UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Jak wypełnić PCC‑3 po kupnie samochodu?

Zakup pojazdu wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku obowiązków. Jednym z nich jest wypełnienie deklaracji PCC‑3 i zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Czy w każdym przypadku istnieje taka konieczność? Jak wypełnić PCC-3? Ile wynosi podatek od czynności cywilnoprawnych i czy da się uniknąć jego płacenia?

zakup samochodu

Kupno samochodu – podatek

Podatek od czynności cywilnoprawnych często nazywany jest również podatkiem od wzbogacenia, ale jest to potoczna nazwa, która nie występuje w przepisach. Co istotne, płaci go nie sprzedający auto, czyli strona, która otrzymała zapłatę za pojazd, lecz nabywca. W przypadku samochodów wynosi on 2 proc. od wartości auta.

Czym jest wartość samochodu? Nie musi nią być cena ustalona między stronami w umowie sprzedaży pojazdu. Dlatego wpisanie do umowy kwoty niższej niż faktycznie zapłacona nie spowoduje, że możemy otrzymać niższy podatek PCC. Urzędnik ustali, ile wynosi wartość pojazdu i jeśli zapłacona kwota podatku nie będzie adekwatna, to wówczas możemy zostać wezwani do uregulowania podatku zgodnie z wartością pojazdu. Skąd urząd skarbowy wie, ile jest wart dany pojazd? Sprawdzi to w profesjonalnych katalogach samochodów, takich jak Eurotax czy Infoexpert. Pracownik znajdzie w nich, ile wynosi wartość konkretnego pojazdu, biorąc pod uwagę markę, model, rocznik, wersję wyposażenia czy przebieg.

Warto pamiętać, że urząd skarbowy ma aż 5 lat na weryfikację kwoty zapłaconego podatku. W przypadku gdy kupiliśmy auto, które wymagało inwestycji z naszej strony, uszkodzone np. po wypadku, to powinniśmy zachować dowody, które będą potwierdzeniem tego, że mieliśmy prawo zapłacić za nie dużo mniej. Wystarczą potwierdzenia opłacenia faktur z warsztatu czy zdjęcia auta.

Jak wypełnić PCC-3?

Poza zapłaceniem podatku naszym obowiązkiem jest również złożenie deklaracji PCC-3 lub wraz z nią załącznika w postaci PCC-3/A, jeśli nabywców jest dwóch. Na dopełnienie tych formalności mamy 14 dni, licząc od dnia zawarcia umowy sprzedaży pojazdu. Deklarację możemy złożyć na kilka sposobów:

 • Stacjonarnie – w urzędzie skarbowym, pod który podlegamy.
 • Za pomocą poczty tradycyjnej – wystarczy wypełnić i wysłać formularz.
 • Przez internet – czyli bez wychodzenia z domu.

Należy również wpłacić kwotę wyliczonego podatku na numer rachunku bankowego danego urzędu skarbowego.

Druk PCC-3 znajdziemy na stronie urzędu. Możemy go pobrać, wydrukować i wpisać wymagane informacje. Jak wypełnić deklarację PCC-3? Każde pole, które może się wydawać niejednoznaczne, opatrzone jest wskazówkami, jakie dane należy tam wprowadzić. Zanim rozpoczniemy wypełnianie formularza, warto przygotować sobie umowę kupna samochodu, w której możemy znaleźć wiele potrzebnych nam informacji. Na ppuslugi.mf.gov.pl można skorzystać z kreatora, który krok po kroku przeprowadzi nas przez wypełnienie deklaracji PCC-3. Na podstawie odpowiedzi udzielonych na pytania druk zostanie wypełniony danymi. Jeśli jednak wiemy, jak uzupełnić ten dokument, możemy to zrobić bez korzystania z podpowiedzi. Oto, jakie informacje należy podać w poszczególnych rubrykach:

 • Identyfikator podatkowy – jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej, nie jesteśmy zarejestrowani jako płatnicy podatku VAT, nie jesteśmy płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne – wówczas podajemy PESEL. W pozostałych przypadkach – NIP.
 • Data dokonania czynności – czyli data zawarcia umowy sprzedaży pojazdu, a nie data wypełniania dokumentu.
 • Miejsce składania deklaracji – czyli urząd skarbowy, pod który podlegamy.
 • Cel złożenia deklaracji PCC-3 – osoby, które nie wiedziały, jak wypełnić PCC-3, mogły popełnić błąd. Muszą zatem złożyć korektę. Jeśli jednak w przypadku danego pojazdu składamy deklarację po raz pierwszy, to zaznaczamy: złożenie deklaracji.
 • Podmiot składający deklarację – w przypadku zakupu samochodu wybierzmy z dostępnych opcji: „inny podmiot”.
 • Rodzaj podatnika – do wyboru są: „podatnik niebędący osobą fizyczną” i „osoba fizyczna”. Wybierzmy drugą z opcji.
 • Adres siedziby/adres zamieszkania – należy wprowadzić swoje dane.
 • Przedmioty opodatkowania – wybierzmy wariant: „umowa”.
 • Miejsce położenia rzeczy lub miejsce wykonywania prawa majątkowego – należy wybrać „terytorium RP”.
 • Miejsce dokonania czynności cywilnoprawnej – należy zaznaczyć, gdzie została zawarta umowa – w Polsce czy za granicą?
 • Zwięzłe określenie treści i przedmiotu czynności cywilnoprawnej – dokładnie należy opisać pojazd, który kupiliśmy, tj. podać markę, model, rodzaj, numer VIN, pojemność silnika, numer rejestracyjny, rodzaj nadwozia czy opis ewentualnych uszkodzeń.
 • Obliczenie należnego podatku od czynności cywilnoprawnych, z wyjątkiem umowy spółki lub jej zmiany – ta część może sprawić najwięcej problemów. W polu 27. należy wpisać wartość pojazdu, czyli najczęściej kwotę wynikającą z umowy sprzedaży. W polu 28. trzeba podać wysokość podatku, czyli 2 proc. od wartości auta. Kwotę podatku należy ponownie wpisać w pole 47.
 • Podatek do zapłaty – wyliczoną kwotę podatku należy zapisać ponownie w polu 54.
 • Informacja o załącznikach – jeśli pojazd będzie miał więcej niż jednego właściciela, to w tym polu należy to zaznaczyć.
 • Oświadczenie o podpisie podatnika – tzn. trzeba potwierdzić podpisem zapis „Oświadczam, że są mi znane przepisy Kodeksu karnego skarbowego o odpowiedzialności za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością”. Żeby deklaracja mogła być uznana, musi być podpisana.

Jak najbardziej można wypełniać papierowy formularz, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości zrobienia tego online. Kreator przeprowadza krok po kroku przez kolejne pola deklaracji i informuje nas, jeśli jakieś dane się nie zgadzają. Dzięki temu minimalizujemy do zera ryzyko, że wyślemy dokument błędnie wypełniony i zostaniemy wezwani do złożenia korekty.

Kara za niedopełnienie obowiązku na czas

Wiemy już, jak wypełnić PCC-3. Czy jednak za niedopełnienie tej powinności w terminie 14 dni i niezapłacenie podatku grozi kara? Może to być potraktowane jako wykroczenie skarbowe lub jako przestępstwo, w zależności od tego, ile wynosi kwota podatku. Jeśli nie jest ona wyższa niż wysokość pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia, to mamy do czynienia z wykroczeniem skarbowym. Kara może wynieść wówczas od 1/10 minimalnego wynagrodzenia aż do jego dwudziestokrotności. Może być nałożona w przypadku każdego opóźnienia w złożeniu deklaracji – wiele razy.

Czy można jej uniknąć, jeśli zdarzyło się nam z pewnych powodów nie dopełnić obowiązku? Można w takim przypadku przygotować tzw. czynny żal, czyli pismo skierowane do naczelnika urzędu skarbowego, w którym przyznajemy się do przekroczenia terminu, podajemy przyczynę takiej sytuacji i prosimy o niewyciąganie konsekwencji finansowych. Oczywiście powinniśmy natychmiast złożyć deklarację i zapłacić podatek. Jeśli  niedotrzymanie terminu zdarzyło się nam po raz pierwszy, to możliwe, że nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie.

Kto jest zwolniony z podatku od wzbogacenia?

Spoza grupy płatników wykluczeni są ci, którzy kupili zupełnie nowy pojazd i zrobili to np. w salonie. Jest tak, dlatego że taki zakup jest już związany z podatkiem VAT, który wliczony został w koszt kupna. Nie płacą ponadto kupujący samochód używany od firmy, czyli taki, na który została wstawiona faktura.

Kto jeszcze został wyłączony z tego obowiązku? Każdy, kto nabywa auto poza granicami naszego kraju, czyli od sprzedawcy mieszkającego poza Polską. To jeszcze nie koniec ulg. Oprócz tego PPC nie dotyczy pojazdów, których wartość jest mniejsza niż 1000 zł. Jednak jest to sytuacja bardzo rzadka.

Zapłacenie podatku to niejedyny obowiązek

Po transakcji sprzedaży auta zarówno sprzedający, jak i kupujący pojazd muszą pamiętać o kilku formalnościach. Zbywca musi przekazać nabywcy polisę OC i poinformować o tym towarzystwo ubezpieczeniowe w terminie 14 dni od przeniesienia prawa własności. Obowiązkiem obu stron jest również powiadomienie o transakcji właściwego wydziału komunikacji. Sprzedający informuje o zbyciu pojazdu, a kupujący rejestruje auto. Obie strony na dopełnienie tego obowiązku mają 30 dni. Przekroczenie tego terminu wiąże się z ryzykiem zapłacenia kary w wysokości do 1 000 zł.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
mężczyzna podpisuje dokument

Podatek od wzbogacenia – ile wynosi, kiedy należy go zapłacić?

Nabycie nieruchomości czy samochodu wiąże się najczęściej z dużym wydatkiem. Niestety, zapłacenie ustalonej ze sprzedającym ceny to nie koniec kosztów, które towarzyszą transakcji. Kolejnym obciążeniem finansowym jest podatek od wzbogacenia. W jakich przypadkach należy go zapłacić? Kiedy można go uniknąć?

Czytaj dalej
Przekazanie kluczyków na tle samochodu.

Podatek od kupna samochodu – kto i kiedy musi zapłacić podatek PCC? Jak rozliczyć podatek od zakupu samochodu?

Zakup pojazdu wiąże się z koniecznością dopełnienia pewnych formalności, m.in. powiadomienia o tym zakładu ubezpieczeń czy rejestracji w wydziale komunikacji. Kolejnym obowiązkiem jest opłacenie podatku od kupna samochodu - podatku PCC. Kto musi to zrobić? Sprzedający czy kupujący? Ile wynosi podatek od kupna samochodu? W jakim czasie należy wywiązać się z tego obowiązku?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę