OC dla młodych kierowców – ile kosztuje najtańsze OC?

Ubezpieczenie OC, jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Ta polisa chroni własność osoby, która spowoduje wypadek i będzie zobowiązana do pokrycia szkód powstałych na skutek zdarzenia. Co obejmuje ubezpieczenie OC dla młodych kierowców? Jak wiek kierującego pojazdem wpływa na średnią cenę polisy OC dla młodych właścicieli samochodów oraz komu przysługują zniżki?

młoda kobieta za kierownicą

Ubezpieczenie OC - czym jest i co obejmuje?

Ubezpieczenie OC to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Obowiązujące prawo mówi, że każdy właściciel pojazdu powinien posiadać ważną przez 12 miesięcy polisę. Ubezpieczenie OC to rodzaj ochrony majątkowej, który obejmuje sytuacje, takie jak:

 • zderzenie z innym pojazdem, 
 • potrącenie pieszego lub rowerzysty, 
 • uderzenie pojazdem w budynek, ogrodzenie lub obiekt publiczny. 

Jeśli dojdzie do którejś z wyżej wymienionych sytuacji, ubezpieczenie OC pokryje koszty (poszkodowanego):

 • naprawy uszkodzonego i wynajem samochodu na czas naprawy, 
 • zadośćuczynienia za cierpienie i krzywdy dla ofiary,
 • badania techniczne po naprawie uszkodzonego samochodu, 
 • odszkodowanie za szkodę całkowitą, 
 • akcji ratunkowej, 
 • jeśli to uzasadnione, również noclegu dla osób, które zostały poszkodowane, 
 • leczenia, rehabilitacji, a także renty, 
 • płatnego parkingu dla uszkodzonego samochodu. 

Należy jednak pamiętać również o sytuacjach, w których odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Mowa tu o:

 • uszkodzeniu ładunku przewożonym za opłatą, który przewozimy w celu zarobku, 
 • szkodach obejmujących utratę gotówki, sprzętu, biżuterii czy papierów wartościowych, 
 • szkodach wyrządzonych nam samym, wówczas jedna osoba jest zarówno sprawcą, jak i poszkodowanym,
 • zniszczeniu bądź skażeniu środowiska spalinami lub wyciekami szkodliwych płynów spod maski.

Co grozi za brak ubezpieczenia OC dla młodych kierowców?

Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców jest obowiązkowe, nawet jeżeli pojazd jest nieużywany, ale zarejestrowany. Za brak ubezpieczenia grozi kara. Przedstawiamy przybliżone kwoty kar za brak OC w roku 2020. 

 • Motocykle i motorowery:

        - 170 zł w przypadku braku ochrony przez mniej niż 3 dni,

        - 435 zł w przypadku braku ochrony przez 3-14 dni, 

        - 870 zł w przypadku braku ochrony przez więcej niż 14 dni. 

 • Samochód osobowy:

        -  1040 zł w przypadku braku ochrony przez mniej niż 3 dni, 

        - 2600 zł w przypadku braku ochrony przez 3-14 dni,

        - 5200 zł w przypadku braku ochrony przez więcej 14 dni.

 • Samochód ciężarowy:

        - 1560 zł w przypadku braku ochrony przez mniej niż 3 dni, 

        - 3900 zł w przypadku braku ochrony przez 3-14 dni, 

        -7800 zł w przypadku braku ochrony przez więcej niż 14 dni.

Młodzi kierowcy, którzy nie wykupili ubezpieczenia, a mimo to jeżdżą na co dzień samochodem, powinni liczyć się z zapłatą nie tylko kary, lecz także mandatu. Mowa oczywiście o sytuacji, w której policja zatrzymałaby pojazd do kontroli bądź doszłoby do wypadku czy kolizji. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaciłby odszkodowanie poszkodowanemu w takiej sytuacji, jednak najprawdopodobniej zwróciłby się następnie do sprawcy o uregulowanie kwoty odszkodowania. Nierzadko to kwoty, które sięgają kilkunastu, kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych. W takiej sytuacji nawet kilkudniowe opóźnienie w zapłacie OC może zrujnować budżet na wiele lat. 

OC dla młodych kierowców. Jak wiek kierowcy wpływa na średnią cenę OC?

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda kwestia cen OC dla młodych kierowców? Wiek kierowcy ma znaczący wpływ na cenę ubezpieczenia OC. Dlaczego? Ubezpieczyciele wychodzą z założenia, że im starszy kierowca, tym większe doświadczenie i mniejsze prawdopodobieństwo wypadku. Przedstawiamy średnie ceny OC na podstawie danych z III kw. 2019 roku.
 

Wiek kierowcy

Cena ubezpieczenia

powyżej 56 lat

570 zł

46-55 lat

570 zł

36-45 lat

570 zł

26-35 lat

706 zł

18-25 lat

1350 zł

Ponadto tańsze OC przysługuje osobom zamężnym i żonatym, a także posiadającym dzieci. Osoby w wieku 18-25 lat rzadko biorą ślub czy decydują się na dzieci, dlatego też OC dla młodych kierowców jest znacznie droższe.

Trudno jednak dziwić się, że to OC dla młodych kierowców jest wyższe, niż dla tych z większym stażem, ponieważ odnotowuje się najwyższy wskaźnik liczby wypadków dla kierowców do 24. roku życia. 

Zniżki na ubezpieczenie OC - komu przysługują?

Bezszkodowa jazda ma wpływ na wysokość składki na ubezpieczenie OC dla młodych kierowców. Właściciele pojazdów, którzy przez kilka lat nie spowodowali żadnej kolizji, mogą liczyć na to, że cena składki będzie niższa, niż w przypadku tych osób, z których polisy były likwidowane szkody drogowe. Niższą cenę za polisę komunikacyjną nierzadko mogą zapłacić także te osoby, które ubezpieczają więcej niż jeden samochód. 

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy?

Zanim przejdziemy do cen  OC dla młodych kierowców, powinniśmy wyjaśnić, kogo uważa się za młodego kierowcę. To osoba w wieku 18-25 lat oraz posiadająca prawo jazdy krócej niż 36 miesięcy. 

Średnia cena ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy to około 1400 złotych. Dokładna kwota, jaką przyjdzie zapłacić młodemu kierowcy, zależy od wielu czynników, w tym: 

 • marki i modelu samochodu, 
 • pojemności silnika samochodu,
 • przebiegu samochodu, 
 • daty urodzenia kierowcy,
 • daty wydania prawa jazdy, 
 • stanu cywilnego i posiadanych dzieci, 
 • miejsca zamieszkania, 
 • wypracowanych zniżek.

Każdy klient jest traktowany indywidualnie i w zależności od konkretnej firmy ubezpieczeniowej - ceny ubezpieczenia OC dla młodych kierowców mogą się różnić. 

Sposoby na tanie OC dla młodego kierowcy

OC dla młodego kierowcy będzie znacznie niższe, jeśli będzie posiadać samochód o takich parametrach, które zapewniają niższą składkę. Przy jakim samochodzie polisa będzie najtańsza? Znaczenie ma m.in. wiek samochodu - młody właściciel nowego auta zapłaci mniej za ubezpieczenie, niż właściciel kilkuletniego samochodu. Znaczenie ma również przebieg pojazdu - im większy, tym większe szanse na to, że dojdzie do wypadku. Cena ubezpieczenia jest wówczas wyższa. Nie bez znaczenia pozostają także marki i modele samochodów. Osoby jeżdżące sportowymi samochodami są ryzykownymi klientami, zwłaszcza gdy są młodzi i nie mają doświadczenia za kółkiem, stąd też wyższe ceny OC w takich przypadkach. Podobnie jest w przypadku pojemności silnika. Firmy ubezpieczeniowe oferują najtańsze OC dla młodych właścicieli samochodów na benzynę, w przypadku diesla koszty są nieco droższe. Należy zwrócić uwagę również na przeznaczenie pojazdu, jeśli pracujemy jako kierowca taksówki, musimy o tym poinformować firmę ubezpieczeniową. 

W niektórych sytuacjach również młody kierowca może liczyć na zniżki. Wystarczy, że w młodym wieku zarejestruje na siebie przyczepę samochodową czy skuter, a następnie będzie opłacał za nie obowiązkową polisę. Nie powinna ona przekraczać kilkudziesięciu złotych rocznie. Jeśli przez rok czy nawet kilka lat nie dojdzie do żadnego zdarzenia, wówczas młody kierowca wyrobi sobie zniżki. 

Dobrym sposobem na tanie OC dla młodego kierowcy jest dopisanie do polisy starszego kierowcy jako współwłaściciela pojazdu. Jeśli będzie to osoba mająca duże doświadczenie, bezszkodową historię ubezpieczenia i zniżki w OC, cena za polisę może być tańsza nawet o kilkaset złotych. Takie rozwiązanie niesie również za sobą pewne konsekwencje - jeżeli dojdzie do wypadku, obie osoby stracą część zniżek z tytułu bezszkodowej jazdy. Konieczne jest także zgłoszenie zmian w dowodzie rejestracyjnym.  

Wysoka cena OC dla młodego kierowcy nierzadko skłania, by zarejestrować samochód na inną osobę z rodziny - np. tatę. Dzięki temu kwota, jaką trzeba zapłacić za składkę, jest znacznie niższa. Choć to radykalne rozwiązanie, pozwala zaoszczędzić. Taka praktyka może jednak grozić konsekwencjami w postaci dopłaty, jeśli dojdzie do wypadku, a ubezpieczyciel udowodni, że pojazd był prowadzony przez np. syna właściciela, a nie właściciela.

Każda, nawet niewielka promocja może zmienić kwotę polisy, dlatego też warto zwracać na nie uwagę. Często widzimy dostępny kody rabatowe, czy zniżki przy płatności kartą, bądź zakupie przez internet. Na rynku pojawiają się także atrakcyjne oferty skierowane właśnie do młodych kierowców. Ciekawą opcją są różnego rodzaju pakiety ubezpieczeń, np. OC z ubezpieczeniem nieruchomości czy polisą zdrowotną. Ubezpieczyciele często stosują zniżki na pakiety, dzięki którym oferta jest naprawdę korzystna, a cena za ubezpieczenie ostatecznie nie jest wcale wysoka. Młody kierowca, jeśli tylko ma taką możliwość, nie powinien rozkładać płatności na raty, a zapłacić cenę polisy jednorazowo. Dlaczego? Oprocentowanie przy ratach w OC może być wysokie, zwłaszcza dla młodej osoby. Bez względu na sposób płatności, warto porównać oferty różnych firm i znaleźć ubezpieczyciela, który oferuje nie tylko niskie ceny, lecz także dobre warunki. Ceny w zależności od konkretnych firm mogą się znacznie różnić. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę