Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj
 1. Opony

  Ciśnienie i stan zużycia opon są niesłychanie ważne. Niedopompowane opony przy dużej prędkości mogą łatwo przegrzać się i wystrzelić. Dlatego na dwa tygodnie przed wyjazdem sprawdźcie ciśnienie zgodnie z wartościami wskazanymi w instrukcji (zazwyczaj są umieszczone na klapie wlewu paliwa lub na naklejce przy drzwiach) i ewentualnie dopompujcie opony. Po tygodniu skontrolujcie je raz jeszcze, jeśli wartość się zmieni udajcie się do wulkanizatora. Stan bieżnika najlepiej sprawdza się dwugroszówką trzymaną koroną do dołu w rowku bieżnika, jeśli widać ją całą – opona jest do wymiany. Nie zapomnijmy sprawdzić również koła zapasowego.

 2. Płyny

  Sprawdź poziom płynów eksploatacyjnych w pojeździe: olej silnikowy, płyn hamulcowy, płyn chłodniczy, płyn do szyb. Wszystkie poziomy minimalne i maksymalne każdego ze zbiorników opisane są w instrukcji pojazdu, podobnie jak sposoby wymiany płynów. Poświęćcie temu dużo uwagi, ponieważ wpływa to nie tylko na komfort jazdy czy zużycie paliwa, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo.

 3. Hamulce

  Sprawdzenie hamulców powinno być obowiązkowe przed długą podróżą. Możemy to zrobić bez wizyty w specjalnym zakładzie. Wystarczy udać się na nieuczęszczaną drogę, najlepiej piaskową, rozpędzić auto do prędkości nie większej niż 50km/h, gwałtownie zahamować, ale nie do pełnego zatrzymania. Ślady hamowania dla wszystkich kół powinny zaczynać się w tym samym miejscu i mieć taką samą długość, jeśli tak nie jest, musimy odwiedzić warsztat.

 4. Plany i mapy

  Nie warto polegać tylko na nawigacji. Często bowiem gubi sygnał, ma nieaktualne mapy, nie bierze pod uwagę natężenia ruchu. Miejmy w schowku zawsze papierowe plany i mapy drogowe, dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek i lepiej zaplanujemy podróż.

 5. Przerwy

  Kierowca to najsłabszy element w podróży samochodem. Nawet jeśli sprawdzimy dokładnie pojazd i będziemy znali drogę. Nie da się oszukać organizmu, dlatego stosujmy się do zasady 20 minut przerwy na każde 2 godziny jazdy. Dzięki temu zachowamy świeżość i ostrość zmysłów.

Pani z tabletem
Rekomendowane ubezpieczenia

Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

 • Kompleksowe ubezpieczenie Twojego auta
 • OC, AC, Assistance, NNW, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej
Ojciec z synem na deskorolce

Aktywne Życie

 • Ubezpieczenie na życie dla osób aktywnych
 • Świadczenia w wyniku nieszczęśliwego wypadku
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x