Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

PRZECZYTAJ
 1. Awaria auta za granicą?

  To może przydarzyć się każdemu kierowcy. Wakacje. Szosa gdzieś w Hiszpanii. A raczej pobocze, gdzie na światłach awaryjnych stoi samochód z polskimi tablicami rejestracyjnymi. Otwarta maska, spod której wydobywają się kłęby pary. Usterka jest poważna. Zdenerwowany kierowca rozkłada bezradnie ręce. Jego żona próbuje zadzwonić do lokalnej pomocy drogowej, a siedzące z tyłu dzieci rozpaczają nad zmarnowanymi wakacjami. Właśnie z myślą o tym, aby zapobiegać takim sytuacjom, powstała usługa assistance  do ubezpieczenia komunikacyjnego.

 2. Dobrowolne ubezpieczenia, ale bardzo potrzebne

  W Polsce tylko jeden rodzaj ubezpieczenia dla kierowcy jest obowiązkowy – OC, czyli polisa od odpowiedzialności cywilnej. Pozostałe mają charakter dobrowolny, więc właściciel samochodu może, ale nie musi, po nie sięgnąć. Mowa tu o Autocasco, ubezpieczeniu NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków), ubezpieczeniu szyb oraz właśnie assistance. Ten ostatni produkt ubezpieczeniowy można kupić w pakiecie z innymi polisami (OC i AC), a wówczas będzie dostępny w atrakcyjnej cenie (a czasem dodawany jest za darmo) lub dokupić osobno. Jego cena zależy od zakresu ochrony ubezpieczeniowej.

 3. Assistance przydatny nie tylko, gdy dojdzie do wypadku

  Pakiet assistance to zestaw usług, które świadczyć będzie ubezpieczyciel na rzecz ubezpieczonego, gdy dojdzie do jednej z okoliczności wyszczególnionych w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Wśród nich na pewno znajdzie się sytuacja opisana na wstępie – awaria samochodu w trakcie podróży. Assistance przydaje się jednak także wtedy, gdy złapiemy gumę, zagubimy lub zatrzaśniemy kluczyki, skończy się nam paliwo, albo rozładuje akumulator – słowem wtedy, gdy pojazd odmówi posłuszeństwa na drodze. Oczywiście z usługi tej można też skorzystać po wypadku lub stłuczce. A przy bardziej rozbudowanych wariantach, assistance obejmuje także pomoc medyczną dla kierowcy i pasażerów, wizytę lekarza i pielęgniarki, przewóz dzieci czy usługę kierowcę zastępczego.

 4. Jak działa assistance?

  Na co w ramach assistance może liczyć ze strony ubezpieczyciela wspomniana wyżej rodzina polskich turystów, która utknęła na hiszpańskiej prowincji z uszkodzonym samochodem? To zależy od tego, jak poważna jest awaria. Po skontaktowaniu się z infolinią ubezpieczyciela (czynna jest przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku) na miejsce przyjedzie wykwalifikowany pracownik pomocy drogowej. Najpierw będzie próbował usprawnić pojazd na miejscu zdarzenia. Jeśli się to nie uda, wówczas odholuje auto do najbliższego warsztatu naprawczego. Zależnie od tego, jak poważna jest awaria, w ramach assistance właściciel samochodu otrzyma do dyspozycji pojazd zastępczy, aby mógł kontynuować podróż. Alternatywą jest opłacenie przez ubezpieczyciela noclegu, gdzie kierowca i pasażerowie poczekają, aż ich samochód opuści warsztat.

 5. Ile to kosztuje?

  Składka za usługę assistance zależy przede wszystkim od tego, czy właściciel pojazdu wykupi  podstawową czy rozszerzoną wersję ubezpieczenia. Assistance podstawowy często jest dostępny bezpłatnie wraz z ubezpieczeniem AC. Za assistance w wariancie wyższym trzeba zapłacić od kilkudziesięciu złotych za rok.  


   

 6. Assistance podstawowy czy rozszerzony?

  Assistance podstawowy obowiązuje wyłącznie na terenie Polski, a zakres holowania jest ograniczony. Określony jest często dystans kilometrów w ramach holowania (do 50 km w wersji podstawowej assistance w UNIQA). W assistance podstawowym holowanie będzie dostępne, jeśli unieruchomiony samochód znajduje się w odległości powyżej 25 km od domu.  
  Natomiast rozszerzony assistance to rozwiązanie przeznaczone dla osób, które często podróżują samochodem. Ubezpieczenie obowiązuje nie tylko w Polsce, ale też za granicą, przede wszystkim w większości państw europejskich. Zakres holowania na terenie Polski jest też dłuższy – nawet do 300 km od miejsca zaistnienia awarii do warsztatu naprawczego. Ponadto, assistance rozszerzony zadziała w sytuacji przebicia opony, zatrzaśnięcia kluczyków w aucie, braku paliwa w baku. Możesz też skorzystać z pojazdu zastępczego – w zależności od wariantu – na 48 godzin lub nawet do 10 dni w przypadku kradzieży auta lub wypadku. Objęcie zakresem pomocy takich awarii jest możliwe dla pojazdów do 10. roku eksploatacji, ubezpieczonych w wyższych wariantach assistance.


Pani z tabletem
Rekomendowane ubezpieczenia

Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

 • Kompleksowe ubezpieczenie Twojego auta
 • OC, AC, Assistance, NNW, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej
Ojciec z synem na deskorolce

Aktywne Życie

 • Ubezpieczenie na życie dla osób aktywnych
 • Świadczenia w wyniku nieszczęśliwego wypadku
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x