Akcyza za samochód sprowadzony z zagranicy – ile wynosi?

W 2019 roku padł rekord pod względem liczby sprowadzonych przez Polaków pojazdów. Do naszego kraju trafiło 1 009 184 aut, co oznacza wynik o 0,59 proc. wyższy niż rok wcześniej, który wówczas też był rekordowy. Sprowadzenie pojazdu z zagranicy wiąże się z dopełnieniem kilku obowiązków. Jednym z nich jest zapłacenie akcyzy.

Parking samochodowy

Zapłata akcyzy za samochód

Wspomniane dane Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar mówią o rekordzie sprowadzonych z zagranicy aut. Co ciekawe, z rekordowym wynikiem mieliśmy również do czynienia w przypadku zakupu nowych samochodów – był to dobry rok dla branży motoryzacji w Polsce.

Czym jest opłata akcyzowa? To podatek od niektórych rodzajów wyrobów.Jako członkowie Unii Europejskiej mamy wspólny system podatku akcyzowego, który dotyczy wyrobów energetycznych, energii elektrycznej, napojów alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych. Natomiast akcyza na samochód, susz tytoniowy,płyn do papierosów elektronicznych czy wyroby nowatorskie leży już w gestii poszczególnych państw.

Stawki akcyzy na samochody

Po sprowadzeniu pojazdu masz 30 dni na zapłacenie podatku i złożenie w urzędzie deklaracji. Ile wynosi akcyza na samochód? Obecnie obowiązują następujące stawki:

 • w przypadku pojazdu o pojemności silnika mniejszej niż 2000 cm3 – 3,1 proc. wartości pojazdu,

 • przy pojemności większej niż 2000 cm3 – 18,6 proc. wartości pojazdu.

Teoretycznie na opłacenie akcyzy masz 30 dni, ale im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Dopiero po uregulowaniu podatku akcyzowego otrzymasz oświadczenie, które jest niezbędne do zarejestrowania pojazdu.

Akcyza od samochodu hybrydowego

Rząd zapowiadał, że będzie prowadzić działania zmierzające do zwiększania liczby pojazdów elektrycznych i hybrydowych w Polsce. Jedną z obietnic było to, że po polskich drogach do 2025 roku będzie jeździć milion takich aut. Jak na razie wyniki są dalekie od oczekiwanych, ale rząd zrobił ważny krok, żeby zachęcić kupujących do inwestowania w ekologiczne samochody. Od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje niższa opłata akcyzowe za samochód typu hybryda i hybryda plug-in o pojemności silnika od 2000 do 3500 cm3. Oto ile według nowych przepisów wynosi akcyza od sprowadzonego samochodu, w zależności od rodzaju auta:

 • samochody osobowe hybrydowe plug-in o pojemności silnika od 2000 do 3500 cm3 – 9,3 proc.,

 • samochody osobowe hybrydowe o pojemności silnika od 2000 do 3500 cm3 – 9,3 proc.,

 • samochody osobowe hybrydowe o pojemności silnika do 2000 cm3 – 1,55 proc.

Jak widzisz, podatek akcyzowy od samochodów tego typu obniżono o 50 proc.

Akcyza za sprowadzony samochód – zwolnienia

Nie w każdym przypadku sprowadzenie do Polski samochodu osobowego będzie wiązać z koniecznością wniesienia opłaty celnej za auto. Akcyzy za samochód nie zapłacisz, jeśli:

 • Przewozisz go jako osoba fizyczna i przybywasz do Polski na pobyt stały lub powracasz do naszego kraju z czasowego pobytu w innym kraju Unii Europejskiej.

 • Przewozisz go jako osoba fizyczna, jest to auto odziedziczone lub masz prawo do użytkowania tego pojazdu w innym kraju Unii Europejskiej.

 • Jest to pojazd elektryczny lub napędzany wodorem.

 • Jest to pojazd hybrydowy z silnikiem o pojemności do 2000 cm3 – ten przepis wchodzi w życie od 1 stycznia 2021 roku.

 • Jest to specjalistyczny środek transportu sanitarnego, przeznaczony do działalności leczniczej, która polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych przez podmioty wpisane do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

To wybrane przypadki, w których obowiązuje zniesienie akcyzy na samochody. Takich wyjątków jest więcej, ale jeśli nabywasz standardowy pojazd, akcyza obowiązuje.

Deklaracja akcyzowa na samochód

Jak już wiesz, termin opłacenia akcyzy za samochód wynosi 30 dni od dnia zakupu. Poza tą opłatą musisz jeszcze złożyć „Deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U”. Masz na to 14 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego.Deklarację możesz złożyć osobiście w urzędzie skarbowym lub przez internet, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo‑Celnych. Żeby móc zarejestrować auto, potrzebujesz zaświadczenia o zapłacie akcyzy. Aby je uzyskać, musisz złożyć:

 • wypełnioną deklarację AKC-U,

 • wniosek o wydanie zaświadczenia,

 • dowód wpłaty akcyzy,

 • kopię umowy sprzedaży pojazdu,

 • dowód rejestracyjny lub kartę pojazdu,

 • tłumaczenia dokumentów auta.

Po otrzymaniu zaświadczenia możesz już zarejestrować pojazd w Polsce.

W przypadku auta sprowadzonego do Polski z zagranicy, używanego, które dotąd zarejestrowane było w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej musisz dostarczyć również następujące dokumenty:

 • wniosek o rejestrację pojazdu,

 • kartę pojazdu (o ile została wydana),

 • potwierdzenie pozytywnego badania technicznego,

 • dowód rejestracyjny,

 • potwierdzenie wszystkich opłat.

Pamiętaj również o ubezpieczeniu OC. Najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu powinieneś zawrzeć roczną umowę takiego ubezpieczenia. Jeśli tego nie zrobisz, to grożą ci kary, które nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować

Ubezpieczenie OC za granicą – o czym należy pamiętać?

Wyjazd samochodem za granicę może wiązać się z różnymi nieprzewidzianymi sytuacjami, w tym, m.in. kolizją lub wypadkiem drogowym. Dlatego też przed podróżą warto upewnić się o tym, czy wykupiona polisa OC obowiązuje w miejscu, do którego się udajemy i jaki jej jest zakres ochrony.

Czytaj dalej

Ubezpieczenie OC samochodu kupionego za granicą

Właściciel samochodu kupionego za granicą powinien go ubezpieczyć najpóźniej 30. dni od daty sprowadzenia pojazdu do Polski. W innym przypadku na kierowcę może zostać nałożona wysoka kara finansowa. Samochód kupiony za granicą można ubezpieczyć jeszcze przed zarejestrowaniem go w Polsce.

Czytaj dalej