Twoje mienie zostało uszkodzone w wyniku deszczów nawalnych lub powodzi? Sprawdź, jakie kroki podjąć w pierwszej kolejności i jak zgłosić szkodę. 

Szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Międzynarodowe prawo jazdy – jak wyrobić dokument i uzyskać międzynarodowe prawo jazdy? Kiedy będzie nam potrzebne?

W 2022 roku Rzeczpospolita informowała, że 42,5 proc. Polaków wybierało się na wakacyjny wyjazd własnym samochodem. Część z nich decydowała się na urlop poza granicami kraju. Jeśli i Ty planujesz taką podróż, sprawdź, czy nie będziesz potrzebować międzynarodowego prawa jazdy. Niestety, nie wszędzie akceptowany jest polski dokument. Jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy i w jakich przypadkach będzie to wymagane?

Międzynarodowe prawo jazdy – jak wyrobić dokument i uzyskać międzynarodowe prawo jazdy? Kiedy będzie nam potrzebne?

Czym jest międzynarodowe prawo jazdy? Uprawnienie międzynarodowe do kierowania pojazdami

Prawo jazdy na motocykle czy samochody, z odpowiednią kategorią uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi, umożliwia posiadaczowi jazdę po drogach publicznych bez narażania się na nałożenie mandatu karnego. Jednak o ile w Polsce i krajach Unii Europejskiej do poruszania się pojazdami wystarczy nowe prawo jazdy, to już poza granicami wspólnoty tak nie jest.

Międzynarodowe prawo jazdy to dokument, dzięki któremu masz prawo do kierowania pojazdami poza Unią Europejską – w krajach, które są stronami Konwencji Wiedeńskiej albo Konwencji Genewskiej.

Właściwie każda osoba, która ma ważne polskie prawo jazdy, może uzyskać prawo jazdy międzynarodowe. Możesz to zrobić samodzielnie lub za pośrednictwem ustanowionego pełnomocnika. Międzynarodowe prawo jazdy ma określoną datę ważności – może ona wynosić do 3 lat.

Jak wygląda wydanie międzynarodowego prawa jazdy?

Podstawą ubiegania się o taki dokument jest wniosek, którego wzór pobierzesz ze strony rządowej gov.pl, albo otrzymasz w urzędzie miasta lub urzędzie gminy, w wydziale komunikacji. Do wniosku potrzebujesz:

  • aktualnego zdjęcia,
  • ważnego polskiego prawa jazdy – unieważniony dokument nie będzie podstawą do wydania międzynarodowego prawa jazdy (zobacz również: za co zabierają prawo jazdy w Polsce),
  • potwierdzenie wniesienia opłaty za wydanie międzynarodowego prawa jazdy.

W celu uzyskania takiego dokumentu powinieneś:

  • przygotować wszystkie wymagane od Ciebie dokumenty,
  • złożyć komplet dokumentów w starostwie powiatowym,
  • zapłacić za wydanie międzynarodowego prawa jazdy i pobrać potwierdzenie opłaty,
  • odebrać gotowe prawo jazdy ze starostwa.

Ile się czeka na prawo jazdy międzynarodowe? Nie jest to długa procedura. Zazwyczaj trwa 3 dni robocze, licząc od dnia, w którym urząd otrzyma potwierdzenie opłaty. Często też jest ono gotowe do odbioru od ręki.

Możesz złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy międzynarodowego wraz z dokumentami stwierdzającymi uprawnienia do kierowania pojazdami osobiście w urzędzie albo wysłać je pocztą.

Zdarzyć się może, że urzędnik z różnych powodów odmówi Ci wydania międzynarodowego prawa jazdy. W takim przypadku możesz odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Złóż odwołanie w starostwie powiatowym, które odmówiło Ci wydania dokumentu w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji odmownej.

W jakich krajach należy posiadać międzynarodowe prawo jazdy?

W zależności od tego, do jakiego kraju poza UE się udajesz, możesz potrzebować międzynarodowego prawa jazdy zgodnego ze wzorem z Konwencji Wiedeńskiej lub Genewskiej. Stronami Konwencji są m.in. Albania, Białoruś, Bułgaria, Chorwacja, Gruzja, Kenia, Łotwa, Rumunia, Serbia, Macedonia, Tunezja, Turcja czy Ukraina i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Warto dopytać w ambasadzie danego kraju, jakie międzynarodowe prawo jazdy jest potrzebne. Dokument będzie Ci również niezbędny do tego, aby wypożyczyć samochód i legalnie podróżować nim w danym kraju.

Ile wynosi opłata za wydanie uprawnień do kierowania pojazdami za granicą?

Z pewnością zastanawiasz się, ile kosztuje prawo jazdy. Za jego wydanie zapłacisz 35 zł. Możesz uiścić taką opłatę w kasie starostwa albo zrobić przelew. Uwaga! Jeśli wnioskujesz o międzynarodowe prawo jazdy zgodne z Konwencją Wiedeńską i drugi dokument, zgodny z Konwencją Genewską, zapłacisz podwójną opłatę.
 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Zgubiłeś prawo jazdy? Sprawdź, co powinieneś zrobić? Jak zastrzec dokument i jak wygląda wydanie wtórnika prawa jazdy?

Kierujący pojazdami mechanicznymi w Polsce nie muszą mieć przy sobie fizycznego dokumentu uprawniającego do poruszania się po drogach. Nie narażą się przez to na nałożenie mandatu, nawet w trakcie kontroli policyjnej. Jeśli jednak zgubisz prawo jazdy, powinieneś wyrobić nowy dokument. Jak to zrobić i jak postępować, jeśli dojdzie do zgubienia czy kradzieży prawa jazdy w Polsce i poza granicami kraju?

Czytaj dalej

Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Co to za kategoria? Jak zrobić prawo jazdy na motor?

Aby poruszać się po drogach pojazdami mechanicznymi, kierowca musi mieć prawo jazdy właściwej kategorii. W przeciwnym wypadku korzystać będzie z dróg publicznych nielegalnie. Sprawdź, jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii A.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę