości i trzymać je w telefonie jak zwykłe zdjęcia. Nie jest to jednak dobry pomysł. Bo gdy nasz telefon dostanie się w niepowołane ręce, to – w przypadku aplikacji mDokument – zgłaszamy na odpowiedni numer kradzież telefonu i dostęp do naszych danych zostanie zablokowany. Tymczasem zdjęcie w galerii smartfona jest nadal dostępne dla wszystkich. Dane z dowodu mogą być wykorzystane do tego, aby ktoś wziął sobie na nie pożyczkę internetową czy na przykład zawarł umowę na abonament.

Trzymajmy więc kciuki, aby projekt udało się wdrożyć w całości i udoskonalać, na przykład pod kątem zabezpieczeń biometrycznych. Dzięki niemu nasze życie stanie się prostsze i przyjemniejsze. Pozbawimy się stresu towarzyszącemu konieczności pamiętania o zabraniu ze sobą całego pliku dokumentów. Jazda samochodem bez dokumentów nie będzie już wtedy niczym niezwykłym.Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

  • Kompleksowa ochrona auta
  • OC, AC, Assistance, NNW kierowcy i pasażera, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej
Para leżąca na ziemi i obserwująca niebo

Radość Odkrywania

  • Ubezpieczenie turystyczne
  • NNW, ubezpieczenie bagażu i sprzętu podróżnego
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x