UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Najtańsze ubezpieczenie OC? Wystarczy poszukać!

Dla większości osób przy wyborze ubezpieczenia OC najważniejszym czynnikiem jest cena. Na najniższą składkę mogą liczyć kierowcy z największym stażem i pozytywnym przebiegiem historii ubezpieczenia. Wpływ na koszt ubezpieczenia ma także model, wiek i pojemność silnika samochodu. Nie bez znaczenia jest również miejsce zamieszkania.

kobieta korzysta z laptopa

Utarło się, że o wyborze OC zazwyczaj decyduje cena. Ta zaś zależy od wielu czynników: wieku i doświadczenia kierowcy, stanu auta, a nawet miejsca jego użytkowania. Kto, gdzie i dlaczego może liczyć na najtańsze OC? Najlepszym sposobem na sprawdzenie, ile zapłacisz za OC jest skorzystanie z kalkulatora. Żeby wyliczyć koszt OC, musisz podać niezbędne dane. Pozwoli nam to dokonać dokładnej wyceny ubezpieczenia Twojego pojazdu. Bardzo prawdopodobne, że zaoferujemy Ci najtańsze OC na rynku.

Komu najtańsze OC?

Tutaj zasada jest prosta – im większe doświadczenie za kółkiem, tym mniejsza cena OC. Również dlatego, że z każdym rokiem bezszkodowej jazdy dostajemy większe zniżki u ubezpieczycieli. Wyższe składki płacą zwykle młodzi kierowcy, a także ci, którzy mają stosunkowo krótko prawo jazdy. Im większe doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, tym składka przedstawia się bardziej atrakcyjnie. Warto też poszukać ofert promocyjnych – czasem najtańsze OC można dostać, po prostu powołując się na numer polisy znajomego. Dlaczego młodzi płacą więcej za OC? Towarzystwa ubezpieczeniowe wiedzą, że to niedoświadczeni kierowcy są najczęściej sprawcami wypadków i kolizji. Corocznie publikowany jest raport Komendy Głównej Policji, z którego możesz się dowiedzieć, że kierowcy w wieku od 18 do 24 lat są sprawcami największej liczby wypadków i kolizji, natomiast najrzadziej takie zdarzenia powodują seniorzy. Dla ubezpieczyciela ważne jest również to, jak długo posiadacz pojazdu ma prawo jazdy.

Znaczenie ma także stan cywilny posiadacza pojazdu. Na niższą składkę mogą liczyć te osoby, które założyły już rodzinę i najczęściej podróżują z dziećmi. Dlaczego? Gdyż statystycznie tacy kierowcy powodują mniej wypadków i kolizji niż single.

Umowa ubezpieczenia OC nie jest zawierana dla danego kierowcy, lecz dla wskazanego pojazdu. Oznacza to, że ochronie podlegają nie tylko szkody spowodowane przez posiadacza, ale również te, do których doprowadzi inny kierowca. 

Jeśli pojazd ma kilku współwłaścicieli, to ubezpieczyciel weźmie pod uwagę ich wszystkich przy wyliczaniu ceny za OC. Jeżeli współwłaściciele są kierowcami młodymi stażem, cena OC będzie wyższa niż gdyby auto należało wyłącznie do jednego posiadacza, który od lat ubezpiecza pojazdy i jeździ bezszkodowo. Z drugiej strony, jeśli posiadaczem auta jest początkujący kierowca, a współwłaścicielem zostanie osoba z bardzo dobrą historią przebiegu ubezpieczenia, to wpłynie na obniżenie składki na OC.

Dla jakiego auta najtańsze OC?

Marka ubezpieczanego pojazdu ma bardzo duży wpływ na wysokość składki OC. Właściciele samochodów niemieckich i luksusowych raczej nie mogą liczyć na najtańsze OC na rynku. Istotny jest także wiek auta – im pojazd jest młodszy, tym składka niższa (ze względu na większą sprawność auta). Nie bez znaczenia pozostaje pojemność silnika. Najtańsze OC dostaną przede wszystkim właściciele aut, które nie mogą rozwinąć wysokiej, ryzykownej prędkości. Koszt OC zależny jest również od aktualnego i deklarowanego przebiegu. Ze stosunkowo wysoką ceną ubezpieczenia muszą się liczyć posiadacze starszych pojazdów. W ich przypadku zakłady ubezpieczeń biorą pod uwagę to, że wiek auta może wiązać się z większym ryzykiem usterek, które mogą doprowadzić do zdarzeń w ruchu drogowym.

Gdzie najtańsze OC – miejsce używania pojazdu

Cena polisy zależy bezpośrednio od naszego miejsca zamieszkania, ale nie tylko. Dla ubezpieczyciela znaczenie ma nie tyle to, gdzie mieszkasz, ale również gdzie użytkujesz pojazd. Mniej za OC zapłaci ten posiadacz, który porusza się głównie po małej miejscowości, a więcej ten, który jeździ po dużym mieście. Ten sam posiadacz pojazdu zapłacić może inną składkę za ubezpieczenie OC w zależności od tego, w jakim mieście zarejestruje pojazd. Ubezpieczyciele dysponują statystykami wypadków i kolizji w obrębie poszczególnych kodów pocztowych – dlatego cena OC dla tego samego kierowcy i tego samego pojazdu może być różna nawet na sąsiednich dzielnicach.

BLS czy najtańsze OC?                

Od kiedy na rynku OC pojawił się system Bezpośredniej Likwidacji Szkód, ubezpieczyciele muszą konkurować ze sobą nie tylko ceną, ale także jakością obsługi. Klienci tych firm, które oferują BLS, zlikwidują szkodę z OC sprawcy u własnego ubezpieczyciela. Dla kierowców to nieoceniona wygoda. Na szczęście cena i jakość się nie wykluczają, co oznacza, że najtańsze OC można znaleźć także w firmie, która oferuje BLS i usługi na najwyższym poziomie. Dlatego jednym z argumentów, który przemawiać może za danym ubezpieczycielem jest możliwość skorzystania z systemu BLS. W Polsce usługa ta nie jest obowiązkowa. Dlaczego jednak warto wybrać taką ofertę? Choćby po to, żeby móc ocenić, jak wygląda współpraca z zakładem ubezpieczeń. Jak szybko skontaktował się on z Tobą po zgłoszeniu szkody? Po jakim czasie otrzymałeś odszkodowanie? Czy miałeś jakieś problemy z komunikacją? Na tej podstawie możesz zdecydować, czy chcesz dalej współpracować z danym zakładem ubezpieczeń, czy jednak wypowiesz umowę przed jej zakończeniem. Nawet jeśli korzystasz z polisy BLS, nie masz obowiązku zgłaszania szkody do swojego zakładu ubezpieczeń. Możesz powiadomić o tym towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy.

Gdzie wykupić najtańsze ubezpieczenie samochodu?

 Duży wpływ na cenę OC samochodu ma historia przebiegu Twojego ubezpieczenia. Jeśli jeździsz bezszkodowo, tzn. z Twojej polisy nie zostało nikomu wypłacone odszkodowanie, to wówczas z każdym rokiem ochrony ubezpieczeniowej będziesz za nią płacić prawdopodobnie mniej. Jeśli zaś w ciągu roku spowodujesz kilka szkód, to zakład ubezpieczeń może z tego względu zaproponować Ci bardzo wysoką składkę. Pamiętaj jednak, że towarzystwo ubezpieczeniowe nigdy nie może Ci odmówić ochrony ubezpieczeniowej.

Jeśli często wyjeżdżasz do krajów, na których terytorium wymagana jest zielona karta, to sprawdź, na jakich warunkach możesz w danym towarzystwie ubezpieczeniowym otrzymać ten dokument. Za darmo czy odpłatnie? A jeśli odpłatnie, to za jaką kwotę? Ubezpieczyciele wydają zieloną kartę na różnych zasadach i to również może wpłynąć na to, który zakład ubezpieczeń wybierzesz.

Jeśli zawierasz umowę ubezpieczenia OC, to weź pod uwagę również inne polisy. Wprawdzie autocascoNNW czy assistance to dobrowolne ubezpieczenia, ale jeśli zdecydujesz się na nie w jednym towarzystwie, to otrzymasz wysokie zniżki. Będzie Cię to kosztować mniej, niż gdybyś zawierał umowy z kilkoma zakładami ubezpieczeń.

Ponadto jeśli nie ma takiej konieczności, to nie wybieraj płatności ratalnej, gdyż może to spowodować, że ubezpieczenie OC będzie Cię kosztować więcej niż w przypadku jednorazowej płatności.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
ruch uliczny

Dopuszczalne prędkości na drogach w Polsce – jakie są?

Każdy kierowca powinien mieć świadomość tego, co oznaczają znaki drogowe i jakie są dopuszczalne prędkości na poszczególnych trasach. Przekroczenie przepisów grozi nałożeniem mandatu, otrzymaniem punktów karnych, a w wielu przypadkach nawet odebraniem prawa jazdy. Sprawdziliśmy, jakie ograniczenia prędkości obowiązują obecnie na drogach w Polsce.

Czytaj dalej
zapinanie pasów bezpieczeństwa

Pasy bezpieczeństwa – przepisy, w jaki sposób nas chronią?

Podstawowym celem montowania w samochodach pasów bezpieczeństwa jest ochrona kierowcy i pasażerów przed urazami, a nawet śmiercią w wyniku wypadków drogowych. Pomimo istniejącego w polskich przepisach obowiązku zapinania pasów samochodowych, nie każdy się do niego stosuje. Co grozi za niezapięcie pasów? Jak chronią nas one w chwili kolizji?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę