UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Utrata prawa jazdy na 3 miesiące. Jak można stracić prawo jazdy za prędkość - nowe przepisy ruchu drogowego. Jak można odzyskać utracone prawko?

Funkcjonariusze policji zatrzymują miesięcznie z różnych powodów nawet kilka tysięcy praw jazdy. Bardzo często przyczyną tego jest zgromadzenie przez kierowców zbyt dużej liczby punktów karnych. Nie wszyscy prowadzący pojazdy zdają sobie sprawę z tego, że inny limit obowiązuje młodych kierowców, a inny doświadczonych. Za co można stracić prawo jazdy i jak je odzyskać?

Policjant zabiera kierowcy prawo jazdy

ZABRANIE PRAWA JAZDY – W JAKICH PRZYPADKACH?

Prawo jazdy możesz stracić z wielu powodów. Co więcej, w zależności od przyczyny takiej decyzji, będziesz mógł ponownie prowadzić pojazd za 3 lub 12 miesięcy, a czasami nawet dopiero za 3 lata. Zabranie prawa jazdy to dla większości kierowców duży problem. Warto przede wszystkim znać przepisy i być świadomym tego, kiedy możesz stracić dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów. Kiedy możesz stracić prawo jazdy za punkty karne? Pamiętaj, że obowiązują dwa limity:

 • 20 punktów karnych – w przypadku kierowców, którzy posiadają prawko krócej niż rok.
 • 24 punkty karne – w przypadku pozostałych kierowców.

Jeśli uprawnienia do kierowania pojazdami posiadasz powyżej roku i przekroczysz limit 24 punktów, to zostaniesz skierowany na egzamin sprawdzający kwalifikacje oraz na badania psychologiczne. Jeśli ich nie zaliczysz, to starosta cofnie Twoje uprawnienia. W przypadku kierowców, którzy mają prawko poniżej roku, po przekroczeniu limitu punktów następuje automatyczne cofnięcie uprawnień do prowadzenia pojazdów. Co istotne, nie jest to odebranie dokumentu na pewien okres. Jednym sposobem na to, by odzyskać prawo jazdy, jest ponowne przejście kursu nauki jazdy i podejście do standardowego egzaminu, takiego, który muszą zaliczyć wszyscy, którzy chcą zdobyć uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

To, ile masz aktualnie punktów karnych, możesz sprawdzić tutaj: pz.gov.pl/dt/login/login?ssot=w5s51j2hcbl3btn28dhb.

UTRATA PRAWO JAZDY NA 3 MIESIĄCE?

Prawo jazdy na 3 miesiące możesz stracić za:

 • Przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h.
 • Przewożenie zbyt wielu pasażerów w samochodzie – czyli większej liczby osób niż wynosi wartość podana w dowodzie rejestracyjnym. Możesz otrzymać mandat w wysokości 100 zł i 1 punkt karny za każdą osobę ponad limit, ale nie może to być więcej niż 500 zł i 10 punktów. Jeśli będziesz przewozić 3 lub więcej pasażerów ponad normę, to wtedy stracisz prawo jazdy na 3 miesiące.

ZATRZYMANIE PRAWA JAZDY NA ROK

Zakaz prowadzenia pojazdów na okres od roku do nawet 15 lat jest orzekany w przypadku popełnienia przestępstwa przez kierowcę. Taki zakaz może być również orzeczony w przypadku wykroczenia, ale na maksymalnie 36 miesięcy, zgodnie z art. 29 § 1 Kodeksu wykroczeń.

UTRATA PRAWA JAZDY NA 3 LATA LUB DŁUŻEJ

Na co najmniej 3 lata możesz stracić prawo jazdy za:

 • Jazdę po spożyciu alkoholu – to na jak długo zostanie Ci odebrane prawo jazdy, zależy od tego, czy popełniłeś wykroczenie czy przestępstwo. Jeśli zawartość alkoholu w organizmie we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila, to doszło do wykroczenia i prawo jazdy może zostać odebrane na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Jeśli wynik jest wyższy, to prowadzący pojazd może stracić uprawnienia nawet na 15 lat.
 • Ucieczkę sprawcy z miejsca wypadku – w takim przypadku orzekana jest utrata prawka na minimum 3 lata. Jeśli sprawca dodatkowo był pod wpływem alkoholu, to możliwe, że sąd orzeknie dożywotnie odebranie prawa jazdy. 

ODBIÓR ZATRZYMANEGO PRAWA JAZDY

To, co musisz zrobić, żeby odzyskać utracone prawo jazdy, zależy od tego, na jak długo je zatrzymano. Jeśli na okres poniżej roku to musisz przygotować następujące dokumenty:

 • Wniosek o zwrot zatrzymanego prawa jazdy. Znajdziesz go tutaj: gov.pl/attachment/d87c1645-beac-45c2-9ad0-975459b9dc2f albo otrzymasz w swoim wydziale komunikacji. Zaznacza w nim, czy chcesz prawo jazdy odebrać osobiście, czy otrzymać je pocztą. Złożyć wniosek możesz w trybie online.
 • Potwierdzenie dokonanych opłat – 50 groszy za zwrot prawa jazdy i 100,5 zł za nowy dokument.
 • Dowód osobisty lub paszport.
 • Orzeczenie lekarskie – w przypadku, gdy twoje badania nie są już ważne albo masz skierowanie na takie badania.
 • Orzeczenie psychologiczne – na tych samych zasadach, co powyżej.

Jeśli prawko nadal jest ważne i masz aktualne badania, to dokument odzyskasz na miejscu. Jeśli nie, to na nowy poczekasz do 7 dni. W przypadku, gdy zatrzymano go na dłużej niż rok, musisz ponownie przystąpić do egzaminu teoretycznego i praktycznego.

Choć może się wydawać, że dla kierowcy, który od lat posiada uprawnienie do kierowania pojazdami, ale je stracił, zdanie egzaminu nie powinno być trudne, to praktyka pokazuje coś innego. Prowadzący pojazdy przez lata nabierają wielu przyzwyczajeń, które mogą powodować problemy podczas egzaminu. Dlatego odebrany dokument może stanowić problem, którego kierowca długo nie rozwiąże. Jeden z przedstawicieli Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie podkreśla, że kierowcy, którzy po latach po raz kolejny muszą zdawać egzamin, mają największy problem z częścią teoretyczną – wyniki są słabsze niż w przypadku tych, którzy po raz pierwszy podchodzą do testu. Natomiast osiągają oni nieco lepsze wyniki na egzaminie praktycznym.

Prowadzący pojazdy powinni przede wszystkim interesować się zmieniającymi się przepisami. Istotne zmiany wprowadziła ustawa, która weszła w życie od 1 lipca 2020 roku. Wcześniej w Polsce obowiązywało ograniczenie do 50 km/h w terenie zabudowanym w godzinach od 5:00 do 22:00 i do 60 km/h poza tymi godzinami. Po zmianach przez całą dobę musi być zachowana taka sama prędkość – 50 km/h. Od 1 lipca 2020 roku możliwa jest też utrata prawa jazdy za jazdę z prędkością wyższą o 50 km/h i więcej na terenie zabudowanym lub niezabudowanym.

Ponadto od 1 stycznia 2022 roku weszła w życie kolejna nowelizacja przepisów drogowych. Dotyczyła ona głównie sankcji związanych z nakładanymi mandatami za zbyt szybką jazdę. 17 września 2022 roku czeka nas kolejna nowelizacja przepisów, a ignorowanie przepisów grozić będzie nałożeniem wysokiego mandatu i nawet kilkunastu punktów karnych. Przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h będzie wiązało się z nałożeniem 15 punktów karnych. Szybko więc będzie można stracić prawko i kierowcę będzie czekał kolejny egzamin.

UTRATA PRAWA JAZDY A UBEZPIECZENIE

Poza konsekwencjami prawnymi kierowca, który utracił prawo jazdy, może mieć też inne problemy. Jeśli spowoduje on wypadek pod wpływem alkoholu, to poniesie on odpowiedzialność karną. Zakład ubezpieczeń w ramach jego ubezpieczenia OC wypłaci poszkodowanym odszkodowanie, ale następnie w ramach regresu zwróci się o te środki do sprawcy.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
młody kierowca pokazuje swoje prawo jazdy

Ile się czeka na prawo jazdy po zdaniu egzaminu w 2021 roku?

Egzamin na prawo jazdy to procedura, która ma na celu zweryfikowanie umiejętności kierowania pojazdem danego kursanta. Wiele młodych osób, które rozważa zapisanie się do szkoły nauki jazdy, zastanawia się, ile zajmuje zrobienie prawa jazdy kategorii B. Jaki jest czas oczekiwania na prawo jazdy po egzaminie państwowym? Sprawdź, ile się czeka na prawo jazdy.

Czytaj dalej
ruch uliczny

Jazda pod wpływem alkoholu – co za to grozi w 2021 roku?

Jazda pod wpływem alkoholu jest nieodpowiedzialna i surowo karana - to jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych. Sprawcami tego typu zdarzeń są najczęściej osoby w wieku 25-39 lat. Mimo to, jak wynika z danych policji, wciąż wielu polskich kierowców siada za kółkiem po wypiciu nisko- lub wysokoprocentowych trunków. Z jakimi konsekwencjami prawnymi muszą liczyć się ci, którzy zdecydują się na jazdę pod wpływem alkoholu?

Czytaj dalej
syrena policyjna

Punkty karne – jak je sprawdzić, kiedy się kasują?

Kierowca, który przekracza przepisy ruchu drogowego, musi się liczyć z ryzykiem nałożenia na niego mandatu, a także z tym, że otrzyma punkty karne. W wielu przypadkach niedostosowanie się do zasad dla prowadzącego pojazd może się zakończyć nawet odebraniem prawa jazdy. Jak sprawdzić, ile mamy punktów karnych? Po jakim czasie się one kasują?

Czytaj dalej
mężczyzna za kierownicą auta

Kontrola drogowa – jakie uprawnienia ma policja?

Zatrzymanie przez policję do kontroli to jedna z bardziej stresujących sytuacji, jakie mogą spotkać kierowcę. Na mocy znowelizowanych przepisów rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego, w życie weszły nowe rozwiązania, nadające funkcjonariuszom dodatkowe uprawnienia. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak powinna przebiegać rutynowa kontrola drogowa i jakie są prawa policjanta.

Czytaj dalej
mężczyzna za kierownicą

Kara za brak przeglądu technicznego auta – ile może wynieść w 2021?

Wykonywanie przeglądu technicznego jest jednym z obowiązków posiadacza pojazdu. Aktualny przegląd jest potwierdzeniem tego, że auto nadaje się do użytkowania. Jaka jest ważność badania technicznego pojazdu? Co się stanie, jeśli wykonasz je po terminie? Czy możesz dostać mandat za brak przeglądu? Jaka jest kara za brak przeglądu sprawdź.

Czytaj dalej
ruch uliczny

Kary za brak ubezpieczenia OC

Niewykupienie polisy ubezpieczeniowej OC wiąże się z karami finansowymi, których wysokość uzależniona jest od typu pojazdu oraz okresu przerwy w ubezpieczeniu. Kierowca samochodu ciężarowego zapłaci więcej od właściciela osobówki. W przypadku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego w czasie takiej przerwy do kary doliczane są opłaty za likwidacje szkody.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę