UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Zwyżki OC – do ilu lat obowiązuje zwyżka za wiek za ubezpieczenie OC? Jak młody kierowca ma sprawdzić, ile będzie kosztować jego ubezpieczenie?

Towarzystwo ubezpieczeniowe, wyliczając wysokość składki na komunikacyjne ubezpieczenie OC, bierze pod uwagę wiele czynników. Jak na koszt ochrony wpływa wiek posiadacza pojazdu? Czy młody kierowca musi się liczyć z wyższą ceną ubezpieczenia? Zostanie mu naliczona zwyżka za wiek?

Młoda kobieta prowadzi samochód

UBEZPIECZENIE OC A WIEK POSIADACZA POJAZDU

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych obowiązkiem każdego posiadacz pojazdu jest zawarcie umowy ubezpieczenia OC. Co istotne, ochrona obejmuje szkody spowodowane danym autem bez względu na to, kto będzie je prowadził. Zawarcie umowy nie oznacza, że ubezpieczyciel weźmie odpowiedzialność finansową wyłącznie za szkody spowodowane przez posiadacza pojazdu. Jeśli jednak z samochodu korzysta ktoś inny, to należy powiadomić o tym towarzystwo. Często w kalkulatorach OC pojawia się pytanie o dodatkowych, młodych kierowców. Zgłoszenie takiej osoby może spowodować, że ubezpieczyciel wyliczy wyższą składkę za ubezpieczenie OC. Dlaczego? Jeżeli kierowca nigdy nie był posiadaczem samochodu i go nie ubezpieczał, to tym samym ubezpieczyciel nie wie, czego może się spodziewać po takim prowadzącym pojazdy. Musi wziąć pod uwagę, że będzie to kierowca, w przypadku którego istnieje wyższe ryzyko spowodowania przez niego szkód. Z czego ono wynika? Towarzystwa ubezpieczeniowe bazują na rzetelnych źródłach danych i wiedzą, w jakim wieku są kierowcy powodujący najwięcej kolizji i wypadków w Polsce.

MŁODZI KIEROWCY NAJCZĘSTSZYMI SPRAWCAMI WYPADKÓW

Źródłem informacji odnośnie liczby wypadków i wieku sprawców mogą być raporty Komendy Głównej Policji. Autorzy szczególnie zwracają w nich uwagę na grupę tzw. młodych kierowców, czyli prowadzących auta w wieku od 18 do 24 lat. W 2021 roku byli oni sprawcami 3653 wypadków, w których zginęły 382 osoby, a 4630 odniosło obrażenia. W przypadku tych osób zdecydowanie najwyższy jest wskaźnik liczby zdarzeń na 10 tys. populacji. W zależności od wieku kierowcy wynosi on:

  • od 18 do 24 lat – 13,77,
  • od 25 do 39 lat – 7,85,
  • od 40 do 59 lat – 5,46,
  • 60 plus – 3,49.

Jak wynika z powyższych danych, najmniej wypadków powodują seniorzy. Młodzi kierowcy są najczęściej odpowiedzialni za takie zdarzenia, dlatego ubezpieczyciele nakładają na nich zwyżkę za wiek. Towarzystwa są świadome tego, że w ich przypadku istnieje wyższe ryzyko powodowania szkód. Dlatego tacy kierowcy muszą się liczyć z tym, że będą płacić stosunkowo więcej za OC – zostanie im naliczana zwyżka za młody wiek. Na jak długo?

ZWYŻKA ZA WIEK OC – DO ILU LAT STOSOWANA JEST ZWYŻKA OC ZA WIEK?

W raporcie Komendy Głównej Policji kierowcy do 24. roku życia uważani są za młodych. Czy to oznacza, że w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym naliczana jest zwyżka za wiek każdemu, kto nie ukończy 24 lat? Nikt nie nakłada na ubezpieczycieli zasad dotyczących tego, jakie kryteria mają brać pod uwagę przy wyliczaniu ceny OC. W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych nie ma również żadnych artykułów, które sugerowałyby, do którego momentu kierowca powinien być uważany za młodego. W polskich zakładach ubezpieczeń najczęściej trzeba się liczyć ze zwyżką za wiek do 26 lat. Czy to oznacza, że zawsze przekroczenie tej granicy wiekowej będzie się wiązać z niższą ceną za ochronę? Jak wspomnieliśmy, koszt ubezpieczenia OC zależy od wielu czynników. Wystarczy, że kierujący spowoduje szkodę i jego negatywna historia przebiegu ubezpieczenia może wpłynąć na to, że zapłaci za OC więcej niż w poprzednim roku. Zmienić się mogą również inne kwestie, np. może stać się posiadaczem innego pojazdu.

ZWYŻKA ZA WIEK TO NIE WSZYSTKO – CO WPŁYWA NA SKŁADKĘ UBEZPIECZENIA OC DLA MŁODYCH?

Często właściciele pojazdów zastanawiają się, ile procent zwyżki za wiek zostanie im naliczone za to, że są młodymi kierowcami. Warto jednak pamiętać, że każdy ubezpieczyciel sam ustala, jakie czynniki mają największy wpływ na wysokość składki. W danym towarzystwie zwyżka za wiek może wynosić np. 10 proc., ale opłata za OC będzie wyższa niż w firmie, która nakłada zwyżkę w wysokości 20 proc. Ubezpieczyciele poza wiekiem posiadacza pojazdu mogą również brać pod uwagę:

  • Czas posiadania prawa jazdy – kierowca, który niedawno uzyskał uprawnienia, musi się pogodzić z tym, że zapłaci więcej za OC, niż gdyby miał wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu aut. Najczęściej zwyżka naliczana jest przez 3 lata od zdobycia prawa jazdy.
  • Historię przebiegu ubezpieczenia – jeden z najważniejszych czynników. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę to, czy z OC posiadacza pojazdu było wypłacane odszkodowanie. Często przy kalkulacji składki należy odpowiedzieć na pytanie, ile szkód w danym okresie spowodował zainteresowany zawarciem polisy OC. Kierowcy, którzy często są sprawcami takich zdarzeń muszą zaakceptować wyższą ceną za ubezpieczenie pojazdu, gdyż ubezpieczyciel ponosi w takim przypadku większe ryzyko. Natomiast jazda bezszkodowo wiąże się z tym, że z roku na rok ochrona może być coraz tańsza.
  • Pojazd – znaczenie ma wiek, marka, model, rodzaj, pojemność silnika i nie tylko. Najczęściej posiadacz małego auta miejskiego zapłaci mniej za ochronę ubezpieczeniową niż właściciel samochodu sportowego z bardzo mocnym silnikiem.
  • Płeć – w wielu przypadkach posiadacz pojazdu, który założył rodzinę i najczęściej podróżuje z dziećmi, może liczyć na niższą cenę za OC niż singiel.
  • Miejsce użytkowania pojazdu – dla ubezpieczyciela ważne jest nie tyle to, gdzie pojazd jest zarejestrowany, ale to, gdzie jest użytkowany. Jeśli będzie to duże miasto, to ubezpieczenie OC może kosztować więcej, niż gdyby kierowca jeździł w małej miejscowości.

Szukając ubezpieczenia pojazdu, warto skorzystać z kalkulatora OC, który daje możliwość sprawdzenia, ile wyniesie składka w danym przypadku. Analizowanie tego, do jakiego wieku obowiązuje zwyżka u poszczególnych ubezpieczycieli, nie ma większego znaczenia. Warto natomiast zwracać uwagę na to, ile wyniesie cena za OC po uwzględnieniu przez towarzystwo ubezpieczeniowe wszystkich czynników, które wpływają na koszt ochrony.

JAK OBNIŻYĆ CENĘ OC DLA MŁODYCH KIEROWCÓW - ZNIŻKA Z POLISY OC WSPÓŁPOSIADACZA POJAZDU

Składki OC młodych kierowców są zwykle wysokie - dużo wyższe od tych, które płacą doświadczeni kierowcy. Ci ostatni korzystają ze zniżek OC wypracowanych dzięki bezszkodowej jeździe w co najmniej kilku ostatnich latach. Jednak i młody kierowca może z nich skorzystać, kupując i ubezpieczając swój pierwszy samochód. Wystarczy, że wpisze do dowodu rejestracyjnego pojazdu współwłaściciela z wysokimi zniżkami na ubezpieczenie samochodu. Pamiętać należy jedynie, że w przypadku kolizji i konieczności wypłaty z OC odszkodowania dla poszkodowanych, zniżki traci zarówno młody kierowca, jak i każdy ze współwłaścicieli.

INNE SPOSOBY NA ZNIWELOWANIE ZWYŻKI ZA WIEK - OC MŁODEGO KIEROWCY

Cena polisy może się obniżyć dzięki rejestracji pojazdu w miejscu zamieszkania, które nie jest dużym miastem, a małą wioską. W takich miejscach ryzyko kolizji maleje, co biorą pod uwagę ubezpieczyciele. Warto zobaczyć też, czy za wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego OC online otrzymasz zniżkę - w UNIQA otrzymuje się 15 -proc. rabatu na zawarcie polisy przez internet. Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy będzie wówczas tańsze.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Ubezpieczenie AC – jakie zniżki przysługują?

Rodzaje zniżek, przysługującym kierowcom przy zakupie polis uzależnione są od wewnętrznych ustaleń towarzystw ubezpieczeniowych. Zazwyczaj na wysokość ubezpieczenia AC wpływa: historia jazdy, wiek kierowcy, przebieg, marka samochodu i miejsce zamieszkania.

Czytaj dalej
kobieta za kierownicą

Zniżki OC – od czego zależy cena ubezpieczenia OC? Jak sprawdzić, czy przyznane są Ci pełne zniżki OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe naliczają zniżki od stawki podstawowej na ubezpieczenie samochodu. Wysokość tych zniżek zależy od aktualnej polityki ubezpieczyciela. Można je uzyskać, płacąc za polisę metodą płatności preferowaną przez towarzystwo - np. kartą kredytową - oraz decydując się na formę zakupu ubezpieczenia za pomocą kalkulatora OC, gdzie można uzyskać nawet 15% zniżki. Na zniżki mogą liczyć także kierowcy, którzy mają wykupione w danym towarzystwie ubezpieczenie na dom lub inny pojazd.…

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę