Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
kobieta za kierownicą rozmawia przez telefon

Mandat za rozmowę przez telefon – ile może wynieść?

Rozmowa przez telefon podczas jazdy bez korzystania z zestawu głośnomówiącego lub wysyłanie smsów przez kierowcę - rozprasza jego uwagę i stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Prawo o ruchu drogowym zakazuje trzymania telefonu podczas jazdy. Ile może wynieść mandat za rozmowę przez telefon komórkowy przy jednoczesnym prowadzeniu samochodu?

Czytaj dalej
jazda z przyczepą

Jazda z przyczepą samochodową – przepisy i technika jazdy

Każdemu kierowcy może przydać się umiejętność jazdy z przyczepą. Przeprowadzka, zakup nowych mebli, wakacyjny wyjazd z rowerami - to sytuacje, gdy warto pomyśleć o lekkiej przyczepie, zwłaszcza że prawo jazdy kategorii B daje Ci takie uprawnienia. O czym należy pamiętać, zanim rozpoczniemy jazdę z przyczepą? Radzimy.

Czytaj dalej
trójkąt ostrzegawczy

Trójkąt ostrzegawczy – kiedy i w jakiej odległości należy go ustawić?

Prawidłowe ustawienie trójkąta ostrzegawczego ma duże znaczenie z perspektywy zapewnienia bezpieczeństwa na drodze – zarówno dla kierowcy uszkodzonego pojazdu, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Właśnie dlatego warto wiedzieć, ile metrów od auta należy umieścić trójkąt samochodowy oraz jakie przepisy w tym zakresie obowiązują w terenie zabudowanym, a jakie na drogach ekspresowych.

Czytaj dalej
kierowca

Kupno samochodu od komornika – na co należy zwrócić uwagę?

Pojazdy osobowe trafiają na licytacje komornicze z powodu długów i niewypłacalności ich właścicieli. Kupno samochodu od komornika często pozwala nabyć pojazd w bardzo okazyjnej cenie, jednak tego typu transakcja niepozbawiona jest też wad. Czy warto kupić auto od komornika? Jak przebiegają licytacje komornicze samochodów i gdzie można je znaleźć?

Czytaj dalej
Kierowca, z aktualnymi badaniami dla kierowców zawodowych, prowadzi samochód dostawczy

Badania kierowców zawodowych – jakie należy wykonać?

Kierowca zawodowy to bardzo odpowiedzialna i stresująca praca. Taka osoba musi dbać o bezpieczeństwo przewożonych osób i ładunku, powierzonego pojazdu oraz przestrzegać rozkładu jazdy. Dlatego badania kierowców zawodowych obejmują ocenę kondycji fizycznej i psychotesty.

Czytaj dalej
kluczyki do auta

Wycena samochodu na sprzedaż – jak to zrobić?

Wielu posiadaczy samochodów, którzy planują sprzedać swoje używane auto, ma problem z dokładnym oszacowaniem jego wartości rynkowej. Jak wycenić samochód, aby móc sprzedać go z zyskiem, jednocześnie nie zniechęcając potencjalnych nabywców zbyt wygórowaną ceną? Co ma wpływ na ostateczną cenę pojazdu osobowego? Kto może nam pomóc w oszacowaniu wartości auta?

Czytaj dalej
mandat karny

Odwołanie od mandatu – jak je napisać, w jakiej sytuacji można się odwołać?

Mandat dostaniemy za każde wykroczenie, które jest niezgodne z prawem: przekroczenie prędkości, spowodowanie wypadku czy przejście na czerwonym świetle. W większości przypadków od razu przyjmujemy karę, jednak później, możemy zdać sobie sprawę, że grzywna jest za wysoka lub niesłuszna. Wtedy należy napisać odwołanie od mandatu. Jak je stworzyć i gdzie wysłać?

Czytaj dalej
zestaw naprawczy do opon

Zestaw naprawczy do opon – czy warto go mieć?

Zestaw naprawczy do opon coraz częściej jest dołączany do wyposażenia nowych samochodów przez producentów, zamiast tradycyjnego koła zapasowego. Niektórzy kierowcy sami decydują się na zakup kompaktowego zestawu naprawczego, żeby zyskać więcej miejsca w bagażniku, na przykład na zamontowanie instalacji LPG. Czy warto mieć taki zestaw w wyposażeniu samochodu?

Czytaj dalej
mężczyzna za kierownicą auta

Ewidencja przebiegu pojazdu – co powinna zawierać tzw. kilometrówka?

Ewidencja przebiegu samochodu to formalny rejestr przejazdów autem w celach służbowych. Obowiązek sporządzania tzw. kilometrówki ciąży przede wszystkim na przedsiębiorcach, którzy chcą odliczyć 100% podatku VAT od zakupu samochodu, a także na pracownikach, którzy wykorzystują prywatne auto w ramach wykonywanej pracy. Jak powinna wyglądać karta przebiegu pojazdu? Kiedy należy ją stosować?

Czytaj dalej
nowe auto

Leasing dla osób prywatnych – na czym polega?

Branie auta w leasing jest zdecydowanie bardziej popularne wśród firm niż osób prywatnych. Nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że leasing konsumencki to korzystne rozwiązanie i dobra alternatywa dla kredytu. Na czym polega leasing samochodu dla osób prywatnych? Jakie są plusy, a jakie minusy takiego sposobu finansowania?

Czytaj dalej
kierownica zabytkowego auta

Samochód zabytkowy – ubezpieczenie i rejestracja

Samochód zabytkowy rozpoznasz po żółtych tablicach rejestracyjnych. Aby je uzyskać, właściciel samochodu retro musi przejść długą drogę przez formalności. Jak zarejestrować i ubezpieczyć zabytkowe auto? Podpowiadamy.

 

Czytaj dalej
auto na gaz

Homologacja butli LPG – jak przebiega, ile kosztuje?

Podczas zakładania instalacji LPG w samochodzie, butla z gazem otrzymuje homologację, co oznacza, że przeszła stosowne badania, a jej użytkowanie jest bezpieczne. Po 10 latach użytkowania konieczne jest przedłużenie homologacji butli LPG lub wymiana na nową - pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie oszczędniejsze. Sprawdź, ile kosztuje homologacja butli LPG, kiedy należy ją przedłużyć i na czym to polega.

Czytaj dalej
zderzenie dwóch aut w tle

Kolizja drogowa a ubezpieczenie OC

Jeśli uczestniczyłeś w kolizji drogowej to przede wszystkim powinieneś wiedzieć, jak się zachować w takiej sytuacji. Niektórzy kierowcy decydują się na opuszczenia miejsca zdarzenia, co może się dla nich zakończyć kosztownymi konsekwencjami. Co powinieneś zrobić, jeśli przydarzy ci się kolizja drogowa?

Czytaj dalej
wypadek

Odszkodowanie komunikacyjne – czym jest, jak je uzyskać?

Wypadki komunikacyjne to niebezpieczne i niestety częste zdarzenia, które mogą prowadzić do uszczerbku na zdrowiu, czasowej niezdolności do pracy, a także generować ogromne koszty leczenia. Osoby poszkodowane w wypadku drogowym mają prawo ubiegać się o odszkodowanie z tego tytułu (z OC sprawcy). Jak otrzymać odszkodowanie komunikacyjne? Co warto wiedzieć o likwidacji szkód komunikacyjnych i jakie kroki podjąć bezpośrednio po zdarzeniu?

Czytaj dalej
przednia szyba

Wymiana przedniej szyby – jaka polisa pokryje koszty naprawy? Jak wygląda wymiana szyby z ubezpieczenia AC?

Uszkodzenie szyby czołowej często wymaga wymiany na nową. Jest konieczne szczególnie w sytuacji, gdy ślad po uderzeniu zaczyna pękać, co wpływa negatywnie na widoczność i bezpieczeństwo kierowcy oraz innych osób znajdujących się w samochodzie. Jak wymienić przednią szybę? Ile kosztuje usługa wstawiania szyb samochodowych?

 

Czytaj dalej
kobieta dzwoni po pomoc drogową

Wada ukryta samochodu – czym jest, jakie prawa ma kupujący?

Wielu kierowców decyduje się na zakup pojazdu z rynku wtórnego. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę, że wiąże się to z pewnym ryzykiem. Zdarza się bowiem, że samochody używane mają wady ukryte, o których sprzedający nas nie powiadomił. Czym jest wada ukryta samochodu? Ile jest czasu na zwrot zakupionego auta w przypadku jej wykrycia?

Czytaj dalej
samochód

Tuning samochodu a ubezpieczenie OC i AC

Jeżeli zdecydowałeś się na ulepszenie swojego auta, to powinieneś wiedzieć, że wszelkie zmiany trzeba zgłosić ubezpieczycielowi. W przeciwnym wypadku możesz spodziewać się niższego odszkodowania po wystąpieniu szkody. Tuning samochodu ma znaczenie zarówno w przypadku polisy OC, jak i AC. Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z ubezpieczeniem i tuningowaniem samochodów.

Czytaj dalej
mechanik poleruje szybę

Porysowana szyba w aucie – polerowanie czy wymiana?

Porysowana szyba w aucie obniża komfort jazdy i nie prezentuje się dobrze. Może wynikać z wieloletniej eksploatacji, zbyt intensywnego skrobania oszronionej szyby zimą lub być skutkiem uderzeń drobnych kamieni i piasku, np. podczas jazdy autostradą. Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, co zrobić z porysowaną szybą w samochodzie – polerować czy wymienić na nową? Jak niewielkim kosztem pozbyć się rys na szybie?

Czytaj dalej
gaśnica

Gaśnica do samochodu – jaką wybrać?

Gaśnica do samochodu to obowiązkowy element wyposażenia pojazdu osobowego. Ten niezastąpiony gadżet pozwala stłumić ogień w zarodku i uchronić auto przed całkowitym spaleniem. Wielu kierowców zastanawia się, jaką gaśnicę samochodową kupić. Jaka jest standardowa cena gaśnicy samochodowej?

Czytaj dalej
policjantka kieruje ruchem

Kierowanie ruchem przez policjanta – jak odczytywać jego sygnały?

Jako kierowcy zwracamy przede wszystkim uwagę na znaki drogowe i sygnalizację świetlną. Tymczasem równie ważna jest znajomość sygnałów dawanych przez policjanta. Kierowanie ruchem przez policjanta może zostać zastosowane w wielu różnych sytuacjach związanych ze zmianą organizacji ruchu lub awarią sygnalizacji świetlnej. Jak odczytywać gesty kierującego ruchem? Przypominamy obowiązujące przepisy.

Czytaj dalej
nowe auto

Amortyzacja samochodu osobowego – jak amortyzować auto firmowe w obecnym roku? Jak wygląda amortyzacja samochodu używanego?

Prowadzenie działalności gospodarczej bez samochodu jest bardzo często niemożliwe. Dlatego przedsiębiorcy decydują się na kupno pojazdu na firmę lub wprowadzenie prywatnego auta do ewidencji środków trwałych. Wiąże się to z określonymi formalnościami i możliwością amortyzowania auta. Jednak dla dokonywania odpisów amortyzacyjnych od samochodu osobowego na gruncie prowadzonej działalności gospodarczej niezbędne będzie jego ujęcie w ewidencji środków trwałych. Na czym polega amortyzacja samochodu…

Czytaj dalej
ciężarówka

Jak wyrobić kartę kierowcy – do czego jest potrzebna?

Żeby móc prowadzić pojazd, taki jak np. samochód, należy posiadać uprawnienia, czyli prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Nie w każdym przypadku wystarczy to jednak do tego, żeby móc kierować danym autem. Kierowcy, którzy jeżdżą autami wyposażonymi w tachograf, muszą również posiadać dokument o nazwie karta kierowcy. Do czego on służy?

Czytaj dalej
kompaktowe auto

Rodzaj nadwozia – jak wpływa na wysokość polisy OC?

Przy wyliczaniu składki na ubezpieczenie OC pojazdów ubezpieczyciel bierze pod uwagę wiele czynników. Znaczenie ma m.in. to, jaki samochód zostanie objęty ochroną. Liczą się: marka, model, pojemność silnika, a często nawet aktualny i prognozowany przebieg. Czy na wysokość składki wpływa również rodzaj nadwozia? Co oznacza ten termin? Jakie są typy nadwozi samochodów?

Czytaj dalej
kobieta z kluczykami do auta

Wartość rezydualna samochodu – czym jest, od czego zależy?

Przymierzając się do kupna pojazdu, bierzemy pod uwagę wiele kwestii. Znaczenie ma dla nas cena auta, pojemność bagażnika, jego wymiary, kolor karoserii, liczba siedzeń i nie tylko, ale nie wszyscy pamiętają o wartości rezydualnej. Co to oznacza i dlaczego powinno być to istotne dla każdego, kto chce dobrze wybrać samochód?

Czytaj dalej
ruch uliczny

Spalanie paliwa – jak je poprawnie obliczyć?

Zużycie paliwa jest jednym z najwyższych kosztów użytkowania auta. To, ile ono wynosi, zależy od wielu kwestii – nie tylko od modelu pojazdu. Dla kupujących spalanie jest jednym z istotnych kryteriów wyboru pojazdu, gdyż od tego uzależnione jest, ile będzie ich kosztowało użytkowanie samochodu. Jak obliczyć, ile wynosi spalanie paliwa?

Czytaj dalej
mężczyzna podpisuje dokument

Podatek od wzbogacenia – ile wynosi, kiedy należy go zapłacić?

Nabycie nieruchomości czy samochodu wiąże się najczęściej z dużym wydatkiem. Niestety, zapłacenie ustalonej ze sprzedającym ceny to nie koniec kosztów, które towarzyszą transakcji. Kolejnym obciążeniem finansowym jest podatek od wzbogacenia. W jakich przypadkach należy go zapłacić? Kiedy można go uniknąć?

Czytaj dalej
podpisanie dokumentów

Odpowiedzialność cywilna – czym jest, jakie są jej rodzaje?

Każde nasze zachowanie niesie za sobą pewne konsekwencje. W niektórych przypadkach może okazać się, że wyrządziliśmy szkodę osobie trzeciej. Za takie zdarzenia ponosimy odpowiedzialność cywilną. Jakie są rodzaje odpowiedzialności cywilnej? I co to właściwie oznacza? Jakie są rodzaje odpowiedzialności cywilnej? I co to właściwie oznacza?

Czytaj dalej
tankowanie auta na gaz

Instalacja LPG a ubezpieczenie OC – jak wpłynie na wysokość składki?

Na koszt użytkowania samochodu znacząco rzutować mogą wydatki na paliwo, ale to oczywiście zależy od kilku czynników. Ważna jest liczba przejeżdżanych miesięcznie/rocznie kilometrów, parametry posiadanego pojazdu czy to, w jaki sposób jest eksploatowany. Na opłaty wpływa również to, jakiego paliwa używamy. Oszczędności przynosi instalacja LPG. Czy jednak zawsze się to opłaca? Jak zasilanie auta gazem przekłada się na cenę ubezpieczenia OC?

Czytaj dalej
przejazd karetki

Korytarz życia na drodze – jak go utworzyć?

W 2019 roku do jednostek policji zgłoszono 30 288 wypadów i 455 454 kolizji drogowych. Często o życiu i zdrowiu poszkodowanych decyduje czas dotarcia służb ratunkowych na miejsce zdarzenia. M.in. z tego względu wprowadzono do przepisów obowiązek tworzenia korytarza życia przez uczestników ruchu drogowego. Co to znaczy i na czym to polega?

 

Czytaj dalej
samochody na parkingu

Umowa zamiany samochodu zamiast kupna pojazdu. Jaki jest wzór umowy? Czy trzeba zapłacić podatek?

Najczęściej właścicielami nowego samochodu stajemy się na podstawie umowy sprzedaży. Od momentu kiedy zapłacimy za pojazd, należy on do nas. Istnieje jednak inny, mniej popularny, ale jak najbardziej dostępny sposób na to, aby zostać właścicielem innego auta. Mowa o zamianie samochodu. Kto może z tego skorzystać i jakie wiążą się z tym formalności? Czy niesie to za sobą obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego czy PCC? Jak taka zamiana wpłynie na ubezpieczenie OC auta?

Czytaj dalej
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę